Domů     Nebezpečná láska končí atentátem
Nebezpečná láska končí atentátem
15.12.2022

Co byste udělali pro svou lásku, abyste upoutali její pozornost?

John Hinckley jde tak daleko, že nejenže plánuje pokus o sebevraždu před očima své vyvolené, ale dokonce ve své choré mysli pojme plán zabít prezidenta USA. A to všechno kvůli nikomu jinému než herečce Jodie Fosterové, která samozřejmě s šílenstvím svého fanouška nechce mít nic společného.

John Warnock Hinckley Jr. (* 1955) se narodí v městečku Ardmore v americkém státě Oklahoma. Má štěstí na bohatou rodinu, která skutečně nemá nouzi o prostředky a blahobyt.

Jeho otec je prezidentem křesťanské charitativní organizace World Vision USA, která organizuje pomoc potřebným všude na světě, a k tomu vede vlastní společnost, která se zabývá využitím ropy.

Se zlatou lžičkou v puse

Mladý John má tedy doslova na růžích ustláno a bohatý tatínek, který má z ropného průmyslu peníze a z charitativní sféry výborné kontakty, mu umetá cestu, jak jen může. Částečně i kvůli dobrým školám pro děti se rodina přestěhuje do Dallasu v Texasu.

Hoch vystuduje střední školu v Highland Park a zpočátku to vypadá, že bude klasickým, sice trochu zbohatlickým, ale jinak nadějným a perspektivním americkým jižanským synkem.

Na škole hraje americký fotbal, hokej a baseball, učí se na klavír a spolužáci ho dvakrát zvolí předsedou třídy.

John Hinckley v březnu 1981 FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo
John Hinckley v březnu 1981 FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo

Ani škola, ani písně

Dál už mu ale kariéra začíná trochu skřípat. V roce 1973 se zapíše na technickou univerzitu Texas Tech, ale několikrát musí přerušit studium kvůli špatnému prospěchu a nevalné docházce. Nakonec je mu studium v roce 1980 ukončeno.

Mezitím se několikrát pokouší uchytit v alternativních oborech – v roce 1975 odjíždí do Los Angeles se záměrem stát se autorem písňových textů, ale místo toho akorát posílá domů dopisy s žádostmi o další peníze.

Antidepresiva a bouchačky

Ani v osobních vztazích nemá štěstí. Když žije v Los Angeles, tak rodičům píše o své přítelkyni Lynn Collinsové, ale jak se později ukáže, byla od začátku do konce vymyšlená.

Místo děvčat se tak začne zajímat o zbraně, se kterými pravidelně cvičí. Lékaři mu zároveň diagnostikují deprese, na které musí brát léky, a celou řadu emočních poruch chování.

Zdá se, že mladý John je sud střelného prachu, který může každým okamžikem explodovat. Schází jenom ta správná rozbuška – a tou se stává slavná herečka.

Inspirace ve filmu

V roce 1976 jde do kin úspěšný film Taxikář s Robertem De Nirem (*1943) v hlavní roli.

De Niro tu hraje depresivního mladého muže a bývalého mariňáka, který se rozhodne po neúspěšných námluvách s mladou dívkou, která pracuje v kanceláři volební kampaně prezidentského kandidáta, onoho senátora zabít.

Johna film doslova fascinuje a ještě více ho fascinuje herečka, která v něm hraje – Alicia Christian „Jodie“ Fosterová (*1962). Rozhodne se, že právě ona musí být jeho vyvolená.

Začne ji sledovat, nejprve čte jenom zprávy v novinách, ale brzy se situace začne vyhrocovat.

Jak získat pozornost?

Když Jodie Fosterová nastoupí na Yaleovu univerzitu, přestěhuje se John za ní do New Havenu v Connecticutu a začne ji naplno stalkovat.

Dokonce si na Yale zapíše kurzy tvůrčího psaní, aby pak mohl Jodie Fosterové pod dveře zasouvat papírky s milostnými básněmi a dalšími vyznáními. Když ani toto nepomáhá a herečka ho dál ignoruje, začne přitvrzovat.

Opakované telefonáty herečka rázně odmítá a se svým stalkerem nechce mít nic společného. John se tedy rozhodne, že to vyžaduje nějaký ráznější akt, kterým by upoutal hereččinu pozornost.

Uvažuje o únosu letadla nebo o tom, že by před jejíma očima spáchal sebevraždu. Nakonec se ale vrátí ke svému milovanému filmu a rozhodne se zabít prezidenta.

Udělám na tebe dojem

Těsně před tím, než vyrazí organizovat svůj šílený atentát, zanechá Jodie Fosterové tuto zprávu: „Posledních sedm měsíců jsem ti poslal desítky básní, dopisů a milostných vyznání v slabé naději, že by ses snad o mě mohla začít zajímat.

Přestože jsme spolu několikrát mluvili po telefonu, nikdy jsem se tě neodvážil přímo oslovit a představit se ti.

To, co se teď chystám podniknout, je proto, že už nemůžu déle čekat s tím, jak na tebe udělat dojem.“ Odešle tuto zprávu a vyrazí střílet na amerického prezidenta Ronalda Reagana (1911–2004).

Mladá Jodie Foster Hinckleyho okouzlila. FGOTO: Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0
Mladá Jodie Foster Hinckleyho okouzlila. FGOTO: Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0

Co by se mohlo pokazit…

Prezident Reagan je onoho osudného 30. března 1981 v hotelu Washington Hilton ve Washingtonu D.C., kde promlouvá na charitativní konferenci. Washingtonský Hilton je považovaný za jeden z nejbezpečnějších hotelů vůbec.

Prezident proto dokonce odmítne neprůstřelnou vestu, kterou mu agenti Tajné služby nabízejí. Ani sami agenti si tentokrát vesty nevezmou. Prezident totiž na veřejnosti projde jenom slabých devět metrů od východu z hotelu ke své limuzíně.

Co by se mohlo pokazit… Reagan skutečně vyjde z hotelu, zamává novinářům a fanouškům a v ten moment už třesknou výstřely.

Tři muži v krvi

Ze svého revolveru ráže .22 John Hinckley celkem šestkrát vystřelí. Potřebuje na to pouhé 1,7 sekundy, je vidět, že se zbraněmi má natrénováno. Agenti Tajné služby se na něj okamžitě sesypou a prezidenta v mžiku naloží do auta, které okamžitě odjíždí.

Na zemi zůstávají ležet v krvi tři muži – policejní důstojník Thomas Delahanty (*1935), agent Tajné služby Timothy McCarthy (*1949) a tiskový tajemník prezidenta James Brady (1940–2014).

Prezident Reagan není přímo zasažen, ale jedna ze střel se odrazí od hrany neprůstřelné prezidentské limuzíny a zasáhne ho do hrudi, čímž způsobí vážné zranění.

Prezidenta zasáhne v podstatě náhodou až šestá a poslední střela, rychlá reakce agentů Tajné služby mu téměř jistě zachrání život. Zejména zraněný Timothy McCarthy doslova skočí do dráhy čtvrtého výstřelu, který by pravděpodobně prezidenta jinak zasáhl.

Jodie Foster patří mezi největší hvězdy Hollywoodu. FOTO: Kinkgkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Jodie Foster patří mezi největší hvězdy Hollywoodu. FOTO: Kinkgkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Doufám, že jste republikáni

Odborář Alfred Antenucci, který stojí v davu vedle atentátníka, zareaguje jako první. Udeří Johna Hinckleye do hlavy a v momentě se na něj sesypou další civilisté a agenti Tajné služby.

Agenti musí šíleného střelce dokonce chránit, aby nebyl davem lynčován. Mezitím prezidentské auto mizí do dáli, po zuby ozbrojení agenti zajišťují místo útoku, protože není zpočátku jisté, zda není atentátníků více a poskytují první pomoc třem zraněným.

Prezident je mezitím na cestě do Univerzitní nemocnice George Washingtona. Tady nejsou na takovou událost připraveni, prezidentská limuzína přijíždí sotva čtyři minuty po střelbě.

U vchodu dokonce nemají ani nosítka, tak prezident musí na ošetřovnu dojít po vlastních. Okamžitě začala operace. Reagan během ní ztratí téměř polovinu své krve a několikrát se dostane na pokraj smrti, ale neztrácí smysl pro humor – lékařům v žertu říká:

„Doufám, že jste tu všichni republikáni.“ A když dorazí jeho manželka, prohodí jejím směrem: „Zlato, asi jsem se zapomněl skrčit.“

Atentátník na svobodě

John Hinckley stane samozřejmě před soudem, ale k překvapení mnohých je shledán nevinným, protože soud uzná jeho psychickou nepříčetnost. Svého činu Hinckley nikdy nelituje, naopak, prohlašuje:

„Můj čin byl tím největším vyznáním lásky v historii.“ Místo vězení tak Hinckley skončí v psychiatrické nemocnici. Lékaři ho považují za velmi nebezpečného člověka, který může kdykoli ublížit sám sobě, nebo někomu druhému.

Když Hinckley požádá v roce 1987 o vycházky, aby mohl navštěvovat rodinu, najdou mu v průběhu posuzování v pokoji další fotografie Fosterové – jeho obsese tedy pokračuje.

Navíc si dopisuje se sériovým vrahem Tedem Bundym (1946–1989) a shání kontakt na Charlese Mansona (*1934). Žádost o vycházky je tedy zamítnuta.

Teprve v září 2016 lékaři usoudí, že už Hinckley nepředstavuje nebezpečí pro společnost. Je propuštěn z nemocnice a vrací se do svého někdejšího domova. Nesmí mluvit s novináři a nesmí se z domu vzdálit na více než 30 mil. Jodie Fosterová jeho propuštění odmítla jakkoli komentovat.

Foto: Flickr / Creative Commons / CC BY 2.0, FBI / Creative Commons / volné dílo, Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0, Kinkgkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Související články
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Svět zločinu
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního