Domů     Ochate: Prokletá vesnice mrtvých
Ochate: Prokletá vesnice mrtvých
15.12.2022

Města duchů jsou častým námětem děsivých hororů pro ukojení naší touhy po napětí. Zdá se ovšem, že v severním Španělsku se jeden takový horor na podobné téma odehrává v rovině reality.

Řeč je o záhadě vesnice Ochate, nad níž podle legend visí tajemná kletba, která sem přinesla jen neštěstí. Dnes je Ochate opuštěné, ale v jeho ruinách podle řady svědků cosi zůstává…

Severošpanělský kraj Trevino ukrývá tajemství, o kterém málokdo ví a jehož původ už nikdo nemůže vyprávět. Opuštěná a postupně se rozpadající vesnice Ochate je doslova po vymření. To, co je dnes jen ponurými ruinami, však kdysi bylo místem plným života.

Začátek konce přichází do Ochate v 19. století a má podobu záhadné epidemie, která si vybere desítky obětí na životech. Nikdy nebylo objasněno, co nemoc způsobilo, ani o jakou konkrétně šlo chorobu, i když se uvažuje o tyfu nebo choleře.

V ruinách Ochate se prý zjevují duchové. FOTO: Basotxerri / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
V ruinách Ochate se prý zjevují duchové. FOTO: Basotxerri / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Nemocí prolezlá ves

Zdecimované obyvatelstvo se z rány těžce vzpamatovává, nedlouho po odeznění první vlny ovšem přijde další a další a zdrcující série nakonec vede k úplnému opuštění Ochate posledními živými obyvateli. Každý, komu je život drahý, se drží od vesnice dál.

Na rychle se šířících epidemiích by nebylo nic až tolik zvláštního, obzvlášť v 19. století, problém je ale v tom, že tajemné nemoci zasáhnou vždy jen Ochate a okolí se vyhnou.

Vinu nelze svést ani na to, že by nákazu někdo z obyvatel přivezl z nějakých cest, nemoci totiž ve vsi řádí zcela mimo období obecného rozšíření dobových chorob. Co tajemné lokální epidemie vyvolalo? Zvěsti o kletbě ležící na Ochate na sebe nenechají dlouho čekat.

Tlukot srdce, které není vaše

Historické záznamy o Ochate v archivech kraje jsou velmi kusé, ale je z nich možné vyčíst, že poslední obyvatel vesnici opustil zhruba mezi roky 1920 až 1930. Pak už zkáza pusté vsi nabírá rychlý spád a dnes z kdysi bujaré vesnice stojí už jen pár zchátralých domů a věž kostela San Miguel.

Mezi ruinami je ale údajně poměrně živo, prý zde není nouze o paranormální jevy. Ochate se tak stalo cílem badatelů, kteří mezi rozvalinami hledají klíč k tajemství minulosti i stopy po tom, proč tady panuje nadpřirozený neklid.

Vesnici není úplně snadné lokalizovat, je potřeba se probrat starými dokumenty a trochu pátrat. Ti, kteří se dostanou až na toto bohem zapomenuté místo, vyprávějí, že ruiny nejsou tak opuštěné, jak to na pohled vypadá.

Mezi základy zřícených domů prý můžete slyšet hlasy, jejichž přirozený zdroj lze vzhledem k okolnostem v podstatě vyloučit. Někteří svědci tvrdí, že slyšeli dokonce i útržku rozhovorů více hlasů.

Nejsilněji se prý paranormální aktivity projevují u místního kostela, kde údajně několik senzitivních jedinců slyšelo znít chorál.

Možná ještě děsivější než hlasy jsou zprávy o nevysvětlitelném tlukotu jakéhosi cizího srdce, který tu prý návštěvníky pronásleduje při procházení zapomenuté vesnice.

Chtějí, abychom nezapomněli?

Zvuky z hrozivého neznáma záhady v Ochate nekončí. Mrtví se tady mají lidem i zjevovat a několikrát se údajně podařilo nehmotné entity ze záhrobí dokonce vyfotografovat.

„Skupině badatelů z Vitorie (město v severním Španělsku, pozn. red.) se podařilo ve dvou případech vyfotografovat podivnou podobenku tváře s vousy, orlím nosem a odulými rty,“ potvrzuje španělský investigativní novinář Antonio Luis Moyano v knize Iker:

El mago del misterio. Je předmětný obrázek z Ochate jen přeludem vzniklým hrou stínů, nebo opravdu máme uvažovat o tom, že může zachycovat něco nebo někoho z jiného světa?

Silně zneklidňující je v souvislosti s tímto případem i fakt, že stejnou přízračnou tvář v Ochate vidělo v různých obdobích i několik dalších lidí v podobě zjevení. Může jít o duši některého z bývalých obyvatel? A pokud ano, proč právě ona se projevuje výrazněji než jiné?

Vegetace už vesnici dávno pohltila. FOTO: Mario modesto / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Vegetace už vesnici dávno pohltila. FOTO: Mario modesto / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Nesměl odejít

Podivné pocity a nevysvětlitelné události v nešťastné vesnici potvrzuje i současný populární španělský odborník na paranormální jevy Iker Jimenez Elizari (*1973), který se do rozvalin Ochate vypravil na Štědrý večer roku 1995. Podobně jako jiní prý zaregistroval intenzivní pocit, jako by jej někdo po celou dobu pobytu na místě sledoval.

V jistém okamžiku se ovšem k tomuto pocitu přidal i silný tlak v zádech. Jimenez tvrdí, že jej tento tlak jasně naváděl až k místu, kde pak objevil skupinu starých hrobů, pravděpodobně patřících někdejším obyvatelům prokleté vesnice.

Další z návštěvníků Ochate, španělský podnikatel se zálibou v tajemnu Fernando Gil, hovoří dokonce o tom, že se jej zde při jeho průzkumné výpravě v roce 1986 někdo opakovaně dotkl.

Údajnému kontaktu prý předcházely zřetelné zvuky kroků, které muže uzavíraly v neviditelném kruhu, jako by se mu snažily zabránit v tom, aby odešel.

Tajemná zmizení

To by nahrávalo spekulacím, že uvažovaní duchové v Ochate chtějí společnost. A k této domněnce může svádět i další z místních mystérií. V Ochate a jeho bezprostředním okolí totiž mělo v minulosti beze stopy zmizet několik lidí.

V roce 1868 se příslovečně slehne země po místním faráři jménem Antonio Villegas. Podobný osud potká i hospodáře jménem John Peche. Ten se zase naprosto nepochopitelně ztratí přímo ze svého domu, kde nechá i rozjedený oběd.

Kam se tito muži poděli? Jisté je, že oba měli blízko k vesnici a jejím osudům.

Nejzachovalejší částí je věž sv. Michala. FOTO: Basotxerri / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Nejzachovalejší částí je věž sv. Michala. FOTO: Basotxerri / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Modré světlo

Aby toho nebylo málo, v opuštěné vesnici jsou vídána také podivná světla.

Písemné záznamy se o nich zmiňují poprvé v roce 1947 a roku 1981 je pořízena dokonce fotodokumentace tajemného tělesa kulovitého tvaru, které se vznáší nad Ochate a je obklopeno záhadnou chladně modrou září.

Autorem tajuplného snímku, jehož pravost je samozřejmě skeptiky okamžitě zpochybněna, je dnešní parapsycholog a někdejší zaměstnanec spořitelny Prudencio Muguruza.

V zájmu ověření autenticity fotografie je záznam podroben zkoumání vědeckých odborníků z univerzity v Bilbao. Jejich závěr však skeptikům příliš nenahrává – snímek je údajně beze vších pochybností pravý.

Fotografie se ale dostane ještě dál, a to až do amerického výzkumného střediska NASA. I místní kapacity pravost snímku potvrdí, ale vysvětlení pro záhadu toho, co je na něm zvěčněno, nenabídnou.

Ochate už sice neúprosný čas pomalu vymazává z mapy, záhady této tajemné vesnice jsou však stále bolestě živé. Bloumají na tomto prokletém místě duše jeho dávných obyvatel? A snaží se získat naši pozornost, nebo jen svými vpády rušíme jejich posvátný klid?

Foto: Basotxerri / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Mario modesto / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Záhady a tajemství
Land art: Tajemné šifry, nebo vzkazy mimozemšťanům?
Umění není jen to, co najdeme v galeriích. S toto myšlenkou před padesáti lety lidé zamířili tvořit do přírody. Objevilo se tak krajinné umění čili land art. Setkáme se s ním i dnes. Je libo obří malby na trávě, umělé ostrovy, nebo kamenné kruhy v poušti? Obrazce v krajině, silnice nakreslená bílou barvou uprostřed lesa, kameny s obtaženými konturami, suché stromy proměněné […]
Záhady a tajemství
Alchymie v Čechách: Vyráběl se ve Zlaté uličce kámen mudrců?
Ve Španělsku stráví Tadeáš Hájek z Hájku 8 let a právě tam, na dvoře Filipa II. Habsburského (1527–1598), prvně přičichne k alchymii. Dozví se, že jde o tajnou staroegyptskou nauku mající kořeny až u boha Thovta. Alchymistická vášeň ho již neopustí. Na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612) se shromáždí elity své doby – od skvělých […]
Záhady a tajemství
Krvavé rituály starého Egypta: Zvonky, které zazvoní po tisíciletích
Ke krvavým kalužím se slétají mouchy. Jeden z kněží se unaveně rozhlédne. Opodál provolává velekněz, na jehož krku se třpytí drahý pektorál, cosi k davům přihlížejících. Slova se slévají v nesrozumitelné mumlání. Další beran. Na tu práci je jich tu hodně, ale ruce už bolestí ani necítí. Takové krveprolití Egypt dlouho neviděl. Vždyť tu mají […]
Záhady a tajemství
Staré rituály Jižního Mexika: Krev se musí vracet!
Dav nadšeně vříská, oběť je dokonána! Pod ohromným schodištěm Kukulkánovy pyramidy stojící v samém centru hlavního dvorany Chichen Itzá na mexickém Yucatánském poloostrově leží mrtvola. Krvácející, potlučená, násilně svázaná div ne do kuličky. Za sebou má strastiplnou cestu přesně po 91 schodech. Začala ji jako živá bytost, jeden ze zajatců znepřáteleného kmene. V mayském rituálním […]
reklama
historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
Dagmar Dánská, pro kterou pláče celé Dánsko
Princezny patří jenom do pohádek? Ale kdeže, jsou součástí naší historie. Dokonce některé české princezny udělají díru do světa. Podívají se na opačný konec Evropy a jejich život nabídne víc dobrodružství než nějaká pohádka. A tak to je třeba i v případě nejznámější a nejoblíbenější české princezny, která se narodí jako Markéta (1186–1213). Je to […]
reklama
svět zločinu
Vražda jako pomsta katolíků
„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje francouzský král Jindřich III. Jeho sexuální orientace je sporná, proto sotva zplodí dědice. Nástupcem Jindřicha III. (1551–1589) by se tedy měl stát jeho vzdálený bratranec, vůdce hugenotů Jindřich Navarrský (1553‒1610). To nemůže připustit – protestanta na trůně! Proto ho v roce […]
Zločin na plese: Švédský král umíral v agónii 13 dní
Ve Švédsku se král Gustav III. ocitá měli dvěma mlýnskými kameny, soupeří tu dvě politické frakce: „čapky“, stranící Rusku a Velké Británii, a „klobouky“ podporující Francii. Parlament zruší dědičnost koruny, spory se šlechtou brání reformám.   Proto Gustav III. (1746–1792) soustředí ve svých rukou absolutní moc. Šlechta mu ale nezapomene, že osekal její výsady a […]
Krvavý Korán: Husajn na zvrácený dárek přispěje 27 litry!
Pod jeho hustým knírem se rozprostře zářivý úsměv a okamžitě začne knihou opatrně listovat. Při předání svůj krok obhajuje, údajně jde o poděkování a gesto respektu vůči Alláhovi. Duchovní vůdci to ale vnímají jako urážku. Krev je totiž nečistá. Jak oslavit šedesáté narozeniny? Irácký diktátor Saddám Husajn (1937–2006) si dárek zařídí sám. Objedná si Korán, […]
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz