Domů     Potopené pirátské město Port Royal: Bylo semeništěm hříchu?
Potopené pirátské město Port Royal: Bylo semeništěm hříchu?

Port Royal na Jamajce byl domovem opravdových pirátů z Karibiku. Město je přivítalo s otevřenou náručí a navíc mělo ideální polohu pro podnikání loupežných výprav. Alkohol zde tekl proudem a o lehké děvy nebyla nouze. Co tomu všemu učinilo přítrž?

Dnešní městečko Port Royal na jihovýchodní Jamajce poblíž kingstonského zálivu, je nenápadnou ospalou rybářskou osadou s asi 2 000 obyvateli.

Jen jedna věc vypovídá o zašlé slávě tohoto „semeniště hříchu“, jak bylo přístavu přezdíváno v době jeho největšího rozmachu. Jsou to ruiny potopených domů a ulic, které roku 1692 smetlo zemětřesení následované vlnou tsunami.

Málokdo oplakával ztrátu piráty ovládaného Port Royal, většina lidí v tom totiž spatřovala zásah shůry – Bůh už se zkrátka nemohl na tu soudobou Sodomu a Gomoru dívat.

Místo bylo v největším rozmachu označováno jako semeniště hříchu.
Místo bylo v největším rozmachu označováno jako semeniště hříchu.

Kolumbus přijíždí na Jamajku

Před příchodem Evropanů obývali Jamajku Taínové, což je indiánský kmen, který měl pod palcem převážnou část Karibské oblasti – souostroví Malých a Velkých Antil.

Oblasti, kde později vyrostl Port Royal, přezdívali Caguay a využívali ji při svých rybářských výpravách. Španělé se poprvé dostali na Jamajku roku 1494 pod vedením Kryštofa Kolumba (1451–1506).

Trvale ji začali osidlovat po roce 1509 a pěstovali zde převážně cukrovou třtinu. Větší využití pro ostrov neměli, z důvodu jeho strategické polohy na obchodních cestách v Karibiku se ho však nechtěli vzdát.

Angličané přebírají moc nad ostrovem

Podařilo se jim nad ním udržet kontrolu dlouhých 146 let, do anglické invaze roku 1655.

Tehdy se města zmocnili Angličané a přejmenovali ho na Královský přístav (Port Royal). Během 4 let v něm postavili na dvě stovky domů a obchodů, do roku 1692 zde vybudovali 5 pevností.

Až do osudného zemětřesení v roce 1692 sloužil Port Royal jako neoficiální hlavní město Jamajky, tím oficiálním byl Spanish Town. Od roku 1872 je jím Kingston, největší jamajské město.

Angličané převzali nad přístavem moc.
Angličané převzali nad přístavem moc.

Jak ubránit přístav?

Aby se Angličané nemuseli bát toho, že Španělé získají Jamajku zpět, povolal tehdejší guvernér ostrova Edward D’Oyley (1617–1675) Pobřežní bratrstvo. Chtěl, aby se Port Royal stal jejich domovem výměnou za to, že ho budou před nájezdy Španělů bránit.

Členy Bratrstva byli potomci lovců dobytka, bukanýrů, kteří se stali piráty poté, co je okradli Španělé a vykázali je z Hispanioly (dnešní Haiti). Angličané je vybavili tzv.

kaperskými listy (letters of marque), které je opravňovaly k napadání španělských lodí.

„Sodoma Nového světa“

Pro bukanýry a piráty představoval Port Royal ráj na zemi. Město se nacházelo v blízkosti obchodních cest, takže jim usnadňoval přístup ke kořisti, kterou byly zejména španělské lodě vezoucí poklady z Nového světa do Evropy.

Záliv byl dostatečně velký, aby v něm pohodlně zakotvily pirátské lodě, když vyžadovaly opravu a její posádka povyražení.

V 60. letech 17. století se tak přístav změnil v pirátskou utopii a získalo pověst „Sodomy Nového světa“, když většinu jeho obyvatel tvořili piráti, vrahouni a prostitutky.

Přístav byl ve své největší slávě plný pirátů, vrahů a prostitutek.
Přístav byl ve své největší slávě plný pirátů, vrahů a prostitutek.

Bar a nevěstinec, kam se podíváš

Španělé neměli sílu Jamajku znovu dobýt, ani zbudovat nový přístav, takže byli nuceni obchodovat s kupci v Port Royal, jakožto velkém vývozním přístavu, i když věděli, že peníze, které za své zboží dostanou, pochází od pirátů.

Město se pirátům přizpůsobilo i jinak. V době jeho největší prosperity byl každý čtvrtý místní obchod buď bar, nebo nevěstinec. Někteří bukanýři, pod každou rukou jednu lehkou děvu, byli schopni utratit až 3000 pesos za večer. Opíjela se i místní zvířata, například papoušci a opice.

Zabijácký rum

Místním nápojem číslo jedna byla rum značky Kill Devil Rum, kteří piráti nutili každému, kdo se do města odvážil vkročit. Byl to spíše danajský dar, protože byl tak silný, že po jeho vypití zemřelo několik tisíc lidí na otravu alkoholem.

Jen v červnu roku 1661 získalo v Port Royalu licenci 40 nových taveren. Roku 1688 kotvilo v přístavu 213 lodí. V roce 1692 žilo ve městě 6500 obyvatel.

Port Royal byl tak bohatý, že zde bylo placení mincemi upřednostňováno nad jinde často uplatňovanou směnou zboží za služby.

Přístav představoval jedno z nejbohatších anglických měst v Novém světě, jeho zisky mnohonásobně přesahovaly ty získané z prodeje cukrové třtiny.

Přístav byl velice prosperující. Platilo se zde více mincemi, než směnou zboží.
Přístav byl velice prosperující. Platilo se zde více mincemi, než směnou zboží.

Boží trest pro „nejhříšnější město“

Město prosperovalo, dokonce se snažilo zbavit i pirátů, až do 7. června 1692, kdy ho před polednem postihlo zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy škály následované vlnami tsunami.

V roce 1969 pak byly na mořském dně nalezeny hodinky, které se zastavily přesně v 11:43, když se země začala třást. Neštěstím města bylo jeho písčité podloží.

Angličané se navíc nepoučili od původních indiánských obyvatel a Španělů a místo lehkých dřevěných domů stavěli těžké z cihel, jak byli zvyklí ze své domoviny. Když začal docházet prostor, začali hnát domy do větších výšek.

Domy a ulice zajely do moře

Zemětřesení způsobilo, že došlo k tzv. zkapalnění podloží. Písek, který tvořil základy města, se smísil s vodou a vytékal do kingstonského zálivu. V důsledku toho se část města (33 akrů) doslova sesunula do moře. Zkázu dokonala následná vlna tsunami.

Mrtvá těla nebylo možné z vody dostat, byla vystavena slunci, zvířatům a hmyzu. Pro přeživší nebyl dostatek léků ani pitné vody. Za tragédii zaplatilo životem asi 3000 osob, polovina obyvatel města.

Vlna tsunami spláchla přístav se vším všudy.
Vlna tsunami spláchla přístav se vším všudy.

Další morové rány

I když se přístav podařilo po této tragédii obnovit, roku 1703 bylo město opět poničeno, tentokrát požárem. Opakovaně jej sužovaly hurikány, roku 1722 se nevyhnulo dalšímu zaplavení. V roce 1774 Port Royal zdevastoval silný hurikán.

Město upadalo, jeho post pomalu převzal Kingston, dnešní hlavní město Jamajky. Roku 1815 udeřil opět požár, celý ostrov navíc sužovala epidemie cholery.

Poslední ranou, ze které se již Port Royal nevzpamatoval, bylo zemětřesení v roce 1907. Dnes je z něj jen nevýznamná osada. Jamajská vláda má ale v plánu zde vybudovat muzeum a přístav pro výletní lodě.

Slavní piráti v Port Royal

Henry Morgan (1635–1688)

Pocházel z Walesu. Své jméno si získal jako jeden z nejvýznamnějších vůdců karibských pirátů, později také jako jejich nepřítel, když vstoupil do anglických služeb a zavázal se pirátství potlačit.

Výkonným guvernérem Jamajky byl v letech 1674–1675, 1678 a 1680–1682. Zemřel v Port Royal roku 1688, zřejmě na následky nadměrného pití alkoholu. Je po něm pojmenován rum.

Calico Jack (1682–1720)

Byl anglický pirátský kapitán, vlastním jménem Jack Rackham. Působil na Bahamách a na Kubě. V Port Royalu našel smrt poté, co město roku 1687 přijalo proti-pirátské zákony. Jeho přezdívka je odvozena od tkaniny kaliko, kterou rád nosil.

Také je považován za autora tradiční pirátské černé vlajky s lebkou. V posádce měl dvě ženy pirátky: svoji milenku Anne Bonnyovou (1702–1781) a Mary Readovou (1695–1721).

Černovous (1680–1718)

Edward Teach si svoji přezdívku vysloužil díky dlouhým černým vousům, které si svazoval černými stuhami. Byl obávaným karibským pirátem. S Port Royal ho pojí historka, že se v místní pivnici setkal s problémovým opičákem, kterého pojmenoval Jefferson.

Vytvořil si k němu údajně citové pouto a vzal ho s sebou do New Providence, kde měl svoji základnu.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Historie
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Historie
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Historie
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
reklama
historie
Zápasníka Milona z Krotonu roztrhali hladoví vlci
Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) se mezi lety 540–530 př. n. l. usazuje v Krotonu v jihoitalské Kalábrii a shromažďuje tu okruh svých žáků. Patří mezi ně i atlet Milon z Krotonu. „Čerpal od Pythagora nejenom filozofická poučení, ale i vědecká zdůvodnění tréninkových zásad a zápasnických chvatů,“ uvádí sportovní novinář Václav […]
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka. […]
Vzdorokrál Karel Albrecht s podporou Čechů usiloval o trůn
Jako „zimní král“ se do historie českých zemí zapisuje Fridrich Falcký. Málokdo však ví, že Čechy mají i svého druhého „zimního krále“. Je jím Karel Albrecht, který se nechává prohlásit českým vzdorokrálem Karlem III., ačkoliv trůn právoplatně patří Marii Terezii… Roku 1713 se Karel VI. (1685–1740), císař Svaté říše římské a král španělský, český a uherský, […]
zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.