Skip to content

Páv: Zvířecí manekýn, který si troufne i na kobru!

Začtěte se do 5 zajímavostí o pávovi, který svou krásou patří mezi největší zvířecí manekýny.

1. Posvátný hadí lovec

I když se páv živí hlavně rostlinnou stravou, je schopný stát se obávaným predátorem. Jeho ostrý zobák v kombinaci se silnými pařáty je zkázou pro mladé kobry i další jedovaté hady a drobné hlodavce. V Indii je páv i kvůli tomu posvátným a řádně hýčkaným ptákem.

02
Samička páva vypadá oproti svému mužskému protějšku jako chudá příbuzná.

2. Hlasitý hlídač

Páv je využíván i jako živý alarm. Svým pronikavým křikem upozorňuje své okolí na jakoukoliv vítanou či nevítanou návštěvu. Ať už je to zloděj, či šelma. Ne nadarmo se o pávech tvrdí, že jsou to ptáci s andělským peřím, ale s hlasem ďábla.

3
Paví albín – u zvířat se tento stav nazývá leucismus a jde o sníženou pigmentaci způsobenou ztrátou všech typů kožních pigmentů.

3. Barevné tokání

Když na páva přijdou jarní touhy, použije k přilákání samičky svou dlouhou vlečku. Tu nejprve roztáhne v barevný vějíř. Následně se nakloní dopředu a spustí namlouvací tanec – podél těla spustí hnědě zbarvená křídla a začne se natřásat tak, že vzpřímená nadocasní pera hlasitě chřestí.

Přitom vydává pronikavý křik. Přízeň samičky získá ten, jehož představení je nejpůsobivější.

Páv korunkatý je skutečně nádherný.
Páv korunkatý je skutečně nádherný.

4. Zvířecí Casanova

Páv je známým proutníkem a své partnerky střídá jako ponožky. Nemá problém v harémové polygamii žít se čtyřmi až pěti samicemi naráz. Po aktu lásky je ovšem „odkopne“ a další péče o plody jejich vášně už spočívá pouze na pávici.

4
Páv se většinou pekl tak, aby se zachovala korunka i ozdobný ocas.

5. Vypečená mňamka

V minulosti páv lahodil nejen oku, ale i chuťovým buňkám mlsných vladařů. V Itálii si římští císaři pochutnávali nejen na mase, ale také na jazýčku či mozečku. Tuzemský šlechtic Vilém z Rožmberka (1535–1592) si dokonce v roce 1578 pro jednu ze svých svatebních hostin nechal připravit 350 těchto nádherných tvorů.

Foto: Shutterstock, Wikimedia Commons
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …