Skip to content

Překrásné náměstí Grande-Place v Bruselu: Proč ho Francouzi srovnali se zemí?

Bruselské Grande-Place pravidelně vítězí v anketách o nejkrásnější náměstí Evropy. Pýcha belgické metropole se však v novověku stane obětí mimořádně barbarského činu.

„Je to nejkrásnější náměstí na světě!“ pronese ohromený francouzský spisovatel Victor Hugo (1802–1885), když se v roce 1851 prochází po historickém centru hlavního města Belgie. Grande-Place neboli Velké náměstí v Bruselu je skutečně jedním z nejpůvabnějších míst v západní Evropě.

Paradoxně to jsou právě Hugovi krajané, kteří úchvatný architektonický skvost na konci 17. století kompletně zničili!

Dominantou Grande-Place je gotická radnice z 15. století.
Dominantou Grande-Place je gotická radnice z 15. století.

Chrání ho archanděl Michael

Grande Place je postupně budováno již od 11. století. Z původního malého tržiště se rozroste do velikosti 68×110 metrů. Jeho dominantou je 96 metrů vysoká gotická radnice, postavená v několika etapách mezi lety 1401 a 1455, nejspíše podle návrhu vlámského architekta Jacoba van Thienena. Na vrcholu její nejvyšší věže stojí 5metrová socha archanděla Michaela, který je patronem a ochráncem Bruselu.

Patronem Bruselu je biblický archanděl Michael.
Patronem Bruselu je biblický archanděl Michael.

Králův dům bez krále

Počátkem 16. století je na příkaz brabantských vévodů zhotoven naproti radnici velký palác, jenž má symbolizovat jejich moc. Dnes se nazývá Králův dům, ačkoli zde žádný král nikdy nesídlil, a slouží jako muzeum.

Přestože průčelí každého domu na náměstí je úplně jiné, dohromady tvoří působivý a harmonický celek.

V tzv. Králově domě na náměstí ve skutečnosti žádný král nikdy nebydlel.
V tzv. Králově domě na náměstí ve skutečnosti žádný král nikdy nebydlel.

Přál si odvézt pozornost

V letech 1688–1697 zachvátí Evropu devítiletá válka mezi Francií a koalicí Nizozemska, Svaté říše římské, Španělska, Savojska, Švédska a Anglie. K nejtěžším bojům dochází právě na belgickém území a Brusel je 13.

srpna 1695 bezohledně vybombardován armádou francouzského vojevůdce Françoise de Villeroye (1644–1730)! Maršál doufal, že se mu tak podaří odvézt pozornost nepřátel od obléhání města Namuru v nynější jižní Belgii.

Bezohledný francouzský maršál de Villeroy neváhá náměstí kompletně zničit.
Bezohledný francouzský maršál de Villeroy neváhá náměstí kompletně zničit.

Zůstane jen radnice!

Akce dopadne z vojenského hlediska fiaskem a Grande-Place je v podstatě srovnáno se zemí! Bez úhony vyvázne jen radnice a zbytek náměstí musí být opraven a vybudován znovu. Jedná se o největší tragédii v historii Bruselu.

V současné době je Grande-Place zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO a každé 2 roky na něj zdejší občané pokládají koberec, vytvořený z čerstvých květin.

Foto: www.wikipedia.com www.crazy-frankenstein.com www.discoverflanders.com www.pinterest.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Cestování
Zobrazit více …