Skip to content

Porostou solární panely?

Jak získávat obnovitelnou energii snadno a rychle? Nový pokus spojuje tři různé technologie do tzv. bionické houby, která generuje elektřinu ze slunečního záření.

Stejně jako solární energetika tápe ve využití energie ze Slunce, tak se stále hledá řešení problematiky s energií u flóry. Foto: pixabay

Celý pokus, který měl na starosti tým pod vedením Manu Mannoora ze Stevensova technologického institutu (SIT) v New Jersey, započal koupí houby pečárky (Agaricus), jež byla následně vylepšena o dva 3D vytištěné komponenty.

Jedním z nich byl materiál s fotosyntetickými sinicemi generujícími elektřinu, druhým byly grafenové nanopásky, které vedly proud. Vše následně spojil dohromady vodivý inkoust, jenž byl taktéž natisknut ve 3D provedení.

Vzešel tak bionický systém, který je schopen vydávat malé množství proudu. Jde o opravdu pozoruhodný způsob výroby elektřiny bez fosilních paliv.

Ta by byla navíc vylepšena o nejnovější technologické komponenty. Foto: pixabay

Žampion v nanotechnologickém obleku

Pokusy spojení 3D tisku s bakterií probíhaly již dříve, avšak tisk bakterií se prováděl na neživé hmotě, na níž sinice nedokázaly přežít delší dobu. Proto se odborníci rozhodli, že umělý povrch nahradí živým, a tak jako podklad použili houby, které pro bakterie, jež na nich žijí, vytvářejí přirozený ekosystém – živá hmota tak pokusným sinicím poskytuje dostatečný přísun potravy a vydrží tedy i delší dobu.

Jejich životnost byla o několik dní delší než životnost bakterií, rostoucích na křemíku či na mrtvé houbě, které sloužily vědcům jako kontrolní skupina.

Houby v roli generátorů

Buňky sinic se připevnily pomocí sítě, jež byla vytištěna ze speciálního bio-inkoustu, umístěném spirálovitě na klobouku houby. Kombinace bakterií a hub dává možnost procesu generování fotosyntetické bioelektroaktivity, což je proces převádění světla na malé množství elektrické energie.

Vědecký tým dále došel k poznatku, že tvar a hustota tisku sinic ovlivňuje jejich produkci. 3D tisk dokázal ze sinic vytáhnout osminásobně více elektřiny v porovnání s alternativními metodami. Tento způsob výroby však produkuje malé množství elektřiny.

Pro větší množství by bylo potřeba mnohem více takto modifikovaných hub. Propojení několika bionických hub by pak umožnilo rozsvítit lampičku.

Jedná se sice o velmi zdlouhavý proces, zato se však zdá být tím nejefektivnějším. Do budoucna budou i snahy o spojení všech hub do sérií, do polí a o jejich hromadnou aplikaci. Foto: pixabay

Biohybrid posouvá hranice

Pro budoucí generace představuje tento výzkum velikou možnost operovat na poli biohybridních aplikací. Některé bakterie vydávají záři, zatímco jiné jsou schopny detekovat toxiny nebo produkovat palivo.

Díky práci vědců si lze představit široké spektrum možností pro příští generace biohybridních aplikací. „Skrze integraci mikrobů a nanomateriálů můžeme potenciálně realizovat biohybridní aplikace užitečné pro ekologii, obranu, zdravotnictví a řadu dalších oborů,“ řekl Mannoor.

Jaké je využití v praxi?

Výzkum nemá prozatím praktického využití, čeká se na průmyslovou produkci grafenu či na dořešení otázky životnosti podobné houby a sinic. Různé vědecké týmy přistupují k problematice odlišně, např. uvažují o využití termálních solárních elektráren, sešněrování umělé fotosyntézy nebo zvýšení užitku organických solárních panelů.

Prozatím se neví, které řešení bude tím nejlepším, jedno je však jisté – solární energie by mohla tvořit velmi významnou složku.

„To jsou další kroky k optimalizaci bio-proudů, generování většího množství elektřiny a napájení malé LED,“ sdělil Sudeep Joshi, spolupracovník výzkumu ze SIT. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Zázrak z Cochabamby: Bolivijský Ježíš roní trnové hroty
enigmaplus.cz

Zázrak z Cochabamby: Bolivijský...

V Cochabambě, hlavním městě stejnojmenného bolivijského...
Město skryté v Údolí smrti: Údajně v něm žili obři!
enigmaplus.cz

Město skryté v Údolí smrti:...

Na naší planetě existuje jen málo nehostinnějších...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...