Skip to content

Oběšení Heliodora Píky: Klement Gottwald se parťáka v kartách nezastal

Přestože spolu za války hrávali karty, Klement Gottwald neudělá pro Heliodora Píku vůbec nic. Příkaz z Moskvy totiž zní jasně: „Zlikvidovat!“ Válečného hrdinu tak místo poct a vyznamenání čeká provaz.

Komunisti se ho prostě potřebují zbavit…

Heliodor Píka (1897–1949), legionář vyznamenaný za 1. světové války, prokáže svoje bojové schopnosti i za první republiky. Jako voják hájí české zájmy ve sporu o Těšínsko i slovenské hranice proti Maďarům v roce 1919.

Jako kapitán na hlavním štábu Československé branné moci v Praze se stává jedním ze tří důstojníků, kteří v letech 1926–1928 studují na Vysoké vojenské škole v Paříži. Poté ho čeká post vojenského atašé v Rumunsku, který zastává v letech 1932–1937.

Legionř Heliodor Píka dostane možnost studovat na Vysoké vojenské škole v Paříži.

V rámci Malé dohody vytváří Československo, Rumunsko a Jugoslávie protiváhu proti německému a maďarskému tlaku. Píka v roce 1938 získává od Jugoslávie a Rumunska slib materiální pomoci v případě války.

Nakonec mu to ale není nic platné. Po okupaci v březnu musí zmizet ze země a v Londýně nabízí pomoc exilové vládě. Edvard Beneš ho posílá do rumunské Bukurešti, kde plní funkci vojenského vyslance pro oblast Balkánu.

Později se přesouvá do Istanbulu.

Válečný hrdina Píka v roce 1944. Po válce se bohužel stane nepohodlným.

Dohoda o vojenské spolupráci Ani zde ale nezahálí. Potkává se zde s podplukovníkem Ludvíkem Svobodou (1895–1979). „Předejte moji žádost o podporu spolupráce se Sovětským svazem prezidentu Benešovi,“ apeluje na něj Svoboda.

Píka vyhoví a Edvard Beneš požadavek přijme. V Moskvě tak vzniká československé vojenské vyslanectví. Další schůzka Píky se Svobodou v roce 1941 už je konkrétnější. Mluví nejenom o další zpravodajskou spolupráci s Moskvou, ale i o vytvoření československých jednotek na území SSSR.

Jakmile československá exilová vláda návrh posvětí a 18. července 1941 je podepsána sovětsko-československá vojenská dohoda, stěhuje se Píka do Moskvy, kde vykonává funkci vojenského atašé.

S Klementem Gottwaldem se nejednou setkává v Moskvě při karetní partii.

Osudné informace o táborech V roce 1942 vytváří jednotku československé armády. Sbírá do ní československé vojáky ze sovětských zajateckých táborů. Právě informace o síti táborů jsou jednou z věcí, která se Píkovi po válce stane osudnou.

Dozví se příliš mnoho. „Generál Píka měl rozsáhlé znalosti o sovětských táborech nucených prací, o tzv. gulazích, protože měl na starosti, když bylo nařízeno propuštění našich občanů z těchto táborů,“ vysvětluje současný český historik František Hanzlík. 1.

československá samostatná brigáda, sestavená Píkem, už v září 1943 bojuje na frontě u Kyjeva a osvobozuje město. Když je v listopadu 1943 podepsána československo-sovětská spojenecká smlouva, jde i o Píkovu zásluhu.

Sovětské velení pak žádá v srpnu 1944 o podporu Slovenského povstání Rudou armádou. Sám vůdce Josif Vissarionovič Stalin (1878–1953) plán odsouhlasí. Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897–1973) poté zahajuje karpatskou operaci.

Píkův hrob na Plzeňském ústředním hřbitově.. Oběšen byl v roce 1949.

Komunistům vidí do karet Jak sovětská vojska postupují na československé území, chce Píka, aby jim velel Ludvík Svoboda. Sověti ale odmítají. Když se Píka vrací v květnu 1945 do Československa, čeká ho jmenování do funkce náměstka náčelníka generálního štábu Československé armády.

Získává sice i dvě sovětská vyznamenání, jenže komunistům leží v žaludku jeho působení v Moskvě za 2. světové války. Proto se po převratu v únoru 1948 okamžitě postarají o jeho zatčení. Proběhne vykonstruovaný soudní proces.

„Oficiální obvinění bylo takové, že prováděl špionáž ve prospěch anglické zpravodajské služby, což byl sám o sobě nesmysl, protože tehdy naše zpravodajská služba s anglickou spolupracovala,“ vysvětluje Hanzlík. I když s prezidentem Klementem Gottwaldem (1896–1953) Píka hrával za války v Moskvě karty, Gottwald se o udělení milosti nezasadí. Generál je oběšen 21. června 1949.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nový Hyundai Ioniq plug-in hybrid: Tankujte emoce
21stoleti.cz

Nový Hyundai Ioniq plug-in...

Buď slyšíte motor o trochu větší než je...
Zářivá atmosféra s citem pro detail
rezidenceonline.cz

Zářivá atmosféra s citem...

„Věřím, že to je právě pozornost k drobnostem,...
Do Olomouce i v době COVIDové
epochanacestach.cz

Do Olomouce i v době COVIDové

Co naplánovat na...
Dávné tajemství věštění z čajových lístků či kávové sedliny
enigmaplus.cz

Dávné tajemství věštění z...

Existuje mnoho způsobů, které věštci využívají k...
Spadané listí může být poklad
nasehvezdy.cz

Spadané listí může být poklad

Proč se ho zbavovat, když si z něho můžeme zdarma...
Výlety bez davů: Přírodní krásy nedaleko Litomyšle
epochanacestach.cz

Výlety bez davů: Přírodní...

Malebné městečko Litomyšl...
Doprava budoucnosti v reálu: Brno je vzorem pro Evropu
21stoleti.cz

Doprava budoucnosti v...

Jednou bude většina aut komunikovat sama se sebou, s...
Báječná pěna z hrušek
nasehvezdy.cz

Báječná pěna z hrušek

Upekli jste dezert, který je trošku nudný a chcete...
Dvojice běžců se vracela z tréninku. Cestou se měli setkat s duchem mnicha
enigmaplus.cz

Dvojice běžců se vracela z...

Rutinní trénink na maraton se v roce 1988...
Italská módní značka Retrosuperfuture ve světě rumů
iluxus.cz

Italská módní značka...

Značka Havana Club se spojila s předním...
Fyzik Hugh Everett: Otec paralelních světů
enigmaplus.cz

Fyzik Hugh Everett: Otec...

Originální kvantový fyzik Hugh Everett přichází s...
Pomstil se Luther Římu za výhrůžky?
epochalnisvet.cz

Pomstil se Luther Římu za...

Zaútočil na římskokatolickou církev. Nelíbí se mu...