Skip to content
reklama
reklama blank

Podvodní monstra: Opravdu existují jen v legendách?

blank

Žijí si v tichém světě pod vodní hladinou a pokud je při výletě nahoru někdo zahlédne, obvykle má nadlouho po klidném spaní. I když se je snažili ulovit, ještě se to nikomu nepodařilo. Řeč je o podvodních monstrech, které prý existují nejenom v legendách.

Nebo ne?

Podle odborníků jde ve většině případů o velký druh ryby, například jesetera či sumce, zjitřenou lidskou fantazii anebo zkrátka a dobře o pouhý výmysl. Ti, kteří se s nimi údajně setkali, jsou ale ochotní přísahat na cokoliv, že viděli živou bytost.

Koneckonců, vypravit se na vyhlášená místa výskytu podobných příšer může každý lovec dobrodružství. A kde je tedy možné na ně narazit? Například prý tady…

Loch Ness Monster and Scottish Castle Computer generated 3D illustration
Lochneska prý neexistuje. Každopádně je nejznámějším vodním monstrem.

Nessie

Jezero Loch Ness, Skotsko

Celebritou ve společnosti jiných vodních potvor je příšera ze skotského jezera Loch Ness, zvaná familiárně Nessie. První setkání s ní se mělo odehrát v roce 1871 a od 80. let 19. století jakoby se s nimi roztrhl pytel.

Zřejmě nejtěsnější údajný kontakt zažije v roce 1933 manželský pár, který obřího tvora zahlédl při cestě autem okolo jezera. Plazil se prý přes cestu a vklouzl do vody. Objevují se její fotografie i filmové záznamy, ale žádný získaný materiál není natolik přesvědčivý, aby ho bylo možné považovat za důkaz existence podvodní příšery.

Nic nového nepřinesou ani podrobné průzkumy jezera. Přesto se najdou lidé, kteří pevně věří v její existenci.

2
Jak by mohla vypadat třeba Bessie nebo Tessie?

Bessie

Erijské jezero, USA/Kanada

Tajemné stvoření žije i v jezeře, jehož jedna polovina leží na území Kanady a druhá zasahuje do USA. V roce 1817 v něm lidé při lovu kachen spatří velkého a neobvykle dlouhého hada tmavé barvy. Na zážitky s nestvůrou je ten rok neobyčejně bohatý, zahlédnou ji v dalších měsících i rybáři a vyděsí také dva bratry z nedaleké osady.

V červenci 1892 pak lodní posádka sleduje obřího vodního hada, který se spokojeně natáhne na hladinu. Potvora se údajně ukáže několikrát i během 20. století. Místní podnikatel dokonce nabízí 100 000 dolarů jako odměnu tomu, kdo Bessii uloví a předá mu ji živou a zdravou.

Přes lákavou nabídku se jejím pyšným chovatelem zatím nestal.

The image of 'Bownessie' taken by IT worker Tom Pickles on Lake Windermere Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-1357987/Loch-Ness-monster-sighting-picture-Is-Bownessie-Lake-Windermere.html#ixzz4cECOzArR Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook
Takto prý vypadá Bownessie. Aspoň na fotce, kterou pořídil Tom Pickles.

Tessie

Jezero Tahoe, USA

Zmínky o podvodním hadovi, který žije v největším severoamerickém vysokohorském jezeře Tahoe lze najít i v legendách tamních indiánských kmenů. Ty mluví o tom, že domovem hada je podvodní tunel pod jeskyní Cave Rock na jihovýchodním břehu jezera.

Tessie má mít tělo o síle pořádné dřevěné klády a jeho barva je od temně černé až po tyrkysovou. V roce 1950 hlásí dva místní policisté, že vidí velký černý hrb, trčící z vody, který udržuje rychlost s motorovým člunem, plujícím značnou rychlostí.

Ojedinělá pozorování jsou evidována i v následujících desetiletích. Tessie se prý ukázala náhodným svědkům i několikrát po přelomu milénia a stále budí pozornost.

4
Jezero Kussharo je hodně kyselé a proto téměř bez ryb. Kussie si podle všeho v takové vodě naopak libuje.

Bownessie

Jezero Windermere, Anglie

Hrby na vodě opět na scéně. Tentokrát v jezeře Windermere na severozápadě Anglie. Poprvé o sobě dal záhadný tvor, který dostane jméno Bownessie podle blízkého města, vědět zhruba před sedmdesáti lety.

Po roce 2000 se podvodní had rozhodne stát populární a přibývá svědků, kteří ho viděli. Dokládají snímky nestvůry. Například v roce 2011 předkládá její fotografii mladý počítačový odborník Tom Pickles, který se u jezera účastní firemního teambuildingu.

Zatímco on i jeho kolegyně se dušují, že příšeru zahlédli, specialisté o pravosti snímku s určitostí nic říct nemohou. Soubor je podle nich příliš malý na to, aby mohlo být zjištěno, zda fotografie nebyla upravena.

5
Mokele Mbembe podle popisu domorodců připomíná nosorožce. Anebo naopak dinosaura.

Kussie

Jezero Kussharo, Japonsko

Monstru z jezera Kussharo na japonském ostrově Hokkaidó se dostane značné publicity v 70. letech 20. století kvůli vysokému počtu svědectví o jeho pozorování. Neobvykle rychle se pohybuje ve vodě, jeho tělo s hrby na zádech měří okolo 20 metrů a má tmavě hnědou barvu.

Jeho hlava prý připomíná hlavu koně, jen je větší, se dvěma hrbolky jako u žirafy. Celé září v roce 1974 zkoumají s pomocí nejmodernější techniky televizní štáby spolu s potápěči jezero. V hloubce se opravdu podaří pořídit záběry údajného jezerního monstra.

Ať je to cokoliv, identita Kussie zůstává zajímavou záhadou. Legendy o obřích hadech, obývajících jezero se však v oblasti vyprávějí už od konce 19.století.

Mokele Mbembe

Jezero Tele, Kongo

Místní folklór umisťuje hrdinu legend do afrického jezera Tele a vodních toků a ploch v jeho okolí. Málokterý tvor tohoto druhu se může pochlubit takovou popularitou, jako má Mokele Mbembe, což v domorodé řeči místních obyvatel znamená „Ten, kdo zastaví tok řek“. Po jeho stopách se vydává řada expedic, které se stávají tématem dokumentárních filmů, například z produkce televize BBC nebo National Geographic. Záznam, natočený na přelomu 80. a 90. let minulého století japonskou výpravou, se však za průkazné potvrzení existence tvora nepovažuje kvůli špatné kvalitě.

Foto: archiv, youtube, shutterstock
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Osvěžující Chandon Garden Spritz
iluxus.cz

Osvěžující Chandon Garden...

Léto je jako stvořené pro svěží chutě a...
Hybridní americká jízda Valkýr
21stoleti.cz

Hybridní americká jízda Valkýr

V severské mytologii jsou Valkýry ženy-dísy, které...
Záhadný ostrov, kde měla zmizet Amelia Earhartová
enigmaplus.cz

Záhadný ostrov, kde měla...

Pilotka Amelia Earhartová zmizela při...
Šílenství nocí v nemocničním pokoji
skutecnepribehy.cz

Šílenství nocí...

Když mi bylo...
Věra Čáslavská v Národním muzeu
epochalnisvet.cz

Věra Čáslavská v Národním...

Národní muzeum otevírá výstavu s názvem Věra Čáslavská,...
Zeleninová polévka s červenou čočkou a rajčaty
tisicereceptu.cz

Zeleninová polévka s červenou...

Pro zasycení i zahřátí po návratu z mrazivého...
Utajila před mužem nevěru?
nasehvezdy.cz

Utajila před mužem nevěru?

JANA ŠVANDOVÁ (74) si...
Kotník dokáže zkomplikovat pohyb
panidomu.cz

Kotník dokáže zkomplikovat...

Pohybový aparát: kosti, klouby, svaly a šlachy slouží...
Znal Jules Verne místo, kde je ukrytý templářský poklad?
enigmaplus.cz

Znal Jules Verne místo, kde je...

Díla romanopisce Julese Verna udivují i v moderní...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Suchdol nad Lužnicí: Koupání v pískovně
epochanacestach.cz

Suchdol nad Lužnicí: Koupání...

Ve výčtu aktivit, na...
Chystá se Petruchová Borhyové zničit její kariéru?
nasehvezdy.cz

Chystá se Petruchová Borhyové...

Kdo by to byl řekl,...