Skip to content

Napoleonova oblíbeného generála našli pod tanečním parketem

Před více než dvěma sty lety přišel o život jeden z Napoleonových oblíbených generálů. Ostatky jednonohého vojáka zabitého dělovou koulí, po kterých jako by se slehla zem, se nyní podařilo najít. A to pod parketem tanečního sálu v Rusku.

Generál se jmenoval Charles Etienne Gudin a po Napoleonově boku bojoval při jeho invazi do Ruska v roce 1812. Jeho ostatky nyní archeologové objevili ve městě Smolensk, asi čtyři sta kilometrů západně od Moskvy.

Generál se dočkal poct

Gudin se po své smrti dočkal mnohých poct, jeho jméno například zdobí vítězný oblouk v Paříži, jeho busta zas versailský palác.

S Napoleon se Gudin znal od dětství, navštěvovali spolu vojenskou školu v Brienne. Smrt generála prý Napoleona rozplakala a velmi rozesmutněla. Stejně tak jako generálu za života, tak i jeho ostatkům, schází levá noha, o kterou přišel během krutých bojů.

První ohledání kostry odhalilo také vážné zranění druhé generálovi nohy. „Nalezení ostatků je historicky významný moment pro Francii i Rusko,“ uvedl historik Pierre Malinovsky, který se na nálezu podílel.

Gudinovi ostatky jsou první nalezené ze všech napoleonových generálů, kteří s ním do Ruska vyrazili.

Foto: themoscowtimes.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Impéria
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články