Domů     Kněz Jozef Tiso: Proč kolaboroval s nacisty?
Kněz Jozef Tiso: Proč kolaboroval s nacisty?
27.6.2016

Jedna z nejkontroverznějších osobností slovenských dějin přišla na svět 13. října 1887 v Bytči na severozápadě Slovenska. Po absolvování gymnázia v nedaleké Žilině vystudoval ve Vídni teologii a přijal kněžské svěcení.

Jako kaplan působil Tiso na různých místech a během první světové války byl vojenským knězem. V roce 1924 se stal farářem a děkanem v Bánovcích nad Bebravou.

Do politiky Jozef Tiso vstoupil v památném roce 1918. Jeho domovskou stranou se stala Slovenská ľudová strana, později do jejího názvu proniklo i jméno jejího zakladatele katolického kněze Andreje Hlinky (1864 – 1938) (HSĽS).

V roce 1925 se Tiso stává poslancem a o dva roky později zasedne i ve vládě Antonína Švehly (1873 – 1933) na postu ministra veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy.

V té době ve svých veřejných vystoupeních zdůrazňoval nutnost větší autonomie Slovenska, ovšem stále zůstával přívržencem společného československého státu.

To se ovšem netýkalo celé Hlinkovy strany. V roce 1929 vypukla tzv. Tuková aféra, kdy vysoký funkcionář strany Vojtech Tuka (1880 – 1946) byl odsouzen za špionáž ve prospěch Maďarska.

Mezi HSĽS a pražskými vládními místy došlo k rozkolu, a strana opustila vládní koalici. Tak skončila i éra Tisova úspěšného působení na ministerstvu. Ve třicátých letech se HSĽS vůči Praze vymezuje již ostřeji.

V projevech jejich představitelů i Tisa samotného je cítit rostoucí nacionalismus, konzervativní katolicismus i příklon k nedemokratickému stavovskému státu.

Přesto v prezidentské volbě v roce 1935 se Tiso staví na stranu socialisty Edvarda Beneše (1884 – 1948): „Naši najsilnejší politickí protivníci na Slovensku boli agrárnici.

Chcel som zabrániť, aby dve nejdôležitějšie funkcie boli v rukách tej istej strany. To bol jediný dôvod, prečo som bol za Beneša.“ Svou roli zde hrála i konzultace s Vatikánem.

Československo bylo mnohonárodnostním státem a tento problém se pražským politikům nikdy nepodařilo vyřešit. V kritickém roce 1938 byla republika nahlodávána zvenčí i zevnitř, zejména ze strany politické reprezentace českých Němců.

HSĽS stupňovala své nikoliv neoprávněné požadavky na autonomii, ne vždy ovšem šťastnou cestou. Na Slovensku probíhaly protičeské demonstrace, některé bojůvky sáhly i k násilí vůči Čechům.

V této atmosféře umírá Andrej Hlinka a jeho nástupcem se stal právě Jozef Tiso. Mnichovská konference vedla k odstoupení českého pohraničí Německu, což republiku nevratně oslabilo a ponížilo.

Tiso a HSĽS stupňovali svůj tlak na Prahu a začátkem října 1938 dosáhli svého, Slovensku byla přiznaná autonomie. Pro Slovensko to až taková výhra nebyla, v zemi vládla jediná autoritativní strana se sklony ke klerofašismu.

Tiso před poválečným bratislavským soudem.

Druhá republika, jak se říká období mezi Mnichovem a nacistickou okupací v březnu 1939, byla nešťastnou zemí. Ke slovu se dostávala ta největší spodina české i slovenské společnosti.

Navíc pokračovalo i další drobení státu, Polsko si vynutilo odstoupení Těšínska, Maďarsko pak části jižního a východního Slovenska včetně Košic. Tiso byl předsedou autonomní slovenské vlády, kromě toho spravoval i silové ministerstvo vnitra.

Slovenské odstředivé tendence pokračovaly a vše vyvrcholilo 13. března 1939. Tehdy se Tiso, kterého se prezident Emil Hácha krátce předtím pokusil odvolat z úřadu, setkal v Berlíně s Adolfem Hitlerem. Nacistický vůdce dal Tisovi na výběr:

buď Slovensko vyhlásí samostatnost, nebo bude „ponecháno svému osudu“, což by v praxi znamenalo rozdělení jeho území mezi sousední státy, zejména Maďarsko. Tiso a následně i slovenský sněm schválili vznik samostatného státu.

14. března 1939 tak vznikla Slovenská republika a Jozef Tiso byl zvolen jejím prezidentem. O samostatnosti však nemohlo být řeči, nový stát byl zcela v područí hitlerovského Německa.

To si dokonce vynutilo právo rozmístit na Slovensku své jednotky nepodléhající slovenským zákonům. Rovněž po hospodářské stránce Německo Slovensko vykořisťovalo. Později Berlín Slovákům diktoval i složení jejich vlády. Tiso přesto zůstával v čele státu.

Byl také spoluodpovědný za zavlečení země do vojenského tažení proti Polsku i SSSR a v neposlední řadě měl podíl na tragickém osudu 89 000 slovenských Židů, kteří skončili ve vyhlazovacích táborech.

Skvrnou na pověsti Tisa coby údajného otce slovenské státnosti je rovněž skutečnost, že poté, co na sklonku války zesílilo povstalecké hnutí, souhlasil s okupací země německými jednotkami.

V roce 1945 již sovětské jednotky operovaly na území Slovenska. Tiso zpočátku pobýval v Bratislavě, začátkem dubna uprchl do Rakouska, později přešel do Německa. Zde byl internován Američany, kteří jej v říjnu 1945 vydali československým úřadům.

V procesu před národním soudem v Bratislavě byl 15.dubna 1947 odsouzen k trestu smrti a o tři dny později popraven.

Ač byl Tiso Hitlerovou loutkou, jeho poprava vyvolala mezi Slováky vlnu nesouhlasu, dokonce se objevily i demonstrace, na kterých se provolávala protičeská hesla.

Přitom nejvíce na přísném trestu trvala Komunistická strana Slovenska, která tak chtěla oslabit svého politického konkurenta Demokratickou stranu.

Dodnes ze slovenských katolických kruhů ozývají hlasy, které Tisa ospravedlňují, ba žádají jeho svatořečení jako mučedníka.  Jenže při pohledu na Tisův život nelze konstatovat nic jiného, že kolaboroval s nacisty a má na rukou krev…

Foto: Flickr, arrivalguides, sk.wikipedia.org
Související články
Historie
Trestanci do zbraně! Jednotka Dirlewanger upaluje, znásilňuje a zabíjí
Pod rouškou tmy doráží k jedné z běloruských vísek. Světlo v oknech nasvědčuje, že vesničané si užívají poklidného večera. Během pár minut se situace změní v naprostý chaos. Druhý den už z malebné obce zůstává pouhé spáleniště. Oficiální název zni 36. granátnická divize SS, zasvěcení ji ale znají spíše jako Jednotku Dirlewanger. Historici vojáky, jenž jsou vybíráni z řad těch nejhorších […]
Historie
Ty jsi mi filištín! Jenže… Odkud ses vzal?
Kráska se přivine ke svalnatému tělu. „Prozraď mi, jak může být někdo tak silný?“ Dvakrát si vymýšlel, teď ale Samsonova ostražitost opadla: „Mé hlavy se nikdy nedotkla břitva. Kdyby se tak stalo, síla by ode mne odstoupila.“ Onou ženou není nikdo jiný, než pelištejnská dívka Dalila. Posledního ze starozákonních soudců uspí a oholí…   Dříve […]
Historie
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
Historie
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
reklama
zajímavosti
Fascinující fakta ze světa zvířat: Mláďata v číslech
2589 gramů vážilo největší pštrosí vejce na světě, které bylo sneseno samicí pštrosa dvouprstého (Struthio camelus) na farmě v Borlänge ve Švédsku v roce 2008. Přinášíme vám spousty zajímavostí ze světa zvířat a jejich mláďat! 1/100 000 váhy matky, přibližně 1 gram, váží při narození mládě klokana rudého (Macropus rufus), a jedná se tak o […]
Drama nad horou Fudži: Co způsobilo nejhorší leteckou havárii jednoho letadla?
V roce 1985 zahynulo 520 z 524 cestujících letadla Boeing 747 společnosti Japan Airlines 123, které letělo z Tokia do Ósaky. Co bylo příčinou neštěstí? Podle přeživších mohly být ztráty na životech menší, kdyby Japonci neodmítli pomoc amerického vrtulníku… Proč ji nepřijali? Japonský budhistický svátek Obon vychází ze zvyku ctít duchy svých předků. Vyvinul se […]
Tady může vypuknout peklo. Představujeme 10 nejnebezpečnějších sopek planety
Už po tisíce let jsou sopky tím, co lidstvo děsí a fascinuje zároveň. Jejich běsnění dokáže být neuvěřitelně nádherné, ale také obrovsky nebezpečné a doslova smrtící. Ostatně to se v minulosti ukázalo už mnohokrát a v některých případech sopečné výbuchy ovlivňovaly životy lidí po celém světě. A experti se shodují: Dříve nebo později nás něco takového nutně […]
Obávaný Mount Everest. Kdo zvítězil v souboji o zdolání střechy světa?
Majestátný Mt. Everest se v himálajských velehorách tyčí nad všemi okolními vrcholy. I když je jasné a slunečné počasí, působí dominantně a velkolepě. A co teprve když se počasí změní… Teplota na vrcholu dosahuje průměrné hodnoty 37 stupňů Celsia pod nulou a může klesnout až na minus 60 stupňů. Vichry přes 150 km/hod. tu nejsou […]
reklama
svět zločinu
Charles Whitman a jeho závěrečný akt: Jak padl střelec z texaské věže
Po hodinách hrůzy přišla chvíle konfrontace. Ozbrojené síly obklíčily věž, kde se zabarikádoval Charles Whitman. Následovala dramatická přestřelka, která ukončila jeho krvavou mstu. Až zelený ručník ukončí hrozný masakr K věži dorazí každý místní policista, který má ruce a nohy. Podobné manévry ozbrojených složek nemají v prostorách univerzity obdoby. Městské strážce pořádku doplní šerifovi zástupci i […]
Marie Ječmenová: Poslední tanec mladé matky
Možná to měl to být jenom vtip chudé mladé ženy. Ale stačilo pár tanečních kroků na poli před bachařem a smrtící výstřel ji poslal k zemi. Začátek šedesátých let minulého století přinesl do Československa první záchvěv uvolnění a brány komunistických věznic opustili první amnestovaní. Přesto dál docházelo k vraždám, které režim kryl, a dokonce i […]
Zodiacova šifra: Jak si vrah hrál s veřejností
Z téhle šifry vás zamrazí. Jejím autorem je totiž masový vrah, známý jako Zodiac. Celých jedenapadesát let trvalo, než byla prolomena. Výsledek? Nula. Žádné jméno, žádný posun ve vyšetřování, žádné indicie. I přesto, že vzkaz, který dostaly noviny 8. listopadu 1969, obsahoval vzorek košile oběti jako důkaz, že byl vrahem právě Zodiac. Tato šifra (nazvaná […]
Inspirace seriálovým Dexterem: Krvavé tajemství pronajaté garáže
Režíruje vydařený fanouškovský film Star Wars: Secrets of the Rebellion, za sebou má studium na Severoalbertském institutu technologií a maluje si reálnou kariéru filmaře. Kromě režie zvládá i scénáristiku, podepsaný je pod komedií Day Players (Denní hráči)…   Roku 2001 se ožení, ale manželství zkrachuje. Mark Andrew Twitchell (*1979) si poté zřídí malé studio v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz