Skip to content
reklama

Modelína: Z čistidla tapet hračkou století?

Má zářivé barvy, umělou vůni a tisíce měnících se podob. A bonusem je poněkud nevšední minulost! Kolik náhod bylo třeba k tomu, aby se dnes slavná modelína stala úspěšnou hračkou?

Obchody se nedaří. Svět je na prahu 30. let 20. století a rodinná společnost Kutol v americkém Cincinnati, specializovaná na výrobu mýdel, se pomalu ale jistě blíží krachu. Okolnosti kolem ukončení činnosti dostává na starost 21letý Cleo McVicker (1903-1949). „Přece to jen tak nevzdáme!“ říká si odvážný mladík a jednává si schůzku se zástupci obchodního řetězce Kroger. Ti mu sdělují naprosto přesně, kde je díra na trhu. Žádné mýdlo, zákazníci chtějí čistič na tapety!

Pomoc, saze jsou všude!

Jsme v době, kdy většina lidí doma topí uhlím. Oproti dřevu je to efektivnější a levnější. Ovšem uhlí má své stinné stránky a jednou z nich jsou protivné skvrny od sazí, které nejdou ničím umýt! Především z oblíbených tapet – jsou papírové a nemůžeme je tedy namočit.

„Ano, zařídíme,“ kývá Cleo na nabídku, která se přece neodmítá, a firma Kroger ihned objednává pro své obchody 15 000 kusů čističe tapet. Smlouva je závazná a podmínky přísné. Pokud Kutol nedoručí zboží včas, zaplatí pokutu 5 000 dolarů (dnes asi 113 000 Kč).

Tuší ale někdo ve firmě, jak takový čistič vyrobit?

Stačí vyměnit přebal na plechovce a čistidla je hračka pro děti. Barvy a vůně se přidají později.

Zázračné těsto

Naštěstí Cleo přesvědčí svého bratra Noaha (1905-1980), který dělá v Kutolu vývojáře produktů. Ten tedy vytvoří jakousi měkkou hmotu z mouky, vody, soli a spousty dalších (tajných) ingrediencí. Na skvrny od sazí funguje perfektně!

Navíc neobsahuje toxické materiály, na tapetě nedělá šmouhy a dá se použít opakovaně. Přípravek má úspěch, Kutol se odráží ode dna a prosperuje ještě přes10 let.

Konec slávy?

Pokrok doby však nenahrává. Po druhé světové válce domácnosti začínají topit ropou či plynem a žádné skvrny od sazí už je netrápí. Navíc již existují vinylové tapety, které lze umýt jen vodou a mýdlem.

A aby toho nebylo málo, roku 1949 Cleo McVicker umírá při leteckém neštěstí! Obchod v Kutolu po něm přebírá mladičký syn Joe (1929-1992). V rukou má opět krachují společnost a také zásoby čističů tapet, které skoro nikdo nechce!

blank
Play Doh vyniká masovým úspěchem na trhu, první modelínou ale není. Ta vzniká již v roce 1897 a používá se ve výtvarných dílnách.

Co nepotřebujete, dejte dětem

Obchody klesají a změna nepřichází. Až na Vánoce roku 1954. Joeova švagrová Kay Zufallová (1926-2014), provozovatelka mateřské školky, shání pro děti vhodný materiál, ze kterého by mohly vyrobit ozdoby na stromeček.

„Zkus mi poslat nějaké ty vaše čističe tapet,“ navrhuje Joeovi, s nadějí, že právě něco takového by se mohlo hodit. A taky že ano. Nejen, že vánoční ozdoby se povedou naprosto skvěle, ale děti se přitom neuvěřitelně baví!

A nadšený Joe McVicker celý koncept společnosti mění od základů. Nebo tedy ve stejných prostorách a na stále stejných strojích se vyrábí pořád to samé. Už to ale není čistič tapet, nýbrž hračka pro děti!

blank
Kapitán Kangaroo zapojí modelínu do své show a postará se tak o skvělou reklamu.

Eso v plechovce

Pravda, malinko se výroba pozmění. Z hmoty mizí prací prostředek, přidá se mandlová vůně a později i barvivo – nejprve žluté, modré a červené. První modelína je však bílá. Joe chce pojmenovat hračku „Kutolova modelářská hmota“, ovšem švagrové Kay se to nezamlouvá.

S manželem Bobem navrhují jméno Play-Doh. A chytne se to! Roku 1956 již McVicker startuje výrobu modelíny v plechovkách pod novou firmou Rainbow Crafts Company a snaží se s ní proniknout do obchodů. Nejprve s nevalným úspěchem, chybí peníze na reklamu.

Skvělým krokem je však spolupráce s bavičem Bobem Keeshanem (1927-2004), známým jako kapitán Kangaroo. Ten za příslib 2 % z prodeje ukazuje modelínu ve své televizní show a Play-Doh se stává hitem!

Foto: Shutterstock, wallpapersafari.com, dreamstime.com, cbs.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články