Že má kouření vliv na vzniku rakoviny již potvrdilo mnoho klinických studií. Nově se ale vědci z univerzity v Bristolu zaměřili na jeho propojení se vznikem depresí a schizofrenie.
Odborníci tvrdí, že kouření je typické pro pacienty trpící některou z psychických nemocí, především depresí. Dosud ale neuměli přesně popsat, zda je první kouření a pak až nemoc, nebo jestli je to obráceně.
Vědce dlouho trápilo, že nedokážou říct s jistotou, že závislost na tabáku způsobuje vznik onemocnění, nebo jestli psychická choroba vyvolává potřebu kouřit.
Celá databáze
Vědci za pomoci tzv. mendelovské randomizace, jež hodnotí změny v genomu, zalovili v britské databázi UK Biobank, kde jsou uloženy informace o téměř půl milionu kouřících Evropanech.
Výsledky hovoří jasně – kouření tabákových výrobků znatelně zvyšuje pravděpodobnost vzniku deprese a schizofrenie. Ale aby to nebylo tak snadné, zároveň také platí, že pacienti s těmito nemocemi vyhledávají tabák mnohem častěji než zdraví jedinci.
Odborníci výzkumu přisuzují značnou váhu, podle nich jasně prokazuje, že kouření zvyšuje riziko mentálních chorob. Výsledky kvituje také britská vláda, ta již dokonce před třemi lety vydala doporučení o omezení tabáku v psychiatrických léčebnách.
Skoncovat s kouřením
„Lidé s mentálními poruchami jsou často přehlíženi, když se snažíme snižovat závislost na kouření. A to vede ke vzniku nerovnosti.
Naše práce ukazuje, že bychom se měli za každou cenu snažit zabránit tomu, aby lidé s kouřením vůbec začali – a naopak podporovat ty, kdo s tím chtějí skončit,“ řekla vedoucí výzkumu Robyn Wootinová.