Domů     Pomoc, padají mi vlasy! Jaké jsou nejčastější příčiny a jak tomu zabránit?
Pomoc, padají mi vlasy! Jaké jsou nejčastější příčiny a jak tomu zabránit?
17.11.2023

V průměru máme na hlavě asi sto tisíc vlasů, přičemž denně ženám i mužům vypadne okolo sto vlasů. Přesto může dojít k tomu, že vypadávání vlasů bude nadměrné. Kdy se tak děje nejčastěji?

Krásné vlasy jsou ozdobou každého člověka. A každý si k nim může dopomoct. FOTO: pxfuel
Krásné vlasy jsou ozdobou každého člověka. A každý si k nim může dopomoct. FOTO: pxfuel

Vlasy byly vnímány jako koruna krásy už odpradávna. Různé kultury jim přisuzovaly nejrůznější moc a symbolický význam, už od starověku reprezentovaly krásu, šarm a byly symbolem svádění. Proto je jejich ztráta, zejména pro ženy, tak bolestná.

Ve většině případů není naštěstí nadměrné padání vlasů konečným stavem a obvykle se po čase upraví. Pokud vám však vlasy řídnou, měli byste přece jen zpozornět. Možná tak vaše tělo dává najevo, že mu něco chybí, případně že trpí nějakým onemocněním.

150 000 vlasů na hlavě

Na hlavě má většina z nás sto až sto padesát tisíc vlasů, přičemž nejbujnější kštici mívají světlovlasí lidé, naopak slabší porost zrzci a zrzky. Vlasy se neustále obnovují, jejich růst se řídí cykly.

Střídá se fáze růstu, fáze klidu, vypadávání a opětovného růstu. Typický cyklus růstu vlastu trvá u člověka 2–6 let, jeho délku ovlivňuje věk, výživa, hormony a vnější vlivy jako například stres, nemoci či nešetrná péče.

Nejprve nastává fáze růstu, během které vlas vyrůstá z kořínku neboli folikulu zpod povrchu pokožky a roste po dobu 2–4 let u mužů a 3–6 let u žen. Každých 28 dní se vlas prodlouží o 1 cm. V normálním případě je v této fází až 90 % vlasových folikulů.

Srovnání ovčí vlny (nahoře) a lidského vlasu pod mikroskopem. FOTO: CSIRO/Creative Commons/CC BY 3.0
Srovnání ovčí vlny (nahoře) a lidského vlasu pod mikroskopem. FOTO: CSIRO/Creative Commons/CC BY 3.0

Jak rostou vlasy

Další fází je přechodová, kdy vlasy přestávají růst a oddělují se od přísunu krve, zakládá se růst nového vlasu. Tato fáze trvá asi 2–3 týdny a týká se 1–2 % celkového počtu vlasů.

Po ní následuje fáze klidová v délce asi tří měsíců, kdy starý vlas odpočívá a nový se dostává do fáze růstu. V této fázi je asi 10–15 % vlasů.

Jak nový vlas postupně roste, vytlačuje starý kořínek na povrch, kde dojde k vypadnutí vlasu a jeho nahrazení vlasem novým.

Nadměrné, nebo povolené ztráty?

Denně člověku vypadne 50–100 vlasů, což je zcela normální a nemá to za následek řídnutí vlasů, protože vlasové cykly neprobíhají u všech vlasů stejně. Trochu více mohou vlasy padat v období mezi březnem a dubnem a pak mezi zářím a říjnem.

Zpozornět byste ovšem měli v případě, že denně nacházíte po bytě, ve sprše, v hřebenu či kartáči, případně na polštáři více vlasů, než je obvyklé. Příčin nadměrného vypadávání vlasů může být několik, seznámíme vás s těmi nejčastějšími.

Určitá míra vypadávání vlasů je normální, ale existují varovné signály, které je třeba sledovat, abyste o svoji kštici nepřišli zcela. FOTO: pxfuel
Určitá míra vypadávání vlasů je normální, ale existují varovné signály, které je třeba sledovat, abyste o svoji kštici nepřišli zcela. FOTO: pxfuel

NEDOSTATEK VITAMINŮ

Vlasy i jejich hustota jsou velmi ovlivňovány tím, zda má vaše tělo dostatek energie a správných živin. Padáním vlasů pak signalizuje nedostatek vitaminů a minerálů.

Příčinou může být anémie neboli nedostatek železa, akrodermatititda (ztenčení kůže), nedostatek zinku či podvýživa.

V tom případě je vhodné doplnit železo, zinek, vitaminy A, C a E, biotin (vitamin H), niacin (vitamin B3), hořčík, vitamin B6 a B12. Někdy může být naopak vitaminů až příliš, týká se to zejména vitaminu A. Případně můžete mít ve stravě nedostatek bílkovin, což má za následek zpomalení růstu vlasů.

ŘEŠENÍ: Nemusíte hned sahat po doplňcích stravy, spíše obohaťte váš jídelníček o tyto potraviny:

ryby a mořské plody, rýži, avokádo, luštěniny, zeleninu a ovoce, semínka (lněná, sezamová, dýňová a slunečnicová) a vlašské ořechy, dále také vajíčka a řecký jogurt. Upravte denní příjem vitaminu A, případně zvyšte podíl kvalitních bílkovin ve stravě.

NADMĚRNÝ STRES ČI TRAUMA

Pokud prožijete fyzické trauma, například vážné zranění nebo nemoc, těžký porod či operaci, znamená to pro tělo stresovou událost, která může narušit životní cyklus vlasů a posunout více vlasů naráz do fáze jejich vypadávání.

Projeví se to tři až šest měsíců po traumatu. Obdobně může na vlasy zapůsobit i emoční stres, způsobený špatnou situací v rodině, rozvodem, ztrátou blízké osoby, péčí o stárnoucí rodiče či ztrátou zaměstnání.

Častou příčinou nadměrné ztráty vlasů může být i alergická reakce, silný šok a u žen také vysazení antikoncepce, hladovění či nárazová dieta.

ŘEŠENÍ: Je možné doplnit vitaminy či podpořit růst vlasů tabletkami, ve většině případů se ale jejich hustota obnoví do šesti měsíců poté, co nadměrně vypadaly v důsledku stresu.

Stres je příčinou mnoha civilizačních chorob a stejně tak stojí i za nadměrným vypadáváním vlasů. FOTO: pxfuel
Stres je příčinou mnoha civilizačních chorob a stejně tak stojí i za nadměrným vypadáváním vlasů. FOTO: pxfuel

SPLAŠENÉ HORMONY

Další příčinou padání vlasů může být hormonální nerovnováha. Ženy se s jejich nadměrnou ztrátou často potýkají během menopauzy, kdy jejich tělo začíná ztrácet estrogen, nebo těsně po porodu, kdy jeho hladina v těle stoupá zpět do normálu velmi pomalu.

Padání vlasů může provázet i syndrom polycystických vaječníků, případně nadbytek mužských hormonů v těle ženy, který způsobuje vedle řídnutí kštice také tvorbu cyst na vaječnících, obezitu a zvyšuje riziko rozvoje diabetu. V těchto případech může vypadávání vlasů trvat šest až devět měsíců.

Mnoho testosteronu i hypotyreóza

U mužů tkví problém nadměrného padání vlasů a řídnutí kštice v množství hormonu testosteronu. Když je ho v těle přebytek, začne hormon ničit vlasové kořínky, a vlasy proto začnou vypadávat.

Hned dva ze tří mužů ve věku do 60 let zažijí ztrátu vlasů kvůli mužské alopecii. Ta je dílem dána mužskými pohlavními hormony a dílem dědičností.

Negativní dopad na bujnost kštice mohou mít i poruchy štítné žlázy, což je motýlovitý orgán umístěný v krku, který produkuje hormony zodpovědné za růst a rozvoj.

ŘEŠENÍ: Při potížích s vypadáváním vlasů je dobré se objednat na trichologické vyšetření. Trichologie se soustředí právě na hygienu, zdraví a krásu vlasů. Pomůže určit příčinu nadměrné ztráty vlasů a doporučit vhodnou léčbu.

V případě hormonální nerovnováhy mohou být dodávány hormonů do těla uměle. U mužské plešatosti mohou pomoci DHT blokátory, jež tlumí dopady testosteronu na vlasy, případně transplantace vlasů.

ŠPATNÁ PÉČE

Obzvláště ženy si potrpí na péči o vlasy, ovšem i zde platí známé pořekadlo „čeho je moc, toho je příliš“. I nadměrná péče o vlasový porost může zapříčinit vypadávání vlasů.

Škodí jim fénování, kulmování, teplé olejové masky, domácí či příliš časté barvení, chemické narovnávání vlasů i příliš utažené copy. Škody mohou napáchat i vlasové přípravky s obsahem sulfátů a silikonů. To vše může ovlivnit vlasové folikuly a způsobit, že vlas už znovu nevyroste.

ŘEŠENÍ: V případě, že vám začaly padat vlasy z nevhodné péče, je nejlepším řešením zajít do kadeřnického salonu, kde dokážou napravit mnohé škody. Poradí vám s regenerací vlasů i výběrem vhodných přípravků pro šetrnou péči.

Můžete také zvýšit příjem potravin, které obsahují látky příznivě ovlivňující růst vlasů, případně užívat kolagen, který podporuje růst a regeneraci porostu hlavy.

Nejde jen o marketing. I špatně zvolené produkty k péči o vlasy mohou napáchat škody. FOTO: pxfuel
Nejde jen o marketing. I špatně zvolené produkty k péči o vlasy mohou napáchat škody. FOTO: pxfuel

CHEMOTERAPIE

Některé z látek, využívaných v boji s rakovinou, způsobují vypadávání vlasů. Chemoterapie je jako atomová bomba, ničí rychle se dělící rakovinné buňky, ale bohužel i jiné rychle se dělící buňky v těle, jako jsou právě ty vlasové.

V důsledku toho přijde většina lidí, kteří ji podstupují o vlasy, stejně jako o řasy a obočí. Dobrou zprávou ale je, že jakmile je proces chemoterapie dokončen, vlasy opět dorostou.

Mohou však mít jinou texturu, z původně rovných vlasů jsou třeba najednou kudrnaté. I některé jiné léky mohou mít vliv na vypadávání vlasů, například antidepresiva, léky na krevní tlak, HIV či štítnou žlázu.

STÁRNUTÍ

U populace starší 50 let dochází ke ztenčování a zhoršování kvality vlasů a poté k jejich postupnému padání. Růstová fáze se zkracuje z obvyklých 3–4 let na méně než jeden rok.

Naopak se prodlužuje klidová fáze vlasového cyklu, počet vlasů v této fázi se zvyšuje na 20 %. Vlasový folikul již není ukotven tak hluboko v pokožce, zmenšuje se, nové vlasy rostou kratší. S věkem navíc ztrácejí pigment a bělají.

Bílé vlasy jsou slabší, pórovitější a mají menší odolnost, jsou i citlivější na UV záření.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Lifestyle
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.   […]
Lifestyle
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Lifestyle
Krvavá tečka za Opus 40: Tvůrce skončí na dně vlastního lomu
Uznávaný znalec architektury Brendan Gill (1914–1997) bloumá po kamenných stupních a chodníčcích. U vztyčeného monolitu se zastaví a rozhlíží. „Tohle je jedno z největších a nejkouzelnějších děl celého kontinentu,“ utrousí fascinovaně.   Vydejte se s EPOCHOUplus.cz na území newyorského města Saugerties, kde navštívíme unikátní stavbu sochaře a herce Harveyho Fitea (1903—1976). Na úctyhodné ploše 26 […]
Lifestyle
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
věda a technika
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta, […]
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.