Ani staletí bádání zdaleka nestačila k tomu, abychom poznali vše, co příroda nabízí. Přicházejí stále nové a nové zprávy o tom, že vědci našli dosud neznámé druhy tvorů. A že příroda má obdivuhodnou fantazii!
Mezi nově objevenými druhy najdete třeba kraba s bílou srstí, opici bez nosu či modrou tarantuli.
Modrý sklípkan
Velikost: až 16 centimetrů
Kde byla objevena: Brazílie
Zprávy o zvláštním modrém pavoukovi kolovaly mezi odborníky už v dřívějších letech, trvalo ale celých pět let, než se jej v obtížně přístupném horském terénu podařilo objevit. Aby vydrželi tamní střídání sucha a extrémních srážek, schovávají se pod kameny, kde zvládají teploty od 10 do 35 stupňů Celsia. Nejde však o úplně první modrou tarantuli, jiný druh byl objeven v roce 1996 v Thajsku.
Beznosá opice
Velikost: až 60 centimetrů
Kde byla objevena: Barma, Čína
Na první pohled to vypadá, jako by tomuto primátovi chyběl nos. Ve skutečnosti je to ale tak, že jeho nosní dírky mají obrácený tvar. V období dešťů tak těmto opicím doslova prší do nosu a musejí opakovaně kýchat, aby se vody zbavily. Opice se však naučili přečkat déšť tak, že se předkloní a schovají hlavu mezi kolena. Zajímavé také je, že mají ocas jeden a půl krát delší než tělo.
Krab Yetti
Velikost: až 15 centimetrů
Kde byl objeven: Antarktida
V posledních letech byly objeveny celkem tři různé druhy těchto hlubokomořských krabů, kteří si rychle vysloužili přezdívku podle záhadného horského tvora yettiho. Krabi jsou bílí, jakoby porostlí kožešinou a obývají hlubiny antarktických moří. Poslední byl nalezen v hloubce dvou kilometrů. Žije výhradně u horkých výdechů geotermálních pramenů.
Žába Pinocchio
Velikost: až 6 centimetrů
Kde byla objevena: Indonésie
Této zvláštní nosaté žáby, která připomíná slavnou dřevěnou loutku – Pinocchia, si všiml jeden z přírodovědců, jak sedí na pytli rýže přímo v jejich táboře v indonéské oblasti Foja. Čnící nos žáby hraje u samců důležitou roli při námluvách. Všimli si, že když žába kuňká, nos se jí samovolně vzpřímí a ční mírně vzhůru. Ve chvílích nečinnosti a klidu se pak opět svěsí dolů.
Obrovská strašilka
Velikost: 32 centimetrů
Kde byla objevena: Vietnam
Strašilky jsou poměrně známým druhem hmyzu, který si lidé často chovají i doma. Takto obří jedince ale najdeme jen v tropických oblastech Asie. Například ve Vietnamu, kde objevil dva nové druhy tohoto hmyzu tým belgických biologů. Ten s názvem Phryganistria heusii yentuensis je v současnosti druhým největším zástupcem hmyzu na planetě.
Zatímco některá psí plemena jsou malá, přítulná a vhodná do panelákového bytu, existují i mnohem větší, silnější a agresivnější plemena. Ta byla vyšlechtěna k ochraně dobytka proti predátorům, k ochraně majetku či k boji. V dnešním videu se právě na tato větší a silnější plemena zaměříme. Postupně si odhalíme ty nejsilnější psy na světě.
Víte, proč pijeme alkohol? Někdo přizná, že je to kvůli povznášejícímu pocitu, který navodí ethanol. Něčí chuťové buňky zase prostě jen prý milují chutě a vůně konkrétních nápojů, jako jsou pivo nebo víno. Zkuste ale z nich odebrat alkohol. Není to ono, že? Právě ona specifická chuť ethanolu je kořením každého nápoje z hroznů, chmelu […]
Televize, literatura i kino dodaly uprchlíkům z vězení punc opravdových hrdinů. My, coby diváci, rádi sledujeme, jak odsouzení utíkají z vězení, ale otázkou zůstává, je-li tomu tak i v reálném životě. Uniknout z žaláře a obelstít přitom vězeňský bezpečnostní systém je ale poněkud složitější, byť se to některým jedincům přece jen daří.
Již dlouho je známo, že žraloci se raději vyhýbají společnosti delfínů. Jakmile spatří jejich hejno, snaží se odplout pryč. Jak je tedy možné, že tento nelítostný predátor, jakým žralok bezesporu je, se bojí tak milého a hravého delfína? Pojďme si to vysvětlit.
Nachází se zde nejbohatší a nejrozmanitější příroda, obrovské zásoby energetických zdrojů a jejich rozumný rozvoj činí z obyvatel extrémně bohatý národ. Podle zákona má každý obyvatel země a její host právo na přístup ke všem přírodním zdrojům bez jakýchkoli překážek a omezení, jak v lese, tak na moři. Můžete se procházet a plavat, kamkoli chcete. […]
Optické iluze jsou skvělým nástrojem, který nám dokazuje, že vnímání reality může být značně zkreslené. A že někdy spolupráce očí a mozku vytváří obraz, který ve skutečnosti neexistuje.