Domů     Mileniálové & spol.: Jak generace získaly svá pojmenování?
Mileniálové & spol.: Jak generace získaly svá pojmenování?

Baby Boomers, generace X, mileniálové, zetkaři… Ale také tichá nebo ztracená generace. Přestože toto rozdělení pochází ze zámoří, většina světa je přejala a užívají ho sociologové i marketingoví profíci.

V českých podmínkách však máme také svou specifickou generaci. Napadne vás, která to je?

Pojmenování generací není vždy přímočarý proces. Házet do jednoho pytle všechny, kteří jsou zhruba stejně staří, je navíc relativně nový fenomén. Kdy to vše vlastně začalo?

V USA proběhl baby boom těsně po 2. světové válce, u nás v 70. letech 20. století. Američtí „boomers“ si tak už užívají penzi.(Foto: Robert Balog / Pixabay)
V USA proběhl baby boom těsně po 2. světové válce, u nás v 70. letech 20. století. Američtí „boomers“ si tak už užívají penzi.(Foto: Robert Balog / Pixabay)

Nenápadní lidé

Někteří sociální historikové celou věc spojují s knihou I slunce vychází (1926), která je literární prvotinou amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye (1899-1961).

V předmluvě k tomuto dílu se objevuje citace americké literátky Gertrudy Steinové (1874-1946):

„Vy všichni jste ztracená generace.“ Zpětně je takto označována skupina lidí s rokem narození mezi lety 1883 a 1900 a těm, kteří přišli na svět v letech 1901 až 1927, se pro změnu říká největší generace. Kdo přichází po nich?

V roce 1951 vychází v americkém časopisu Time článek, ve kterém se píše, že „Dnešní mladí lidé nepřicházejí s manifesty, nepronáší projevy ani nevylepují plakáty.

Říká se jim proto ‚tichá generace‘.“ Zatímco v 50. letech 20. století se vžije označení tichá generace pro lidi narozené na přelomu 20. a 30. let, nyní se toto pojmenování používá pro ty, jejichž rok narození je mezi lety 1928 až 1945.

Nejstarším mileniálům bylo s příchodem roku 2000 jen 19 let. Dnes jsou čtyřicátníci a zakládají si na zdravém životním stylu.(Foto: Joakim Berndes / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)
Nejstarším mileniálům bylo s příchodem roku 2000 jen 19 let. Dnes jsou čtyřicátníci a zakládají si na zdravém životním stylu.(Foto: Joakim Berndes / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

Populační vlna

Další generací jsou takzvaní baby boomers. Vše pro ně v USA začíná tehdy, když Úřad pro sčítání lidu začne o letech po druhé světové válce (1946 až 1964) mluvit jako o poválečném baby boomu.

Počet narozených dětí totiž tehdy vzroste z přibližně 3 milionů ročně na více než 4 miliony. Například v roce 1963 upozorňuje americký tisk na „přílivovou vlnu“ zájemců o studium na univerzitách.

V českých podmínkách je můžeme srovnat s generací takzvaných Husákových dětí, narozených v 70. letech 20. století díky politice bývalého režimu, prosazující vysokou porodnost.

Dnes spadají pod mezinárodně používané označení generace X, která získá své jméno podle knihy rozhovorů s teenagery od britských novinářů Jane Deversonové a Charlese Hambletta s názvem Generation X (Generace X) z roku 1964. Tento název se však začne spojovat s konkrétní skupinou lidí až na počátku 90. let, kdy se jím začnou označovat všichni ti, kteří přišli na svět v období mezi roky 1965 a 1980.

Aktuálně nejmladšími obyvateli naší planety jsou příslušníci generace Alfa.(Foto: TheoRivierenlaan / Pixabay)
Aktuálně nejmladšími obyvateli naší planety jsou příslušníci generace Alfa.(Foto: TheoRivierenlaan / Pixabay)

Mladí a nejistí?

Když se řekne mileniálové (známí také jako generace Y), pak si můžeme představit skupinu, jejíž nejstarší členové nedávno vstoupili mezi čtyřicátníky (1981-1996).

Protože ti s příchodem nového milénia končí střední školu nebo nastupují na univerzitu a pozornost celého světa se tehdy upírá k příchodu roku 2000, vyplyne pojmenování z těchto okolností.

Narozeným od roku 1997 se dnes říká generace Z, která je pozoruhodná tím, že už od svého příchodu na svět je obklopena internetem.

Označení generací slouží jak k demografickému a sociologickému využití, tak také pro marketingové účely, kde pomáhá lépe zacílit reklamu.

Výjimkou je označení generace sněhových vloček pro lidi narozené zhruba v letech 1995 až 2010, které se pro tyto účely nevyužívá. Pojmenování odkazuje na jejich často zvýšenou citlivost, menší emocionální stabilitu a přesvědčení o své výjimečnosti.

Přichází generace Alfa!

Pozici „nejmladších lidí na světě“, která dosud patřila generaci Z, si zvolna začíná nárokovat nová generace Alfa. Oficiální roky narození této generace jsou stále předmětem diskuze.

Někteří tvrdí, že začínají rokem 2010 (synchronně s tím, kdy byl uveden na trh první iPad) a bude končit v roce 2025. Jiné zdroje jako startovací moment pro tuto skupinu uvádějí rok 2012. V obou případech se tak zatím překrývá s generací Z.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Mircea Iancu / Pixabay)
Související články
Lifestyle
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Lifestyle
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Lifestyle
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
reklama
záhady a tajemství
Prostějovská Starorežná: Skutečně stál u jejího původu samotný čert?
Co se počátků prostějovského lihovarnictví týče, legenda praví, že kdysi Lucifer vyslal jednoho z čertů na Hanou, aby tam lovil lidské duše. Pekelný posel obcházel hanácká města a vsi, ale nejprve se mu práce nějak nedařila… Konečně úpis! Až v jedné vsi u Prostějova se na něj konečně usmálo štěstí. Našel totiž bohatou selku, která […]
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Strašidelný pařížský hřbitov: Bloudí zde upírka či Bílá paní?
Père Lachaise, největší pařížský hřbitov, je prý doslova protkaný duchy a jinými tajemnými přízraky, které zde údajně často vídají i strážci hřbitova. Nelze kupříkladu přehlédnout gigantický náhrobek, jenž patřil baronce Stroganovové, manželce hraběte Demidoffa. Baronka byla vyhoštěna do Paříže a odloučena od svého manžela. Zemřela ve věku 40 let jako velmi bohatá žena. Říká se, […]
svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při