Domů     O otužování s nadšenci z Rakouska: Jak začít? A kde jsou nejlepší místa pro koupání?
O otužování s nadšenci z Rakouska: Jak začít? A kde jsou nejlepší místa pro koupání?
7.12.2021

Skočit v zimě do zamrzlého jezera může mnohým znít šíleně. Pro Patricii Schumacher z Kalifornie je však dokonalým prostředkem na zimní melancholii. S ní a s vodním záchranářem Hansjörgem Ransmayrem jsme si povídali o ledovém koupání.

Boj zimy se zimou

Krajinu pokrývá bílá sněhová pokrývka, na obzoru se hory zvedají jako koruna k jasné obloze. Před námi je jezero Zauchensee, které je přes silnou vrstvu ledu téměř neviditelné.

Tmavá voda je vidět pouze malou dírou vyříznutou pilkou, na kterou se nyní upírá soustředěný pohled Patricie Schumacher. Kalifornská rodačka se zhluboka nadechne a pomalými kroky jde do vody.

V nadmořské výšce 1350 metrů nad mořem se teplota vody v březnu pohybuje jen těsně nad bodem mrazu. Jaký je to pocit? „Zpočátku je to šok. Máte pocit, že vám hoří tělo nebo že nemůžete dýchat,“ říká Patricia. Tak proč si to vůbec dělá?

Patricie Schumacher
Patricie Schumacher

Po přestěhování do Lince si Patricie – pravé letní dítě – musela nejprve zvyknout na chladné zimy v Rakousku. Těžko uvěřit, že na Kaliforňance, která je zvyklá na slunce, by koupání v ledové vodě při tom mohlo pomoci.

To, co na první pohled zní podivně, je nakonec docela pravděpodobné: chladné období se na ní zpočátku podepsalo, dokud se Patricie nerozhodla aktivně mu čelit. Přímá konfrontace jejího těla s chladem jí umožnila překonat obavy a zónu pohodlí.

„Jakmile jsem s tím začala, můj postoj, můj stav mysli a celý můj pohled na zimu se úplně změnil. Pomohlo mi to zamilovat si chladné období a vidět jeho krásu.“

Inspirována svým manželem, který už ledovou koupel objevil, se Patricie pomalu začala sprchovat studenou vodou. Dnes se v zimě pravidelně potápí v Dunaji nebo Ausee u Lince. „Všimla jsem si, že mi to dodává více energie.

Studená voda uvolňuje v těle endorfiny a hormony štěstí. Moje nálada se díky tomu zlepšila a stabilizovala.“ Po první ledové koupeli měla Patricie tolik nové energie, že sotva mohla usnout. Když ji posloucháte, zdá se vám ledová koupel jako druh extrémní meditace.

Podle Patricie se soustředíme výhradně na okamžik a na pomalé a hluboké dýchání. „Musíš se pustit a být plně tady a teď.“

Klidu docílíte pomocí dechových cvičení.
Klidu docílíte pomocí dechových cvičení.

Další velká věc

Zdá se, že ledová koupel (nebo ponoření do studené vody) si získává stále více příznivců. Možná na tom má také vliv holandský guru v oblasti otužování Wim Hof, který předvádí blahodárné účinky studené vody v seriálu Gwyneth Paltrow „The Goop Lap“ na Netflixu. Možná je to také založeno na touze po svobodě a spojení s přírodou.

Hansjörg Ransmayr ze Salcburku je nejen vodní záchranář, ale také vášnivý zimní plavec, který považuje koupání za „další velkou věc“.

Zejména od začátku koronavirové pandemie vzrostl počet odvážlivců, kteří se do chladných vod vydávají především proto, aby posílili svou odolnost.

Ledová koupel však není novým trendem. Už Hippokrates věřil v pozitivní účinky studené vody. Studená voda podle Kneippa se již dlouho používá také jako terapie v lázních. A už naše babičky věděly o zpevnění pojivové tkáně studenou sprchou.

Ať už Hippokrates nebo naše babičky – všichni měli pravdu. Hansjörg Ransmayr rovněž potvrzuje množství pozitivních účinků na tělo i mysl:

Ponoření se do vody, která je kolem bodu mrazu má pozitivní vliv na náš kardiovaskulární systém, posiluje naši imunitu, může snížit akutní bolest při revmatismu a jiných bolestech kloubů a bojuje proti depresi.

Ledová koupel vyvolává uvolňování adrenalinu a hormonu štěstí dopaminu, stejně jako protizánětlivých kortikoidů pro regeneraci.

Vysoce výkonní sportovci vstupují proto již nějakou dobu po tréninku do „ledových kádí“.

Vědci z univerzity v Cambridge dokonce nedávno objevili souvislost mezi šokem z chladné vody a proteinem, který by mohl chránit před degenerativními onemocněními, jako je demence.

Po výlezu z vody byste se měli také brzy obléct do teplého.
Po výlezu z vody byste se měli také brzy obléct do teplého.

Také na nespavost prý není nic lepšího než dlouhý pobyt ve studené vodě. „Je to jako šálek čaje,“ vysvětluje Hansjörg: „Když si dám krátkou studenou sprchu, cítím se čilý.

Když zůstanu ve studené vodě déle, tělo se hrozně unaví, protože se zrychlí metabolismus. Poté můžete velmi dobře spát.

Hansjörg také poznamenává, že koupel ve studené vodě si oblíbily zejména ženy, které trpí menstruačními potížemi nebo menopauzou. Pomáhá jim, aby se znovu cítili lépe sami sebou a svým tělem.

Jak nám potvrdila i Patricie, ledová koupel také trénuje duševní sílu, vůli a sebedůvěru. Ti, kterým se podaří vstoupit do studené vody, překoná své vlastní limity: Strach z chladu je čistě záležitostí hlavy.

Někteří lidé, kteří toto malé vítězství již dokázali zaznamenat, ho také láskyplně nazývají „himálajský pocit pro nesportovce“.

Ne, bez opatrnosti

Každý, kdo si už oblékl plavky a je motivován vyrazit k dalšímu zamrzlému jezeru, by si měl uvědomit jednu věc: koupání v ledu by si měl užívat s opatrností.

Vždyť kromě blahodárných účinků s sebou nese i vysoká zdravotní rizika a v nejhorším případě může vést k úmrtí v důsledku podchlazení nebo utonutí.

Předtím se raději poraďte se svým lékařem, zejména pokud trpíte astmatem, vysokým krevním tlakem nebo máte problémy se srdcem.

Nejlepší je se do ledové vody nikdy nevypravovat o samotě.
Nejlepší je se do ledové vody nikdy nevypravovat o samotě.

Na první ledovou koupel byste se měli v zásadě připravovat pomalu. Hansjörg Ransmayr doporučuje začít v létě nebo na podzim a pomalu tak „vplout do sezóny“.

Ti, kteří již mají více praxe, mohou následovat Patriciin příklad a prokázat své schopnosti v plavecké výzvě v Zauchensee (Schwimmen Challenge), po jejímž absolvování budete odměněni certifikátem a pocitem znovuzrození, jak to krásně popisuje Patricie.

Od teplé sprchy až po studenou

Na ledovou vodu si zvykejte pomalými krůčky. Nejlepším způsobem je studená sprcha a její následné prodlužování.

V otevřených vodách začněte v létě nebo na podzim, kdy je voda teplejší.

Úplně na začátku nikdy nechoďte plavat sami – vždy s kamarádem. Často existují místní skupiny, které se pravidelně scházejí. Tímto způsobem spojíte koníček se společenskou událostí.

Nikdy do studené vody neskákejte, ale nejprve si ponořte ruce a navlhčete obličej – pak s výdechem pomalu vstupte do vody.

Plavte s bójkou, které se můžete v případě nouze přidržet.Te

Dechová cvičení pomáhají najít i ve studené vodě klid.

Nezůstávejte ve vodě déle než několik minut.

Před a po plavání se zahřejte: Rychle se osušte a oblečte si teplé oblečení, protože tělo se mimo vodu dále ochlazuje.

Po ledové koupeli neprovádějte cvičební cviky na zahřátí, protože by mohlo dojít k přetížení krevního oběhu a nebezpečnému šoku.

Vyhněte se alkoholu nebo kofeinu. Ty rozšiřují cévy a způsobují ochlazení. Je lepší pít horký zázvorový čaj, který vás zahřeje zevnitř.

Patricie Schumacher

Patricia se kvůli lásce přestěhovala z Kalifornie do Rakouska, kde si cení především přírody, z níž čerpá inspiraci i pro své dvě profese kuchařky a zpěvačky.

Hansjörg Ransmayr

Hansjörg Ransmayr je doslova mužem všech řemesel. Je vodním záchranářem, autorem knihy „Wild Swimming Alpen“ a organizuje četné projekty turistického plavání.Meta-

Koupání v ledu / ve studené vodě – psychické a fyzické výhody ponoření do studené vody i v zimě.

Koupání v ledu je stále populárnější: jaké psychické a fyzické výhody má studená voda a jakými radami se řídit.

„Všimla jsem si, že mi dodává více energie. Studená voda uvolňuje v těle endorfiny a hormony štěstí. Zlepšila a stabilizovala se mi nálada,“ říká Patricie.

A kde se dá v Rakousku dobře koupat?

Štýrsko: Koupání v ledové vodě jezera Augstsee

Malé horské jezero Augstsee leží nedaleko hranice mezi Horním Rakouskem a Štýrskem, celou svojí rozlohou však přece leží ve Štýrsku. Najdete ho na hoře Loser v nadmořské výšce 1647 metrů. Díky malé rozloze a maximální hloubkou 7 metrů je ideální ke koupání i v zimě!

Salcbursko: Zauchensee – Z komfortní zóny do ledové vody

„Ven z komfortní zóny, do ledové vody!“ je motto nočního koupání v horském jezeře, které turistické sdružení Altenmarkt-Zauchensee Tourism poprvé pořádá v Zauchensee v nadmořské výšce 1 350 m.

Tato výzva spočívá v maximálně dvouminutovém ponoření „Ice.Dip“ nebo plavání „Ice.Swim“ v pětistupňové studené vodě kolem osvětlené bóje v ledové vodě jezera Zauchensee.

Ledové koupání v Grünwaldsee

Dalším cílem pro otužování s kulisou horských panoramat na pozadí může být jezero Grünwaldsee v salcburském Obertauernu. Jezero leží ve výšce kolem 2 000 metrů a je obklopené lanovkami a sjezdovkami na hoře Seekarspitz.

Tyrolsko: Natur Eis Palais

Přírodní ledovcový palác „Natur Eis Palast“ byl úplnou náhodou objeven až v roce 2007. Palác se nachází v srdci ledovce Hintertux, místy až 30 metrů pod sjezdovkou a k obdivování je tam toho samozřejmě mnoho – až metr dlouhé rampouchy, překrásné ledové krystaly a absolutní raritou je jízda lodí 35 metrů pod sjezdovkou.

Horní Rakousko: Jezero Almsee

Také jezero Almsee ležící na úpatí majestátního pohoří Totes Gebirge ve spolkové zemi Horní Rakousko může být místem, kde budete posilovat svoji imunitu při otužování během zimních měsíců. Koupání můžete zkombinovat s procházkou kolem jezera (cca 6 km).

Foto: PX FUEL, Archiv, Shutterstock, Unsplash, Pixabay
Související články
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
lifestyle
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Lečo v modernějším provedení
nejsemsama.cz
Lečo v modernějším provedení
Papriky, rajčata a samozřejmě vejce, to v leču nesmí chybět. My přidáme ještě spoustu bylinek. Suroviny: 4 vejce 1 červená paprika 2 stroužky česneku 100 g rajčatového protlaku 1 konzerva loupaných rajčat sůl, pepř 1 menší cibule hrst čerstvé petrželky hrst čerstvého koriandru 1 lžička mleté uzené papriky 2 lžíce olivového oleje Postup: V pánvi na oleji nechte
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
nasehvezdy.cz
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
Další řada taneční show StarDance se nezadržitelně blíží. Postupně se odkrývá, kdo z řady známých osobností v ní bude tančit. Jednou z účastnic má být podle internetových médií herečka ze seriálu U
Oddanou lásku utnula gilotina
historyplus.cz
Oddanou lásku utnula gilotina
Na popravčí pódium vstupuje s hlavou pyšně vztyčenou, ale vzápětí ho dostihne zpráva o uvěznění milované manželky. Hrdý revolucionář se mění v lidskou trosku, která se bude marně vzpírat katům. Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš
Záviděla mi i cizího tatínka
skutecnepribehy.cz
Záviděla mi i cizího tatínka
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
21stoleti.cz
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
enigmaplus.cz
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
Jak scéna z amerického seriálu Hra o trůny vypadá podivný výjev, který zkoumají archeologové na švédském ostrově Öland. Důvodem je nalezení ostatků téměř tří desítek mužů, kteří zemřeli za více než po
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a