Domů     Legendární Ellis Island: Imigrační vstupní brána do USA!
Legendární Ellis Island: Imigrační vstupní brána do USA!
18.3.2016

Všichni přišli snít svůj americký sen, všichni chtěli lepší život. A všichni museli projít legendárním Ellis Islandem – imigrační vstupní branou do Spojených států.

Kdo v ústí řeky Hudson na dohled od Manhattanu vstoupí na americkou půdu, musí uvést jméno, zemi původu, věk, pohlaví, rodinný stav, datum příjezdu i jméno lodi. Všichni se podrobí lékařské prohlídce.

Většinu pustí do země hned, někdo ale skončí na infekčním nebo na psychiatrii a někoho zadržují týdny a měsíce. Třeba Jiřího Voskovce (1905–1981) zavřou při druhé cestě do Ameriky na 11 měsíců pro podezření, že je komunista.

Za 62 let (1892–1954) fungování Ellis Islandu do Ameriky přicestuje na 12 milionů imigrantů. To podle odhadů znamená, že téměř 40 procent současných Američanů může vysledovat alespoň jednoho svého předka, který zanechal stopu na Ellis Islandu.

Země pro miliony bělochů

První vlna imigrace dorazí v roce 1814 spolu s 5 miliony bělochy ze západní Evropy a v polovině 19. století ji následuje přes 1 milion Irů, protože jejich ostrov překryje bramborová plíseň a hladomor. Současně utečou statisíce Němců, Rakušanů, Skandinávců.

A protože v roce 1870 hlásí Amerika už skoro 39 milionů obyvatel, krvavé občanské válce navzdory, vláda zakáže vstup do země prostitutkám a zločincům a pár let nato následuje zákon o „čínském vyloučení“ a restriktivní opatření proti „bláznům“ a „idiotům“.

První z milionů

Přesto počet obyvatel a přistěhovalců roste neustále, proto vláda rozhodne vybudovat bránu do Ameriky na Ellis Islandu, bývalém ostrově indiánů, bývalém útočišti měkkýšů, bývalém vojenské opevnění a bývalém skladu munice.

Poskytne 75 000 dolarů (dnes 45 milionů Kč) a nechá vystavět první federální imigrační stanici. Dělníci zdvojnásobí plochu na 24 000 m² navezenými odpadky ze skládky a vytěženým materiálem z ražby newyorské podzemky.

Když 1. ledna 1892 Ellis Island konečně otevře svoje úřadovny, čekají v newyorském přístavu už tři lodě plné lidí. První 700 přistěhovalců z 12 milionů. Vůbec první projde přes úředníky Annie Mooreová z irského Corku.

V ten den má 15. narozeniny. Společně s dvěma bratry přijeli za svými rodiči. Od úředníka dostane pozdrav a zlatý desetidolar! Ten samý rok ji následuje dalších 450 000 přistěhovalců a počty dál rostou.

10 000 denně

V roce 1907 projde vstupní branou Ameriky více než milion imigrantů. Zároveň se mění národnostní skladba.

Jestliže dřív utíkali do Ameriky hlavně Němci, Irové, Britové a Skandinávci, postupně je střídají Židé z carského Ruska, Italové kvůli chudobě a s nimi Poláci, Maďaři, Češi, Srbové, Slováci nebo Řekové. Mimo Evropu to jsou Syřané, Turci nebo Arméni.

V přistěhovalecké špičce v letech 1900–1914 projde stanicí 5 000 až 10 000 lidí denně!

Obrázky z americké historie

Zdi Ellis Islandu vyprávějí příběhy milionů lidí a jeden z úředníků k některým přiřazuje i fotky. Augustus Frederick Sherman (1865–1925) pracuje na imigračním od začátku až do své smrti jako registrační úředník.

Třiatřicet let. A nikdy ho nepřestane fascinovat původ uprchlíků – ta rasová směsice, národnostní pestrost a kulturní prostředí.

V mezičase, kdy se čeká na vyřízení, kdy lékaři kontrolují přistěhovalce na více než 60 nemocí, kdy všem děsivě a bolestivě převracejí oční víčka kvůli trachomu (infekční onemocnění oka) a kdy podezřelé nebo nakažené označí křídou a zadrží je na bližší zkoumání, tak Sherman fotí.

Přesvědčuje jednotlivce, rodiny a skupiny, aby otevřeli kufry, vytáhli svoje národní oděvy a stali se součástí dynamického období americké historie. Fotoaparátem s dlouhou expozicí vytvoří přes 200 snímků.

Zachytí obrazy rumunských pastýřů, německých horalů, ruských kozáků, romských rodin i běženců z Československa.

Všichni jsme migranti

Rušné období u okének utlumí první světová válka:

v roce 1915 tu úředníci registrují už jenom 178 416 lidí a v posledním roce konfliktu dokonce 28 867. Po válce migrace zase drtivě přeroste 500 000 lidí ročně, proto prezident Warren G. Harding (1865–1923) podepíše v roce 1921 Zákon o imigračních kvótách, podle kterých roční migrace z jakékoli země nesmí překročit 3 procenta z celkového počtu přistěhovalců té dané země z roku 1910. A tři roky nato zlatý věk přistěhovalectví de facto končí, protože Spojené státy přijmou další zákon o kvótách 165 000 migrantů ročně.

Během dalších 30 let dorazí už „jenom“ 2,3 milionu lidí. S hospodářskou krizí ve 30. letech navíc roste vlna odporu vůči uprchlíkům, tehdy ale na Američany apeluje prezident Franklin D. Roosevelt (1882–1945) slovy:

„Vzpomeňte si, vždycky si vzpomeňte, že my všichni, a já obzvlášť, jsme potomky imigrantů a revolucionářů.“ Toho posledního migranta zaeviduje úředník na Ellis Islandu v listopadu 1954, je jím norský obchodní námořník Arne Peterssen.

Foto: Shutterstock.com, Library of Congress, NPS Photo, Everett historical
reklama
Související články
Lifestyle
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Lifestyle
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
Lifestyle
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší…   Mikroplasty jsou úlomky plastů o velikosti 100 nanometrů až 5 milimetrů, nanoplasty jsou pak menší než 20 mikrometrů. Podle posledních závěrů […]
Lifestyle
3 svatební pověry: Černá kočka se dávala jako dar!
Na který den je nejlepší naplánovat svatbu? V anglosaském folkloru je to středa, židé zase věří, že je to úterý. A pokud budeme pověrčiví, který den naopak nepadá v úvahu? Podle Angličanů je zatracovaným dnem sobota. A teď nastane zmatek: Španělé a velká část Latinské Ameriky se odmítají brát v úterý! Svateb je v tento […]
reklama
věda a technika
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
Někdy je naše tělo zkrátka rychlejší než my. Nečeká, než nám něco docvakne v hlavě, a na jistý vnější podnět hned reaguje samo. Proč to nejde zastavit? Je to reflex! Pokus, při kterém lékař pacienta klepne kladívkem pod kolenem, tomu se stáhne stehenní sval a vykopne nohu vpřed, všichni známe. Zajímavých reflexů však naše tělo […]
historie
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
Méšova stéla popisuje vítězství Moabitů nad Židy
Území Izraele tvoří jedno velké archeologické naleziště, téměř při každém kopnutí do země tu dostávají biblické příběhy reálné obrysy a tajemné postavy z Písma svatého se vynořují z hlubin starověku. Potvrzuje se, že skutečně existovaly. „Můžeme přečíst jedno písmeno a to B, o čemž si ostatní myslí, že by mohlo být začátkem slova Balak,“ říká například Ronald Hendel, profesor […]
Malíř Alfons Mucha v Praze čelil závisti
Nabídka, která se neodmítá. Právě tu dostává Alfons Mucha v létě 1909 v Čechách, kam se na skok vrací. Jde o malířskou výzdobu interiérů čerstvě dostavěného Reprezentačního domu hlavního města Prahy (dnešní Obecní dům). Mucha o tuto práci přitom projeví zájem už v roce 1905. Tehdy malíře Alfonse Muchu (1860–1939) navštíví starosta Prahy Vladimír Srb. (1856–1916), aby mu […]
Podnikání Františka Štěpána Lotrinského zaplatilo dluh v rakouské státní kase
Františka Štěpána Lotrinského láká armáda. K vojenské kariéře však nemá schopnosti a jeho žena Marie Terezie to naštěstí brzy pochopí. Snaží se ho proto přesvědčit, aby neodjížděl k vojsku, a užívá k tomu typicky ženské zbraně. „Uchýlila jsem se k našim obvyklým prostředkům, polibkům a slzám, ale co ty u manžela po devítiletém manželství zmohou? Také jsem ničeho […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Mořský mnich: Prastaré tajemství z hlubin moří
enigmaplus.cz
Mořský mnich: Prastaré tajemství z hlubin moří
Je rok 1546, když moře na pobřeží největšího dánského ostrova Sjælland vyvrhne podivného tvora. Nic podobného dosud lidské oko nespatřilo. Bytost je napůl ryba a napůl člověk! Nález se okamžitě st
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Denivky na talíři
panidomu.cz
Denivky na talíři
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Potravinové lesy: Přírodní produkty zdarma, zlepšení klimatu i zdraví lidí
21stoleti.cz
Potravinové lesy: Přírodní produkty zdarma, zlepšení klimatu i zdraví lidí
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá