Domů     Největší případ Agathy Christieové. Kam zmizela slavná spisovatelka?
Největší případ Agathy Christieové. Kam zmizela slavná spisovatelka?
8.11.2024

Nejslavnější autorka detektivek předvedla kousek, za jaký by se nemusela stydět žádná z jejích postav. Na jedenáct dnů totiž beze stopy zmizela. O tom, co se s ní během té doby dělo, do smrti nepromluvila.

Je večer 3. prosince 1926. Agatha Christieová se právě dozvěděla o tom, že jí je manžel nevěrný se svou sekretářkou. Archibald Christie své manželce oznámil, že požádal o rozvod.

Následovala bouřlivá hádka, plná výčitek a slz, během které Agatha údajně prohlásila: „Nezapomeň, že jsem schopna všeho. I zmizet.“ V půl desáté večer si spisovatelka sbalila kufřík, políbila svou spící sedmiletou dcerku a vyšla ven do mrazivé noci.

Nastartovala auto a odjela neznámo kam. Tak začal případ jedenáctidenního zmizení slavné královny detektivek.

Do akce se zapojili policisté i jasnovidci

Poté, co zmizení Agathy Christieové vyšlo najevo, okamžitě se rozjelo obrovské pátrání. Zapojilo se do něj přes tisíc policistů, patnáct tisíc civilistů, a poprvé v britské historii byly do pátrací akce nasazené i letouny.

Ministr vnitra vybízel k většímu úsilí. Hledání se zúčastnili i dva další slavní autoři detektivek – Dorothy L. Sawyersová a autor knih o Sherlocku Holmesovi, Arthur Conan Doyle.

Ten dokonce angažoval jasnovidce, který měl spisovatelku najít podle její rukavičky. Všechno ale bylo marné.

Agatha Christieová, busta
Agatha Christieová, busta

Agatha Christieová, nejslavnější autorka detektivek, předvedla kousek, za jaký by se nemusela stydět žádná z jejích postav. Na jedenáct dnů totiž beze stopy zmizela. O tom, co se s ní během té doby dělo, do smrti nepromluvila.

Večer 3. prosince 1926 se dozvěděla, že jí je manžel nevěrný se svou sekretářkou a požádal o rozvod. Po bouřlivé hádce, plné výčitek a slz, si spisovatelka sbalila kufřík, políbila svou spící sedmiletou dcerku a vyšla ven do mrazivé noci.

Nastartovala auto a odjela neznámo kam, čímž začal případ jedenáctidenního zmizení slavné královny detektivek

Slavná autorka detektivek zmizela beze stopy jako jedna z jejích postav

Zanedlouho bylo sice nalezeno auto Agathy Christieové, ale bylo prázdné. Stálo v křoví u jezera Silent Pool, ve kterém se už v minulosti utopily dvě děti. Světla auta stále svítila a uvnitř se nacházel jak autorčin kabát, tak její zavazadlo.

Tento nález rozpoutal vlnu spekulací. Spáchala snad slavná spisovatelka sebevraždu? Byla unesena? Byl to cynický reklamní trik, který měl přilákat větší pozornost k jejím knihám? Nebo ji dokonce zavraždil její nevěrný manžel, či jeho milenka?

Záhada zmizení Agathy Christieové plnila první stránky novin včetně New York Times.

Agatha Christieová nalezena – ale se ztrátou paměti!

Vše se změnilo, když si hráč na banjo v hotelu Hydro v lázeňském městě Harrogate všiml návštěvnice, která se hledané spisovatelce nápadně podobala. Kontaktoval policii a ta na místo dorazila i s Agathiným manželem. Čekal je ale šok.

Všichni zúčastnění jen nevěřícně zírali, když kolem nich Agatha bez povšimnutí poklidně prošla, sedla si ke stolku a nezúčastněně začala číst noviny, na jejichž první stránce se vyjímala její fotka. Když ji manžel oslovil, nepoznávala ho. Jakápak Christieová?

Ona se přece jmenuje Theresa Neale. Pod tímto jménem byl v hotelu zapsaná. Stojí za povšimnutí, že Neale bylo jméno ženy, kvůli které ji manžel plánoval opustit. Archibaldovi Christiemu se nakonec podařilo spisovatelku přesvědčit, aby s ním odešla zpátky domů.

Nejevila přitom ale velké nadšení a nechala manžela dlouho čekat, zatímco se balila a převlékala.

Zlý rok Agathy Christieové

Agatha Christieová nikdy nepromluvila o tom, co se během jejího záhadného zmizení dělo. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je dočasná ztráta paměti, způsobená předchozím stresem a nervovým přetížením. Rok 1926 byl pro spisovatelku detektivek hodně zlý.

„Vzpomínky na následující rok svého života nesnáším,“ napsala později ve své knize, kterou nazvala Vlastní životopis. Kromě manželovy nevěry se potýkala i s finančními problémy, nebyla spokojena s rukopisy, které odevzdala, a zemřela jí matka.

Agatha Christieová musela vyklidit starý rodinný dům a přebrat věci po několika generacích obyvatel. 

Vyklízení přeplněného rodinného domu bylo obtížné

Byl to obrovský úkol a spisovatelka při něm musela postupovat opravdu pečlivě.

Její babička totiž ráda schovávala cennosti na těch nejnepravděpodobnějších místech, a tak našla například diamantovou brož ukrytou v punčoše, nebo peníze založené mezi starou korespondencí.

Její manžel se zdržoval v Londýně a odmítl ji navštěvovat, nechtěl ani, aby ona jezdila za ním. Údajně to bylo z finančních důvodů, ale už tehdy věnoval svou pozornost Nancy Neale, ze které se stala jeho milenka.

Agatha Christieová nikdy nepromluvila o tom, co se během jejího záhadného zmizení dělo, a nejpravděpodobnějším vysvětlením je dočasná ztráta paměti způsobená stresem a nervovým přetížením.
Agatha Christieová nikdy nepromluvila o tom, co se během jejího záhadného zmizení dělo, a nejpravděpodobnějším vysvětlením je dočasná ztráta paměti způsobená stresem a nervovým přetížením.

Poté, co zmizení Agathy Christieové vyšlo najevo, okamžitě se rozjelo obrovské pátrání. Zapojilo se do něj přes tisíc policistů, patnáct tisíc civilistů a poprvé v britské historii byly do pátrací akce nasazené i letouny.

Hledání se zúčastnili i dva další slavní autoři detektivek – Dorothy L. Sawyersová a Arthur Conan Doyle, který dokonce angažoval jasnovidce. Auto Agathy Christieové bylo nalezeno prázdné u jezera Silent Pool, což rozpoutalo vlnu spekulací.

Nakonec byla spisovatelka nalezena v hotelu Hydro v Harrogate, kde se zapsala pod jménem Theresa Neale.

Agatha Christieová nikdy nepromluvila o tom, co se během jejího záhadného zmizení dělo, a nejpravděpodobnějším vysvětlením je dočasná ztráta paměti způsobená stresem a nervovým přetížením.

Agatha pracovala tak tvrdě, že zapomněla i to, jak se jmenuje

Agatha trávila celé dny prací na vyklízení domu, ale její duševní zdraví tím značně trpělo. Ztratila chuť k jídlu, byla zmatená a roztěkaná. Občas se musela zastavit, aby si uvědomila, co vlastně zrovna dělá. A už tehdy začala zapomínat své vlastní jméno.

Když měla podepsat šek, nemohla si na ně vzpomenout. Ve svých vzpomínkách o tom napsala: „Ale ovšem, říkala jsem si, svoje jméno přece znám dokonale.

Jenže jak se jmenuji?“ Spisovatelka se propadala do stále hlubšího stresu, a ten si nakonec vybral svou daň. Ztratila paměť a zmizela.

Mohla se Agatha Christieová pokusit o sebevraždu?

Před několika lety spisovatel Andrew Wilson přišel s novou teorií. Podařilo se mu dohledat staré interview z roku 1928, ve kterém Agatha mluvila o tom, že se v onen temný den pokusila o sebevraždu.

Zamířila s autem k místu, kde se podle ní nacházel lom, pustila volant a nechala auto sjet mimo silnici. Myslela si, že se zřítí ze srázu. Auto ale narazilo do stromu a Agatha utrpěla silnou ránu do hlavy. V důsledku toho mohla ztratit paměť a začít si představovat, že je někým jiným.

Byla ztráta paměti jen předstíraná?

Wilson ale nevylučuje ani to, že slavná spisovatelka ztrátu paměti jen předstírala, protože sebevraždu pokládala za nekřesťanské chování a za svou chvilku slabosti se hluboce styděla.

Koncem 90. let se objevilo také prohlášení dcery tehdejší přítelkyně Agathy Christieové, Judithy Gardnerová, která tvrdila, že 3. prosince 1926 zoufalá spisovatelka navštívila její matku, aby spolu vymyslely plán, jak vytrestat nevěrného manžela.

Jak to tedy celé ve skutečnosti bylo? Vydržela Agatha Christieová svou ztrátu paměti celých jedenáct dní jen předstírat? To už se asi nikdy nedozvíme.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, sip.denik.cz, idnes.cz, zeny.iprima.cz, agatha.cz
Úvodní foto: Shutterstock. FOTO 2: Shutterstock, FOTO 3: Shutterstock
Související články
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Záhady a tajemství
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Záhady a tajemství
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
reklama
záhady a tajemství
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
reklama
zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz