Skip to content

Překvapení pro vědce: Titanik šel ke dnu rychleji, než se předpokládalo

Výprava amerických vědců objevila důkaz, že legendární loď se při své katastrofě rozlomila na tři kusy a díky tomu se potopila velmi rychle.

Vrak lodi, která se potopila v roce 1912, byl objeven před jednatřiceti lety. Nebyl úplný, některé části plavidla chyběly. „Titanic leží v hloubce 13 000 stop na mírně se svažujícím dně alpského typu s výhledem na malý kaňon opodál.

Jeho příď směřuje k severu a loď sedí vzpřímeně na dně. Není tam žádné světlo, které by proniklo tak hluboko a je zde pouze nepatrný život,“ psalo v tehdejší vydané tiskové zprávě.

2
Luxusní kajuta B59.

Nový nález dokládá, že scény z filmu Titanic se nezákladají na pravdě. Loď se oné hrůzostrašné noci nerozlomila na dvě, jak se původně soudilo, ale na tři části.

3
Titanic proplouvající kanálem ke zkouškám v Irském moři.

Experti nyní soudí, že nad přední částí lodi se voda zavřela téměř okamžitě, kdežto zadní část, kde se necházela většina cestujících, bojovala s vodním živlem pět minut.

4
Schodiště v první třídě.

Titanik byl luxusní parník společnosti White Star Line, který ztroskotal během své první plavby v noci ze 14. na 15. dubna roku 1912 v severním Atlantiku. Při katastrofě zahynulo okolo 1500 cestujících a členů posádky.

Zkázu přežilo 706 lidí.

5
Informace o katastrofě pochopitelně zaplnily titulní stránky tehdejších novin.

Foto: playbuzz, wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …