Skip to content
reklama

Pompeiova smrt: Caesarova rivala odsoudili k smrti rádci egyptského krále

Jedním z ikonických mužů doby, kdy Římské říši vládl první triumvirát, byl kromě Gaia Julia Caesara muž jménem Gnaeus Pompeius Magnus. Pocházel z venkova, ale úspěšnými taženími v Africe a na Sicílii, potlačením Spartakova povstání a dalšími vojenskými úspěchy si nakonec po boku Caesara a Crassa vydobyl místo v římském triumvirátu.

Jeho vztah s Caesarem však brzy přerostl v nepřátelství a vedl nakonec až k římské občanské válce. Na jejím konci byl Pompeius drtivě poražen a nakonec lstivě zavražděn v Egyptě.

VEZME NOHY NA RAMENA

Po vypuknutí nepřátelství mezi ním a Caesarem Pompeius nadutě prohlašoval, že shromáždí vojsko a zažene Caesara, který se se svou armádou vracel z Galie, kde ho dostihly zprávy, že se ho chystají zatknout.

Caesar však doprovázen jedinou legií překročil pohraniční řeku Rubikon a vstoupil do Itálie, což všechny zaskočilo a Pompeius nařídil vyklidit Řím. Většina senátorů uprchla spolu s ním na jih do Brindisi, odkud Pompeius zamýšlel přesunout válku proti Caesarovi do Řecka.

Při ústupu zanechali senátoři v Římě státní poklad, uložený v Saturnově chrámu. Zřejmě předpokládali, že se Caesar na něj neodváží vztáhnout ruku, ale v tom se šeredně spletli.

Pompeiova busta. FOTO: Alphanidon, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Caesar mezitím využil přestávky v konfliktu, aby Pompeiovy stoupence vyhnal z Hispánie a v lednu dalšího roku se vylodil s menší armádou v Épeiru. V průběhu obléhání Dyrrhachia nad ním však Pompeius zvítězil.

Jelikož však upustil od pronásledování Caesarových vojáků, promarnil jedinečnou šanci Caesara zničit. Sám Caesar tuto bitvu slovy: „Dnešního dne mohli nepřátelé skončit válku, kdyby jejich velitel uměl vítězit.“

Caesar se pak s Pompeiem v patách vydal na pochod směrem na jih. Konečné střetnutí svedli u Farsálu v Thesálii v srpnu 48 př. n. l. Pompeius se pokusil o obchvat Caesarova pravého křídla, avšak byl odražen.

Boj poté skončil přesvědčivým Caesarovým vítězstvím. Po této zničující porážce hledal Pompeius záchranu v útěku. Jeho původní záměr – uprchnout k Parthům – mu rozmluvili přátelé, kteří mu doporučili odejít do Egypta.

Zde byl ale Pompeiův osud rozhodnut rádci mladého krále Ptolemaia XIII.

blank
Z levé strany: Caesar, Crassus a Pompeius, členové prvního římského triumvirátu. FOTO: Andreas Wahra, Diagram Lajard, CC0, via Wikimedia Commons

JEHO HLAVU DARUJÍ CAESAROVI

Zatímco Pompeius vyčkával po přistání v Egyptě na audienci u krále, radili se velitel vojska Achillas a správce státní pokladny Potheinos, jak se vůči poraženému Caesarovu nepříteli zachovat. Strachovali se, že pokud Pompeiovi poskytnou azyl, podnítí tím Caesara k výpravě do Egypta.

Pompeius byl vylákán na malou loďku, jež ho měla údajně dopravit ke králi. Pompeiovi se prý zdálo všechno podezřelé, zvlášť když během plavby rozpoznal v jednom ze svých průvodců římského vojáka, jenž bojoval pod jeho velením.

Ten pak Pompeiovi jako první zasadil ránu dýkou, načež se přidali i ostatní. Po setnutí hlavy bylo jeho tělo zanecháno nestřežené a nahé na břehu, kde dal jeden z Pompeiových propuštěnců jménem Philipus postavit prostou pohřební hranici, na níž bylo Pompeiovo tělo spáleno.

Nedlouho nato dorazil do Egypta Caesar. Jako dar na uvítanou mu byla předána v koši zabalená Pompeiova hlava. Brzy po této události byl Ptolemaios XIII. sesazen a Potheinos popraven.

Pompeius byl později římskými historiky vykreslován jako zastánce demokracie, který byl lstivě zavražděn svými odpůrci, což však nebyla pravda. Prakticky po třicet pět let držel v římské říši neomezenou moc a chtěl zničit svého protivníka, přestože se tvářil jako zastánce demokracie.

Foto:
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Stojí lásce v cestě Třeštíkova manželka?
nasehvezdy.cz

Stojí lásce v cestě...

Svůj vztah s TOMÁŠEM...
Rigatoni se slaninou
tisicereceptu.cz

Rigatoni se slaninou

Těstoviny se špenátem a slaninou...
Kdo je tajným milencem krásné Halouzkové?
nasehvezdy.cz

Kdo je tajným milencem...

Krásná rusovlávska Natálie...
Prováděli  římští legionáři na našem území tajné obřady na počest boha Mithry?
enigmaplus.cz

Prováděli římští legionáři na...

Stále další archeologické nálezy na našem území...
Kamarádka má děti s mým manželem
skutecnepribehy.cz

Kamarádka má děti s mým...

Naprostá náhoda odhalila...
Heboučké zachumlání
panidomu.cz

Heboučké zachumlání

Deky, plédy, kožešiny, televizní župany – nic není...
Nezvyklý případ slavných lovců duchů: Když manželé Warrenovi pátrali po Bigfootovi
enigmaplus.cz

Nezvyklý případ slavných lovců...

Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak...
Porsche představuje vstup do virtuálních světů během akce Art Basel v Miami
iluxus.cz

Porsche představuje vstup do...

Společnost Porsche během veletrhu Art Basel...
Chodsko a Domažlicko: Za krásami zřícenin
epochanacestach.cz

Chodsko a Domažlicko: Za...

Kromě hradů, jejichž jména...
Czech Space Week – startuje největší tuzemský festival kosmických aktivit
21stoleti.cz

Czech Space Week – startuje...

Za hranice Česka a ještě dál se...
Cukrovkou trpí každá dvoustá kočka – Nemoc se ale nevyhýbá ani psům
epochalnisvet.cz

Cukrovkou trpí každá dvoustá...

Žízeň, časté močení a ztráta hmotnosti – to jsou...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...