Skip to content
reklama
reklama

Modelína: Z čistidla tapet hračkou století?

Má zářivé barvy, umělou vůni a tisíce měnících se podob. A bonusem je poněkud nevšední minulost! Kolik náhod bylo třeba k tomu, aby se dnes slavná modelína stala úspěšnou hračkou?

Obchody se nedaří. Svět je na prahu 30. let 20. století a rodinná společnost Kutol v americkém Cincinnati, specializovaná na výrobu mýdel, se pomalu ale jistě blíží krachu. Okolnosti kolem ukončení činnosti dostává na starost 21letý Cleo McVicker (1903-1949). „Přece to jen tak nevzdáme!“ říká si odvážný mladík a jednává si schůzku se zástupci obchodního řetězce Kroger. Ti mu sdělují naprosto přesně, kde je díra na trhu. Žádné mýdlo, zákazníci chtějí čistič na tapety!

Pomoc, saze jsou všude!

Jsme v době, kdy většina lidí doma topí uhlím. Oproti dřevu je to efektivnější a levnější. Ovšem uhlí má své stinné stránky a jednou z nich jsou protivné skvrny od sazí, které nejdou ničím umýt! Především z oblíbených tapet – jsou papírové a nemůžeme je tedy namočit.

„Ano, zařídíme,“ kývá Cleo na nabídku, která se přece neodmítá, a firma Kroger ihned objednává pro své obchody 15 000 kusů čističe tapet. Smlouva je závazná a podmínky přísné. Pokud Kutol nedoručí zboží včas, zaplatí pokutu 5 000 dolarů (dnes asi 113 000 Kč).

Tuší ale někdo ve firmě, jak takový čistič vyrobit?

blank
Stačí vyměnit přebal na plechovce a čistidla je hračka pro děti. Barvy a vůně se přidají později.

Zázračné těsto

Naštěstí Cleo přesvědčí svého bratra Noaha (1905-1980), který dělá v Kutolu vývojáře produktů. Ten tedy vytvoří jakousi měkkou hmotu z mouky, vody, soli a spousty dalších (tajných) ingrediencí. Na skvrny od sazí funguje perfektně!

Navíc neobsahuje toxické materiály, na tapetě nedělá šmouhy a dá se použít opakovaně. Přípravek má úspěch, Kutol se odráží ode dna a prosperuje ještě přes10 let.

Konec slávy?

Pokrok doby však nenahrává. Po druhé světové válce domácnosti začínají topit ropou či plynem a žádné skvrny od sazí už je netrápí. Navíc již existují vinylové tapety, které lze umýt jen vodou a mýdlem.

A aby toho nebylo málo, roku 1949 Cleo McVicker umírá při leteckém neštěstí! Obchod v Kutolu po něm přebírá mladičký syn Joe (1929-1992). V rukou má opět krachují společnost a také zásoby čističů tapet, které skoro nikdo nechce!

blank
Play Doh vyniká masovým úspěchem na trhu, první modelínou ale není. Ta vzniká již v roce 1897 a používá se ve výtvarných dílnách.

Co nepotřebujete, dejte dětem

Obchody klesají a změna nepřichází. Až na Vánoce roku 1954. Joeova švagrová Kay Zufallová (1926-2014), provozovatelka mateřské školky, shání pro děti vhodný materiál, ze kterého by mohly vyrobit ozdoby na stromeček.

„Zkus mi poslat nějaké ty vaše čističe tapet,“ navrhuje Joeovi, s nadějí, že právě něco takového by se mohlo hodit. A taky že ano. Nejen, že vánoční ozdoby se povedou naprosto skvěle, ale děti se přitom neuvěřitelně baví!

A nadšený Joe McVicker celý koncept společnosti mění od základů. Nebo tedy ve stejných prostorách a na stále stejných strojích se vyrábí pořád to samé. Už to ale není čistič tapet, nýbrž hračka pro děti!

blank
Kapitán Kangaroo zapojí modelínu do své show a postará se tak o skvělou reklamu.

Eso v plechovce

Pravda, malinko se výroba pozmění. Z hmoty mizí prací prostředek, přidá se mandlová vůně a později i barvivo – nejprve žluté, modré a červené. První modelína je však bílá. Joe chce pojmenovat hračku „Kutolova modelářská hmota“, ovšem švagrové Kay se to nezamlouvá.

S manželem Bobem navrhují jméno Play-Doh. A chytne se to! Roku 1956 již McVicker startuje výrobu modelíny v plechovkách pod novou firmou Rainbow Crafts Company a snaží se s ní proniknout do obchodů. Nejprve s nevalným úspěchem, chybí peníze na reklamu.

Skvělým krokem je však spolupráce s bavičem Bobem Keeshanem (1927-2004), známým jako kapitán Kangaroo. Ten za příslib 2 % z prodeje ukazuje modelínu ve své televizní show a Play-Doh se stává hitem!

Foto: Shutterstock, wallpapersafari.com, dreamstime.com, cbs.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Chtějí slepit vztah dalším dítětem?
nasehvezdy.cz

Chtějí slepit vztah dalším...

Mohla by točit nebo hrát...
Kotník dokáže zkomplikovat pohyb
panidomu.cz

Kotník dokáže zkomplikovat...

Pohybový aparát: kosti, klouby, svaly a šlachy slouží...
Jsou na starověkých mincích zobrazeni mimozemšťané?
enigmaplus.cz

Jsou na starověkých mincích...

V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález...
Jahody a bubliny: Odměna pro rodiče a děti za vysvědčení v La Bottega Oaks Deli Bistro
iluxus.cz

Jahody a bubliny: Odměna pro...

Konec školního roku a letní prázdniny se...
Čtvrtý mušketýr v avantgardním plášti DS
epochalnisvet.cz

Čtvrtý mušketýr v...

Pařížská avantgarda má nového člena „high...
Pozor na kousnutí
21stoleti.cz

Pozor na kousnutí

V nedávné době narazili badatelé ve...
Kukuřice pečená v troubě
tisicereceptu.cz

Kukuřice pečená v troubě

Ingredience 4 kukuřičné klasy 3 lžíce oleje 1 lžička...
Záchrana přišla z nebes
skutecnepribehy.cz

Záchrana přišla z nebes

Můj život visel doslova...
Snaží se utajit svoji novou lásku?
nasehvezdy.cz

Snaží se utajit svoji novou...

Krásná herečka Sabina...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Zamlčel americký prezident George Bush starší pravdu o UFO?
enigmaplus.cz

Zamlčel americký prezident...

George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých...
Labské údolí: Famózní scenérie a skřítci v jednom
epochanacestach.cz

Labské údolí: Famózní...

Labské údolí je samo o sobě...