Školák uchváceně sleduje, jak oblohu nad anglickým městem Lowestoft křižují letadla. V tom vzduch rozčísne bílá záře a do chlapce uhodí blesk.
K této události prý došlo v pátek třináctého roku 2010. Jde jen o jednu z mnoha katastrof, které se v obávané datum údajně přihodily. Jde jen o shodu okolností?
Do templářských klášterů po celé Francii vtrhnou vojáci. „Z příkazu krále Filipa jste zatčeni,“ nemilosrdně rytířům sdělí úředníci ve službách panovníka Filipa IV. Sličného (1268 – 1314).
Ještě včera patřili templáři k nejmocnějším rytířským řádům Evropy, dnes úpí v celách. Řád je zrušen a mnozí vysoce postavení templáři skončí za údajné kacířství na hranici.
Zatýkání rytířů začalo v pátek třináctého roku 1307. Není divu, že tento den se už navždy v myslích lidí spojí s představou tragédie. Zánik templářů se stane také počátkem konce francouzského vládnoucího rodu.
Filip IV. umírá necelý rok po upálení velmistra řádu Jakuba z Molay (1243 – 1314) a všichni jeho synové zemřou bez mužského dědice, takže se rozpoutá boj o francouzský trůn, který vejde do dějin jako stoletá válka.
Leží od té doby na pátku třináctého prokletí?
Osudná večeře
Pátek třináctého si možná svou zlověstnou reputaci vysloužil již dávno před templáři. Právě v pátek třináctého prý byl ukřižován Ježíš Kristus, který den předtím večeřel se svými učedníky.
U stolu jich údajně sedělo právě třináct, přičemž třináctý byl Jidáš, který Krista zradil. A večeře v pátek třináctého se dost možná stala osudnou také jihoafrickému diamantovému magnátovi Joelu Woolfovi (1863 – 1898).
Ten prý v tento den se svými dvanácti společníky hoduje v londýnském hotelu Savoy. Podle pověsti pak od společného stolu vstane jako první právě Woolf. Říká se, že pokud spolu večeří třináct lidí, ten, kdo se zvedne první, brzy zemře.
To se tentokrát stoprocentně vyplní. O několik týdnů později zastřelí magnáta v jeho kanceláři v Johannesburgu vyděrač. Znamená to, že se prokletí pátku třináctého a nešťastné třináctky naplnilo?
Příliš mnoho třináctek
Smůla v pátek třináctého se nevyhýbá ani leteckým společnostem. Dosud nejtragičtější let v tento den se odehraje roku 1972, kdy se letadlo firmy Fuerza Aera Uruguaya se čtyřiceti pěti lidmi na palubě zřítí do opuštěné oblasti v argentinských Andách.
Na ty, kdo havárii, přežijí, čeká třídenní pochod pralesem, z něhož vyvázne jenom šestnáct lidí. A v prokletý den není zřejmě radno ani letadla sledovat.
V pátek třináctého roku 2010 pozoruje třináctiletý chlapec leteckou přehlídku nad anglickým městečkem Lowestoft v hrabství Suffolk. Vtom do něj uhodí blesk.
Přivolaná sanitka přijede prý ve 13:13. Zdá se, že v tomto případě se těch nešťastných třináctek sešlo opravdu hodně. Lze opravdu pátek třináctého považovat za smolnější den než jiné?