Domů     Podvodní monstra: Opravdu existují jen v legendách?
Podvodní monstra: Opravdu existují jen v legendách?

Žijí si v tichém světě pod vodní hladinou a pokud je při výletě nahoru někdo zahlédne, obvykle má nadlouho po klidném spaní. I když se je snažili ulovit, ještě se to nikomu nepodařilo. Řeč je o podvodních monstrech, které prý existují nejenom v legendách. Nebo ne?

Podle odborníků jde ve většině případů o velký druh ryby, například jesetera či sumce, zjitřenou lidskou fantazii anebo zkrátka a dobře o pouhý výmysl. Ti,  kteří se s nimi údajně setkali, jsou ale ochotní přísahat na cokoliv, že viděli živou bytost.

Koneckonců, vypravit se na vyhlášená místa výskytu podobných příšer může každý lovec dobrodružství. A kde je tedy možné na ně  narazit? Například prý tady…

Nessie

Jezero Loch Ness, Skotsko

Celebritou ve společnosti jiných vodních potvor je příšera ze skotského jezera Loch Ness, zvaná familiárně Nessie. První setkání s ní se mělo odehrát v roce 1871 a od 80. let 19. století jakoby se s nimi roztrhl pytel.

Zřejmě nejtěsnější údajný kontakt zažije v roce 1933 manželský pár, který obřího tvora zahlédl  při cestě autem okolo jezera. Plazil se prý přes cestu a vklouzl do vody.

Objevují se její fotografie i filmové záznamy, ale žádný získaný materiál není natolik přesvědčivý, aby ho bylo možné považovat za důkaz existence podvodní příšery.

Nic nového nepřinesou ani podrobné průzkumy jezera.  Přesto se najdou lidé, kteří pevně věří v její existenci.

Bessie

Erijské jezero, USA/Kanada

Tajemné stvoření žije i v jezeře, jehož jedna polovina leží na území Kanady a druhá zasahuje do USA. V roce 1817 v něm lidé při lovu kachen spatří velkého a neobvykle dlouhého hada tmavé barvy.

Na zážitky s nestvůrou je ten rok neobyčejně bohatý, zahlédnou ji v dalších měsících i rybáři  a vyděsí také dva bratry z nedaleké osady. V červenci 1892 pak lodní posádka sleduje obřího vodního hada, který se spokojeně natáhne na hladinu.

Potvora se údajně ukáže několikrát i během 20. století. Místní podnikatel dokonce nabízí 100 000 dolarů jako odměnu tomu, kdo Bessii uloví a předá mu ji živou a zdravou. Přes lákavou nabídku se jejím pyšným chovatelem zatím nestal.

Tessie

Jezero Tahoe, USA

Zmínky o podvodním hadovi, který žije v největším severoamerickém vysokohorském jezeře Tahoe lze najít i v legendách tamních indiánských kmenů. Ty mluví o tom, že domovem hada je podvodní tunel pod jeskyní Cave Rock na jihovýchodním břehu jezera.

Tessie má mít tělo o síle pořádné dřevěné klády a jeho barva je od temně černé až po tyrkysovou. V roce 1950 hlásí dva místní policisté, že vidí velký černý hrb, trčící z vody, který udržuje rychlost s motorovým člunem, plujícím značnou rychlostí.

Ojedinělá pozorování jsou evidována i v následujících desetiletích.  Tessie se prý ukázala náhodným svědkům i několikrát po přelomu milénia a stále budí pozornost.

Bownessie

Jezero Windermere, Anglie

Hrby na vodě opět na scéně. Tentokrát v jezeře Windermere na severozápadě Anglie. Poprvé o sobě dal záhadný tvor, který dostane jméno Bownessie podle blízkého města, vědět zhruba před sedmdesáti lety.

Po roce 2000 se podvodní had rozhodne stát populární a přibývá svědků, kteří ho viděli. Dokládají snímky nestvůry. Například v roce 2011 předkládá její fotografii mladý počítačový odborník Tom Pickles, který se u jezera účastní firemního teambuildingu.

Zatímco on i jeho kolegyně se dušují, že příšeru zahlédli, specialisté o pravosti snímku s určitostí nic říct nemohou. Soubor je podle nich příliš malý na to, aby mohlo být zjištěno, zda fotografie nebyla upravena.

Kussie

Jezero Kussharo, Japonsko

Monstru z jezera Kussharo na japonském ostrově Hokkaidó se dostane značné publicity v 70. letech 20. století kvůli vysokému počtu svědectví o jeho pozorování.

Neobvykle rychle se pohybuje ve vodě, jeho tělo s hrby na zádech měří okolo 20 metrů a má tmavě hnědou barvu. Jeho hlava prý připomíná hlavu koně, jen je větší, se dvěma hrbolky jako u žirafy.

Celé září v roce 1974 zkoumají s pomocí nejmodernější techniky televizní štáby spolu s potápěči jezero. V hloubce se opravdu podaří pořídit záběry údajného jezerního monstra. Ať je to cokoliv, identita Kussie zůstává zajímavou záhadou.

Legendy o obřích hadech, obývajících jezero se však v oblasti vyprávějí už od konce 19.století.

Mokele Mbembe

Jezero Tele, Kongo

Místní folklór umisťuje hrdinu legend do afrického jezera Tele a vodních toků a ploch v jeho okolí.

Málokterý tvor tohoto druhu se může pochlubit takovou popularitou, jako má Mokele Mbembe, což v domorodé řeči místních obyvatel znamená „Ten, kdo zastaví tok řek“.

Po jeho stopách se vydává řada expedic, které se stávají tématem dokumentárních filmů, například z produkce televize BBC nebo National Geographic.

Záznam, natočený na přelomu 80. a 90. let minulého století japonskou výpravou, se však za průkazné potvrzení existence tvora nepovažuje kvůli špatné kvalitě.

Foto: archiv, youtube, shutterstock
Související články
Záhady a tajemství
Cvilín, poutní místo zázračných uzdravení?
Na takzvaném Předním Cvilínském kopci nedaleko Krnova najdeme magické poutní místo Cvilín. Dávná historie této oblasti je opředena pověstmi sahajícími až do doby vlády českého krále Přemysla Otakara II., kdy zde měl být uctíván obraz Panny Marie Sedmibolestné, který byl umístěn na dřevěném sloupu. Celý vrch Cvilín jako kdyby byl skutečně protkán zvláštní mystickou energií. […]
Záhady a tajemství
Mayské lidské oběti: Hop do studny
Jako většina dávných národů i Mayové si u svých bohů snaží zajistit lepší podmínky formou obětí. V jejich případě nejčastěji shazováním do studní zvaných cenote. Mexický poloostrov Yucatán je plný jeskyní, které Mayové považují za posvátné. Jsou pro ně nejen vstupy do podsvětí, ale také místy kontaktu s bohy. Obzvláště posvátné jsou právě cenote, obrovské přírodní […]
Záhady a tajemství
Zoroastrismus, nejstarší náboženský systém světa?
Zoroastrismus bývá pokládán za nejstarší náboženský systém. Některými z odborníků je datován až do 6. století před naším letopočtem. Přesné datum jeho vzniku však neznáme. Mnozí badatelé jsou navíc toho názoru, že se ve skutečnosti jedná o náboženství ještě mnohem starší… Uctívání živlů Za zakladatele tohoto náboženského systému bývá považován babylonský král Zoroastra. Zoroastrismus jako […]
Záhady a tajemství
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť. Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a […]
reklama
věda a technika
Čertkus luční: Bylina se zvláštním názvem i pověstí
Český jazykovědec Václav Machek (1894-1965) spojoval s bylinou čertkus luční slovo „čert”. Ostatně v souvislosti s čertem je tato rostlina zmiňována již i v herbáři z 16. století „Herbář neboli bylinář“, jedné z nejvýznamnějších botanických knih 16. století, jehož autorem je významný renesanční lékař a botanik italského původu Pietro Andrea Mattioli (1501-1507). Zásah Panny Marie […]
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
„Ty jíš čokoládový dort?“ pozdvihne kamarádka překvapeně obočí. „Nějak na něj mám poslední měsíce chuť,“ krčí rameny dívka. Je to její svobodné rozhodnutí? Anebo je jen loutkou bakterií? Porodním sálem se rozezní dětský pláč. Novorozeně přijde na svět jako nepopsaný list. Tedy, co se střeva týká. První mikroby se do něj ale dostávají už ve […]
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech. Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských […]
Měření inteligence zvířat
Jsou chytřejší divoká, volně žijící zvířata, nebo naopak zvířata domestikovaná? A co například býložravci v porovnání s masožravci? Gallupův zrcadlový test Změřit inteligenci zvířat je poměrně těžké. Známý je například takzvaný Gallupův zrcadlový test sebeuvědomění, který byl vyvinut v roce 1970 Gordonem Gallupem Jr., profesorem psychologie ze State University of New York v americkém Albany. […]
věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz