Skip to content

Modelína: Z čistidla tapet hračkou století?

Má zářivé barvy, umělou vůni a tisíce měnících se podob. A bonusem je poněkud nevšední minulost! Kolik náhod bylo třeba k tomu, aby se dnes slavná modelína stala úspěšnou hračkou?

Obchody se nedaří. Svět je na prahu 30. let 20. století a rodinná společnost Kutol v americkém Cincinnati, specializovaná na výrobu mýdel, se pomalu ale jistě blíží krachu. Okolnosti kolem ukončení činnosti dostává na starost 21letý Cleo McVicker (1903-1949). „Přece to jen tak nevzdáme!“ říká si odvážný mladík a jednává si schůzku se zástupci obchodního řetězce Kroger. Ti mu sdělují naprosto přesně, kde je díra na trhu. Žádné mýdlo, zákazníci chtějí čistič na tapety!

Pomoc, saze jsou všude!

Jsme v době, kdy většina lidí doma topí uhlím. Oproti dřevu je to efektivnější a levnější. Ovšem uhlí má své stinné stránky a jednou z nich jsou protivné skvrny od sazí, které nejdou ničím umýt! Především z oblíbených tapet – jsou papírové a nemůžeme je tedy namočit.

„Ano, zařídíme,“ kývá Cleo na nabídku, která se přece neodmítá, a firma Kroger ihned objednává pro své obchody 15 000 kusů čističe tapet. Smlouva je závazná a podmínky přísné. Pokud Kutol nedoručí zboží včas, zaplatí pokutu 5 000 dolarů (dnes asi 113 000 Kč).

Tuší ale někdo ve firmě, jak takový čistič vyrobit?

Stačí vyměnit přebal na plechovce a čistidla je hračka pro děti. Barvy a vůně se přidají později.

Zázračné těsto

Naštěstí Cleo přesvědčí svého bratra Noaha (1905-1980), který dělá v Kutolu vývojáře produktů. Ten tedy vytvoří jakousi měkkou hmotu z mouky, vody, soli a spousty dalších (tajných) ingrediencí. Na skvrny od sazí funguje perfektně!

Navíc neobsahuje toxické materiály, na tapetě nedělá šmouhy a dá se použít opakovaně. Přípravek má úspěch, Kutol se odráží ode dna a prosperuje ještě přes10 let.

Konec slávy?

Pokrok doby však nenahrává. Po druhé světové válce domácnosti začínají topit ropou či plynem a žádné skvrny od sazí už je netrápí. Navíc již existují vinylové tapety, které lze umýt jen vodou a mýdlem.

A aby toho nebylo málo, roku 1949 Cleo McVicker umírá při leteckém neštěstí! Obchod v Kutolu po něm přebírá mladičký syn Joe (1929-1992). V rukou má opět krachují společnost a také zásoby čističů tapet, které skoro nikdo nechce!

Play Doh vyniká masovým úspěchem na trhu, první modelínou ale není. Ta vzniká již v roce 1897 a používá se ve výtvarných dílnách.

Co nepotřebujete, dejte dětem

Obchody klesají a změna nepřichází. Až na Vánoce roku 1954. Joeova švagrová Kay Zufallová (1926-2014), provozovatelka mateřské školky, shání pro děti vhodný materiál, ze kterého by mohly vyrobit ozdoby na stromeček.

„Zkus mi poslat nějaké ty vaše čističe tapet,“ navrhuje Joeovi, s nadějí, že právě něco takového by se mohlo hodit. A taky že ano. Nejen, že vánoční ozdoby se povedou naprosto skvěle, ale děti se přitom neuvěřitelně baví!

A nadšený Joe McVicker celý koncept společnosti mění od základů. Nebo tedy ve stejných prostorách a na stále stejných strojích se vyrábí pořád to samé. Už to ale není čistič tapet, nýbrž hračka pro děti!

Kapitán Kangaroo zapojí modelínu do své show a postará se tak o skvělou reklamu.

Eso v plechovce

Pravda, malinko se výroba pozmění. Z hmoty mizí prací prostředek, přidá se mandlová vůně a později i barvivo – nejprve žluté, modré a červené. První modelína je však bílá. Joe chce pojmenovat hračku „Kutolova modelářská hmota“, ovšem švagrové Kay se to nezamlouvá.

S manželem Bobem navrhují jméno Play-Doh. A chytne se to! Roku 1956 již McVicker startuje výrobu modelíny v plechovkách pod novou firmou Rainbow Crafts Company a snaží se s ní proniknout do obchodů. Nejprve s nevalným úspěchem, chybí peníze na reklamu.

Skvělým krokem je však spolupráce s bavičem Bobem Keeshanem (1927-2004), známým jako kapitán Kangaroo. Ten za příslib 2 % z prodeje ukazuje modelínu ve své televizní show a Play-Doh se stává hitem!

Foto: Shutterstock, wallpapersafari.com, dreamstime.com, cbs.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Blue Mauritius Gold v českých barech
iluxus.cz

Blue Mauritius Gold v...

Spisovatel Mark Twain napsal: „Bůh prý nejdříve...
Keltský nový rok začíná na Dušičky. O Samhainu se prý otevírají brány do světa mrtvých
enigmaplus.cz

Keltský nový rok začíná na...

Samhain se slaví v předvečer 1. listopadu a...
Americká armáda zřídila speciální jednotku pro výzkum UFO
enigmaplus.cz

Americká armáda zřídila...

Krátce nečekaném odtajnění záběrů UFO přichází z...
Muzeum Čtyřlístku
epochanacestach.cz

Muzeum Čtyřlístku

Zavítejte do Třeskoprsk,...
Lahodné dýňové cupcakes
nasehvezdy.cz

Lahodné dýňové cupcakes

Vyzkoušejte dýni nasladko! Přimíchejte ji do...
Lékaři vyzývají kuřáky – Přestaňte kouřit
21stoleti.cz

Lékaři vyzývají kuřáky –...

O desítky tisíc akutních hospitalizací by v nejbližších...
Špičkový design s úctou k umění
rezidenceonline.cz

Špičkový design s úctou k...

Neformální interiér, aktualizovaný vysoce...
Morávková pláče: syn je jako ve vězení
nasehvezdy.cz

Morávková pláče: syn je jako...

Poslat dítě studovat do ciziny je dnes...
Šílený vědec Herbert Bruno Gerstner v Německu zabíjel děti, v USA onkologicky nemocné
enigmaplus.cz

Šílený vědec Herbert Bruno...

Za války prováděl brutální experimenty, při kterých...
Zvířata ohrožená ohněm
epochalnisvet.cz

Zvířata ohrožená ohněm

Na přelomu roku 2019 a 2020 zasáhly Austrálii...
Pohádková sešlost: Američané odhalili pravěké setkání mamuta, lenochoda a lidského dítěte
21stoleti.cz

Pohádková sešlost: Američané...

Američtí vědci odhalili v národním parku...
Zámek Hrubá Skála: Po stopách Bajaji
epochanacestach.cz

Zámek Hrubá Skála: Po...

Zámek, ležící nedaleko...