Domů     Největší ženy v historii: Hrdinky své doby
Největší ženy v historii: Hrdinky své doby
5.11.2024

Jana z Arku vedla francouzská vojska v boji proti Angličanům během stoleté války.

Mladá, údajně krásná Jana z Arku (1412-1431), nadaná schopností učarovat davům i mocným, neohrožená bojovnice a skvělá velitelka, kterou vedla pevná víra v Boha a vlastní přesvědčení o správnosti svých činů.

Nakonec ji však zničilo to stejné, co ji vyneslo vzhůru.

Narozena do války

Brzy po Johančině narození postoupila dlouholetá válka mezi Francií a Anglií do třetí fáze.

Anglický král Jindřich V. a francouzský král Karel VI. podepsali roku 1420 smlouvu, na jejímž základě měla francouzská koruna po smrti Karla VI. připadnout anglickému králi. Mezi francouzským lidem se rozhořel obrovský odpor. Mladinká Jana tak vyrůstala v době obecné nespokojenosti.

Iluminace zobrazující Johanku z Arku v selském oděvu s halapartnou a mečem v ruce
Iluminace zobrazující Johanku z Arku v selském oděvu s halapartnou a mečem v ruce

Bohem vyvolená

Anglická vojska drancovala Francii, pustošila její rodný kraj a silně věřící dívka se denně modlila za záchranu Francie. Od 13 let prý začala mít vidiny a slýchat hlasy svatého Michaela, svaté Kateřiny a svaté Markéty.

Ti ji sdělili, že je Bohem vyvolená a měla by na sebe obléci mužský šat a jet osvobodit Orléans a později celou zemi. Dívka tomu uvěřila a veřejně vystoupila se svým přesvědčením, aby vyslyšela Boží hlas. A lidé jí uvěřili.

Silná a neohrožená válečnice

Už v březnu 1429, v pouhých 17 letech, přesvědčila krále o svých viděních a dostala od něj skromné vojsko. Na korouhev si na znamení své panenské čistoty nechala vyšít květ lilie. Neohroženě vyjela vstříc obsazenému Orléans, které opravdu dobyla.

Tím ale její svatá bitva teprve začala. Hnána úspěchem a podporou krále dobývala další města, přičítala si mnohá vítězství a byla rozhodnuta pokračovat až do úplného vyhnání anglických vojsk ze země.

Zajetí Johanky z Arku Burgunďany při obléhání Compiègne 14. května 1430.
Zajetí Johanky z Arku Burgunďany při obléhání Compiègne 14. května 1430.

Zrazena vlastním lidem

Král se začal Johančiny slávy a schopnosti působit na ostatní bát. Svěřoval jí proto stále menší, ale o to nebezpečnější úkoly. Nakonec byla v květnu 1430 při jedné z obnovených výprav zrazena a zajata Burgunďany, spojenci Anglie.

Angličané od nich zajatou dívku koupili a postavili ji před soud. V něm byla Johanka odsouzena jako čarodějnice, kacířka a ďáblova služebnice. O rok později byla veřejně upálena.

Avšak mladá mučednice svou krátkou, ale intenzivní aktivitou v letité válce pomohla lidu Francie k vítězství.

Když král Karel VII., následník Karla VI., získal nadvládu nad skoro celou Francií, požádal o obnovení církevního procesu a Johanka byla posmrtně prohlášena za oběť justičního omylu.

Jana z Arku, přezdívaná Panna Orleánská, byla roku 1920 prohlášena za svatou. Stala se také spolu patronkou Francie.

Florence Nightingale
Florence Nightingale

Florence Nightingalová reformovala zdravotní péči v 19. a 20. století

Florence (1820-1910) měla to štěstí, že se narodila do zámožné, vzdělané a vlivné rodiny. Díky tomu získala pod vedením svého otce vynikající vzdělání, což nebývalo u dívek 19. století časté.

Ovládala pět jazyků, měla nadání pro matematiku a statistiku, ale věnovala se také studiu hudby, umění, historie a literatury. Obzvláště knihy ji uhranuly a po celý život ji zajímaly hlavně ty o zdravotnictví a nemocničních a hygienických zařízeních.

V nemocnici jako doma

Od svých 18 let cestovala s rodiči a sestrou po Evropě. Na cestách se seznámila s myšlenkami feminismu a zatoužila stát se ošetřovatelkou a pomáhat těm, kteří to potřebují.

Ač si rodiče přáli, aby se dobře vdala a starala se o rodinu, během cest jí nikterak nebránili v návštěvách nemocnic. Z každé takové návštěvy si vedla pečlivé zápisy o zdejší organizaci, práci lékařů, hygieně, ale i stavebním uspořádání jednotlivých oddělení.

Po deseti letech se rodiče konečně smířili s její touhou pracovat jako ošetřovatelka a svolili jí odjet za studiem.

Všestranná žena

Po několika letech studia se vrátila do Anglie, kde získala místo manažerky v Institutu péče o nemocné dámy. Byla nejen ošetřovatelkou, ale postupně se stala také schopnou organizátorkou a vedoucí nemocnice.

Mimo jiné se snažila o vytvoření oddělení, rozdělených podle diagnóz pacientů. Během krymské války navrhla vytvořit ženskou zdravotní polní službu. Pod jejím vedením byly ve vojenských nemocnicích vyčištěny všechny prostory, vybudovány prádelny a toalety.

Pracovala ve dne i v noci a zavedla mnoho hygienických pravidel, která měla prokazatelně vliv na zdraví vojáků.

Florence Nightingaleová a její personál ošetřují pacienta ve vojenské nemocnici ve Scutari.
Florence Nightingaleová a její personál ošetřují pacienta ve vojenské nemocnici ve Scutari.

Uznávaná reformátorka

Protože si byla vědoma, že žena velmi obtížně prosadí jakoukoliv reformu, přesvědčila královnu Viktorii, aby byla vytvořena komise pro reformy vojenského zdravotnictví.

Založila první necírkevní školu pro ošetřovatelky, založenou na moderních vědeckých principech, a později otevřela také vysokou školu medicíny pro dívky.

Celý život neúnavně podporovala vzdělávání sester a byla přesvědčená, že pomáhat může pouze vzdělaná, inteligentní a samostatná žena. Správná péče o nemocné podle Florence v bodech : zdravé a čisté prostředí, čerstvý vzduch, funkční odpady, dostatek světla.

Během svého života napsala přes 200 knih, zpráv a článků, které pomohly zlepšit zdravotní péči v Anglii, ale také třeba Indii, Africe nebo v Americe v průběhu občanské války.

Zdroje informací: ct24.ceskatelevize.cz, cs.wikipedia.org, catholica.cz
Titulní foto: Ostrea / Creative Commons / volné dílo, 2. FOTO: Montmorency1 / Creative Commons / volné dílo, 3. FOTO: Guise / Creative Commons / volné dílo, 4. FOTO: Muriel Gottrop / Creative Commons / volné dílo, 5. FOTO: Fæ / Creative Commons / CC BY 4.0
Související články
Zajímavosti
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
Dříve lidé neměli družice ani radary, ale dokázali předpovědět počasí s překvapivou přesností. Jaké triky používali a proč některé pranostiky fungují dodnes? Dříve lidé pozorovali oblohu, zvířata a měli po ruce pranostiky Jak to s plánováním podle předpovědi počasí měli naši předkové? Paradoxně byli na těchto informacích existenčně závislí více než my. Šlo jim o […]
Zajímavosti
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to […]
Zajímavosti
Gelmerbahn: Nejstrmější lanovka Švýcarska, kde adrenalin teče jako horský potok
Otevřený červený vagon visící nad propastí, sklon až 106 % a žádné bezpečnostní pásy – to je Gelmerbahn, druhá nejstrmější lanovka světa ukrytá v srdci švýcarských Alp. Původně sloužila jako nákladní výtah pro stavbu přehrady, dnes nabízí jeden z největších adrenalinových zážitků v Evropě. Odvážíte se usednout do tohoto vláčku, který vás vyveze k tyrkysovému […]
Zajímavosti
Tajemství houslí: Jak vzniká dokonalý smyčcový nástroj?
Housle jsou jedním z nejkrásnějších a nejsložitějších hudebních nástrojů. Jak se vyrábějí a co dělá jejich zvuk tak jedinečným? Housle patří do rodiny smyčcových nástrojů a jsou jejím nejmenším členem. Jejich rozšíření v hudebním světě přineslo 17. století. Napomohl tomu i Claudio Monteverdi (1567–1643), který vedle patnácti viol využil ve své partituře pro operu Orfeo […]
reklama
historie
Od strachu k léčbě: Jak se proměnilo vnímání lesa v průběhu staletí
Dnes vnímáme les jako místo odpočinku a relaxace, ale nebylo tomu tak vždy. Středověk v něm viděl nebezpečné útočiště démonů, zatímco moderní doba objevila jeho léčivou sílu. Jak se měnil náš vztah k lesu? Lidé vždy les nevnímali jako přátelské místo Ačkoli lidé po tisíciletí žili v souladu s přírodou, les pro ně vždy neznamenal […]
Krok za krokem. Tři pochody, které zanechaly stopu v historii
Upraví si kravatu, nervózně promne prsty, a pak už je ve svém živlu. Jeho hlas se line z reproduktorů do uší shromážděných. Projev Martina Luthera Kinga z onoho srpnového dne zazní v rámci Pochodu na Washington. Ve více lidech se to prostě lépe táhne. Ať už jde o nastolení nového režimu, upozornění na nerovnost ve společnosti či zkrátka […]
Zlatá ponorka I-52: Ztracený poklad nacistů v hlubinách Atlantiku
V temných vodách Biskajského zálivu odpočívá jeden z největších neobjevených pokladů druhé světové války – japonská ponorka I-52 přezdívaná „Zlatá“. Na její palubě měly být tuny zlata určené pro nacistické Německo, ale i tajné dokumenty, které by mohly změnit pohled na historii. Co se skutečně skrývá v tomto ocelovém sarkofágu pět kilometrů pod hladinou? Lokalita: Biskajský […]
Patřil držitel císařské medaile k šarlatánům nebo seriózním vědcům?
Ačkoliv Michael uveřejnil ve svém traktátu řadu zajímavých poznatků, na evropských dvorech předvádí spíše podvody šikovně maskované iluzionistickými efekty.   Alchymie se stane koníčkem Michaela Sendivoje (1566-1636) už v dobách jeho studií.  Už v roce 1594 se Polák objevuje v Praze, kde působí na dvoře Rudolfa II. Seznámí se s bohatým měšťanem Ludvíkem Korálkem z Těšína, kterému prý podivuhodným bílým […]
reklama
lifestyle
Nový cirkus: Jak se tradiční šapitó proměnilo v moderní umění
Zatímco klasické cirkusy bojují s kritikou kvůli zvířatům, nový cirkus vsadil na lidskou akrobacii, divadlo a příběhy. Jak vypadá cirkus 21. století a proč si získává celý svět? Stany a sloni Cirkusová představení se lidem trefila do noty: za pár let stála aréna v každém větším evropském městě a cirkus se dostal i do Spojených […]
Od valchy k automatické pračce: Revoluce v praní prádla
Praní prádla bylo po staletí namáhavou prací v potocích a na valchách. Jak se z této dřiny vyvinuly moderní pračky, které dnes bereme jako samozřejmost? Objevte fascinující cestu jednoho z nejdůležitějších domácích spotřebičů. Praní prádla bylo zpočátku náročnou fyzickou aktivitou, pralo se v řece či potoce a špína se z oblečení odstraňovala otloukáním o kamení. […]
Divoké americké rodeo: Adrenalin na maximum
Osm vteřin hrůzy, celoživotní sláva. Profesionální rodeo není jen sport – je to souboj člověka s tisícikilogramovou zbraní z masa, kostí a čistého adrenalinu. Zatímco statisíce fanoušků hltají každý pohyb v aréně, jezdci riskují životy v jednom z nejnebezpečnějších představení na planetě. Vítejte ve světě, kde pád neznamená konec, ale teprve začátek bitvy o přežití. […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz