Domů     O otužování s nadšenci z Rakouska: Jak začít? A kde jsou nejlepší místa pro koupání?
O otužování s nadšenci z Rakouska: Jak začít? A kde jsou nejlepší místa pro koupání?
7.12.2021

Skočit v zimě do zamrzlého jezera může mnohým znít šíleně. Pro Patricii Schumacher z Kalifornie je však dokonalým prostředkem na zimní melancholii. S ní a s vodním záchranářem Hansjörgem Ransmayrem jsme si povídali o ledovém koupání.

Boj zimy se zimou

Krajinu pokrývá bílá sněhová pokrývka, na obzoru se hory zvedají jako koruna k jasné obloze. Před námi je jezero Zauchensee, které je přes silnou vrstvu ledu téměř neviditelné.

Tmavá voda je vidět pouze malou dírou vyříznutou pilkou, na kterou se nyní upírá soustředěný pohled Patricie Schumacher. Kalifornská rodačka se zhluboka nadechne a pomalými kroky jde do vody.

V nadmořské výšce 1350 metrů nad mořem se teplota vody v březnu pohybuje jen těsně nad bodem mrazu. Jaký je to pocit? „Zpočátku je to šok. Máte pocit, že vám hoří tělo nebo že nemůžete dýchat,“ říká Patricia. Tak proč si to vůbec dělá?

Patricie Schumacher
Patricie Schumacher

Po přestěhování do Lince si Patricie – pravé letní dítě – musela nejprve zvyknout na chladné zimy v Rakousku. Těžko uvěřit, že na Kaliforňance, která je zvyklá na slunce, by koupání v ledové vodě při tom mohlo pomoci.

To, co na první pohled zní podivně, je nakonec docela pravděpodobné: chladné období se na ní zpočátku podepsalo, dokud se Patricie nerozhodla aktivně mu čelit. Přímá konfrontace jejího těla s chladem jí umožnila překonat obavy a zónu pohodlí.

„Jakmile jsem s tím začala, můj postoj, můj stav mysli a celý můj pohled na zimu se úplně změnil. Pomohlo mi to zamilovat si chladné období a vidět jeho krásu.“

Inspirována svým manželem, který už ledovou koupel objevil, se Patricie pomalu začala sprchovat studenou vodou. Dnes se v zimě pravidelně potápí v Dunaji nebo Ausee u Lince. „Všimla jsem si, že mi to dodává více energie.

Studená voda uvolňuje v těle endorfiny a hormony štěstí. Moje nálada se díky tomu zlepšila a stabilizovala.“ Po první ledové koupeli měla Patricie tolik nové energie, že sotva mohla usnout. Když ji posloucháte, zdá se vám ledová koupel jako druh extrémní meditace.

Podle Patricie se soustředíme výhradně na okamžik a na pomalé a hluboké dýchání. „Musíš se pustit a být plně tady a teď.“

Klidu docílíte pomocí dechových cvičení.
Klidu docílíte pomocí dechových cvičení.

Další velká věc

Zdá se, že ledová koupel (nebo ponoření do studené vody) si získává stále více příznivců. Možná na tom má také vliv holandský guru v oblasti otužování Wim Hof, který předvádí blahodárné účinky studené vody v seriálu Gwyneth Paltrow „The Goop Lap“ na Netflixu. Možná je to také založeno na touze po svobodě a spojení s přírodou.

Hansjörg Ransmayr ze Salcburku je nejen vodní záchranář, ale také vášnivý zimní plavec, který považuje koupání za „další velkou věc“.

Zejména od začátku koronavirové pandemie vzrostl počet odvážlivců, kteří se do chladných vod vydávají především proto, aby posílili svou odolnost.

Ledová koupel však není novým trendem. Už Hippokrates věřil v pozitivní účinky studené vody. Studená voda podle Kneippa se již dlouho používá také jako terapie v lázních. A už naše babičky věděly o zpevnění pojivové tkáně studenou sprchou.

Ať už Hippokrates nebo naše babičky – všichni měli pravdu. Hansjörg Ransmayr rovněž potvrzuje množství pozitivních účinků na tělo i mysl:

Ponoření se do vody, která je kolem bodu mrazu má pozitivní vliv na náš kardiovaskulární systém, posiluje naši imunitu, může snížit akutní bolest při revmatismu a jiných bolestech kloubů a bojuje proti depresi.

Ledová koupel vyvolává uvolňování adrenalinu a hormonu štěstí dopaminu, stejně jako protizánětlivých kortikoidů pro regeneraci.

Vysoce výkonní sportovci vstupují proto již nějakou dobu po tréninku do „ledových kádí“.

Vědci z univerzity v Cambridge dokonce nedávno objevili souvislost mezi šokem z chladné vody a proteinem, který by mohl chránit před degenerativními onemocněními, jako je demence.

Po výlezu z vody byste se měli také brzy obléct do teplého.
Po výlezu z vody byste se měli také brzy obléct do teplého.

Také na nespavost prý není nic lepšího než dlouhý pobyt ve studené vodě. „Je to jako šálek čaje,“ vysvětluje Hansjörg: „Když si dám krátkou studenou sprchu, cítím se čilý.

Když zůstanu ve studené vodě déle, tělo se hrozně unaví, protože se zrychlí metabolismus. Poté můžete velmi dobře spát.

Hansjörg také poznamenává, že koupel ve studené vodě si oblíbily zejména ženy, které trpí menstruačními potížemi nebo menopauzou. Pomáhá jim, aby se znovu cítili lépe sami sebou a svým tělem.

Jak nám potvrdila i Patricie, ledová koupel také trénuje duševní sílu, vůli a sebedůvěru. Ti, kterým se podaří vstoupit do studené vody, překoná své vlastní limity: Strach z chladu je čistě záležitostí hlavy.

Někteří lidé, kteří toto malé vítězství již dokázali zaznamenat, ho také láskyplně nazývají „himálajský pocit pro nesportovce“.

Ne, bez opatrnosti

Každý, kdo si už oblékl plavky a je motivován vyrazit k dalšímu zamrzlému jezeru, by si měl uvědomit jednu věc: koupání v ledu by si měl užívat s opatrností.

Vždyť kromě blahodárných účinků s sebou nese i vysoká zdravotní rizika a v nejhorším případě může vést k úmrtí v důsledku podchlazení nebo utonutí.

Předtím se raději poraďte se svým lékařem, zejména pokud trpíte astmatem, vysokým krevním tlakem nebo máte problémy se srdcem.

Nejlepší je se do ledové vody nikdy nevypravovat o samotě.
Nejlepší je se do ledové vody nikdy nevypravovat o samotě.

Na první ledovou koupel byste se měli v zásadě připravovat pomalu. Hansjörg Ransmayr doporučuje začít v létě nebo na podzim a pomalu tak „vplout do sezóny“.

Ti, kteří již mají více praxe, mohou následovat Patriciin příklad a prokázat své schopnosti v plavecké výzvě v Zauchensee (Schwimmen Challenge), po jejímž absolvování budete odměněni certifikátem a pocitem znovuzrození, jak to krásně popisuje Patricie.

Od teplé sprchy až po studenou

Na ledovou vodu si zvykejte pomalými krůčky. Nejlepším způsobem je studená sprcha a její následné prodlužování.

V otevřených vodách začněte v létě nebo na podzim, kdy je voda teplejší.

Úplně na začátku nikdy nechoďte plavat sami – vždy s kamarádem. Často existují místní skupiny, které se pravidelně scházejí. Tímto způsobem spojíte koníček se společenskou událostí.

Nikdy do studené vody neskákejte, ale nejprve si ponořte ruce a navlhčete obličej – pak s výdechem pomalu vstupte do vody.

Plavte s bójkou, které se můžete v případě nouze přidržet.Te

Dechová cvičení pomáhají najít i ve studené vodě klid.

Nezůstávejte ve vodě déle než několik minut.

Před a po plavání se zahřejte: Rychle se osušte a oblečte si teplé oblečení, protože tělo se mimo vodu dále ochlazuje.

Po ledové koupeli neprovádějte cvičební cviky na zahřátí, protože by mohlo dojít k přetížení krevního oběhu a nebezpečnému šoku.

Vyhněte se alkoholu nebo kofeinu. Ty rozšiřují cévy a způsobují ochlazení. Je lepší pít horký zázvorový čaj, který vás zahřeje zevnitř.

Patricie Schumacher

Patricia se kvůli lásce přestěhovala z Kalifornie do Rakouska, kde si cení především přírody, z níž čerpá inspiraci i pro své dvě profese kuchařky a zpěvačky.

Hansjörg Ransmayr

Hansjörg Ransmayr je doslova mužem všech řemesel. Je vodním záchranářem, autorem knihy „Wild Swimming Alpen“ a organizuje četné projekty turistického plavání.Meta-

Koupání v ledu / ve studené vodě – psychické a fyzické výhody ponoření do studené vody i v zimě.

Koupání v ledu je stále populárnější: jaké psychické a fyzické výhody má studená voda a jakými radami se řídit.

„Všimla jsem si, že mi dodává více energie. Studená voda uvolňuje v těle endorfiny a hormony štěstí. Zlepšila a stabilizovala se mi nálada,“ říká Patricie.

A kde se dá v Rakousku dobře koupat?

Štýrsko: Koupání v ledové vodě jezera Augstsee

Malé horské jezero Augstsee leží nedaleko hranice mezi Horním Rakouskem a Štýrskem, celou svojí rozlohou však přece leží ve Štýrsku. Najdete ho na hoře Loser v nadmořské výšce 1647 metrů. Díky malé rozloze a maximální hloubkou 7 metrů je ideální ke koupání i v zimě!

Salcbursko: Zauchensee – Z komfortní zóny do ledové vody

„Ven z komfortní zóny, do ledové vody!“ je motto nočního koupání v horském jezeře, které turistické sdružení Altenmarkt-Zauchensee Tourism poprvé pořádá v Zauchensee v nadmořské výšce 1 350 m.

Tato výzva spočívá v maximálně dvouminutovém ponoření „Ice.Dip“ nebo plavání „Ice.Swim“ v pětistupňové studené vodě kolem osvětlené bóje v ledové vodě jezera Zauchensee.

Ledové koupání v Grünwaldsee

Dalším cílem pro otužování s kulisou horských panoramat na pozadí může být jezero Grünwaldsee v salcburském Obertauernu. Jezero leží ve výšce kolem 2 000 metrů a je obklopené lanovkami a sjezdovkami na hoře Seekarspitz.

Tyrolsko: Natur Eis Palais

Přírodní ledovcový palác „Natur Eis Palast“ byl úplnou náhodou objeven až v roce 2007. Palác se nachází v srdci ledovce Hintertux, místy až 30 metrů pod sjezdovkou a k obdivování je tam toho samozřejmě mnoho – až metr dlouhé rampouchy, překrásné ledové krystaly a absolutní raritou je jízda lodí 35 metrů pod sjezdovkou.

Horní Rakousko: Jezero Almsee

Také jezero Almsee ležící na úpatí majestátního pohoří Totes Gebirge ve spolkové zemi Horní Rakousko může být místem, kde budete posilovat svoji imunitu při otužování během zimních měsíců. Koupání můžete zkombinovat s procházkou kolem jezera (cca 6 km).

Foto: PX FUEL, Archiv, Shutterstock, Unsplash, Pixabay
reklama
Související články
Zajímavosti
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Zajímavosti
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
Zajímavosti
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
reklama
svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
svět zločinu
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
Šéfkuchař tráví své milence bezbarvou kyselinou
Tohle by mohlo být to pravé! Mladík si povídá s výrazně starším mužem u něj v bytě. Smějí se, popichují jeden druhého a popíjejí drinky se samými exotickými názvy. „Teď pro tebe mám něco speciálního,“ pronese hostitel. Tělo své nové známosti brzy pohodí na hřbitově.   Když oslaví Angličan Stephen Port (*1975) první narozeniny, přestěhuje se i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou