Domů     Pomoc, padají mi vlasy! Jaké jsou nejčastější příčiny a jak tomu zabránit?
Pomoc, padají mi vlasy! Jaké jsou nejčastější příčiny a jak tomu zabránit?
17.11.2023

V průměru máme na hlavě asi sto tisíc vlasů, přičemž denně ženám i mužům vypadne okolo sto vlasů. Přesto může dojít k tomu, že vypadávání vlasů bude nadměrné. Kdy se tak děje nejčastěji?

Krásné vlasy jsou ozdobou každého člověka. A každý si k nim může dopomoct. FOTO: pxfuel
Krásné vlasy jsou ozdobou každého člověka. A každý si k nim může dopomoct. FOTO: pxfuel

Vlasy byly vnímány jako koruna krásy už odpradávna. Různé kultury jim přisuzovaly nejrůznější moc a symbolický význam, už od starověku reprezentovaly krásu, šarm a byly symbolem svádění. Proto je jejich ztráta, zejména pro ženy, tak bolestná.

Ve většině případů není naštěstí nadměrné padání vlasů konečným stavem a obvykle se po čase upraví. Pokud vám však vlasy řídnou, měli byste přece jen zpozornět. Možná tak vaše tělo dává najevo, že mu něco chybí, případně že trpí nějakým onemocněním.

150 000 vlasů na hlavě

Na hlavě má většina z nás sto až sto padesát tisíc vlasů, přičemž nejbujnější kštici mívají světlovlasí lidé, naopak slabší porost zrzci a zrzky. Vlasy se neustále obnovují, jejich růst se řídí cykly.

Střídá se fáze růstu, fáze klidu, vypadávání a opětovného růstu. Typický cyklus růstu vlastu trvá u člověka 2–6 let, jeho délku ovlivňuje věk, výživa, hormony a vnější vlivy jako například stres, nemoci či nešetrná péče.

Nejprve nastává fáze růstu, během které vlas vyrůstá z kořínku neboli folikulu zpod povrchu pokožky a roste po dobu 2–4 let u mužů a 3–6 let u žen. Každých 28 dní se vlas prodlouží o 1 cm. V normálním případě je v této fází až 90 % vlasových folikulů.

Srovnání ovčí vlny (nahoře) a lidského vlasu pod mikroskopem. FOTO: CSIRO/Creative Commons/CC BY 3.0
Srovnání ovčí vlny (nahoře) a lidského vlasu pod mikroskopem. FOTO: CSIRO/Creative Commons/CC BY 3.0

Jak rostou vlasy

Další fází je přechodová, kdy vlasy přestávají růst a oddělují se od přísunu krve, zakládá se růst nového vlasu. Tato fáze trvá asi 2–3 týdny a týká se 1–2 % celkového počtu vlasů.

Po ní následuje fáze klidová v délce asi tří měsíců, kdy starý vlas odpočívá a nový se dostává do fáze růstu. V této fázi je asi 10–15 % vlasů.

Jak nový vlas postupně roste, vytlačuje starý kořínek na povrch, kde dojde k vypadnutí vlasu a jeho nahrazení vlasem novým.

Nadměrné, nebo povolené ztráty?

Denně člověku vypadne 50–100 vlasů, což je zcela normální a nemá to za následek řídnutí vlasů, protože vlasové cykly neprobíhají u všech vlasů stejně. Trochu více mohou vlasy padat v období mezi březnem a dubnem a pak mezi zářím a říjnem.

Zpozornět byste ovšem měli v případě, že denně nacházíte po bytě, ve sprše, v hřebenu či kartáči, případně na polštáři více vlasů, než je obvyklé.

Příčin nadměrného vypadávání vlasů může být několik, seznámíme vás s těmi nejčastějšími.

Určitá míra vypadávání vlasů je normální, ale existují varovné signály, které je třeba sledovat, abyste o svoji kštici nepřišli zcela. FOTO: pxfuel
Určitá míra vypadávání vlasů je normální, ale existují varovné signály, které je třeba sledovat, abyste o svoji kštici nepřišli zcela. FOTO: pxfuel

NEDOSTATEK VITAMINŮ

Vlasy i jejich hustota jsou velmi ovlivňovány tím, zda má vaše tělo dostatek energie a správných živin. Padáním vlasů pak signalizuje nedostatek vitaminů a minerálů.

Příčinou může být anémie neboli nedostatek železa, akrodermatititda (ztenčení kůže), nedostatek zinku či podvýživa.

V tom případě je vhodné doplnit železo, zinek, vitaminy A, C a E, biotin (vitamin H), niacin (vitamin B3), hořčík, vitamin B6 a B12. Někdy může být naopak vitaminů až příliš, týká se to zejména vitaminu A. Případně můžete mít ve stravě nedostatek bílkovin, což má za následek zpomalení růstu vlasů.

ŘEŠENÍ: Nemusíte hned sahat po doplňcích stravy, spíše obohaťte váš jídelníček o tyto potraviny:

ryby a mořské plody, rýži, avokádo, luštěniny, zeleninu a ovoce, semínka (lněná, sezamová, dýňová a slunečnicová) a vlašské ořechy, dále také vajíčka a řecký jogurt. Upravte denní příjem vitaminu A, případně zvyšte podíl kvalitních bílkovin ve stravě.

NADMĚRNÝ STRES ČI TRAUMA

Pokud prožijete fyzické trauma, například vážné zranění nebo nemoc, těžký porod či operaci, znamená to pro tělo stresovou událost, která může narušit životní cyklus vlasů a posunout více vlasů naráz do fáze jejich vypadávání.

Projeví se to tři až šest měsíců po traumatu. Obdobně může na vlasy zapůsobit i emoční stres, způsobený špatnou situací v rodině, rozvodem, ztrátou blízké osoby, péčí o stárnoucí rodiče či ztrátou zaměstnání.

Častou příčinou nadměrné ztráty vlasů může být i alergická reakce, silný šok a u žen také vysazení antikoncepce, hladovění či nárazová dieta.

ŘEŠENÍ: Je možné doplnit vitaminy či podpořit růst vlasů tabletkami, ve většině případů se ale jejich hustota obnoví do šesti měsíců poté, co nadměrně vypadaly v důsledku stresu.

Stres je příčinou mnoha civilizačních chorob a stejně tak stojí i za nadměrným vypadáváním vlasů. FOTO: pxfuel
Stres je příčinou mnoha civilizačních chorob a stejně tak stojí i za nadměrným vypadáváním vlasů. FOTO: pxfuel

SPLAŠENÉ HORMONY

Další příčinou padání vlasů může být hormonální nerovnováha. Ženy se s jejich nadměrnou ztrátou často potýkají během menopauzy, kdy jejich tělo začíná ztrácet estrogen, nebo těsně po porodu, kdy jeho hladina v těle stoupá zpět do normálu velmi pomalu.

Padání vlasů může provázet i syndrom polycystických vaječníků, případně nadbytek mužských hormonů v těle ženy, který způsobuje vedle řídnutí kštice také tvorbu cyst na vaječnících, obezitu a zvyšuje riziko rozvoje diabetu. V těchto případech může vypadávání vlasů trvat šest až devět měsíců.

Mnoho testosteronu i hypotyreóza

U mužů tkví problém nadměrného padání vlasů a řídnutí kštice v množství hormonu testosteronu. Když je ho v těle přebytek, začne hormon ničit vlasové kořínky, a vlasy proto začnou vypadávat.

Hned dva ze tří mužů ve věku do 60 let zažijí ztrátu vlasů kvůli mužské alopecii. Ta je dílem dána mužskými pohlavními hormony a dílem dědičností.

Negativní dopad na bujnost kštice mohou mít i poruchy štítné žlázy, což je motýlovitý orgán umístěný v krku, který produkuje hormony zodpovědné za růst a rozvoj.

ŘEŠENÍ: Při potížích s vypadáváním vlasů je dobré se objednat na trichologické vyšetření. Trichologie se soustředí právě na hygienu, zdraví a krásu vlasů. Pomůže určit příčinu nadměrné ztráty vlasů a doporučit vhodnou léčbu.

V případě hormonální nerovnováhy mohou být dodávány hormonů do těla uměle. U mužské plešatosti mohou pomoci DHT blokátory, jež tlumí dopady testosteronu na vlasy, případně transplantace vlasů.

ŠPATNÁ PÉČE

Obzvláště ženy si potrpí na péči o vlasy, ovšem i zde platí známé pořekadlo „čeho je moc, toho je příliš“. I nadměrná péče o vlasový porost může zapříčinit vypadávání vlasů.

Škodí jim fénování, kulmování, teplé olejové masky, domácí či příliš časté barvení, chemické narovnávání vlasů i příliš utažené copy. Škody mohou napáchat i vlasové přípravky s obsahem sulfátů a silikonů. To vše může ovlivnit vlasové folikuly a způsobit, že vlas už znovu nevyroste.

ŘEŠENÍ: V případě, že vám začaly padat vlasy z nevhodné péče, je nejlepším řešením zajít do kadeřnického salonu, kde dokážou napravit mnohé škody. Poradí vám s regenerací vlasů i výběrem vhodných přípravků pro šetrnou péči.

Můžete také zvýšit příjem potravin, které obsahují látky příznivě ovlivňující růst vlasů, případně užívat kolagen, který podporuje růst a regeneraci porostu hlavy.

Nejde jen o marketing. I špatně zvolené produkty k péči o vlasy mohou napáchat škody. FOTO: pxfuel
Nejde jen o marketing. I špatně zvolené produkty k péči o vlasy mohou napáchat škody. FOTO: pxfuel

CHEMOTERAPIE

Některé z látek, využívaných v boji s rakovinou, způsobují vypadávání vlasů. Chemoterapie je jako atomová bomba, ničí rychle se dělící rakovinné buňky, ale bohužel i jiné rychle se dělící buňky v těle, jako jsou právě ty vlasové.

V důsledku toho přijde většina lidí, kteří ji podstupují o vlasy, stejně jako o řasy a obočí. Dobrou zprávou ale je, že jakmile je proces chemoterapie dokončen, vlasy opět dorostou.

Mohou však mít jinou texturu, z původně rovných vlasů jsou třeba najednou kudrnaté. I některé jiné léky mohou mít vliv na vypadávání vlasů, například antidepresiva, léky na krevní tlak, HIV či štítnou žlázu.

STÁRNUTÍ

U populace starší 50 let dochází ke ztenčování a zhoršování kvality vlasů a poté k jejich postupnému padání. Růstová fáze se zkracuje z obvyklých 3–4 let na méně než jeden rok.

Naopak se prodlužuje klidová fáze vlasového cyklu, počet vlasů v této fázi se zvyšuje na 20 %. Vlasový folikul již není ukotven tak hluboko v pokožce, zmenšuje se, nové vlasy rostou kratší. S věkem navíc ztrácejí pigment a bělají.

Bílé vlasy jsou slabší, pórovitější a mají menší odolnost, jsou i citlivější na UV záření.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Lifestyle
Paul Newman a Joanne Woodwardová: Stvořeni jeden pro druhého
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Lifestyle
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku […]
Lifestyle
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Lifestyle
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
reklama
svět zločinu
Zabiják z Moldavy uřízl zbité oběti ucho!
Podlaha je zkropená krví. U nohou dvou mužů sténá jejích zbitý kamarád. Ale ani jeden z nich s ním nemá slitování. Právě naopak. Ještě s obětí neskončili. Nejhorší z násilníků vytáhne nůž a začne jí odřezávat ucho… Na počátku všeho stojí alkohol. První víkend v prosinci 2013 dva Moldavané přijdou na návštěvu k Ukrajince Teťáně (35) a […]
Nejhorší slovenské bestie posledních let dostaly doživotí
Rudolf Dorčík toužil zjistit, jaké to je zabít člověka… Jsou to docela normální kluci. Na první pohled. Milan Jesenský (23) hrál v dětství šachy, Rudolf Dorčík (21) zase fotbal. Druhý jmenovaný ovšem nežil v příliš zdravém prostředí. Jeho otce několikrát zavřeli, kluk nechodil do školy, nejméně jednou propadl. V budoucnu mu nedělá problém někoho zbít, […]
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
skutecnepribehy.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Pestré barvy v říši Nomos
iluxus.cz
Pestré barvy v říši Nomos
Ikona zůstává ikonou. Co dodat? Společnost NOMOS Glashütte je již dlouho známá svou odborností v oblasti barev. A v dubnu na veletrhu Watches & Wonders v Ženevě představila svůj bestseller Tangent
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
nasehvezdy.cz
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
Hvězda seriálu Jedna rodina prozradila, že těžce zvládá synovu pubertu. To už musí být pořádný oříšek, když o něm mnohdy nesdílná Zuzana Vejvodová (43) promluvila – snad aby si maličko ulevila. „U
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
rezidenceonline.cz
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
Výjimečný dům, navržený renomovanou designérkou Suzannou Cot, přestavuje dokonalý příklad spojení přírodních prvků s moderním designem, kde přirozené světlo umocňuje vizuální a emocionální pohodlí jeho obyvatel. Inspirací pro tento projekt ve španělském Katalánsku byla teplá měď, která dominuje v různých částech domu. Kov charakteristický svým hřejivým odstínem a výrazným leskem je ideálním materiálem pro vytvoření
Do boje proti vodnímu kameni!
panidomu.cz
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
21stoleti.cz
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli,
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
epochalnisvet.cz
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
nejsemsama.cz
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
V mládí jsem byla postavena před důležité rozhodnutí. A rozhodla jsem se správně. Měla jsem tenkrát krátce po maturitě a propadla jsem naprosto beznadějnému citu k jednomu klukovi ze sousedství, bývalému spolužákovi ze základní školy. Vzhledem ke společným známým jsme se občas setkávali a já jsem postupně zjišťovala, že Lukáše opravdu moc chci – nejvíc ze všech
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
enigmaplus.cz
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima je srovnatelná s katastrofou, kterou vyvolal před třiceti lety ukrajinský Černobyl! V tomto případě způsobilo únik smrtící radiace silné zemětřesení. Podle