Skip to content
reklama
reklama

O otužování s nadšenci z Rakouska: Jak začít? A kde jsou nejlepší místa pro koupání?

blank

Skočit v zimě do zamrzlého jezera může mnohým znít šíleně. Pro Patricii Schumacher z Kalifornie je však dokonalým prostředkem na zimní melancholii. S ní a s vodním záchranářem Hansjörgem Ransmayrem jsme si povídali o ledovém koupání.

Boj zimy se zimou

Krajinu pokrývá bílá sněhová pokrývka, na obzoru se hory zvedají jako koruna k jasné obloze. Před námi je jezero Zauchensee, které je přes silnou vrstvu ledu téměř neviditelné. Tmavá voda je vidět pouze malou dírou vyříznutou pilkou, na kterou se nyní upírá soustředěný pohled Patricie Schumacher.

Kalifornská rodačka se zhluboka nadechne a pomalými kroky jde do vody. V nadmořské výšce 1350 metrů nad mořem se teplota vody v březnu pohybuje jen těsně nad bodem mrazu. Jaký je to pocit? „Zpočátku je to šok. Máte pocit, že vám hoří tělo nebo že nemůžete dýchat,“ říká Patricia. Tak proč si to vůbec dělá?

blank
Patricie Schumacher

Po přestěhování do Lince si Patricie – pravé letní dítě – musela nejprve zvyknout na chladné zimy v Rakousku. Těžko uvěřit, že na Kaliforňance, která je zvyklá na slunce, by koupání v ledové vodě při tom mohlo pomoci.

To, co na první pohled zní podivně, je nakonec docela pravděpodobné: chladné období se na ní zpočátku podepsalo, dokud se Patricie nerozhodla aktivně mu čelit. Přímá konfrontace jejího těla s chladem jí umožnila překonat obavy a zónu pohodlí.

„Jakmile jsem s tím začala, můj postoj, můj stav mysli a celý můj pohled na zimu se úplně změnil. Pomohlo mi to zamilovat si chladné období a vidět jeho krásu.“

Inspirována svým manželem, který už ledovou koupel objevil, se Patricie pomalu začala sprchovat studenou vodou. Dnes se v zimě pravidelně potápí v Dunaji nebo Ausee u Lince. „Všimla jsem si, že mi to dodává více energie.

Studená voda uvolňuje v těle endorfiny a hormony štěstí. Moje nálada se díky tomu zlepšila a stabilizovala.“ Po první ledové koupeli měla Patricie tolik nové energie, že sotva mohla usnout. Když ji posloucháte, zdá se vám ledová koupel jako druh extrémní meditace.

Podle Patricie se soustředíme výhradně na okamžik a na pomalé a hluboké dýchání. „Musíš se pustit a být plně tady a teď.“

blank
Klidu docílíte pomocí dechových cvičení.

Další velká věc

Zdá se, že ledová koupel (nebo ponoření do studené vody) si získává stále více příznivců. Možná na tom má také vliv holandský guru v oblasti otužování Wim Hof, který předvádí blahodárné účinky studené vody v seriálu Gwyneth Paltrow „The Goop Lap“ na Netflixu. Možná je to také založeno na touze po svobodě a spojení s přírodou.

Hansjörg Ransmayr ze Salcburku je nejen vodní záchranář, ale také vášnivý zimní plavec, který považuje koupání za „další velkou věc“. Zejména od začátku koronavirové pandemie vzrostl počet odvážlivců, kteří se do chladných vod vydávají především proto, aby posílili svou odolnost.

Ledová koupel však není novým trendem. Už Hippokrates věřil v pozitivní účinky studené vody. Studená voda podle Kneippa se již dlouho používá také jako terapie v lázních. A už naše babičky věděly o zpevnění pojivové tkáně studenou sprchou.

Ať už Hippokrates nebo naše babičky – všichni měli pravdu. Hansjörg Ransmayr rovněž potvrzuje množství pozitivních účinků na tělo i mysl: Ponoření se do vody, která je kolem bodu mrazu má pozitivní vliv na náš kardiovaskulární systém, posiluje naši imunitu, může snížit akutní bolest při revmatismu a jiných bolestech kloubů a bojuje proti depresi.

Ledová koupel vyvolává uvolňování adrenalinu a hormonu štěstí dopaminu, stejně jako protizánětlivých kortikoidů pro regeneraci.

Vysoce výkonní sportovci vstupují proto již nějakou dobu po tréninku do „ledových kádí“. Vědci z univerzity v Cambridge dokonce nedávno objevili souvislost mezi šokem z chladné vody a proteinem, který by mohl chránit před degenerativními onemocněními, jako je demence.

blank
Po výlezu z vody byste se měli také brzy obléct do teplého.

Také na nespavost prý není nic lepšího než dlouhý pobyt ve studené vodě. „Je to jako šálek čaje,“ vysvětluje Hansjörg: „Když si dám krátkou studenou sprchu, cítím se čilý. Když zůstanu ve studené vodě déle, tělo se hrozně unaví, protože se zrychlí metabolismus.

Poté můžete velmi dobře spát.

Hansjörg také poznamenává, že koupel ve studené vodě si oblíbily zejména ženy, které trpí menstruačními potížemi nebo menopauzou. Pomáhá jim, aby se znovu cítili lépe sami sebou a svým tělem.

Jak nám potvrdila i Patricie, ledová koupel také trénuje duševní sílu, vůli a sebedůvěru. Ti, kterým se podaří vstoupit do studené vody, překoná své vlastní limity: Strach z chladu je čistě záležitostí hlavy.

Někteří lidé, kteří toto malé vítězství již dokázali zaznamenat, ho také láskyplně nazývají „himálajský pocit pro nesportovce“.

Ne, bez opatrnosti

Každý, kdo si už oblékl plavky a je motivován vyrazit k dalšímu zamrzlému jezeru, by si měl uvědomit jednu věc: koupání v ledu by si měl užívat s opatrností. Vždyť kromě blahodárných účinků s sebou nese i vysoká zdravotní rizika a v nejhorším případě může vést k úmrtí v důsledku podchlazení nebo utonutí.

Předtím se raději poraďte se svým lékařem, zejména pokud trpíte astmatem, vysokým krevním tlakem nebo máte problémy se srdcem.

blank
Nejlepší je se do ledové vody nikdy nevypravovat o samotě.

Na první ledovou koupel byste se měli v zásadě připravovat pomalu. Hansjörg Ransmayr doporučuje začít v létě nebo na podzim a pomalu tak „vplout do sezóny“. Ti, kteří již mají více praxe, mohou následovat Patriciin příklad a prokázat své schopnosti v plavecké výzvě v Zauchensee (Schwimmen Challenge), po jejímž absolvování budete odměněni certifikátem a pocitem znovuzrození, jak to krásně popisuje Patricie.

Od teplé sprchy až po studenou

Na ledovou vodu si zvykejte pomalými krůčky. Nejlepším způsobem je studená sprcha a její následné prodlužování.

V otevřených vodách začněte v létě nebo na podzim, kdy je voda teplejší.

Úplně na začátku nikdy nechoďte plavat sami – vždy s kamarádem. Často existují místní skupiny, které se pravidelně scházejí. Tímto způsobem spojíte koníček se společenskou událostí.

Nikdy do studené vody neskákejte, ale nejprve si ponořte ruce a navlhčete obličej – pak s výdechem pomalu vstupte do vody.

Plavte s bójkou, které se můžete v případě nouze přidržet.Te

Dechová cvičení pomáhají najít i ve studené vodě klid.

Nezůstávejte ve vodě déle než několik minut.

Před a po plavání se zahřejte: Rychle se osušte a oblečte si teplé oblečení, protože tělo se mimo vodu dále ochlazuje.

Po ledové koupeli neprovádějte cvičební cviky na zahřátí, protože by mohlo dojít k přetížení krevního oběhu a nebezpečnému šoku.

Vyhněte se alkoholu nebo kofeinu. Ty rozšiřují cévy a způsobují ochlazení. Je lepší pít horký zázvorový čaj, který vás zahřeje zevnitř.

blank

Patricie Schumacher

Patricia se kvůli lásce přestěhovala z Kalifornie do Rakouska, kde si cení především přírody, z níž čerpá inspiraci i pro své dvě profese kuchařky a zpěvačky.

blank

Hansjörg Ransmayr

Hansjörg Ransmayr je doslova mužem všech řemesel. Je vodním záchranářem, autorem knihy „Wild Swimming Alpen“ a organizuje četné projekty turistického plavání.Meta-

Koupání v ledu / ve studené vodě – psychické a fyzické výhody ponoření do studené vody i v zimě.

Koupání v ledu je stále populárnější: jaké psychické a fyzické výhody má studená voda a jakými radami se řídit.

„Všimla jsem si, že mi dodává více energie. Studená voda uvolňuje v těle endorfiny a hormony štěstí. Zlepšila a stabilizovala se mi nálada,“ říká Patricie.

A kde se dá v Rakousku dobře koupat?

blank

Štýrsko: Koupání v ledové vodě jezera Augstsee

Malé horské jezero Augstsee leží nedaleko hranice mezi Horním Rakouskem a Štýrskem, celou svojí rozlohou však přece leží ve Štýrsku. Najdete ho na hoře Loser v nadmořské výšce 1647 metrů. Díky malé rozloze a maximální hloubkou 7 metrů je ideální ke koupání i v zimě!

blank

Salcbursko: Zauchensee – Z komfortní zóny do ledové vody

„Ven z komfortní zóny, do ledové vody!“ je motto nočního koupání v horském jezeře, které turistické sdružení Altenmarkt-Zauchensee Tourism poprvé pořádá v Zauchensee v nadmořské výšce 1 350 m. Tato výzva spočívá v maximálně dvouminutovém ponoření „Ice.Dip“ nebo plavání „Ice.Swim“ v pětistupňové studené vodě kolem osvětlené bóje v ledové vodě jezera Zauchensee.

blank

Ledové koupání v Grünwaldsee

Dalším cílem pro otužování s kulisou horských panoramat na pozadí může být jezero Grünwaldsee v salcburském Obertauernu. Jezero leží ve výšce kolem 2 000 metrů a je obklopené lanovkami a sjezdovkami na hoře Seekarspitz.

blank

Tyrolsko: Natur Eis Palais

Přírodní ledovcový palác „Natur Eis Palast“ byl úplnou náhodou objeven až v roce 2007. Palác se nachází v srdci ledovce Hintertux, místy až 30 metrů pod sjezdovkou a k obdivování je tam toho samozřejmě mnoho – až metr dlouhé rampouchy, překrásné ledové krystaly a absolutní raritou je jízda lodí 35 metrů pod sjezdovkou.

blank

Horní Rakousko: Jezero Almsee

Také jezero Almsee ležící na úpatí majestátního pohoří Totes Gebirge ve spolkové zemi Horní Rakousko může být místem, kde budete posilovat svoji imunitu při otužování během zimních měsíců. Koupání můžete zkombinovat s procházkou kolem jezera (cca 6 km).

Foto: PX FUEL, Archiv, Shutterstock, Unsplash, Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Někteří astronomové navrhují, aby lidé dříve než na Mars letěli k Venuši
21stoleti.cz

Někteří astronomové navrhují, aby...

Venuši se občas říká sestra Země, ale podmínky na...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Pes a deštivé počasí – jak zajistit, aby váš mazlíček nenastydl?
iluxus.cz

Pes a deštivé počasí –...

Začal podzim a deštivé počasí je na denním...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Legendy o Černé Aggie vedly k odstranění sochy
enigmaplus.cz

Legendy o Černé Aggie vedly k...

Černá Aggie je lidový název pro sochu,...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...