Domů     Ochate: Prokletá vesnice mrtvých
Ochate: Prokletá vesnice mrtvých
15.12.2022

Města duchů jsou častým námětem děsivých hororů pro ukojení naší touhy po napětí. Zdá se ovšem, že v severním Španělsku se jeden takový horor na podobné téma odehrává v rovině reality.

Řeč je o záhadě vesnice Ochate, nad níž podle legend visí tajemná kletba, která sem přinesla jen neštěstí. Dnes je Ochate opuštěné, ale v jeho ruinách podle řady svědků cosi zůstává…

Severošpanělský kraj Trevino ukrývá tajemství, o kterém málokdo ví a jehož původ už nikdo nemůže vyprávět. Opuštěná a postupně se rozpadající vesnice Ochate je doslova po vymření. To, co je dnes jen ponurými ruinami, však kdysi bylo místem plným života.

Začátek konce přichází do Ochate v 19. století a má podobu záhadné epidemie, která si vybere desítky obětí na životech. Nikdy nebylo objasněno, co nemoc způsobilo, ani o jakou konkrétně šlo chorobu, i když se uvažuje o tyfu nebo choleře.

V ruinách Ochate se prý zjevují duchové. FOTO: Basotxerri / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
V ruinách Ochate se prý zjevují duchové. FOTO: Basotxerri / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Nemocí prolezlá ves

Zdecimované obyvatelstvo se z rány těžce vzpamatovává, nedlouho po odeznění první vlny ovšem přijde další a další a zdrcující série nakonec vede k úplnému opuštění Ochate posledními živými obyvateli. Každý, komu je život drahý, se drží od vesnice dál.

Na rychle se šířících epidemiích by nebylo nic až tolik zvláštního, obzvlášť v 19. století, problém je ale v tom, že tajemné nemoci zasáhnou vždy jen Ochate a okolí se vyhnou.

Vinu nelze svést ani na to, že by nákazu někdo z obyvatel přivezl z nějakých cest, nemoci totiž ve vsi řádí zcela mimo období obecného rozšíření dobových chorob. Co tajemné lokální epidemie vyvolalo? Zvěsti o kletbě ležící na Ochate na sebe nenechají dlouho čekat.

Tlukot srdce, které není vaše

Historické záznamy o Ochate v archivech kraje jsou velmi kusé, ale je z nich možné vyčíst, že poslední obyvatel vesnici opustil zhruba mezi roky 1920 až 1930. Pak už zkáza pusté vsi nabírá rychlý spád a dnes z kdysi bujaré vesnice stojí už jen pár zchátralých domů a věž kostela San Miguel.

Mezi ruinami je ale údajně poměrně živo, prý zde není nouze o paranormální jevy. Ochate se tak stalo cílem badatelů, kteří mezi rozvalinami hledají klíč k tajemství minulosti i stopy po tom, proč tady panuje nadpřirozený neklid.

Vesnici není úplně snadné lokalizovat, je potřeba se probrat starými dokumenty a trochu pátrat. Ti, kteří se dostanou až na toto bohem zapomenuté místo, vyprávějí, že ruiny nejsou tak opuštěné, jak to na pohled vypadá.

Mezi základy zřícených domů prý můžete slyšet hlasy, jejichž přirozený zdroj lze vzhledem k okolnostem v podstatě vyloučit. Někteří svědci tvrdí, že slyšeli dokonce i útržku rozhovorů více hlasů.

Nejsilněji se prý paranormální aktivity projevují u místního kostela, kde údajně několik senzitivních jedinců slyšelo znít chorál.

Možná ještě děsivější než hlasy jsou zprávy o nevysvětlitelném tlukotu jakéhosi cizího srdce, který tu prý návštěvníky pronásleduje při procházení zapomenuté vesnice.

Chtějí, abychom nezapomněli?

Zvuky z hrozivého neznáma záhady v Ochate nekončí. Mrtví se tady mají lidem i zjevovat a několikrát se údajně podařilo nehmotné entity ze záhrobí dokonce vyfotografovat.

„Skupině badatelů z Vitorie (město v severním Španělsku, pozn. red.) se podařilo ve dvou případech vyfotografovat podivnou podobenku tváře s vousy, orlím nosem a odulými rty,“ potvrzuje španělský investigativní novinář Antonio Luis Moyano v knize Iker:

El mago del misterio. Je předmětný obrázek z Ochate jen přeludem vzniklým hrou stínů, nebo opravdu máme uvažovat o tom, že může zachycovat něco nebo někoho z jiného světa?

Silně zneklidňující je v souvislosti s tímto případem i fakt, že stejnou přízračnou tvář v Ochate vidělo v různých obdobích i několik dalších lidí v podobě zjevení. Může jít o duši některého z bývalých obyvatel? A pokud ano, proč právě ona se projevuje výrazněji než jiné?

Vegetace už vesnici dávno pohltila. FOTO: Mario modesto / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Vegetace už vesnici dávno pohltila. FOTO: Mario modesto / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Nesměl odejít

Podivné pocity a nevysvětlitelné události v nešťastné vesnici potvrzuje i současný populární španělský odborník na paranormální jevy Iker Jimenez Elizari (*1973), který se do rozvalin Ochate vypravil na Štědrý večer roku 1995. Podobně jako jiní prý zaregistroval intenzivní pocit, jako by jej někdo po celou dobu pobytu na místě sledoval.

V jistém okamžiku se ovšem k tomuto pocitu přidal i silný tlak v zádech. Jimenez tvrdí, že jej tento tlak jasně naváděl až k místu, kde pak objevil skupinu starých hrobů, pravděpodobně patřících někdejším obyvatelům prokleté vesnice.

Další z návštěvníků Ochate, španělský podnikatel se zálibou v tajemnu Fernando Gil, hovoří dokonce o tom, že se jej zde při jeho průzkumné výpravě v roce 1986 někdo opakovaně dotkl.

Údajnému kontaktu prý předcházely zřetelné zvuky kroků, které muže uzavíraly v neviditelném kruhu, jako by se mu snažily zabránit v tom, aby odešel.

Tajemná zmizení

To by nahrávalo spekulacím, že uvažovaní duchové v Ochate chtějí společnost. A k této domněnce může svádět i další z místních mystérií. V Ochate a jeho bezprostředním okolí totiž mělo v minulosti beze stopy zmizet několik lidí.

V roce 1868 se příslovečně slehne země po místním faráři jménem Antonio Villegas. Podobný osud potká i hospodáře jménem John Peche. Ten se zase naprosto nepochopitelně ztratí přímo ze svého domu, kde nechá i rozjedený oběd.

Kam se tito muži poděli? Jisté je, že oba měli blízko k vesnici a jejím osudům.

Nejzachovalejší částí je věž sv. Michala. FOTO: Basotxerri / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Nejzachovalejší částí je věž sv. Michala. FOTO: Basotxerri / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Modré světlo

Aby toho nebylo málo, v opuštěné vesnici jsou vídána také podivná světla.

Písemné záznamy se o nich zmiňují poprvé v roce 1947 a roku 1981 je pořízena dokonce fotodokumentace tajemného tělesa kulovitého tvaru, které se vznáší nad Ochate a je obklopeno záhadnou chladně modrou září.

Autorem tajuplného snímku, jehož pravost je samozřejmě skeptiky okamžitě zpochybněna, je dnešní parapsycholog a někdejší zaměstnanec spořitelny Prudencio Muguruza.

V zájmu ověření autenticity fotografie je záznam podroben zkoumání vědeckých odborníků z univerzity v Bilbao. Jejich závěr však skeptikům příliš nenahrává – snímek je údajně beze vších pochybností pravý.

Fotografie se ale dostane ještě dál, a to až do amerického výzkumného střediska NASA. I místní kapacity pravost snímku potvrdí, ale vysvětlení pro záhadu toho, co je na něm zvěčněno, nenabídnou.

Ochate už sice neúprosný čas pomalu vymazává z mapy, záhady této tajemné vesnice jsou však stále bolestě živé. Bloumají na tomto prokletém místě duše jeho dávných obyvatel? A snaží se získat naši pozornost, nebo jen svými vpády rušíme jejich posvátný klid?

Foto: Basotxerri / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Mario modesto / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Záhady a tajemství
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Záhady a tajemství
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Záhady a tajemství
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství Hitlerova obřího soukromého majetku: Neplatil daně
Velká část Hitlerova finančního úspěchu spočívá v tom, že si jako spolupracovníka vybral Hjalmara Schachta. Bankéř si vydobyl výbornou pověst už v roce 1923, kdy se podílel na nahrazení znehodnocené měny tzv. rentovou markou Němcům v té době chyběly zásoby zlata, proto byla měna kryta průmyslovým a zemědělským pozemkovým vlastnictvím. Hjalmar Schacht (1877‒1970) se poprvé setkává s Hitlerem […]
Kdy a kde se narodil Jiří z Poděbrad? Historikové tápou
Datum narození Jiřího z Poděbrad je pro historiky trochu záhadou. A to přesto Daniel Adam z Veleslavína v roce 1578 ve svém kalendáriu tvrdí, že se prý Jiříkův „křik novorozence ozval v 17 hodin a 24 minut“. Nezmiňuje ale, který den Jiří z Poděbrad (1420–1471) přišel na svět, ani kde tak přesný časový údaj vlastně našel… Zřejmě ho převzal […]
Přepište učebnice: Kdy se začalo stavět Machu Picchu?
Určit století, kdy začne v horském sedle bujet stavební ruch, zase tak těžké není. Ale kdy přesně během 13. století se tak začne dít? O tom máme jasněji teprve druhým rokem!   V českých krajích je s příchodem jara založeno město Tábor, aby se o něj už 30. června strhla bitva a o necelý měsíc […]
8 x archeologické záhady Česka: Rozluštíme tajemství starobylých nálezů?
Přímo v centru města Plzně se prý kdysi odehrává podivuhodný příběh. Jeho hrdinou má být pohanský kníže Hýkal, který nejspíš dává této oblasti i její jméno – Hýkalka. Plzeň: Bronzový štít z Jíkalky Jíkalka, či Hýkalka? To je však později zřejmě zkomoleno na čtvrť Jíkalku. Šlechtic je zde údajně po své smrti pohřben v plné zbroji. […]
reklama
zajímavosti
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
Je Ferda Mravenec dělnice? A co je zač Brouk Pytlík?
Cvičí přesnou mušku, řeší politiku… To je Ferda Mravenec tak, jak by si ho mohly pamatovat naše (pra)babičky. Od konce 30. let udělá velký posun. Plní pětiletku, bojuje proti škůdcům a nadšeně se účastní brigád. Až později se zaplete s nafrněnou Beruškou. Celý Sekorův příběh má ale několik drobných háčků. Například, že Ferda není „ten“ […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
21stoleti.cz
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jeji
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
epochalnisvet.cz
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
Jsou důkazem lidské vynalézavosti a umu. Stojí už tisíce let a stále budí obdiv i řadu otázek. Jednou z nich je ta, jak vlastně pyramidy vypadaly v době svého postavení. O které rozdíly oproti dnešku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Zakázaná horoucí láska
skutecnepribehy.cz
Zakázaná horoucí láska
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
iluxus.cz
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
Exkluzivní bazar VIPLuxury byl založen už v roce 2017, a od té doby zprostředkovává prodej nákupu luxusního zboží světových značek. Postupem času se z jednoho obchodu staly hned tři, přičemž dva bazar
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
enigmaplus.cz
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology. My se vydáme do blízkosti tajemné jeskyně ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou, ve které měl v  minulosti žít poustevník svatý
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
21stoleti.cz
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, kte
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
enigmaplus.cz
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
V dlouhé historii japonského hlavního města se údajně některé události nestaly nahodile, ale ovlivnil je duch legendárního samuraje z klanu Taira. Byl jím Masakado, jehož činy se výrazně zapsaly do dě
Proč tají nového přítele?
nasehvezdy.cz
Proč tají nového přítele?
O novém příteli mluví modelka a vítězka Miss Word 2006 Taťána Kuchařová (35) celou dobu v hádankách. Od loňského podzimu po troškách prozrazuje, že je po rozvodu s hudebníkem Ondřejem Brzobohatým (