Domů     Masová hysterie: Mňoukající jeptišky, roztřesení školáci i zářivý démon
Masová hysterie: Mňoukající jeptišky, roztřesení školáci i zářivý démon

„Tohle už je šedesátý člověk, šéfe. Měli bychom s těmi brouky něco udělat,“ položí úředník lejstra na pracovní stůl svého nadřízeného. Vedoucí si unaveně přejede rukou po obličeji. Situace se zhoršuje každým dnem a výroba stagnuje.

„Dobrá, zavolám majiteli,“ slíbí. Jiná možnost už stejně nezbývá…

I když se projevy davové hysterie mohou často jevit mimořádně děsivě nebo neuvěřitelně, není to tak vzácný fenomén, jak by se mohlo zdát.

Události, při kterých různí lidé ve společné skupině, například studenti ve škole, kolegové anebo obyvatelé jednoho města, vykazují stejné fyzické příznaky jsou zdokumentovány už od 14. století na různých místech světa. A někdy může jít o skutečně dramatické momenty!

Jako v kočičím útulku

Kdy: 1491

Na konci 15. století se řádové sestry v evropských klášterech dají do mňoukání, štěkání, ptačího pípání nebo začnou kousat.

Jeden z prvních zdokumentovaných případů se vyskytne v roce 1491 v klášteře na severu Francie, kdy jedna ze zdejších jeptišek začne mňoukat jako kočka. Ostatní sestry ji následují a brzy se epidemie rozmůže natolik, že vesničané v okolí mají strach.

A to takový, že před klášterem musí být rozmístěna četa vojáků. Vše skončí, jako začalo, tedy znenadání. Zda k tomu přispěla pohrůžka bičování, pokud jeptišky nepřestanou, není známo. V dalších staletích se v regionu západní Evropy objevují podobné případy.

Dnešní odborníci se přiklánějí k tomu, že podobné projevy lze vysvětlit přísnými podmínkami, ve kterých byly tehdy jeptišky nuceny žít. Mnohé z nich přitom do kláštera vstoupit ani nechtěly, ale musely splnit přání rodičů.

Život ve středověkých klášterech nebyl snadný a tlak na řeholnice byl značný.
Život ve středověkých klášterech nebyl snadný a tlak na řeholnice byl značný.

Já to nenapíšu…

Kdy: 1905

Několik německých škol je v roce 1905 zasaženo nevysvětlitelnou epidemií tělesného chvění. Jako první se objeví u studentky v Míšni, která se začíná třást během psaní. Třes postupně zesiluje a nakonec se změní v nekontrolovatelné záškuby celého těla.

V následujících měsících se podobné symptomy objeví i u dalších žáků a studentů okolních škol. Vše dojde tak daleko, že nejsou schopní vůbec psát. K třesu dochází pouze tehdy, když dostanou písemné úkoly a na jejich výsledku velmi záleží.

Nejde přitom o žádné lajdáky nebo ignoranty, ale naopak o velmi nadané a svědomité studenty. Vše je tehdy zřejmě způsobeno stresem z toho, aby při testech uspěli a problém přiživují ještě zprávy o jiných podobných případech v okolí.

Studenti jsou nakonec „léčeni“ elektrošoky, ale mnohem více jim pomůže, když dostanou na nějaký čas volno od písemných testů. Brzy poté se vše vrací do běžného stavu.

Na studentech byly vyzkoušeny elektrošoky, nakonec pomohlo volno od písemek.
Na studentech byly vyzkoušeny elektrošoky, nakonec pomohlo volno od písemek.

Brouci v továrně

Kdy: 1962

Projevy podivné nemoci ochromí v červnu 1962 jedno z oddělení textilní továrny v Severní Karolíně. Poté, co se fabrikou rozšíří zpráva, že v jednom z kontejnerů s látkami se vyskytovali podivní brouci, začne se mezi dělníky a dělnicemi šířit záhadná nemoc.

Kolabují přímo v práci, stěžují si, že jsou malátní, slabí, zvracejí a mnozí jsou dezorientovaní. Tvrdí, že se u nich příznaky rozvinuly poté, co byli pokousáni tímto neznámým hmyzem. Celkem onemocní přes 60 pracovníků.

Majitelé továrny se rozhodnou pro vyhubení brouků a obrátí se na specializovanou firmu. Ta však žádné podobné potvůrky nenajde a tak se na místo rozjedou specialisté na přenosné nemoci.

Po výzkumu dospějí k názoru, že vše začalo u skutečného kousnutí běžným hmyzem u několika lidí, kdy postižení věřili, že pochází od importovaného brouka. Úzkost byla pak nejpravděpodobnější příčinou výskytu příznaků nemoci.

U dalších lidí v jejich okolí se pak už jednalo o projevy hromadné hysterie, aniž by byli poštípáni a lékaři také nezjistili infekční povahu potíží.

Neexistující exotičtí brouci málem způsobily kolaps výroby v textilní továrně.
Neexistující exotičtí brouci málem způsobily kolaps výroby v textilní továrně.

Zářivý démon

Kdy: 2002

Ve státě Uttarpradéš na severu Indie lidé hlásí, že je v noci napadá monstrum, které jim drásá obličej. Popisují ho jako světelný objekt, který se pohybuje vzduchem.

První zprávy o podobných útocích pocházejí z venkovských oblastí, takže jim úřady nevěnují velkou pozornost. Ale brzy se ukáže, že nejde jen o pověrčivé vesničany, případy se objeví i ve městech.

Jak se počet obětí zvyšuje a pověst se šíří, lidé se cítí znepokojeni a požadují policejní ochranu před záhadným objektem.

Aby naléhavost své žádosti zdůraznili a také proto, že mají pocit, že se jejich trápení nedostává řádné pozornosti, uspořádají demonstrace. Při jedné z nich, kde se shromáždí přes 10 000 lidí, musí zakročit policie a snaží se rozehnat rozzuřený dav střelbou.

Přitom zahyne jeden člověk. Brzy nato při podobné události přijde o život další. Ve vesnicích zabijí lidé některé ze svých sousedů, o kterých se domnívají, že právě oni na sebe berou podobu zářícího démona.

Případ hodlají oficiální místa uzavřít jako masovou hysterii, přesto se snaží poskytnout vysvětlení, aby utišili rozbouřené veřejné mínění. Podle zprávy, kterou nakonec vydají, by se prý mohlo jednat i o masivní výskyt kulového blesku.

Seriál Jahody s cukrem vyvolal u portugalských studentů nevysvětlitelné zdravotní potíže.
Seriál Jahody s cukrem vyvolal u portugalských studentů nevysvětlitelné zdravotní potíže.

Jahody s cukrem

Kdy: 2006

Žáci škol napříč Portugalskem padají na jaře 2006 jako dominové kameny. Mají závratě, na těle se jim objevuje vyrážka a trpí problémy s dýcháním. Vládní úředníci se snaží přijít věci na kloub. Jde o záhadnou alergii, chemickou látku nebo virus?

Oslovení lékaři nakonec označí viníka. Jsou to „jahody s cukrem“. Tentokrát však nejde o pochoutku, ale o název populárního seriálu pro teenagery. Těsně před vypuknutím podivné epidemie trpí hlavní hrdinové této mýdlové opery podobnou nemocí.

Událost je z odborného pohledu natolik zajímavá, že se jí zabývají i účastníci mezinárodního vědeckého sympózia.

Jde totiž o alarmující případ vlivu, který mohou mít na společnost internet a nová média (mobilní telefony, počítače, webové služby apod.), kterými si studenti předávali informace o svých problémech.

„Tyto technologie se vyvíjely tak rychle, že jsme neměli dost času na posouzení všech složek jejich dopadu,“ konstatují tehdy vědci s tím, že může jít o důležitý mezník v historii psychogenních onemocnění.

Foto: Archiv
Související články
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Záhady a tajemství
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Záhady a tajemství
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
reklama
historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne. Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo. Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami