Domů     Michael Schumacher: Nejslavnější závodník formule 1 skončil na lůžku
Michael Schumacher: Nejslavnější závodník formule 1 skončil na lůžku
15.3.2023

Závody formule 1 jsou nejsledovanějším a nejprestižnějším motorsportem. Nabízí adrenalin, složité zákulisí a osobnosti, které si v ničem nezadají s filmovými hvězdami. Tou vůbec největší je německý závodník Michael Schumacher.

Statisticky nejúspěšnější pilot v historii tohoto sportu. Po ukončení kariéry ho ale potká zlý osud. V jakém stavu je nyní?

K pultu plnému mikrofonů usedají tři doktoři a dvojice v oblecích a kravatách. Všichni se tváří vážně a svět ví proč.

Na této tiskové konferenci konající se 30. prosince 2013 se má veřejnost dozvědět podrobnosti o den staré nehodě slavného závodního jezdce Michaela Schumachera (*1969). A zprávy, které lékaři podávají, nejsou vůbec dobré.

Slavný závodník utrpěl vážné poranění hlavy a nachází se v bezvědomí a v kritickém stavu. Vše se stalo při lyžování, konkrétně při sjíždění neupraveného svahu v Méribelu ve francouzských Alpách.

Při prudkém nárazu do skály nepomohla ani lyžařská helma, kterou měl závodník na hlavě, ani rychlá pomoc záchranářů a včasný přílet vrtulníku. Po tomto oznámení jsou fanoušci formule 1 po celém světě zaražení.

Lékaři informují o náročné operaci, po které se stav pacienta stabilizoval, zároveň je však z jejich vyjadřování zřejmé, jak vážná situace je.

Jeden z nejleopších pilotů historie měl vždycky hodně fanoušků. FOTO: Gussisaurio / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Jeden z nejleopších pilotů historie měl vždycky hodně fanoušků. FOTO: Gussisaurio / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Závodníkem odmala

V dalších dnech a týdnech se svět neustále ptá na aktuální stav sportovce. Souběžně s tím se vyrojí spousta informací o tom, jak k celé nehodě došlo, a v médiích běží shrnutí dosavadní kariéry i osobního života závodníka.

A že jde skutečně o neuvěřitelný a pestrý život! Vše začíná v lednu 1969 v německém městě Hürth, kde malý Michael přichází na svět. K rachotu motorů si vytváří vztah už odmalička.

Jeho matka Elisabeth totiž provozuje kavárnu u motokárové trati Kerpen-Horrem, jeho otec se tam dokonce stává správcem a zařizuje pro svého syna členství.

První Schumacherova motokára je vyrobená z dílů šlapacího autíčka, motoru z malého mopedu a s nádrží v podobě plechovky. Do prvního závodu nastupuje malý závodník v pěti letech a hned vyhrává. Ten pocit bude v dalších třiceti letech zažívat často.

Motokárám se věnuje až do roku 1987, kdy se stává mistrem Německa a Evropy. Vzápětí přesedá na juniorské formule a vyzkouší si i Formuli 3000, která bývá přípravou na metu nejvyšší – na formuli 1.

Štěstí a peníze

V roce 1991 začíná Schumacherova kariéra v kokpitu F1. A začíná kuriózně. Stáj Jordan totiž těsně před Velkou cenou Belgie přichází o svého pilota Bertranda Gachota (*1962), kterého policie zatkla za útok pepřovým sprejem na taxikáře.

„Měl bych pro tebe skvělého jezdce. Je ve formě, a navíc trať ve Spa dokonale zná,“ volá po této události Schumacherův manažer svému příteli z týmu Jordan. Zástupci týmu kývnou a odstartují tak Schumacherovu neuvěřitelnou kariéru.

Ta nakonec díky lepší nabídce začíná ve žlutozeleném Benettonu a pokračuje v kokpitu červeného Ferrari, kde vytrvá až do roku 2006. Celkem Schumacher dosáhne na neuvěřitelných sedm titulů mistra světa a na celou řadu dalších ocenění.

Hovoří se o něm jako o největším jezdeckém talentu všech dob. Vyniká skvělou soustředěností, velmi dobrým odhadem situace a v neposlední řadě rychlými reflexy.

Kontroverzní závodník

Už v 90. letech, kdy Schumacher získává své největší úspěchy, se však formuje i poměrně početný tábor odpůrců tohoto německého závodníka. Jeho soupeři si stěžují na buldočí styl a touhu po vítězství, která je občas až příliš silná.

To se projevuje různými způsoby – několikrát například sestřelí z tratě soupeře, jenž by mu jinak mohl přebrat vítězství.

Asi nejznámější taková situace nastává v roce 1994, kdy Schumacher bojuje o titul s britským jezdcem Damonem Hillem (*1960). V klíčovém závodě německý závodník havaruje a při tom narazí do Hillova vozu, který se ho snaží předjet.

„Schumacher je nečistý král,“ píšou o něm v té době hlavně italská média. Po několika dalších incidentech rozpolcenost veřejnosti narůstá. Schumacher je v jednu dobu nejkontroverznějším sportovcem světa. Mužem bez emocí. Mužem, který se snad ani neumí smát a vše bere až příliš vážně.

Závěr kariéry

S narůstajícím věkem se styl slavného závodníka mění. Schumacher začíná v rozhovorech žertovat, prohry bere mnohem sportovněji. Nejvíc si závodění užívá, když ví, že se jeho kariéra ve formuli 1 chýlí ke konci.

Od roku 2007 už působí pouze jako poradce týmu Ferrari, a i když se později ještě na pár sezon vrátí v dresu týmu Mercedes Grand Prix, nedokáže už držet krok se nejužší špičkou a na stupně vítězů se nedostává.

Přesto stále zůstává v povědomí jako vlivná celebrita, která se objevuje při různých příležitostech na veřejnosti a neváhá se propůjčit třeba i k reklamám. Zatímco v některých si dělá sympaticky legraci sám ze sebe, jiné vyvolávají dodnes rozpačité reakce.

Třeba ta vůbec poslední z roku 2013. Michael Schumacher v ní testuje bezpečnost nového mercedesu třeba tak, že se snaží nesrazit figurínu s obličejem českého prezidenta Václava Klause (*1941).

Jeho typický úsměv už ve světě F1 neuvidíme. FOTO: Aecio Neves / Creative Commons / CC BY 2.0
Jeho typický úsměv už ve světě F1 neuvidíme. FOTO: Aecio Neves / Creative Commons / CC BY 2.0

Sportovní tradice pokračuje

Spíše než reklamy je však pro samotného Schumachera důležitý hlavně fakt, že má konečně spoustu času na svou rodinu.

Tu tvoří jeho manželka Corrina Schumacher (*1969), kterou si tehdy už slavný automobilový závodník vzal v roce 1995 v Kerpenu, a také jejich dvě děti – dcera Gina-Maria a syn Mick.

Zajímavé je, že obě dvě bez sebemenších pochyb zdědily výjimečný sportovní talent svého otce.

Gina-Maria je mistryní světa ve westernovém stylu ježdění na koni, Mick pak začal pod dohledem otce jezdit v roce 2008 na motokárách, loni se stal šampionem evropské formule 3 a v současnosti je jen malý krůček od závodění ve vysněné formuli 1. A ačkoli si Gina-Maria i Mick dozajista představovali, jak budou tyto úspěchy sdílet se svým otcem, osud rozhodl jinak a kvůli nehodě z roku 2013 to možné není. Jak to tedy v současnosti se zdravotním stavem Michaela Schumachera vypadá?

Žádná prohlášení

V posledních letech zpráv o stavu legendárního jezdce ubylo. Rodina se totiž snaží udržovat maximální mlčenlivost, s novináři až na výjimky nemluví a Schumachera veřejnosti vůbec neukazuje.

„Zdraví Michaela není veřejným problémem, žádná vyjádření tak nečekejte,“ rázně oznamuje právní zástupkyně rodiny Sabine Kehm. Navzdory tomu čas od času nějaké střípky o zdravotním stavu automobilové legendy uniknou.

V roce 2015, necelé dva roky po nehodě, se objevuje informace, že Schumacher projevuje náznaky vědomí a probouzení.

Mnozí fanoušci začínají doufat, že by se vše mohlo přece jenom obrátit k lepšímu, a veřejnost si začíná šeptat o tom, že už je možná schopen i sám chodit, ale že se to drží v tajnosti, aby měl dost klidu na úplné uzdravení.

Jenže tyto zvěsti se nepotvrzují a vše vystřídá skepse. Někteří komentátoři dokonce naznačují, že by Schumacher mohl být už mrtev. Jde jen o nesmyslné spekulace, nebo rodina opravdu tají nějaké zásadní skutečnosti?

Podoba se nezapře, k vyrovnání jezdeckého umění ještě kousek chybí. Schumacherův syn Mick už je také součástí kolotoče F1. FOTO: Sven Mandel / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Podoba se nezapře, k vyrovnání jezdeckého umění ještě kousek chybí. Schumacherův syn Mick už je také součástí kolotoče F1. FOTO: Sven Mandel / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Často pláče, tvrdí příbuzný

Podle dostupných informací se zdá, že povídačky o úmrtí jsou opravdu nepodložené. Zároveň to ale vypadá, že Michael skutečně není schopen pohybu a je stále zcela odkázán na péči okolí. Svět kolem sebe prý vnímá jen občas.

Drobně reaguje například na zvuky motorů formule 1 nebo při rehabilitaci v bazénu. „Když Michaela vezmete na invalidní vozík před krásné panorama hor s výhledem na jezero, někdy pláče,“ říká francouzským novinářům příbuzný, který nechtěl být jmenován.

Tato slova vyvracejí spekulace, že byl Schumacher převezen na ostrov Mallorca. Místo toho se zdá, že se stále nachází ve švýcarském městě Gland, ze kterého je právě krásný výhled na známé Ženevské jezero.

Tomu, že by se jeho stav výhledově zlepšil, však zřejmě nic nenasvědčuje. Ostatně potvrzuje to i smutné vyjádření závodníkova manažera Williho Webera.

„Po dlouhé době smutku jsem uzavřel kapitolu o Michaelovi, jinak bych se zbláznil,“ prohlašuje v jednom rozhovoru. Nezbývá tak než doufat v zázrak a v bojovnost sedminásobného mistra světa.

Foto: Morio / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Gussisaurio / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Aecio Neves / Creative Commons / CC BY 2.0, Sven Mandel / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
reklama
Související články
Lifestyle
Srdce v nebezpečí: Infarkt, hypertenze i ateroskleróza
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k rozvoji kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze neboli vysoký krevní tlak, dochází k ukládání tuku v cévách, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V České republice každoročně zemře téměř 50 000 obyvatel na některé z onemocnění srdce, což z nich […]
Lifestyle
Nezdravé jídlo: zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Lifestyle
Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo
Mentální anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání přestavují závažná psychiatrická onemocnění, kterými trpí až 70 milionů lidí na celém světě. Jde o nemoci duše, které dopadají na tělo. Dříve byly spojovány především s dospívajícími, dnes se s nimi lze setkat i u dětí a starších dospělých. Proč vznikají a jak s nimi bojovat? Poruchy příjmu potravy nejsou, možná překvapivě, […]
Lifestyle
Janis Joplin: Heroin přivede soulovou královnu do hrobu
Na hudební scéně 60. let, které dominovali téměř výhradně jen muži, působí Janis Joplin (1943–1970) jako vzácný úkaz. Svým syrovým, elektrizujícím zpěvem se během krátké kariéry dostane pod kůži tolika fanouškům, že dodnes zůstává jednou z nejvlivnějších zpěvaček v historii. Bohužel i tato hvězda podlehne v pouhých sedmadvaceti letech démonům alkoholu a drog. Útěchu hledá v alkoholu Rodačka […]
reklama
svět zločinu
Rodney Alcala: Génius, který nemá rád ženy
Je 23. srpna roku 1943 a světlo světa spatří muž, který je extrémní dvěma věcmi – vysokým IQ a předpokládaným počtem svých obětí. Obojí se vyšplhalo nad 120. Jeho jméno je Rodrigo Jacques Alcala-Buquor, později známý jako Rodney Alcala. Známý americký sériový vrah je známý pod přezdívkou „The Dating Game Killer“ kvůli své účasti ve […]
Podvod století: Stavební inženýr napálil důvěřivé investory!
Objev ropy v okrese Wichita v Texasu učiní z místních prakticky přes noc boháče. K dojednávání ropných obchodů ale chybějí kancelářské prostory. Stavební inženýr z Filadelfie slíbí, že ve městě Wichita Falls vybuduje mrakodrap. Ve skutečnosti důvěřivé investory ošklivě napálí … Roku 1912 je západně od města Burkburnett, malého města v okrese Wichita v Texasu, objeveno ropné pole. Díky tomu zažívají okolní […]
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar […]
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina […]
reklama
lifestyle
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
10 Nejpodivnějších zvyků ze všech koutů planety
Každá kultura na světě má své zvláštnosti. Obyvatelé všech zemí si vytvořili své zvyky a obyčeje, a ty naše jim mohou připadat podivné, stejně tak jako nám se budou zdát zvláštní ty jejich. A právě desítku těch (pro nás) nejpodivnějších vám představíme.   Svou kulturu obvykle bereme jako samozřejmost, normu, podle které očekáváme, že se […]
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kde všude firmy využijí ICT – od komunikace po automatizaci
21stoleti.cz
Kde všude firmy využijí ICT – od komunikace po automatizaci
Informační a komunikační technologie se staly základním stavebním kamenem, který formuje naše každodenní životy i způsob, jakým pracujeme a podnikáme. Od prvních počítačů až po současné cloudové služb
Za návratem prý stojí kolegyně
nasehvezdy.cz
Za návratem prý stojí kolegyně
Velkolepý návrat herce Davida Gránského (31) do seriálu ZOO má zřejmě skrytý důvod! Dočkat se ho údajně nemohla kolegyně Sára Milfajtová (32), se kterou hraje pár. Jiskra mezi nimi měla přeskočit i
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
21stoleti.cz
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
Mizení pevninských ledovců je jedním z průvodních jevů globální klimatické změny. Důsledkem jsou změny v hydrologickém cyklu nebo ztráta biodiverzity. Na druhé straně se tím otevírají nové možnosti pr
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
skutecnepribehy.cz
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
Tajně jsme se chodili dívat do márnice. Tolik jsme toužili po dobrodružství, že jsme vymysleli sázku. Když padla noc, sešli jsme se na hřbitově… Když jsem byla malá, hřbitov v naší vesnici měl úžasné kouzlo. Patřil mezi staré sudetské hřbitovy, a tak byly jeho součástí i opuštěné polorozpadlé hrobky. Nás děti to místo děsilo a fascinovalo zároveň. Dveře do
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
enigmaplus.cz
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
V Anglii třináctého století byla tato žena známou a respektovanou osobou i navzdory tomu, že byla židovského původu. Licoricia z Winchesteru se zabývala vysokými financemi, půjčovala peníze královské
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Největší tajemství Grand Canyonu: Havarovalo v něm UFO?
enigmaplus.cz
Největší tajemství Grand Canyonu: Havarovalo v něm UFO?
Platí za jedno z nejúchvatnějších míst naší planety, míst, které si při návštěvě Spojených států nechá ujít jen málokdo. Jde ale také o lokalitu spojenou s řadou pozoruhodných fenoménů a záhad, kt
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento