Skip to content
reklama
reklama

Může vás zabít meteorit? Větší šance, než na výhru v loterii

Z příjemné dřímoty vytrhne Ann Hodgesovou náhlá bolest v boku a hluk. V úleku ji napadne, že explodovala plynová kamna. Pak si všimne černého kamene, ležícího vedle pohovky a pořádné díry ve střeše. „Můj Bože, co to je?!“ vyděsí se mladá žena.

Meteority různých velikostí prší z nebe dnes a denně. Občas napáchají pořádnou na majetku a nepřímo zraní spoustu lidí. Existuje však i možnost, že vesmírný projektil trefí také jediného člověka. Prvním takovým věrohodně doloženým a zdokumentovaným případem se v roce 1954 stává Američanka Ann Hodgesová (1923-1972) z města Oak Growe v Alabamě.

Její příběh ve své době vyvolá senzaci a způsobí dokonce právní bitvu o to, komu necelé čtyři kilogramy vážící meteorit vlastně patří.

American Dr Moody Jacobs shows a giant bruise on side and hip of his patient, Ann Elizabeth Hodges (1923 - 1972), who had been struck by a meteorite while inside her home, Sylacauga, Alabama, late 1954. (Photo by Jay Leviton/Time & Life Pictures/Getty Images)
I když zranění není vážné, místní lékař dr. Moody Jacobs bere Ann raději do nemocnice

Útok z nebe?

Jakmile se poraněná žena vzpamatuje ze šoku, myslí si, že vše mají na svědomí děti, hrající si na ulici. Její matka se proto vydá ven vypátrat viníky. Lidé ze sousedství ale přispěchají sdělit ženě své zážitky.

Na nebi se prý objevila ohnivá koule a ozval se výbuch, po kterém zůstal nahnědlý oblak. Geolog, provádějící nedaleko terénní výzkum, předběžně označí podivnou černou věc za meteorit. V době studené války ale nejsou paranoidní myšlenky neobvyklé a meteorit se dostane do rukou armádních specialistů.

Od nich putuje už přímo do americké výzkumné a vzdělávací organizace Smithsonian Institution, provozující také řadu muzeí. Tamní kurátoři jsou z něj tak nadšení, že jej odmítnou vrátit do Alabamy. Když se konečně po dlouhých peripetiích vrací zpět, stane se příčinou neobvyklého právního sporu.

The meteorite was confiscated by the Sylacauga police chief who then turned it over to the United States Air Force.
Policie si meteorit odnese s sebou a žádá o pomoc důstojníky z nedaleké základny.

Spor o meteorit

Majitelka domu, kde žije Ann Hodgesová s manželem Eugenem v pronájmu, chce meteorit pro sebe. Má na to právní nárok z pozice vlastníka pozemku i domu. Dokonce Ann pohrozí žalobou za zadržování cizího majetku.

Veřejnost, která může díky sdělovacím prostředkům sledovat celý boj, stojí na straně zraněné ženy. Nakonec horké hlavy vychladnou a po zaplacení 500 dolarů se Ann stává majitelkou meteoritu. Ten jí ale štěstí nepřinese.

Odmítá výhodnou nabídku na odkoupení meteoritu od Smithsonian Institution a čeká na lepší. Žádnou ale nedostane a tak nakonec věnuje meteorit zdarma muzeu alabamské univerzity. Náhlý vzestup popularity a rozruch okolo události si vybere daň na psychice boubelaté tmavovlásky a to nakonec vede k rozvodu.

Později Ann umírá osaměle na selhání ledvin Paradoxně tak na všem nejvíce vydělá místní zemědělec, který objeví druhý fragment meteoritu. Prodá ho do sbírek Smithsonian Instution a za získané peníze si koupí ojetý automobil a malou farmu.

Hodges Meteorite
Dnes je z vesmírné střely muzejní exponát.

Každý má nějakou šanci

I když jde o první zdokumentovaný případ zasažení člověka meteoritem, není zdaleka jediný. Popisy jiných uváděných případů jsou ale neurčité, zejména ze starší doby. Přesto je nepravděpodobné, že by úplně všechny byly smyšlené nebo špatně popsané či pochopené.

Šance, že člověka zasáhne meteorit, je totiž vyšší než u výhry v loterii. Profesor z americké Tulane University Stephen A. Nelson dokonce vypočítal, že pravděpodobnost zásahu meteoritem je 1:1 600 000, zatímco u výhry ve Sportce je šance výrazně nižší a sice 1:13 983 816.

Foto: archiv, youtube
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Manžel ji vyměnil za ragbistku!
nasehvezdy.cz

Manžel ji vyměnil za...

Krachem manželství...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Proč bylo v bájné Hyperborey tolik sebevražd?
enigmaplus.cz

Proč bylo v bájné Hyperborey...

Kdesi na severu, snad už u polárního...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Zapečené filé se zeleninovou krustou
tisicereceptu.cz

Zapečené filé se...

Ingredience 2 ks velkých brambor 2 mrkve 8...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Podivné stopy u řeky Exe v Devonu v Anglii: Zanechal je zde ďábel?
enigmaplus.cz

Podivné stopy u řeky Exe v...

Něco zvláštního se stalo chladné noci 8....
Vymění ji tanečník brzy za mladší?
nasehvezdy.cz

Vymění ji tanečník brzy za...

Další měsíce...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Kdy mě začnou respektovat?
skutecnepribehy.cz

Kdy mě začnou respektovat?

Byla jsem vychovaná pod...
Co skrývají tajemné geoglyfy?
21stoleti.cz

Co skrývají tajemné geoglyfy?

Jejich původ je obestřen záhadou, stejně jako...