Na přelomu let 1985 a 1986 zasáhl zemětřesný roj Chebsko. Nejsilnější otřes dosáhl na desetibodové Richterově škále hodnoty 4,6. Šlo o doposud nejvýznamnější přístroji zaznamenané zemětřesení v České republice.
Praskaly zdi domů, řítily se chatrnější komíny, tvořily se škvíry mezi panely, padala omítka. Může se něco podobného opakovat? A co hůř – může přijít ještě ničivější zemětřesení?
Ničivá zemětřesení se u nás nevyskytují. Slabší otřesy jsou však v Česku zaznamenávána poměrně často.
Odborníci z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademii věd České republiky ale dlouhodobým zkoumáním letos zjistili, že v posledních 20 000 letech docházelo na našem území, konkrétně v Dolním Slezsku či v západních Čechách, k zemětřesením o síle až 6,5 Richterovy stupnice.
Kde u nás hrozí zemětřesení?
Česká republika má díky své geotektonické struktuře velmi slabou seismickou aktivitu. Zemětřesení se u nás tedy díky existenci bloku Českého masivu objevují zřídka a když už, tak slabá. Dochází k nim nejčastěji na obvodové části Českého masivu.
Jejich příčinou je tlak alpského systému na náš stabilizovaný blok. Územím s nejvýraznější seismickou aktivitou je Kraslicko v západních Čechách severně od Chebu. Zde se vyskytují seismické otřesy v sériích trvajících několik dní i týdnů.
Říká se jim zemětřesné roje. Na území jižních Čech se objevují dozvuky alpských zemětřesení. Opravdu ničivého zemětřesení se ale v blízké době bát nemusíme.
Víte, že…
… nejsilnější zatím zaznamenané zemětřesení bylo Velké chilské zemětřesení 22. května 1960, které mělo sílu 9,5 Richterovy škály?
… zemětřesení o velikosti 4,5 (jako bylo to chebské z roku 1985) jsou dostatečně silná, aby je zaznamenaly seismografy po celém světě?
… na Ostravsku dochází často k slabým otřesům v souvislosti s důlní činností?
… letos v červenci zasáhla Chebsko série několika otřesů, z nichž nejsilnější dosáhl síly 3,5 Richterovy stupnice?