Domů     #MeToo: Vztahy mužů a žen navždy nabourá americký producent
#MeToo: Vztahy mužů a žen navždy nabourá americký producent
29.4.2023

Sociální sítě zaplavuje 15. října 2017 hashtag #MeToo. K němu se obracejí všichni, kteří se považují za oběti sexuálního násilí. Heslo poukazuje nejenom na skandály, odehrávající v lůně amerického showbyznysu, myšlenka je mnohem starší. Má přimět oběti sexuálního násilí, aby promluvily.

Všechno odstartuje americká herečka Alyssa Milanová (*1972), která ale upozorňuje ještě na další ženu v pozadí aféry. „S touto myšlenkou přišla v roce 2006 aktivistka Tarana Burkeová, já jsem ji pouze převedla do říše sociálních sítí.

Všechny ženy, které někdo sexuálně napadl nebo obtěžoval, jsem vyzvala, aby na Twitteru napsali #MeToo. Aniž by ukazovaly prstem na viníka,vysvětluje Milanová. Dodává, že její výzva vzbudila obrovskou a možná i nečekanou reakci.

Uplynulo sotva sedm hodin od zveřejnění a na její konto 15. října 2017 dorazilo asi 32 000 reakcí. Spouští se lavina.

Sexuální obtěžování, hon na čarodějnice, nebo stěžejní kauza? Na snímku Alyssa Milanová. Foto: Tom Sorensen - CC BY-SA 2.0
Sexuální obtěžování, hon na čarodějnice, nebo stěžejní kauza? Na snímku Alyssa Milanová. Foto: Tom Sorensen – CC BY-SA 2.0

Stinná povahová stránka

V centru pozornosti se už deset dní před výzvou ocitá filmový producent Harvey Weinstein (*1952), spoluzakladatel studia Miramax a producentské firmy pod svým jménem The Weinstein Company.

Postaral se o to, aby světlo světa spatřily takové filmové hity jako Pulp Fiction, Kill Bill nebo třeba trilogie Pán Prstenů.

Je známý tím, že si dokáže prosadit nezávislý film, ale také použít i lobbing v případě, když je přesvědčen, že si film rodící se pod jeho taktovkou zaslouží Oscara. Filmy, které produkoval, si odnesly ze slavnostních ceremoniálů 81 sošek.

Jenže jeho schopnost financovat filmové trháky bohužel hyzdí černá skvrna na jeho charakteru. Nevhodné chování vůči ženám.

Chování překračuje normy

Sedmašedesátiletý Weinstein, který se řadí k jedněm z nejvlivnějších hollywoodských osobností, byl nyní odsouzen na základě obvinění ze sexuálních útoků. Všechno přitom dlouho bublá pod pokličkou.

Filmové kruhy si celé roky šeptají o tom, že jeho vystupování vůči herečkám i spolupracovnicím daleko překračuje normy slušného chování, ale žádná z žen se neodvážila proti němu vystoupit. Obávaly se, že přijdou o roli a o práci…

Harvey Weinstein. Foto: Georges Biard - CC BY-SA 3.0
Harvey Weinstein. Foto: Georges Biard – CC BY-SA 3.0

Jak ho vyhodit a nerozčílit?

První vlaštovkou se 5. října 2017 stává deník The New York Times, který otevřeně píše o tom, že Weinstein obtěžoval dlouhá léta svoje kolegyně, začínající i zkušené herečky.

Svoje k tomu řekne i někdejší prezident společnosti Miramax Los Angeles Mark Gill, který uvádí: „Nejhorší bylo zacházení Harveyho Weinsteina se ženami, to byla největší špína.Autorky článku jsou Jodi Kantorová a Megan Twoheyová.

Slavná herečka Ashley Juddová (*1968) v něm vypráví o svém zážitku z roku 1997. Weinstein jí nabídne masáž. Juddová odmítne a on ji vzápětí požádá, aby ho sledovala během sprchování.

Hollywoodská hvězda přemýšlí o tom, jak ho vyhodit z pokoje, a přitom si ho proti sobě nepoštvat.

Herečku chtěl umlčet

Další rozzuřenou obětí je americká herečka Rose McGowanová (*1973). „Desítky let se mohl dopouštět násilí na ženách a zároveň to udržovat v tajnosti. Měl zkušený tým, který pro něj oběti umlčoval a diskreditoval,“ říká.

Phyllis Kupfersteinová, Weinsteinova právnička, to ale vidí jinak. McGowanová si prý chce pouze udělat reklamu a její obvinění nejsou opodstatněná. Nicméně její žaloba na podzim roku 2017 vlastně zahájí vlnu obvinění v rámci hnutí #MeToo.

Sama McGowanová říká, že Weistein v roce 2016 zjistil, že připravuje knihu, ve které chce vylíčit znásilnění, k němuž podle ní došlo roku 1997. Poslal za ní lidí, kteří se měli postarat o to, aby její vyprávění buď vůbec nevzniklo, nebo bylo považováno za naprosto nevěrohodnou pohádku.

Mluví i slavná jména

Ozývají se ale i další slavné herečky. Angelina Jolieová (*1975) se pro britskou BBC rozpovídá, že jí Weinstein v roce 1998 dělal návrhy v hotelovém pokoji.

Jazyk rozváže i Gwyneth Paltrowová (*1972) a také Uma Thurmanová (*1970), která líčí, jak ji producent povalil v hotelovém pokoji a snažil se před ní svléknout.

Ještě otevřeněji se se svými zkušenostmi svěřuje Heather Grahamová (*1970), která prý od něj obdržela nabídku, že když se s ním vyspí, dostane roli v chystaném filmu.

Ještě dále zašel v případě star Salmy Hayekové (*1966), které dělal sexuální návrhy v roce 2002, když s ním natáčela film Frida. „Zabiju tě, nemysli si, že nemohu, řekl jí prý, když odmítla.

Angelina Jolieová. Foto: Georges Biard -- CC BY-SA 3.0
Angelina Jolieová. Foto: Georges Biard — CC BY-SA 3.0

Více než 30 obvinění

Na sociálních sítích se rozpoutá vlna sdílení příběhů sexuálního obtěžování a obviněni jsou i další. Přetřásá se 15 let starý incident britského ministra obrany Michaela Fallona (*1952). Ten roku 2002 při večeři sahá na koleno rozhlasové reportérce.

Ministr se novinářce za své chování už tehdy omluvil. Přesto 2. listopadu 2017 raději rezignoval.

Americký herec Kevin Spacey (*1959), hvězda filmů Sedm nebo Obvyklí podezřelí, čelí prvnímu obvinění ze strany amerického herce Anthonyho Rappa (*1971) už 30. října 2017. K jejich setkání ale dojde v době, kdy Spaceymu bylo 26 let a Rappovi o 12 méně.

Další Spaceyho obvinění pak přibývají velmi rychle. Reagují hlavně herci a další zaměstnanci z londýnského divadla The Old Vic, kde Spacey působil coby umělecký režisér. Obvinění je nakonec přes třicet.

Osvobození nepomůže

Hvězda populárního seriálu Dům z karet dostane od společnosti Netflix okamžitě vyhazov. Z prakticky dokončeného filmu Všechny prachy světa jeho figuru režisér Ridley Scott vystřihne. Nikde jinde si Kevin herecky ani neškrtne.

Rappovi se za svoje chování omlouvá, prý byl tehdy opilý. Rozhodne se pro coming out a oznamuje veřejnosti, že je gay. „Odvádíte pozornost od problému,“ obviňují ho ale ostatní.

Nakonec putuje k soudu pouze na základě jednoho obvinění, podle kterého měl roku 2016 na ostrově Nantucket v americkém státě Massachusetts obtěžovat osmnáctiletého chlapce, který zde pracoval jako uklízeč nádobí. Údajně ho opil a pak osahával.

