Chůva se poleká. Nad kolébkou malého Petra Voka spatří sklánějící se ženu v bílém šatě. Tak je to přece pravda! Perchta z Rožmberka nemá v hrobě klid. Přízrak nešťastnice prý spatřili také lidé v posledních dvou staletích. Nebo jde jen o smyšlená vyprávění?
Pokud navštívíte zámky v Českém Krumlově a Třeboni či rožmberský hrad, všude uslyšíte o pověstné bílé paní. Tento známý přízrak českých zemí prý není nikdo jiný než nešťastná Perchta z Rožmberka (1425 – 1476).
Její duch prý bděl nad Rožmberky, avšak ani po vymření rodu Petrem Vokem (1539 – 1611) její úloha zřejmě neskončila. Své by o tom mohly vyprávět členky nacistické dívčí organizace, kterým se prý bílá paní zjevila během druhé světové války. Proč nemůže Perchta najít v hrobě klid?
Výmysl kronikáře?
Roku 1473 se loučí se životem krutý Jan V. z Lichtenštejna. Ke svému lůžku si dá přivolat svou ženu Perchtu. „Prosím odpusť mi všechna příkoří, která si ode mě musela vytrpět,“ žadoní prý pán Mikulova na smrtelném loži. Jeho manželka strne.
Tento člověk ji léta fyzicky i psychicky mučil, a dokonce jí usiloval o život! Jak by na to mohla zapomenout? Když Lichtenštejn vidí, že odpuštění se nedočká, z posledních sil svou ženu prokleje.
Proto se prý utrápená žena po smrti se zjevuje na rožmberských sídlech. Svým příbuzným zvěstuje významné události a pečlivě se stará o posledního Rožmberka Petra Voka. Tak to alespoň líčí populární pověsti.
Většina badatelů se ovšem domnívá, že pověst o Bílé paní se k Perchtě původně vůbec nevztahovala, ale identitu přízraku dal až český historik a kněz Bohuslav Balbín (1621 – 1688). Jsou tedy zprávy o zjevení smyšlené?
Bezradné gestapo
Během druhé světové války táboří u hradu Rožmberk německá dívčí organizace. Dvě dívky brzy ráno vystupují na věž Jakobínku, aby zde vztyčily vlajku s hákovým křížem. Svůj úkol však nedokončí.
S očima vytřeštěnýma hrůzou hledí na bílou postavu, která jim hrozí z věžního ochozu. Vzápětí se dívky s křikem dají na útěk. Mohly mít halucinace? Přízrak prý později spatří také ostatní členky tábora a jejich vedoucí.
Událost dokonce vyšetřují příslušníci gestapa, kteří se domnívají, že jde o provokaci. Přes veškerou snahu se však viníka nedopátrají. Opravdu se nacistické mládeži zjevila rozhněvaná Bílá paní?
Vyděšený řemeslník
Počátkem 21. století prochází hrad Rožmberk rozsáhlou rekonstrukcí. V komnatách pilně pracují řemeslníci. Jeden z nich náhle vzhlédne od práce a zamrazí ho. Za oknem právě prošla bíle oblečená postava. Přitom v tom místě už dělníci sundali lešení!
Spatřil snad Bílou paní? Podle pověsti nenajde Perchta z Rožmberka v hrobě klid, dokud někdo nerozluští nápis na tajemném obrazu na rožmberském hradě.
Ten, komu se podaří podivné znaky rozšifrovat, nejen nešťastnici osvobodí z jejího utrpení, ale získá i rožmberský poklad. Jde jen o báchorku, nebo by vyprávění mohlo mít pravdivé jádro?