Skip to content

Novoroční kalamita na americké dálnici. Provoz zastavily tisícovky keřů

Podivný novoroční večer zažili někteří řidiči v okolí města Yakima v americkém státě Washington. Pokračovat v cestě jim zabránila devítimetrová stěna řebříčku, známého také jako tumbleweed. Řidiči museli na několik hodin zastavit.

Uvězněni na trase byli touto toulavou rostlinou.

Údržba silnic se s rostlinou, kterou na silnici přivál silný vítr, vypořádala za pomocí dvou sněhových pluhů. Řebříček, který je typickou rostlinou amerického západu, je ve skutečnosti na tomto území vetřelcem.

Původně rostl v pohoří Ural v Rusku. Do Ameriky se předci této rostliny dostali jako semena v lodních nákladech, které spolu s ruskými imigranty připluly na konci devatenáctého století do Jižní Dakoty.

Výsledek obrázku pro tumbleggedon 2020

Tumbleggedon 2020

Tumbleweed se v suchých Spojených státech rychle adaptoval a rozšířil se po celém západě USA. Řebříček vyrůstá jako až téměř metr vysoké křoví, které ve stáří rychle schne. Na konci léta nebo v úvodu podzimu se stonek rostliny přelomí a křovina se nechá unášet větrem, zatímco vypouští až dvě stě padesát tisíc semen.

Výsledek obrázku pro tumbleggedon 2020

Právě takový přírodní fenomén uzavřel dálnici 240 ve Washingtonu na celých deset hodin. Migrace Řebříčku auta dočasně doslova pohřbila, křovina obsadila území o rozloze tří fotbalových hřišť. „Za dvacet let v práci jsem nic podobného nezažil.

Říkáme tomu Tumbleggedon 2020,” sdělil za údržbu silnic Chris Thorson.

Foto: nytimepost.com wbnq.com truckersnews.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …