Balony. Jeden z nejstarších prostředků, kterým se lidé dostávají k oblakům. A také jeden z prvních, se kterým z těch oblaků padají.
Fyzik Jean François Pilâtre de Rozier (1754-1785) je první člověk, který se vznese do vzduchu v balonu. Stane se tak 21. listopadu 1783, kdy společně s markýzem Francoisem d’Arlandem (1742–1809) vzlétne v balonu bratrů Montgolfiérových.
Bohužel je o dva roky později také prvním člověkem, který při pádu balonu zemře.
Netrpělivost se nevyplácí
Roku 1785 se Rozier chce pokusit překonat kanál La Manche z Francie do Anglie. Ví, že takový kousek by ho natrvalo zapsal do historie. Jenže nic se nedaří. Původní balon je nevhodný, neboť by potřeboval pro horký vzduch víc paliva než by balon unesl.
Rozier tedy sestrojí balon, který je kombinací horkovzdušného a vodíkového. Přestože je připraven už na podzim 1784, další dílčí problémy pokus neustále oddalují. Nepřeje jim ani počasí. Zejména vítr, který zatvrzele vane jižním směrem.
A navíc ho z anglické strany předběhne krajan Jean-Pierre Blanchard (1753–1809) s americkým kolegou Johnem Jeffriesem (1745–1819).
Smrtící premiéra
Špatně to dopadá i 15. června 1785, kdy netrpělivý Razier vzlétne, přestože podmínky rozhodne nejsou ideální. Po krátkém letu náhle mění vítr a asi 5 km od místa startu, nedaleko Wimereux v Pas-de-Calais, balon havaruje.
Přesná příčina není známa, předpokládá se, že oheň zahřívající vzduch zapálil vodík. Balon se každopádně zřítí z výšky přibližně 450 m a oba vzduchoplavci umírají. O osm dní později umírá i Razierova snoubenka, která pravděpodobně spáchá sebevraždu.
První nehoda balonu při které zahynula žena
Sophie Blanchardová (1778-1819) má rozhodně pro strach uděláno. Provozuje první leteckou show v historii, kdy létá jako největší atrakce různých slavností a během letu provádí různé artistické kousky na hrazdě zavěšené pod balonem.
Obdivuje ji celá Evropa, Napoleon Bonaparte (1769–1821) ji udělí titul císařské aeronautky.
Smrt s potleskem
Tisíce lidí chtějí vidět její vystoupení také 7. července 1819 v zábavním parku Tivoli. Zatímco hraje hudba, lidé se baví a Sophie, která má za sebou už 67 úspěšných letů nastupuje do gondoly. Součástí vystoupení má být také ohňostroj odpalovaný z gondoly.
Všechno jde hladce až do chvíle, kdy jedna z rachejtlí exploduje dřív než by měla a balon začne hořet. Plameny se rychle šíří a lidé dole nadšeně výskají a tleskají v domnění, že jde o součást představení.
Zatímco provolávají slávu odvážné vzduchoplavkyni, ona nahoře bojuje o život. Snaží se bezpečně přistát dřív než plameny balon pohltí a klesání se změní v pád. Možná by se jí to i povedlo, kdyby koš nezavadil o střechu jednoho z domů.
Dřív než Sophie stihne zareagovat, koš se převrací a ona se zřítí na ulici, kde je vzápětí nalezena bez známek života. Paříž je v šoku a její obyvatelé uspořádají sbírku z níž je pořízen památník, který dodnes najdete na slavném hřbitově Pére Lachaise.