Skip to content

Porostou solární panely?

Jak získávat obnovitelnou energii snadno a rychle? Nový pokus spojuje tři různé technologie do tzv. bionické houby, která generuje elektřinu ze slunečního záření.

Stejně jako solární energetika tápe ve využití energie ze Slunce, tak se stále hledá řešení problematiky s energií u flóry. Foto: pixabay

Celý pokus, který měl na starosti tým pod vedením Manu Mannoora ze Stevensova technologického institutu (SIT) v New Jersey, započal koupí houby pečárky (Agaricus), jež byla následně vylepšena o dva 3D vytištěné komponenty.

Jedním z nich byl materiál s fotosyntetickými sinicemi generujícími elektřinu, druhým byly grafenové nanopásky, které vedly proud. Vše následně spojil dohromady vodivý inkoust, jenž byl taktéž natisknut ve 3D provedení.

Vzešel tak bionický systém, který je schopen vydávat malé množství proudu. Jde o opravdu pozoruhodný způsob výroby elektřiny bez fosilních paliv.

blank
Ta by byla navíc vylepšena o nejnovější technologické komponenty. Foto: pixabay

Žampion v nanotechnologickém obleku

Pokusy spojení 3D tisku s bakterií probíhaly již dříve, avšak tisk bakterií se prováděl na neživé hmotě, na níž sinice nedokázaly přežít delší dobu. Proto se odborníci rozhodli, že umělý povrch nahradí živým, a tak jako podklad použili houby, které pro bakterie, jež na nich žijí, vytvářejí přirozený ekosystém – živá hmota tak pokusným sinicím poskytuje dostatečný přísun potravy a vydrží tedy i delší dobu.

Jejich životnost byla o několik dní delší než životnost bakterií, rostoucích na křemíku či na mrtvé houbě, které sloužily vědcům jako kontrolní skupina.

Houby v roli generátorů

Buňky sinic se připevnily pomocí sítě, jež byla vytištěna ze speciálního bio-inkoustu, umístěném spirálovitě na klobouku houby. Kombinace bakterií a hub dává možnost procesu generování fotosyntetické bioelektroaktivity, což je proces převádění světla na malé množství elektrické energie.

Vědecký tým dále došel k poznatku, že tvar a hustota tisku sinic ovlivňuje jejich produkci. 3D tisk dokázal ze sinic vytáhnout osminásobně více elektřiny v porovnání s alternativními metodami. Tento způsob výroby však produkuje malé množství elektřiny.

Pro větší množství by bylo potřeba mnohem více takto modifikovaných hub. Propojení několika bionických hub by pak umožnilo rozsvítit lampičku.

blank
Jedná se sice o velmi zdlouhavý proces, zato se však zdá být tím nejefektivnějším. Do budoucna budou i snahy o spojení všech hub do sérií, do polí a o jejich hromadnou aplikaci. Foto: pixabay

Biohybrid posouvá hranice

Pro budoucí generace představuje tento výzkum velikou možnost operovat na poli biohybridních aplikací. Některé bakterie vydávají záři, zatímco jiné jsou schopny detekovat toxiny nebo produkovat palivo.

Díky práci vědců si lze představit široké spektrum možností pro příští generace biohybridních aplikací. „Skrze integraci mikrobů a nanomateriálů můžeme potenciálně realizovat biohybridní aplikace užitečné pro ekologii, obranu, zdravotnictví a řadu dalších oborů,“ řekl Mannoor.

Jaké je využití v praxi?

Výzkum nemá prozatím praktického využití, čeká se na průmyslovou produkci grafenu či na dořešení otázky životnosti podobné houby a sinic. Různé vědecké týmy přistupují k problematice odlišně, např. uvažují o využití termálních solárních elektráren, sešněrování umělé fotosyntézy nebo zvýšení užitku organických solárních panelů.

Prozatím se neví, které řešení bude tím nejlepším, jedno je však jisté – solární energie by mohla tvořit velmi významnou složku.

blank
„To jsou další kroky k optimalizaci bio-proudů, generování většího množství elektřiny a napájení malé LED,“ sdělil Sudeep Joshi, spolupracovník výzkumu ze SIT. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Přírodnější praní: Raději bez vůně?
panidomu.cz

Přírodnější praní: Raději bez...

Zvykli jsme si, že čerstvě vyprané prádlo...
Svou lásku jsem nalezla v závěji
skutecnepribehy.cz

Svou lásku jsem nalezla v...

Setkání s mým mužem bylo takové...
Vyrazíte na letošní festival Berlinale? Pak uvidíte i českou komedii!
epochanacestach.cz

Vyrazíte na letošní festival...

Mezinárodní filmový...
Ona plánovala dítě, on si už užíval jinde
nasehvezdy.cz

Ona plánovala dítě, on si už...

Mluvilo se o nich jako...
Noreen Renier: Ze skeptičky kartářkou, která řeší zločiny
enigmaplus.cz

Noreen Renier: Ze skeptičky...

Dlouho byla zatvrzelou skeptičkou se silným...
Mají vědci důkazy o existenci Babylonské věže?
enigmaplus.cz

Mají vědci důkazy o existenci...

Podle výzkumu publikovaném v roce 2017 mají mít vědci...
Vědci v místech, kam dopadly meteority, našli záhadné rostliny. Pocházejí z vesmíru?
epochalnisvet.cz

Vědci v místech, kam dopadly...

Před deseti lety byly nedaleko amerického...
Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
SpaceX a pizza: Bývalý zaměstnanec Muskovy společnosti vyvinul speciálního robota-pizzaře
21stoleti.cz

SpaceX a pizza: Bývalý...

Jistý Benson Tsai, který v minulosti působil...
Zimní péče o rty s Klarou Rott
iluxus.cz

Zimní péče o rty s Klarou Rott

Mráz, ledový vítr, rychlé přechody ze zimy do...
Houbový štrúdl
tisicereceptu.cz

Houbový štrúdl

Oblíbenější jídlo na oslavu? Snad ani...
Jaké je skutečné tajemství jejího mladistvého vzhledu?
nasehvezdy.cz

Jaké je skutečné tajemství...

Navzdory tomu, že JANA ŠVANDOVÁ...