Během procesu 8. července 2019 Spacey odmítne dál vypovídat a odkazuje na pátý dodatek americké ústavy. Tvrdí, že telefon s důkazy své neviny ztratil. 18. července 2019 prokuratura zbavuje Spaceyho obvinění. Jeho herecká kariéra je ale v troskách.

Omluva není nic platná

Obvinění si 24. května 2018 vykoleduje i americký herec Morgan Freeman (*1937), známý například ze snímků Vykoupení z věznice Shawshank. Nashromáždí se jich vůči němu osm.

Zazní především jméno reportérky Chloe Melasové ze CNN, která s hercem v roce 2017 vedla rozhovor. Uvádí, že na ni měl sexuální narážky a obzvláště ho upoutalo její těhotenské bříško.

Chloe tehdy byla v šestém měsíci těhotenství a Freeman její stav komentoval slovy, že „by tam chtěl být“. Další žena, asistentka produkce, zase říká, že jí v roce 2015 nadzvedával sukni s dotazem, zda má spodní prádlo.

Ačkoli se herec za své chování omluvil s tím, že „není někdo, kdy by chtěl někoho úmyslně urážet“, a k soudu obvinění nedoputovala, stejně přišel o spoustu pracovních zakázek.

Kevin Spacey. Foto: Maryland GovPics - CC BY 2.0
Kevin Spacey. Foto: Maryland GovPics – CC BY 2.0

Dvě důležitá svědectví

Hlavní postavou celé aféry je však Weinstein. Tváří v tvář chystanému obvinění se nakonec v květnu 2018 raději sám přihlásí na policii. V červenci 2018 slouží u soudu kauci ve výší milion dolarů, aby mohl být propuštěn na svobodu.

I když přizná, že jeho chování ženám mohlo „způsobit hodně bolesti“, vinu v celé kauze jednoznačně popírá. Po téměř dvou letech naplněných vyšetřováním jeho kauz s ním 6. ledna 2020 začíná soud.

Soud musí prokázat obvinění jak ze znásilnění, tak z opakovaného sexuálního násilí. Proces proto staví na dvou svědectvích. První z nich poskytne Mimi Haleyiová, která byla asistentkou produkce a Weinstein ji měl roku 2006 nutit k orálnímu sexu. Druhé svědectví se do médií před procesem vůbec nedostalo.

Čtyři důvody, proč to nejde

Proč nejsou do obžaloby zahrnuty další obvinění? K mnoha z nich došlo už před tak dlouhou dobou, že mezitím skončila promlčecí lhůta. V některých případech incidenty nespadají pod newyorskou jurisdikci.

Třetím důvodem je skutečnost, že se nejedná o napadení, ale hrubé chování, které je sice odsouzeníhodné, ale nikoli trestné. Čtvrtým bodem se stává fakt, že mnoho žen ztratilo odvahu se v procesu angažovat.

Protichůdné názory

Teprve v soudní síni 24.února 2020 vypluje na povrch, že druhou klíčovou výpovědí je svědectví někdejší začínající herečky a dnes kadeřnice Jessiky Mannové.

K jejímu znásilnění Weinsteinem mělo dojít v roce 2013. „Je to doktor Jekyll i pan Hyde,“ zmiňuje se Mannová. Dodává, že zatímco na veřejnosti předstíral pozorného gentlemana, v soukromí se měnil ve vztekající se bestii, která v sexu chtěla dostat svoje.

Weinsteinova obhajoba staví na tom, že ženy přistupovaly na sexuální vztah s ním dobrovolně a chtěly zneužít producentovy moci k tomu, aby získaly vysněnou práci a roli. V případě Mannové vytahují jako důkaz e-maily, které si posílali. Ty mají dokázat přátelský vztah mezi nimi.

Sexuální predátor

Harvey Weinstein konečně nese zodpovědnost za zločiny, které spáchal,“ říká ale během líčení státní zástupce Cyrus Vance.

Poznamenává, že jde o nový den pro všechny oběti sexuálního násilí ve Spojených státech amerických a chválí ty ženy, které se odvážily o svých sexuálních traumatech mluvit.

„Weinstein je mnohonásobný sexuální predátor, který dokázal zneužít moci k tomu, aby svým obětem vyhrožoval, znásilňoval je, napadal, zesměšňoval a umlčoval,“ doplňuje. Jisté je, že aféra rozpoutala mnoho dalších obvinění po celém světě. Některá oprávněná, jiná už ne.

Ukáže ledovou tvář

Soud uznává 24. února 2020 Weinsteina vinným ve dvou z pěti bodů obžaloby. Podle nich svoje oběti sexuálně napadl a znásilnil. Obvinění z dalších tři bodů, které by ho mohly poslat za mříže až na doživotí, ho soud zprošťuje.

I tak mu ale hrozí trest až do výše 29 let. Weinstein se celou dobu přelíčení chová klidně. Jakmile zazní rozsudek, ukáže ledovou tvář a jenom něco šeptá svým právníkům. Podle nich prý tvrdil, že je nevinný. „Jak se toto může stát v Americe?“ dodá.

Soudní síň opouští s chodítkem v doprovodu své právničky Donny Rotunnové. Před soudní budovou Rotunnová prohlašuje: „Harvey je silný… Postavil se k tomu jako chlap.“ Konečný rozsudek ve výši … let odnětí svobody padl 11. března 2020.

Foto: CC
Související články
Lifestyle
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Lifestyle
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Lifestyle
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Lifestyle
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
reklama
lifestyle
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Mladická role ho poznamená: Příběh Marka Endala, který se proslavil jako Rosenheim z Obecné školy
Na stříbrném plátně byl roštákem, i když spousta diváků mu určitě držela palce. V civilním životě se představitel nenapravitelného uličníka choval tak trochu v duchu své největší a jediné filmové role.   Ve filmových příručkách nalezneme u jména herce Marka Endala (*1978) jedinou roli. V roce 1991 zaujal jako zlobivý žák Rosenheim v oscarové Obecné […]
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
Sportovní hvězdy na šikmé ploše
Světem sportu neotřásají jen dopingové skandály, nečestná hra nebo podvádění. Skandální chování, hraničící s pácháním trestných činů, má na svědomí třeba i fotbalista Gilbert Bodart, s nímž se často skloňují pojmy jako přepadení nebo padělatelství.   Koho chce zabít hokejista Danton? V dubnu 2004 je pořádně horko kolem špičkového hokejisty americké NHL Mikea Dantona (*1980). […]
záhady a tajemství
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Strašidelný pařížský hřbitov: Bloudí zde upírka či Bílá paní?
Père Lachaise, největší pařížský hřbitov, je prý doslova protkaný duchy a jinými tajemnými přízraky, které zde údajně často vídají i strážci hřbitova. Nelze kupříkladu přehlédnout gigantický náhrobek, jenž patřil baronce Stroganovové, manželce hraběte Demidoffa. Baronka byla vyhoštěna do Paříže a odloučena od svého manžela. Zemřela ve věku 40 let jako velmi bohatá žena. Říká se, […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Čarodějnictví a magie: Co na to věda?
Čarodějnictví a magie se lidé báli odedávna. Možná zde svou roli sehrávala i pověrčivost a určité nesmiřitelné pojetí smrti či existence druhého břehu. Duše zemřelých se často stávaly objektem jakéhosi pověrečného strachu… Například staří Mezopotámci dokonce věřili, že pokud nebude duch zemřelého na onom světě spokojený, může nám ublížit nebo dokonce rovněž i zabíjet. Zejména […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
panidomu.cz
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie.
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum