Skip to content

Pozor: Závislost na internetu dláždí cestu k depresím!

Internet je dobrým pomocníkem při vyhledávání informací, ale jak to tak bývá, všeho moc škodí. Studie australských a čínských vědců ukazuje, že děti, které tráví surfováním na internetu víc času, než je zdrávo, jsou v pozdějším věku náchylné k depresím.

Jeden z nejznámějších teoretiků komunikace, Kanaďan Marshall McLuhan, poté, co do světa vykročily mobily a internet, podotkl: „Je to skvělé, ale občas se i setkávejte osobně.“ Jako by tušil, že na médiu zvaném internet může celkem snadno vzniknout závislost.

Dnes je naprosto běžné, že lidé prosedí před internetem celé hodiny, přičemž obvykle chatují nebo hrají různé hry. A děti nejsou v tomto ohledu výjimkou.

2
Pojem internet se poprvé objevuje už v roce 1987.

Pokud dospívající děcko skutečně propadne internetu, existuje 2,5krát větší pravděpodobnost, že se u něj vyskytnou stavy deprese.

3
Nejen internet, ale i neustálý tlak být úspěšný má na svědomí stoupající počet lidí, které deprese trápí.

Alespoň to tvrdí studie, jejímiž autory jsou australský lékař Lawrence Lam a C´Weng-pchang, který působí na čínském ministerstvu školství. Zkoumaný vzorek byl reprezentativní – badatelé vyšetřili na tisíc teenagerů, žijících v oblasti jižní Číny.

Internet-Yana Tsvetkova-Fotolia Illustration de la revue de presse Dominique
Internet udělal z planety globální vesnici.

V první části výzkumu vědci zkoumali, jak často testovaní mladí lidé používají internet. Drtivá většina naštěstí netrpěla žádnými příznaky závislosti. Ale výjimky se přece jen našly. Dvaašedesát lidí získalo nálepku „patologický uživatel“ a dvě zkoumané osoby byly dokonce označeny za extrémně závislé.

Tito lidé už téměř nespali a svůj život si bez blikajícího monitoru a bez ruky na myši nedovedli představit.

5
Pro řadu lidí se internet stal drogou.

Po devíti měsících od prvního šetření se badatelé zaměřili na psychický stav testovaných osob. Ukázalo se, že »závisláci« na internetu trpí depresemi častěji než ti, kdo síť sítí využívají rozumně a přiměřeně.

„Výsledek studie ukazuje, že i lidé, kteří nemají žádný základní zdravotní problém, ale jsou extrémně závislí na internetu, mohou snadno podléhat depresím,“ konstatovali autoři výzkumu.

Foto: numerique, advocateglobalhealth, geniusawakening
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …