Skip to content
reklama
reklama

Pomohla Mussolinimu Etna?

Lávový jazyk sicilské sopky Etny v listopadu 1928 dychtivě olízl městečko Mascali na svém úbočí. Pro obyčejné vesničany byl výbuch naprostou katastrofou. Fašistický diktátor Benito Mussolini si však mnul ruce.

Jeho propaganda na Sicílii mohla začít!

Hvězda Benita Mussoliniho (1883–1945) začala strmě stoupat zároveň se vznikem italské fašistické strany v roce 1921. Své počáteční socialistické cítění prokládal totalitními postoji a u řady Italů získával se svými fašistickými spolupracovníky bezmeznou podporu.

Nově vznikající komanda takzvaných černých košil bezohledně provozující útoky na domnělé nepřátele Itálie vůbec nebránila v růstu Mussoliniho obliby. Zejména kvůli svému stávkokazectví si mohl vychutnávat důvěru mnoha italských obyvatel stále se přiklánějících na fašistickou stranu.

Trnem v oku mu ale byla Sicílie. Na odstrčený ostrov jeho moc nestačila. Pravidla tady s tichým souhlasem Sicilanů diktovala mafie.

blank
Mussoliniho rodný dům ve městě Predappio FOTO: Srecan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Mafiánská Sicílie

Ani jedna ze stran nehodlala respektovat konkurenční autoritu. A co hůř, ani jedna se nebála umazat si ruce od krve. Mussolini však mohl zcela oficiálně povolat „Železného prefekta“ Cesareho Moriho (1871–1942), který měl dost schopností na to krutě a nelítostně zasáhnout proti sicilským mafiánským strukturám.

Výjimkou nebylo mučení i popravy všech, kteří byli byť jen podezřelí ze spolupráce s mafií. Některé mafiánské špičky se vypařily ze země, řadě lidí však nakonec nezbylo nic jiného než se přidat k fašistické straně nebo přinejmenším uznat fašistickou nadvládu.

Přesto se Benito Mussolini nemusel moc snažit, aby si zde vylepšoval svou reputaci. Většina Sicilanů byla negramotná a obyvatelé byli v podstatě figurkami své vlády. Il Duceho oslavovali jako spravedlivého a lidského muže, který má moc spasit celou Itálii, a zejména Sicílii, před nesmírnou chudobou, která tu panovala.

blank
Etna je monumentální i ze vzdálenosti 70 kilometrů. FOTO: Davide Mauro / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Rozzuřená Etna

Benito Mussolini zde získal výbornou příležitost k prohloubení a rozšíření své propagandy v roce 1928. 2. listopadu nastala erupce vysoko na severovýchodní straně Etny, nejvyšší evropské činné sopky. Masivní lávový proud se valil po jejím úpatí a poprvé od roku 1669 přímo ohrozil sicilské obyvatele.

Během několika hodin se otevřela další trhlina 1200 metrů nad mořem, což bylo neobvykle nízko. Nejhůře katastrofa zasáhla vesnici Mascali ležící přímo u vybuchujícího kráteru. Láva během dvou dnů bez slitování srovnala sídlo se zemí.

Nápor magmatu jako zázrakem přežil jen kostel a pár okolních domů v severní části vesničky Sant’Antonino. Během následujících dní byla kvůli dalším erupcím přerušena vlaková spojení v oblasti a zkáze neušla ani vlaková zastávka v Mascali.

blank
Mussoliniho projevy byly tradičně strhující. FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de

Zachránce Mussolini

Sicilané potřebovali rychlou pomoc a tu jim s radostí nabídl Il Duce. Využil tragických událostí pro budování svého spasitelského obrazu. Poskytl bleskovou první pomoc a zajistil okamžitou evakuaci. Navíc se postaral o znovuobnovení zničené oblasti.

Kostel a přeživší budovy vesničky Mascali byly přesunuty na nové místo a došlo nakonec k obnovení celé vesnice. Mussoliniho reakce na katastrofu byla z pochopitelných důvodů ještě dlouho oslavována. Nad sochu Ježíše Krista v kostele byla nainstalována pochodeň, symbol italských fašistů, kterou je zde možné vidět dodnes.

Foto: historynet / Creative Commons / volné dílo, Davide Mauro / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Srecan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč zemřela slavná Marilyn Monroe?
enigmaplus.cz

Proč zemřela slavná Marilyn...

Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala...
Pobyt ve vesmíru ubírá na kostní hmotě, zjistili vědci
21stoleti.cz

Pobyt ve vesmíru ubírá na...

O jistých tělesných změnách spojených s...
Smetanový dezert crème brulée
tisicereceptu.cz

Smetanový dezert crème brulée

Miluje ho celý svět. „Krém brilé“, jak se...
Přijde nakonec Burešová úplně o vše?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Burešová...

Jako by toho nebylo v životě...
Dal mi lásku a pocit bezpečí
skutecnepribehy.cz

Dal mi lásku a pocit bezpečí

Do svých třiceti let jsem byla tou...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Tajemní Esejci: Ve své sektě měli svá vlastní pravidla
enigmaplus.cz

Tajemní Esejci: Ve své sektě...

Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku,...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Další chlap nevydržel
nasehvezdy.cz

Další chlap nevydržel

Ani tentokrát se Agátě...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...