Když muž dostane rýmu, chová se obvykle tak, jako by měl druhý den umřít. Ženy je v tu chvíli pokládají za zbytečné citlivky. Měla jsem rýmu před týdnem a nic to nebylo, tvrdí rády.
Dělat si kvůli tomu z mužů legraci ale není na místě. Australští vědci totiž potvrdili, že muži skutečně při rýmě trpí víc než ženy. Jejich tělo totiž toto onemocnění zvládá mnohem hůře.
Otázka imunity
Tělo ženy napadené virem rýmy totiž vyvolá tak silnou imunitní reakci, že se choroba projeví jen velmi slabě.
U mužů je tomu však právě naopak, jejich imunita proti viru nebojuje tak silně, proto je choroba obtížnější a symptomy onemocnění jsou pro ně hůře snesitelné. „Biologie nám říká, že ženské hormony mají blahodárné účinky na imunitní systém, takže hodláme zkoumat, zda bychom tyto poznatky mohli využít při vývoji vakcíny,“ uvedl ke studii její autor profesor John Upham z University of Queensland.
Konec problémů s rýmou?
Nový typ léků, který by vyřešil naše problémy s viry ale nemusí být nutně vyroben z ženských hormonů. Na nové generaci léků se totiž už usilovně pracuje.
Podle britských vědců posílit imunitní systém organismu natolik, že bude schopen ničit viry rýmy a dalších nemocí i poté, co proniknou do lidských buněk. Dosud se to považovalo za nemožné.
Zákeřné viry
Viry jsou pro lidské zdraví stále nejhorším protivníkem, který si každoročně vyžádá nejvíce obětí – dvakrát tolik co rakovina.
Za hlavní důvod smrtící účinnosti virů se považovala skutečnost, že působí uvnitř buněk, kde se umí skrýt před imunitním systémem i silnými antivirotiky. Teď ale vědci přišli na to, jak zničit vir i uvnitř buňky.
Speciální bílkovina
Aktivaci protilátek má zařídit speciální protein TRIM21, který působí rychle a efektivně, než se stačí buňka proměnit na továrnu na viry, která umožňuje rozvoj nemoci. Zmíněnou rýmu by tak mohl účinně zastavovat už v řádu hodin nosní sprej s touto bílkovinou.
Výhodou je, že jeden lék může být potenciálně účinný vůči celé škále různých virů.