Skip to content

Největší gladiátorský zápas v dějinách: Batman a Superman trhají rekordy!

„Největší gladiátorský zápas v dějinách!“ Tak lze označit filmovou událost roku, ve které se proti sobě postaví dva nejslavnější superhrdinové.

Nový film Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti, který má právě premiéru nabízí netrpělivě očekávanou bitvu dvou největších superhrdinů. Legend, které přesáhly hranice comicsu, kde se před téměř 80 lety zrodili.

Batman-Vs-Superman-1-TPTIVIRZ0S-1024x768_0
Největší superhrdinské legendy mají za sebou téměř 80 let slávy na stránkách comicsů.

Supermana prodají za 130 dolarů

Ještě počátkem třicátých let žádný superhrdina neexistuje. Není jím ani Superman, protože toho v roce 1932 vymyslí mladý Jerome Siegel (1914–1996) jako zločince. Teprve později ho s kreslířem Joe Shusterem (1914–1992) přetáhnou na stranu dobra a v roce 1938, poté co je většina vydavatelství odmítne, se jim podaří první příběh prodat za 10 dolarů.

Jako obchodníci jsou málo prozíraví. Všechna práva na postavu, která vydělá miliardy dolarů, totiž prodají vydavatelství za 130 dolarů! Už půl roku poté, co v červnu 1938 vychází první příběh, je ze Supermana takový hit, že náklad každého čísla přesáhne 500 000 výtisků.

Navíc se stane velkým třeskem, který do comicsového vesmíru vychrlí stovky dalších superhrdinů.

maxresdefault
Superman se stal kulturní ikonou podobně jako třeba Marylin Monroe.

Zrození temného rivala

„Zkuste vytvořit hrdinu, který bude jako Superman, ale přitom bude jiný,“ chce počátkem roku 1939 šéf vydavatelství. Kreslíř Bob Kane (1915–1998) má nápad. Chlapík v červenočerném kostýmu s netopýřími křídly.

Scénárista Bill Finger (1914–1974) však při pohledu na první kresby říká: „Na netopýra je to moc barevné. V černém bude vypadat hrozivěji.“ Stane se a Batman, který poprvé vychází v květnu 1939, se stává Supermanovi nejsilnějším rivalem.

batman-v-superman-trinity
Ve filmu se po jejich bok postaví třetí amwerická comicosvá legenda – Wonder Woman.

Jsou jako den a noc

Zatímco Superman je takový mimozemský Mirek Dušín posedlý touhou páchat dobré skutky, Batman je člověk posedlý sžíravou touhou po pomstě. Je temnější, drsnější a zpočátku mu dokonce nedělá problém padouchy zabíjet a mrzačit.

Oba sice bojují proti zločinu, ale jejich přístup je natolik odlišný, že je jen otázkou času než se pokusí dát si vzájemně přes hubu. Stane se v roce 1986 v comicsu Návrat Temného rytíře, který udělá hvězdu z jeho autora Franka Millera (*1957) a je označen za jednu z největších comicsových událostí desetiletí.

Oba se navíc od čtyřicátých let objevují na televizní obrazovce i na filmovém plátně a střídavě končí jako propadáky nebo jako megahity vydělávající miliardy. I jejich filmové střetnutí tak bylo jen otázkou času.

A ten nastal právě teď.

go7poeruoo9qnquhvfyu
Nechtěný Ben Affleck překvapil a stal se jedním z nejlepších a nejtemnějších Batmanů ve filmové historii.

Nechtěný Ben Affleck překvapil

Je to vůbec poprvé, kdy se oba superhrdinové potkají v jednom filmu. Vášnivé debaty přitom vyvolává nejen příběh. Když totiž studio oznámí, že Batmana si zahraje Ben Affleck (*1972), zvedne se mezi fanoušky bouře nevole a objeví se petice, žádající jeho přeobsazení.

Podepíší je desetitisíce lidí. Ne všichni však považují volbu za katastrofu: „Je to docela komické. Vždyť nebude hrát krále Leara. Bude hrát Batmana!“ prohlásí jeho kolega a přítel Matt Damon. A nemýlí se, protože vlna nevole je pryč a Affleck je dokonce mnohými považován za nejlepšího filmové Batmana vůbec.

Přestože kritici na filmu nenechali nit suchou, divákům se líbí. Hned za první víkend trhal všechny kasovní rekordy, když si připsal rekordních 424 milionů, to se nepovedlo ani Avengerům a dalším comicsovým hrdinům.

Takže není třeba brát kritiky vážně. Kdo má rád velkolepé bijáky, dostane vrchovatou porci té největší nejbombastičtejší podívané. Což je jeden z důvodů proč je tenhle film nutno vidět v kině na velkém plátně.

Foto: Wikimedia, Warner Bros, themonthlyspew.com, youtube.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články