Skip to content

Mistr převleků Steven Russell: Z cely na filmové plátno!

Jeho inteligenční kvocient činí vysoce nadprůměrných 168 a možná si jeho životní eskapády pamatujete z vydařeného snímku I Love You Phillip Morris (2009), kde ho ztvárňuje Jim Carrey (*1962). Skutečný Steven Jay Russell (*1957) se na šikmou plochu dostane v roce 1990, kdy přijde o dobře placené místo manažera.

„Vyhodili mě, protože zjistili, že jsem gay!“ brání se. Zhrzený muž se promění ve vychytralého podvodníka. Předstírá zranění nohy, za které inkasuje slušnou pojistku. Jakmile ale vyjde najevo, že fixluje, putuje poprvé za mříže.

Po pouhých čtyřech týdnech ve vězení v Harris County, 12. května 1992, prochází vězeňskou chodbou nový strážný. Suverénní chování v ukradeném oblečení a vysílačka v ruce zmatou i vězeňské mazáky. Steven je na svobodě!

K útěku měl vážný důvod. Jeho partner Jimmy Cambell umírá na AIDS. Russell ale venku dlouho nepobude. Policie ho odešle zpět do Harris County. Jimmy umírá tři týdny poté, co Stevena opět zatknou.

Z romance za mřížemi - i mimo ně - bude i úspěšný film.
Z romance za mřížemi – i mimo ně – bude také úspěšný film.

„Phillip Morris,“ třepe si se Stevem rukou sympatický spoluvězeň. Je to láska na první pohled. Když jsou oba propuštěni na svobodu, najde si Rusell místo jako finanční ředitel ve farmaceutické firmě. Pro zachování vysokého životního stylu zpronevěří 800 000 dolarů, v přepočtu 17 000 000 korun!

Povedená dvojka Russell a Morris se tak opět octne v lochu. Při svém druhém pokusu dostat se na svobodu předstírá, že je soudce! Nebetyčná drzost opět projde. Policie ho vystopuje až na základě sledování telefonních hovorů přátelům.

Stevena tentokrát umístí do jednoho z nejlépe střežených vězení v zemi, Estelle v texaském Huntsville.

A tohle je skutečný Steven.
A tohle je skutečný Steven.

Steven střádá zelené zvýrazňovače a v záchodové míse jimi obarví oblečení. Nyní si zahraje na zdravotníka. Projde hlavním vstupem a ještě jednoho ze zaměstnanců přesvědčí, ať jej doveze blíž k městu! Morris zatím čeká na soudní proces.

Steven přítele přemluví, ať uteče s ním. Zamíří do Biloxi v Mississippi. K jejich smůle místní šerif ví, jaká sháňka po těhle výtečnících v Texasu panuje. „Prosím, nechte mě v klidu zemřít,“ škemrá Steven a ukazuje lékařskou dokumentaci.

Podle ní má AIDS v posledním stadiu. Je bledý, slabý a selhávají mu svěrače. Pár hodin poté, co jej napůl v mrákotách odvezou do hospicu, volá jistý lékař a oznamuje, že se s vězněm dohodl na experimentální léčbě u nich v nemocnici.

Ta ale nezabere, a když do nemocnice přijde Stevenův úmrtní list, zdálo by se, že je po všem. Jen kdyby se o pár týdnů později Russell nepokusil dostat z vězení i Morrise.

Steven je mistr převleků. A stejně jako Jim i skvělý herec.
Steven je mistr převleků. A stejně jako Jim i skvělý herec.

Zprávy totiž umně vytvořil ve vězení, namaskoval se, sehrál svou vrcholnou etudu a tu doplnil o pořádnou dávku projímadla. Oním lékařem byl samozřejmě zase Steven. Roku 1998 si Russell vydávající se za milionáře bere v Dallasu půjčku na 75 000 dolarů.

Úřednici je podezřelý, tak raději zavolá policii. Past ale ještě nesklapla. Russell perfektně nafinguje infarkt! Policie ho ale později přece jen dopadne. Za neustálé podvody a útěky je zavřen do vězení se zvláštním režimem.

Pokud se mu opět nepodaří utéct, propuštění se již nedočká. Je stanoveno na 12. července 2140.

Foto: Bioscop
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články