Už jste ten příběh slyšeli? Pokud přiložíte k ruce hypnotizovaného kovový předmět a budete tvrdit, že je rozpálený, dotyčnému se udělá na ruce puchýř, ačkoliv má – třeba lžička – pokojovou teplotu!
Hypnabilita je individuální schopnost každého z nás pohroužit se do hypnózy. A je-li tato schopnost vysoká, tento nekomfortní experiment může fungovat. Pak je tu ale celá řada mýtů, které v hypnóze zkrátka nejdou.
Ten nejslavnější tvrdí, že hypnotizér dokáže zmanipulovat svou oběť tak, že ji promění v sériového vraha, aniž by o tom věděla. Máme se bát?
Jsme jen loutky?
Ne. Ani v hypnóze nepřekročíte v některých ohledech vlastní stín. Pokud si do křesla nesedáte jako protřelý sériový vrah, který má v diáři na večer plánovanou další akci, k vraždě vás nepřesvědčí. Přesto je nutné sáhnout po ověřených odbornících.
Zvolíte-li amatéra, kterému se svěříte do rukou ve značně psychicky rozkolísaném stavu, můžete se namísto úlevy dočkat třeba rozjetí schizofrenie.
V opačném případě může hypnoterapie pomoci od celé škály projevů deprese, poruch chování a pozornosti, fobií, tiků a dokonce i migrény. A mimochodem, máte před sebou důležité zkoušky či pohovory? Že nervy už pracují? Pak by vás možná zajímaly následující výzkumy…
Premiantem raz dva…
V americkém Wisconsinu narazíte jen na dvě výzkumné univerzity, kde je možné získat doktorát. Jednou z nich je UW–Milwaukee. Není se co divit, že stres před testy je značný. Právě zde roku 1991 proběhne výzkum zkoumající účinek hypnózy.
Z 94 studentů 44 před zkouškami absolvuje 4 hypnotická sezení zaměřená na stres. Ačkoliv jde o subjektivní hodnocení, míru stresu popíší jako značně nižší, než jejich spolužáci. A pak je tu objektivní hodnocení:
Zprůměrované výsledky vyvolených 44 jsou u zkoušek zkrátka lepší. Potvrdí se tak o tři roky starší výzkum publikovaný v Americkém žurnálu klinické hypnózy, který u studentů medicíny po devíti sezeních hypnoterapie zaznamená nadprůměrné výsledky.
Div se, váho!
Digitální čísla na váze se konečně ustálí. 80,9. Žena znechuceně odfrkne. Po dvou měsících diety toto nepovažuje za uspokojivý výsledek. Jenže, co dělat dál? Ano, občas se neudržela… Ale jen výjimečně. Znáte to? I tady může pomoci hypnóza.
Vědci z Psychologického ústavu Univerzity v Severním Coloradu si na shazování kil posvítí již roku 1985. Výzkumu se účastní 109 klientů devítitýdenního kurzu hubnutí. A zhubnou všichni, byť to ještě není vysněné finále!
Polovina z klientů ale navíc podstoupí hypnózu. A světe div se, když po 8 měsících a dvou letech skupinu překontrolují, ukáže se, že na rozdíl od druhé skupiny se účastníci hypnózy zvládnou udržet v mantinelech a blížit se, či dostat, na svou vysněnou váhu!
Konkrétní čísla na výzkumu dam s kily navíc potvrdí i vědci z univerzity v Britské Kolumbii. 60 účastnic opět rozdělí – a zatímco hypnotizované dámy zhubnou v průměru o 7,7 kg, ty druhé jen o 0,23!
A tohle je moje poslední cígo…
Házíte takřka plné krabičky cigaret do koše, abyste si večer už koupili novou, protože se to zkrátka nedá vydržet? Výzkumů na pozitivní vliv hypnózy při zbavení se cigaret jsou stohy.
Například vědci z Univerzity v Iowě provedou roku 1992 analýzu 633 studií zaměřených na odvykání kouření. Účastní se jich úctyhodných 71 806 lidí! Výsledek?
Jedno hypnoterapeutické sezení je třikrát účinnější než nikotinová žvýkačka a pětkrát účinnější, než když se pokoušíte přestat jen tak! Pozoruhodná je také texaská studie z roku 2001, která pozoruje 21 kuřáky, kterým krachuje jeden odvykací pokus za druhým.
Na konci programu s hypnózou jich 17 nekouří! O další rok později je to sice již jen 10, ale i tak je to úspěch!