Skip to content
reklama

Podvodní monstra: Opravdu existují jen v legendách?

Žijí si v tichém světě pod vodní hladinou a pokud je při výletě nahoru někdo zahlédne, obvykle má nadlouho po klidném spaní. I když se je snažili ulovit, ještě se to nikomu nepodařilo. Řeč je o podvodních monstrech, které prý existují nejenom v legendách.

Nebo ne?

Podle odborníků jde ve většině případů o velký druh ryby, například jesetera či sumce, zjitřenou lidskou fantazii anebo zkrátka a dobře o pouhý výmysl. Ti, kteří se s nimi údajně setkali, jsou ale ochotní přísahat na cokoliv, že viděli živou bytost.

Koneckonců, vypravit se na vyhlášená místa výskytu podobných příšer může každý lovec dobrodružství. A kde je tedy možné na ně narazit? Například prý tady…

Loch Ness Monster and Scottish Castle Computer generated 3D illustration
Lochneska prý neexistuje. Každopádně je nejznámějším vodním monstrem.

Nessie

Jezero Loch Ness, Skotsko

Celebritou ve společnosti jiných vodních potvor je příšera ze skotského jezera Loch Ness, zvaná familiárně Nessie. První setkání s ní se mělo odehrát v roce 1871 a od 80. let 19. století jakoby se s nimi roztrhl pytel.

Zřejmě nejtěsnější údajný kontakt zažije v roce 1933 manželský pár, který obřího tvora zahlédl při cestě autem okolo jezera. Plazil se prý přes cestu a vklouzl do vody. Objevují se její fotografie i filmové záznamy, ale žádný získaný materiál není natolik přesvědčivý, aby ho bylo možné považovat za důkaz existence podvodní příšery.

Nic nového nepřinesou ani podrobné průzkumy jezera. Přesto se najdou lidé, kteří pevně věří v její existenci.

2
Jak by mohla vypadat třeba Bessie nebo Tessie?

Bessie

Erijské jezero, USA/Kanada

Tajemné stvoření žije i v jezeře, jehož jedna polovina leží na území Kanady a druhá zasahuje do USA. V roce 1817 v něm lidé při lovu kachen spatří velkého a neobvykle dlouhého hada tmavé barvy. Na zážitky s nestvůrou je ten rok neobyčejně bohatý, zahlédnou ji v dalších měsících i rybáři a vyděsí také dva bratry z nedaleké osady.

V červenci 1892 pak lodní posádka sleduje obřího vodního hada, který se spokojeně natáhne na hladinu. Potvora se údajně ukáže několikrát i během 20. století. Místní podnikatel dokonce nabízí 100 000 dolarů jako odměnu tomu, kdo Bessii uloví a předá mu ji živou a zdravou.

Přes lákavou nabídku se jejím pyšným chovatelem zatím nestal.

The image of 'Bownessie' taken by IT worker Tom Pickles on Lake Windermere Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-1357987/Loch-Ness-monster-sighting-picture-Is-Bownessie-Lake-Windermere.html#ixzz4cECOzArR Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook
Takto prý vypadá Bownessie. Aspoň na fotce, kterou pořídil Tom Pickles.

Tessie

Jezero Tahoe, USA

Zmínky o podvodním hadovi, který žije v největším severoamerickém vysokohorském jezeře Tahoe lze najít i v legendách tamních indiánských kmenů. Ty mluví o tom, že domovem hada je podvodní tunel pod jeskyní Cave Rock na jihovýchodním břehu jezera.

Tessie má mít tělo o síle pořádné dřevěné klády a jeho barva je od temně černé až po tyrkysovou. V roce 1950 hlásí dva místní policisté, že vidí velký černý hrb, trčící z vody, který udržuje rychlost s motorovým člunem, plujícím značnou rychlostí.

Ojedinělá pozorování jsou evidována i v následujících desetiletích. Tessie se prý ukázala náhodným svědkům i několikrát po přelomu milénia a stále budí pozornost.

4
Jezero Kussharo je hodně kyselé a proto téměř bez ryb. Kussie si podle všeho v takové vodě naopak libuje.

Bownessie

Jezero Windermere, Anglie

Hrby na vodě opět na scéně. Tentokrát v jezeře Windermere na severozápadě Anglie. Poprvé o sobě dal záhadný tvor, který dostane jméno Bownessie podle blízkého města, vědět zhruba před sedmdesáti lety.

Po roce 2000 se podvodní had rozhodne stát populární a přibývá svědků, kteří ho viděli. Dokládají snímky nestvůry. Například v roce 2011 předkládá její fotografii mladý počítačový odborník Tom Pickles, který se u jezera účastní firemního teambuildingu.

Zatímco on i jeho kolegyně se dušují, že příšeru zahlédli, specialisté o pravosti snímku s určitostí nic říct nemohou. Soubor je podle nich příliš malý na to, aby mohlo být zjištěno, zda fotografie nebyla upravena.

5
Mokele Mbembe podle popisu domorodců připomíná nosorožce. Anebo naopak dinosaura.

Kussie

Jezero Kussharo, Japonsko

Monstru z jezera Kussharo na japonském ostrově Hokkaidó se dostane značné publicity v 70. letech 20. století kvůli vysokému počtu svědectví o jeho pozorování. Neobvykle rychle se pohybuje ve vodě, jeho tělo s hrby na zádech měří okolo 20 metrů a má tmavě hnědou barvu.

Jeho hlava prý připomíná hlavu koně, jen je větší, se dvěma hrbolky jako u žirafy. Celé září v roce 1974 zkoumají s pomocí nejmodernější techniky televizní štáby spolu s potápěči jezero. V hloubce se opravdu podaří pořídit záběry údajného jezerního monstra.

Ať je to cokoliv, identita Kussie zůstává zajímavou záhadou. Legendy o obřích hadech, obývajících jezero se však v oblasti vyprávějí už od konce 19.století.

Mokele Mbembe

Jezero Tele, Kongo

Místní folklór umisťuje hrdinu legend do afrického jezera Tele a vodních toků a ploch v jeho okolí. Málokterý tvor tohoto druhu se může pochlubit takovou popularitou, jako má Mokele Mbembe, což v domorodé řeči místních obyvatel znamená „Ten, kdo zastaví tok řek“. Po jeho stopách se vydává řada expedic, které se stávají tématem dokumentárních filmů, například z produkce televize BBC nebo National Geographic. Záznam, natočený na přelomu 80. a 90. let minulého století japonskou výpravou, se však za průkazné potvrzení existence tvora nepovažuje kvůli špatné kvalitě.

Foto: archiv, youtube, shutterstock
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vanda Hybnerová: Koním rozumím víc než chlapům
nasehvezdy.cz

Vanda Hybnerová: Koním rozumím...

Vanda Hybnerová (54) má v...
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz

Zeleninový kuskus s krevetami

Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky...
3 dorty, které si podmanily svět
epochalnisvet.cz

3 dorty, které si podmanily...

Dorty se pečou od nepaměti. Ať už jsou s ovocem,...
Udělali mi ze života peklo
skutecnepribehy.cz

Udělali mi ze života peklo

Vždy jsem si zakládala na dobrých sousedských...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Voda, metan, prachové bouře. Webbův teleskop prozkoumal nedalekou planetu
21stoleti.cz

Voda, metan, prachové bouře....

Od vesmírného teleskopu Jamese Webba si...
Tají Nesvačilová, že je těhotná?
nasehvezdy.cz

Tají Nesvačilová, že je...

Na první pohled by se mohlo...
Přežil žralok megalodon do našich časů?
enigmaplus.cz

Přežil žralok megalodon do...

Naše planeta procházela mnoha epochami, kdy zuby...
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz

Pardubický kraj Vůně perníku,...

Ačkoli patří k těm menšímv...
Montblanc rozšiřuje kolekci kožených doplňků Extreme 3.0
iluxus.cz

Montblanc rozšiřuje kolekci...

Aktualizovaná kolekce Montblanc Extreme 3.0, která...
Krvavá 30. léta: Nikdy nevyřešené vraždy, únosy a zmizení v USA z časů velké krize
enigmaplus.cz

Krvavá 30. léta: Nikdy nevyřešené...

Je prosinec 1938 a zasněženou krajinou Wyomingu...
Recepty ze spíže
panidomu.cz

Recepty ze spíže

Někdy je třeba uvařit z pár ingrediencí,...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha