Domů     #MeToo: Vztahy mužů a žen navždy nabourá americký producent
#MeToo: Vztahy mužů a žen navždy nabourá americký producent
29.4.2023

Sociální sítě zaplavuje 15. října 2017 hashtag #MeToo. K němu se obracejí všichni, kteří se považují za oběti sexuálního násilí. Heslo poukazuje nejenom na skandály, odehrávající v lůně amerického showbyznysu, myšlenka je mnohem starší. Má přimět oběti sexuálního násilí, aby promluvily.

Všechno odstartuje americká herečka Alyssa Milanová (*1972), která ale upozorňuje ještě na další ženu v pozadí aféry. „S touto myšlenkou přišla v roce 2006 aktivistka Tarana Burkeová, já jsem ji pouze převedla do říše sociálních sítí.

Všechny ženy, které někdo sexuálně napadl nebo obtěžoval, jsem vyzvala, aby na Twitteru napsali #MeToo. Aniž by ukazovaly prstem na viníka,vysvětluje Milanová. Dodává, že její výzva vzbudila obrovskou a možná i nečekanou reakci.

Uplynulo sotva sedm hodin od zveřejnění a na její konto 15. října 2017 dorazilo asi 32 000 reakcí. Spouští se lavina.

Sexuální obtěžování, hon na čarodějnice, nebo stěžejní kauza? Na snímku Alyssa Milanová. Foto: Tom Sorensen - CC BY-SA 2.0
Sexuální obtěžování, hon na čarodějnice, nebo stěžejní kauza? Na snímku Alyssa Milanová. Foto: Tom Sorensen – CC BY-SA 2.0

Stinná povahová stránka

V centru pozornosti se už deset dní před výzvou ocitá filmový producent Harvey Weinstein (*1952), spoluzakladatel studia Miramax a producentské firmy pod svým jménem The Weinstein Company.

Postaral se o to, aby světlo světa spatřily takové filmové hity jako Pulp Fiction, Kill Bill nebo třeba trilogie Pán Prstenů.

Je známý tím, že si dokáže prosadit nezávislý film, ale také použít i lobbing v případě, když je přesvědčen, že si film rodící se pod jeho taktovkou zaslouží Oscara. Filmy, které produkoval, si odnesly ze slavnostních ceremoniálů 81 sošek.

Jenže jeho schopnost financovat filmové trháky bohužel hyzdí černá skvrna na jeho charakteru. Nevhodné chování vůči ženám.

Chování překračuje normy

Sedmašedesátiletý Weinstein, který se řadí k jedněm z nejvlivnějších hollywoodských osobností, byl nyní odsouzen na základě obvinění ze sexuálních útoků. Všechno přitom dlouho bublá pod pokličkou.

Filmové kruhy si celé roky šeptají o tom, že jeho vystupování vůči herečkám i spolupracovnicím daleko překračuje normy slušného chování, ale žádná z žen se neodvážila proti němu vystoupit. Obávaly se, že přijdou o roli a o práci…

Harvey Weinstein. Foto: Georges Biard - CC BY-SA 3.0
Harvey Weinstein. Foto: Georges Biard – CC BY-SA 3.0

Jak ho vyhodit a nerozčílit?

První vlaštovkou se 5. října 2017 stává deník The New York Times, který otevřeně píše o tom, že Weinstein obtěžoval dlouhá léta svoje kolegyně, začínající i zkušené herečky.

Svoje k tomu řekne i někdejší prezident společnosti Miramax Los Angeles Mark Gill, který uvádí: „Nejhorší bylo zacházení Harveyho Weinsteina se ženami, to byla největší špína.Autorky článku jsou Jodi Kantorová a Megan Twoheyová.

Slavná herečka Ashley Juddová (*1968) v něm vypráví o svém zážitku z roku 1997. Weinstein jí nabídne masáž. Juddová odmítne a on ji vzápětí požádá, aby ho sledovala během sprchování.

Hollywoodská hvězda přemýšlí o tom, jak ho vyhodit z pokoje, a přitom si ho proti sobě nepoštvat.

Herečku chtěl umlčet

Další rozzuřenou obětí je americká herečka Rose McGowanová (*1973). „Desítky let se mohl dopouštět násilí na ženách a zároveň to udržovat v tajnosti. Měl zkušený tým, který pro něj oběti umlčoval a diskreditoval,“ říká.

Phyllis Kupfersteinová, Weinsteinova právnička, to ale vidí jinak. McGowanová si prý chce pouze udělat reklamu a její obvinění nejsou opodstatněná. Nicméně její žaloba na podzim roku 2017 vlastně zahájí vlnu obvinění v rámci hnutí #MeToo.

Sama McGowanová říká, že Weistein v roce 2016 zjistil, že připravuje knihu, ve které chce vylíčit znásilnění, k němuž podle ní došlo roku 1997. Poslal za ní lidí, kteří se měli postarat o to, aby její vyprávění buď vůbec nevzniklo, nebo bylo považováno za naprosto nevěrohodnou pohádku.

Mluví i slavná jména

Ozývají se ale i další slavné herečky. Angelina Jolieová (*1975) se pro britskou BBC rozpovídá, že jí Weinstein v roce 1998 dělal návrhy v hotelovém pokoji.

Jazyk rozváže i Gwyneth Paltrowová (*1972) a také Uma Thurmanová (*1970), která líčí, jak ji producent povalil v hotelovém pokoji a snažil se před ní svléknout.

Ještě otevřeněji se se svými zkušenostmi svěřuje Heather Grahamová (*1970), která prý od něj obdržela nabídku, že když se s ním vyspí, dostane roli v chystaném filmu.

Ještě dále zašel v případě star Salmy Hayekové (*1966), které dělal sexuální návrhy v roce 2002, když s ním natáčela film Frida. „Zabiju tě, nemysli si, že nemohu, řekl jí prý, když odmítla.

Angelina Jolieová. Foto: Georges Biard -- CC BY-SA 3.0
Angelina Jolieová. Foto: Georges Biard — CC BY-SA 3.0

Více než 30 obvinění

Na sociálních sítích se rozpoutá vlna sdílení příběhů sexuálního obtěžování a obviněni jsou i další. Přetřásá se 15 let starý incident britského ministra obrany Michaela Fallona (*1952). Ten roku 2002 při večeři sahá na koleno rozhlasové reportérce.

Ministr se novinářce za své chování už tehdy omluvil. Přesto 2. listopadu 2017 raději rezignoval.

Americký herec Kevin Spacey (*1959), hvězda filmů Sedm nebo Obvyklí podezřelí, čelí prvnímu obvinění ze strany amerického herce Anthonyho Rappa (*1971) už 30. října 2017. K jejich setkání ale dojde v době, kdy Spaceymu bylo 26 let a Rappovi o 12 méně.

Další Spaceyho obvinění pak přibývají velmi rychle. Reagují hlavně herci a další zaměstnanci z londýnského divadla The Old Vic, kde Spacey působil coby umělecký režisér. Obvinění je nakonec přes třicet.

Osvobození nepomůže

Hvězda populárního seriálu Dům z karet dostane od společnosti Netflix okamžitě vyhazov. Z prakticky dokončeného filmu Všechny prachy světa jeho figuru režisér Ridley Scott vystřihne. Nikde jinde si Kevin herecky ani neškrtne.

Rappovi se za svoje chování omlouvá, prý byl tehdy opilý. Rozhodne se pro coming out a oznamuje veřejnosti, že je gay. „Odvádíte pozornost od problému,“ obviňují ho ale ostatní.

Nakonec putuje k soudu pouze na základě jednoho obvinění, podle kterého měl roku 2016 na ostrově Nantucket v americkém státě Massachusetts obtěžovat osmnáctiletého chlapce, který zde pracoval jako uklízeč nádobí. Údajně ho opil a pak osahával.

Během procesu 8. července 2019 Spacey odmítne dál vypovídat a odkazuje na pátý dodatek americké ústavy. Tvrdí, že telefon s důkazy své neviny ztratil. 18. července 2019 prokuratura zbavuje Spaceyho obvinění. Jeho herecká kariéra je ale v troskách.

Omluva není nic platná

Obvinění si 24. května 2018 vykoleduje i americký herec Morgan Freeman (*1937), známý například ze snímků Vykoupení z věznice Shawshank. Nashromáždí se jich vůči němu osm.

Zazní především jméno reportérky Chloe Melasové ze CNN, která s hercem v roce 2017 vedla rozhovor. Uvádí, že na ni měl sexuální narážky a obzvláště ho upoutalo její těhotenské bříško.

Chloe tehdy byla v šestém měsíci těhotenství a Freeman její stav komentoval slovy, že „by tam chtěl být“. Další žena, asistentka produkce, zase říká, že jí v roce 2015 nadzvedával sukni s dotazem, zda má spodní prádlo.

Ačkoli se herec za své chování omluvil s tím, že „není někdo, kdy by chtěl někoho úmyslně urážet“, a k soudu obvinění nedoputovala, stejně přišel o spoustu pracovních zakázek.

Kevin Spacey. Foto: Maryland GovPics - CC BY 2.0
Kevin Spacey. Foto: Maryland GovPics – CC BY 2.0

Dvě důležitá svědectví

Hlavní postavou celé aféry je však Weinstein. Tváří v tvář chystanému obvinění se nakonec v květnu 2018 raději sám přihlásí na policii. V červenci 2018 slouží u soudu kauci ve výší milion dolarů, aby mohl být propuštěn na svobodu.

I když přizná, že jeho chování ženám mohlo „způsobit hodně bolesti“, vinu v celé kauze jednoznačně popírá. Po téměř dvou letech naplněných vyšetřováním jeho kauz s ním 6. ledna 2020 začíná soud.

Soud musí prokázat obvinění jak ze znásilnění, tak z opakovaného sexuálního násilí. Proces proto staví na dvou svědectvích. První z nich poskytne Mimi Haleyiová, která byla asistentkou produkce a Weinstein ji měl roku 2006 nutit k orálnímu sexu. Druhé svědectví se do médií před procesem vůbec nedostalo.

Čtyři důvody, proč to nejde

Proč nejsou do obžaloby zahrnuty další obvinění? K mnoha z nich došlo už před tak dlouhou dobou, že mezitím skončila promlčecí lhůta. V některých případech incidenty nespadají pod newyorskou jurisdikci.

Třetím důvodem je skutečnost, že se nejedná o napadení, ale hrubé chování, které je sice odsouzeníhodné, ale nikoli trestné. Čtvrtým bodem se stává fakt, že mnoho žen ztratilo odvahu se v procesu angažovat.

Protichůdné názory

Teprve v soudní síni 24.února 2020 vypluje na povrch, že druhou klíčovou výpovědí je svědectví někdejší začínající herečky a dnes kadeřnice Jessiky Mannové.

K jejímu znásilnění Weinsteinem mělo dojít v roce 2013. „Je to doktor Jekyll i pan Hyde,“ zmiňuje se Mannová. Dodává, že zatímco na veřejnosti předstíral pozorného gentlemana, v soukromí se měnil ve vztekající se bestii, která v sexu chtěla dostat svoje.

Weinsteinova obhajoba staví na tom, že ženy přistupovaly na sexuální vztah s ním dobrovolně a chtěly zneužít producentovy moci k tomu, aby získaly vysněnou práci a roli. V případě Mannové vytahují jako důkaz e-maily, které si posílali. Ty mají dokázat přátelský vztah mezi nimi.

Sexuální predátor

Harvey Weinstein konečně nese zodpovědnost za zločiny, které spáchal,“ říká ale během líčení státní zástupce Cyrus Vance.

Poznamenává, že jde o nový den pro všechny oběti sexuálního násilí ve Spojených státech amerických a chválí ty ženy, které se odvážily o svých sexuálních traumatech mluvit.

„Weinstein je mnohonásobný sexuální predátor, který dokázal zneužít moci k tomu, aby svým obětem vyhrožoval, znásilňoval je, napadal, zesměšňoval a umlčoval,“ doplňuje. Jisté je, že aféra rozpoutala mnoho dalších obvinění po celém světě. Některá oprávněná, jiná už ne.

Ukáže ledovou tvář

Soud uznává 24. února 2020 Weinsteina vinným ve dvou z pěti bodů obžaloby. Podle nich svoje oběti sexuálně napadl a znásilnil. Obvinění z dalších tři bodů, které by ho mohly poslat za mříže až na doživotí, ho soud zprošťuje.

I tak mu ale hrozí trest až do výše 29 let. Weinstein se celou dobu přelíčení chová klidně. Jakmile zazní rozsudek, ukáže ledovou tvář a jenom něco šeptá svým právníkům. Podle nich prý tvrdil, že je nevinný. „Jak se toto může stát v Americe?“ dodá.

Soudní síň opouští s chodítkem v doprovodu své právničky Donny Rotunnové. Před soudní budovou Rotunnová prohlašuje: „Harvey je silný… Postavil se k tomu jako chlap.“ Konečný rozsudek ve výši … let odnětí svobody padl 11. března 2020.

Foto: CC
reklama
Související články
Lifestyle
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Lifestyle
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
Lifestyle
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší…   Mikroplasty jsou úlomky plastů o velikosti 100 nanometrů až 5 milimetrů, nanoplasty jsou pak menší než 20 mikrometrů. Podle posledních závěrů […]
Lifestyle
3 svatební pověry: Černá kočka se dávala jako dar!
Na který den je nejlepší naplánovat svatbu? V anglosaském folkloru je to středa, židé zase věří, že je to úterý. A pokud budeme pověrčiví, který den naopak nepadá v úvahu? Podle Angličanů je zatracovaným dnem sobota. A teď nastane zmatek: Španělé a velká část Latinské Ameriky se odmítají brát v úterý! Svateb je v tento […]
reklama
svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
enigmaplus.cz
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
Ačkoli má nyní Nizozemsko pověst velmi tolerantní země, nebylo tomu tak vždy. Hnutí reformace v 16. století způsobilo hluboký rozkol v katolické církvi a následně vznik církví protestantských. Katolic
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
panidomu.cz
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
21stoleti.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas