Domů     Nejtěžší tvor, který kdy žil na Zemi: Co všechno nevíte o velrybách?
Nejtěžší tvor, který kdy žil na Zemi: Co všechno nevíte o velrybách?
20.8.2024

Polední dusno a nesnesitelný žár. Vítejte v nehostinném egyptském údolí asi 100 kilometrů od Káhiry. Najdete tu 38 000 000 let staré kostry jedněch z prvních kytovců. Zde, na souši, s velikou zadní ploutví a hlavně – se zadními končetinami!

Basilosaurus překvapivě není žádný dinosaurus. Jeho jméno znamená ale v překladu z řečtiny „královský ještěr“. Chybička se vloudí při prvotní špatné identifikaci části kosti. Tento běžně 20metrový vrcholný predátor je zřejmě největším tvorem své doby.

Brázdí třetihorní teplý praoceán Tethys. A stejně jako i dnešní kytovci spadá pod sudokopytníky! Ostatně, přední ploutve má stále ohebné v lokti a dokonce má zadní nohy. Po souši by ho ale už neodnesly.

Ze stejného řádu nad ním dnes věrně svému jménu triumfuje plejtvák obrovský. Evoluce mu ztuží ploutve a nechá zmizet nicotné nožky. Na délku mívá až 33,6 metru a váží kolem 190 tun.

Plejtvák, v jiných jazycích známý jako modrá velryba, nemá na planetě konkurenci. Zřejmě jde o nejhmotnějšího živočicha v historii naší planety. Že zapomínáme na dinosaury? Ano, pár z nich bylo delších. Ovšem ne těžších.

Prapředci velryb odpočívají v poušti Al-Hitan. Foto: Mohammed ali Moussa - CC BY-SA 3.0
Prapředci velryb odpočívají v poušti Al-Hitan. Foto: Mohammed ali Moussa – CC BY-SA 3.0

Stará a tvrdohlavá

Půlmetrová pevná kra zakrývá ledové moře na severní polokouli. Velryba grónská nikam nechvátá. S rychlostí 2,5 km/h si její skupinka o 14 kolezích vystačí většinu života. A to ne jen tak ledajakého. Trvá až 200 – a někdy i více – let!

To z nich dělá největší kmety mezi savci. 18metrová velryba se potřebuje nadechnout. Pod vodou je už takřka hodinu. Co s krustou zmrzlé vody? Po ledu se nese dunivá rána. Grónští kytovci jsou perfektně sžiti s mrazem.

Při jejich až 100 tunách váhy velryby zahřívá podkožní tuk v až 70centimetrové vrstvě. A hlavně: Tvrdohlavějších zvířat pod hladinou moc není. Mohutná hlava je zvyklá prorážet i 60centimetrový led. Konečně je nad vodou! Oslavně vypustí 6metrový gejzír vody ze dvou dýchacích otvorů.

Genetický elixír mládí

Cítí něco kytovci? Lépe řečeno, mají čich? Tahle otázka dlouho rozděluje vědeckou obec. Ovšem velryba grónská dokáže překvapit. Nejen, že její mozek obsahuje čichový trakt, dokonce má zcela raritně oddělené nosní dírky.

S trochou nadsázky lze říct, že nad hladinou vyčenichá potravu. Jako denní menu si dopřává pravidelně kril, tedy drobné korýše. Tabuli není třeba prostírat, prostě otevře tlamu a pomalu proplouvá jejich hejny.

Za den jich sežere alespoň 20 000 000, což odpovídá dvěma tunám. Vědci si posvítí i na její buňky. V organismu má totiž takřka tisíckrát víc buněk, než jiní savci! To by znamenalo větší náchylnost na degradaci organismu věkem a také s tím související nemoci.

Ovšem – nic! Velryba stárne sice s grácií, ale zpomaleně. Navíc jí nehrozí rakovina. Za vše mohou dvě alely, tedy konkrétní formy genu. Kdo ví, třeba se nám je někdy podaří zužitkovat pro elixír mládí.

Velrybí pornografie

Vypadá to jako ladný tanec, který si dává pořádně na čas. Pro nás jde prostě jen o dvě kolem sebe proplouvající kolosy. Robustní velryby jižní ale právě mají zásnubní taneček.

Po chvíli přijdou první letmé dotyky – nejdřív nesměle ploutví, poté již tělo na tělo. Jak poznat, že má vyvolená zájem? Jednoduše. Smyslně se položí na hladinu, bříško dolů. Sameček se obrátí břichem nahoru. Teď ztuhne úsměv všem neznalým pozorovatelům.

Velrybí samec pouští do akce svůj velice pohyblivý penis dlouhý 1,8 metru, aby našel pochvu partnerky. Jen pro srovnání, průměrná výška mužů je 1,77 metru. Akt poté není žádná rychlovka, trvá minimálně hodinu, obvykle dvě.

Pokud by někoho šokoval rozměr přirození, podiví se podruhé. Varlata samců velryby jižní mohou mít na délku až dva metry a jedno vážit až 500 kilogramů! Samice není zrovna vzorem věrnosti, a tak platí jednoduchá rovnice:

Čím víc spermatu samec má, tím vyšší je šance, že doslova vypláchne z partnerky konkurenční genetický materiál. Samičky se totiž nebrání ani páření, kdy jsou samotinké na několik příslušníků opačného pohlaví. A co na to „drsnější polovičky“? Akt jim tak kupodivu také vyhovuje, nesoupeří, a dokonce si pomáhají.

Skok keporkaka Foto: Zorankovacevic / CC BY-SA 2.5
Skok keporkaka Foto: Zorankovacevic / CC BY-SA 2.5

Sexy mozek? To už ne

Aby to nevypadalo, že se zaměřujeme jen na šokující velikost rozmnožovacího ústrojí, podívejme se třeba na mozek. Tyto 11 až 18metrové velryby vážící mezi 40 až 80 tunami, přičemž samice jsou větší, mají extrémně velkou hlavu. Zabírá jím až třetinu délky těla!

Nu a mozek… ten je velký jen okolo 2,5 kg. Pokud si vezmeme průměrnou hmotnost velryby jižní 60 tun a mozek o hmotnosti 3 kg, pak jde o poměr k tělu 1:20 000. Jak jsme na tom my? Lidský mozek váží přibližně 1300 až 1400 g, tedy 2% naší váhy.

Počítejme tedy s průměrem 1,35 kg a váhou 80 kg. Poměr je pak 1:59.

Plejtváci, plejtvákovití, plejtvákovci, velrybky i všichni kytovci v češtině pojmenovaní jako velryby. Co mají společného? Jsou to takzvaní kosticovci, kteří si filtrují kořist z vody přes kostice. A pak je tu druhý malořád kytovců – ozubení.

Jsou to lovci, pronásledují ryby, chobotnice a často i jiné mořské savce. Na rozdíl os svých příbuzných zvládají echolokaci, obvykle lépe plavou, mají velmi složité sociální vztahy a někdy tvoří společenstva až o tisícovce velryb.

Mezi všemi vyniká vorvaň obrovský. Už jen proto, že vodní zástupy jeho příbuzných nebude přes jeho až 25metrové tělo ani vidět. I vorvaň má totiž své NEJ v historii naší planety. A to hned několikeré!

Králové potápěčů

Tato velryba často spojovaná s biblickým Leviatanem je zřejmě největším ozubeným tvorem, co kdy žil. Výzkumy naznačují, že jde o inteligentní bytosti, navíc s velkým, až devítikilovým mozkem.

Zde již raději oblíbené srovnání s lidmi kvůli jasnému fiasku vynecháme. Větší mozky, než ty vorvaní, bychom na planetě nenašli. Stejné je to i s tloušťkou kůže. Opět první místo! 36 cm – a to bez podkožního tuku.

A tak nás už ani nepřekvapí, že je tu ještě jeden rekord: Jde o nejhlouběji se potápějící savce. Zamotávají se do telegrafních kabelů v 2200metrové hloubce, ale údajně zvládnou ponor i do necelých 3000 m.

Smutný příběh maziva z lebky

Vorvaň si vyslouží přezdívku spermiová velryba. Velikost varlat za to tentokrát nemůže. Jde o spermacet, polotekutou substanci, kterou má ve speciálním orgánu v hlavových dutinách vpředu a nahoře nad lebkou. K čemu je spermacet dobrý?

Například jako mazivo, do drogistických výrobků, pro farmacii… Nu, ale k čemu je vorvaňovi? To s jistotou nevíme. Může regulovat vztlak, tlumit nárazy, nebo zlepšuje echolokaci. A možná všechno dohromady.

Jisté je bohužel jen to, že spermacet se stane již v 18. století dalším důvodem pro zabíjení plejtváků.

Foto: CC a Pixabay
Související články
Zajímavosti
Kaki: Božské ovoce, které zpomaluje stárnutí a skvěle chutná
Botanický název tohoto druhu (Diospyros) znamená „Diovo ovoce“. Plody se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport, a při našem nákupu by neměly být otlačené. Subtropický původ Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Dnes je rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste rovněž kupříkladu i v jižní části Ukrajiny. Před rokem […]
Zajímavosti
Modrý čaj: Ochutnejte nápoj z motýlího hrášku!
Napadlo by vás někdy říct o nápoji, že je krásný? Nejspíš ne, pokud jste neochutnali čaj z motýlího hrášku. Má totiž nádherně modrou barvu. A když víte, jak na to, pak můžete mít v šálku třeba fialovou nebo temně růžovou tekutinu. Ta nejenom chutná, ale zdá se, že také může podpořit lidské zdraví! „Modrá je […]
Zajímavosti
Krvavá kuchařka: 5 jídel jako pro upíry
Číšník položí před hosty menu. „Tento týden máme ucelené mezinárodní menu,“ objasní jim spiklenecky. Dvojice otevře jídelní lístek. „To je nějaký hloupý vtip?“ zrak muže létá z řádku na řádek: Z krve je polévka a dokonce i dezert! Krvavé mléko: Bloody Mary po Masajsku Pokud se vydáte v Keni a Tanzanii kousek stranou od turistických […]
Zajímavosti
Proč si děláme medvědí službu?
Upřímně chcete někomu pomoci, jenomže se to zrovna nevydaří. Až je na tom dotyčný kvůli vám nakonec hůře než předtím! Udělali jste mu medvědí službu. Teď hlavně dejte pozor, abyste neudělali další botu! Aby pak z toho někoho třeba nechytil amok… Tušíte, jak asi vznikla tato známá česká rčení? Hodný medvěd a mrtvý poustevník Žádná […]
reklama
věda a technika
Klíč k úspěšnému oplodnění? Důkladná znalost vajíček
Dosud bylo pochopení jejich detailní struktury a fungování opomíjeno. To se teď mění. Kliniky asistované reprodukce se v poslední době zaměřují na pochopení vnitřní struktury ženského vajíčka. To, jak vajíčko (oocyt) vypadá zevnitř, podobně jako jeho genetika významně ovlivňují úspěšnost léčby neplodnosti. Lidská vajíčka stále ještě nebyla dostatečně prozkoumána. Nejvíc zmapovaný je problém nerovnoměrného rozložení chromozomů, […]
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Může se ryba utopit?
I zdatní plavci mohou mít namále, když třeba v nečekané situaci nemohou plavat. Jak je to ale s rybami, pro které je voda domovem a plavání tou nejpřirozenější činností? Svět ryb je vůbec plný záhad a otázek. Přemýšleli jste třeba někdy o tom, jestli stále jen plavou, nebo si také najdou čas na spánek? Anebo […]
RTG, CT, MRI – Jak vznikly život zachraňující přístroje?
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
záhady a tajemství
Zázračný obraz v polském opatství: Skutečně byl přenesen z Rimini?
Polské opatství Krzeszów leží přibližně dvacet kilometrů od našich hranic s Polskem. Jedna ze zdejších záhad se váže k mariánské ikoně, která se nachází pod velkým oltářním obrazem. Záhada přenesení obrazu Jedná se o obraz Panny Marie Milosti v Krzeszówě. Ten dal také pravděpodobně chrámu latinský název Gratiae Sanctae Mariae. Nikdo neví, jak přesně se […]
To neuhádnete: Víte, kdo začal s vykopávkami Sfingy?
Nasucho polkne. Sice je neomezeným vládcem říše sahající od Nubie až po východní část Středozemního moře, jenže ho pronásleduje bolest zubů a dásní, dědičná epilepsie a navíc má gynekomastii, tedy zduření prsou. Polední slunce neúprosně žhne a mladý Thutmose IV. (u moci asi 1401/1391–1388 př. n. l.) pod provizorním přístřeškem a obklopen otroky usíná. „Rozjímej […]
Věštby královny ze Sáby
„Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká,“ volá jedna. „Prahu pak Pán nad jiná města potrestá. Ohněm a hroznou povodní zkázu vezme a nepřítel zhoubu dokoná. Její rozvaliny zarostou borovím a hložím, kuny a lišky budou tu pelešiti,“ tvrdí druhá. A teď babo raď. Proroctví jsou oblíbená. Nacházíme je v nejstarších světových textech a stejně […]
Herkulova věž, poslední římský maják dochovaný do dnešních dnů
Torre de Hércules, Herkulova věž, patří k nejvýznamnějším památkám galicijského přístavního města La Coruňa na severozápadě Španělska. Jedná se o velmi starý, avšak doposud funkční maják, který byl podle legendy vytvořen bájným hrdinou Herkulem. Dokonce se jedná o jediný antický maják, který se nám dochoval ve funkčním stavu. Jde tak o nejstarší funkční maják na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz