Domů     Kudy jezdí smrt?10 nejnebezpečnějších cest na světě
Kudy jezdí smrt?10 nejnebezpečnějších cest na světě

Denně se přesouváme z místa na místo, a tak již silnice či železnice vnímáme jako běžnou součást našich životů. Ovšem existují i místa, která byste při cestování měli raději vynechat. Seznamte se s nejnebezpečnějšími silnicemi světa…

Tunel Guoliang

Kde se nachází: vesnice Guoliang, provincie Henan, Čína

Když se obyvatelé horské vesničky Guoliang, odříznuté od zbytku světa strmou vysokou skálou, nedočkali silnice od vlády, rozhodli se zbudovat si ji sami. Bez inženýrů a strojů jim stavební práce trvaly pět let.

Roku 1977 dokončili zhruba 1,2 km dlouhý tunel, zasekaný do skály. Je široký necelé čtyři metry, takže potkat auto v protisměru byste v něm rozhodně nechtěli.

Silnice byla postavená bez odborníků. Foto: Shutterstock
Silnice byla postavená bez odborníků. Foto: Shutterstock

Železnice skrz tržiště Maeklong

Kde se nachází: město Maeklong, provincie Samut Songkhram, Thajsko

Jeden z největších trhů s čerstvými mořskými plody v Thajsku se nachází asi 70 km jihozápadně od Bangkoku. Vypadá jako stovky jiných, dokud neuslyšíte houkání vlaku.

Vede jím totiž 100 metrů železniční trati, po které osmkrát denně projíždí rychlostí 15 km/hod. vlak. Trhovci pak urychleně sbalí své stánky, aby po průjezdu soupravy vše vrátili na své místo.

Tržnice se několikrát denně mění na železnici.  Foto: Shutterstock
Tržnice se několikrát denně mění na železnici.  Foto: Shutterstock

Cesta Yungas

Kde se nachází: mezi městy La Paz a Coroico, Bolívie

Přezdívku „Silnice smrti“ si zhruba 60 kilometrů dlouhá cesta, oficiálně pojmenovaná Yungas Road, nevysloužila jen tak. Prašná, místy jen tři metry široká silnice klesá z výšky 3300 do 360 metrů a je plná zatáček a serpentin.

Často se na ní přitom v minulosti vyhýbaly přelidněné autobusy s plně naloženými náklaďáky. Lemují ji pomníky tisíce obětí dopravních nehod.

Cestu postavili v roce 1930 paraguajští vězni. Od roku 2006 ji nahradila mnohem bezpečnější rychlostní silnice. Foto: Ilusona/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0
Cestu postavili v roce 1930 paraguajští vězni. Od roku 2006 ji nahradila mnohem bezpečnější rychlostní silnice. Foto: Ilusona/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Eyre Highway

Kde se nachází: vede přes Nullarborskou pláň, západ a jih Austrálie

Dálnice vedoucí skrz Austrálii nese jméno průzkumníka Edwarda Johna Eyre (1815–1901), který jako první Evropan překročil mezi roky 1840 až 1841 poušť Nullarbor o rozloze 200 000 km2. Silnice je dlouhá 1660 km a patří k místům s největší nehodovostí v Austrálii.

Důvod je prostý – cesta je tak monotónní, že řada řidičů za volantem zkrátka usne.

Australská silnici je nebezpečná svou monotónností. Foto: Shutterstock
Australská silnici je nebezpečná svou monotónností. Foto: Shutterstock

Železnice přes „Ďáblův nos“

Kde se nachází: skalní stěna mezi městy Alausí a Sibambe, Ekvádor

Výstavba železniční trati, která měla spojit pobřežní město Guayaquil s hlavním městem Ekvádoru Quitem, začala v roce 1899. Nejobtížnějším úsekem byl 800 metrů vysoký útes, Ďáblův nos, do kterého vytesali dělníci řadu strmých výhybek.

Práce si vyžádaly nejméně 2000 životů, ale roku 1902 byla železnice na Nariz del Diablo dokončena.

Trať fungovala do roku 1997, kdy ji zpustošily sesuvy půdy, způsobené v důsledku jevu El Niño. Foto: Shutterstock
Trať fungovala do roku 1997, kdy ji zpustošily sesuvy půdy, způsobené v důsledku jevu El Niño. Foto: Shutterstock

Pambanský most

Kde se nachází: spojuje indickou pevninu s ostrovem Pamban, Indie

Železniční most, dlouhý 2065 metrů, vede přes moře v jižní Indii. Od roku 1914 spojuje ostrov Pamban s pevninou. Stojí na 143 betonových pilířích, kolejnice vedou jen 12,5 metru nad mořskou hladinou.

V centrální části se most zvedá, aby pod ním mohly proplouvat lodě. Roku 1964 most poškodil cyklon, a na 64 dní tak ostrov izoloval od pevniny. Od té doby je doprava vždy zastavena, pokud rychlost větru překročí 64 km/hod.

Most spojuje ostrov s pevninou. Foto: Shutterstock
Most spojuje ostrov s pevninou. Foto: Shutterstock

Karákóramská dálnice

Kde se nachází: vede z Kašgaru v Číně do Abbottábádu v Pákistánu

Dálnice vede přes čtyři nejvyšší světová pohoří (Karákóram, Hindúkuš, Himálaj a Pamír). Je dlouhá 1300 km. Její stavba, při které zahynuly stovky čínských dělníků, byla zahájena roku 1959 a trvala 20 let.

V průsmyku Chandžeráb dosahuje nadmořské výšky 4693 metrů, což z ní činí nejvýše položenou mezinárodní silnici s pevným povrchem na světě.

Jedná se o nejvýše položenou silnici na světě. Foto: Shutterstock
Jedná se o nejvýše položenou silnici na světě. Foto: Shutterstock

Passage du Gois

Kde se nachází: spojuje ostrov Noirmoutier s pevninou, Francie

Čtyři a půl kilometru dlouhý přejezd z francouzské pevniny na ostrov Noirmoutier zaplavuje dvakrát denně příliv. Výška vody se při něm pohybuje od 1,3 do čtyř metrů.

Roku 1999 přes něj vedla druhá etapa cyklistického závodu Tour de France a na jeho mokrém povrchu došlo k hromadnému pádu, který zničil naděje mnoha favoritů.

Silnice je dvakrát denně zaplavená přílivem a odlivem. Foto: Shutterstock
Silnice je dvakrát denně zaplavená přílivem a odlivem. Foto: Shutterstock

Horská cesta Tianmen

Kde se nachází: hora Tianmen, provincie Hunan, Čína

Silnice dostala jméno podle hory Tianmen, vysoké 1519 m n. m., po níž se vine. K vrcholu stoupá strmě a je plná zákrut. Podle místních musíte projet 99 zatáčkami, abyste dosáhli cíle. Nejedno auto však skončilo na dně propasti, když se cestu snažilo překonat. Přesto se zde odehrálo i několik automobilových a motocyklových závodů.

Na vrchol hory vede i lanovka, která v posledním úseku cesty s drsným skonem lan 37 °, překonává několik špičatých skal.
Na vrchol hory vede i lanovka, která v posledním úseku cesty s drsným skonem lan 37 °, překonává několik špičatých skal.

Salar de Uyuni

Kde se nachází: v departmentech Potosí a Oruro, Bolívie

Největší solná pláň na světě, Salar de Uyuni, byla dříve dnem jezera. Má rozlohu 10 582 km2, což je plocha velká jako Libanon. Přes ni vede v nadmořské výšce 3650 metrů silnice, na které je ovšem velice jednoduché zabloudit.

V takové situaci nepomůže ani mobilní telefon, protože zde často není signál. V noci přitom teploty klesají až k minus 30°C. Proto je bezpečnější se na cestu vydat s průvodcem.

Solná pláň je velká jako Libanon.
Solná pláň je velká jako Libanon.
Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
reklama
Související články
Lifestyle
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu […]
Lifestyle
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě, […]
Lifestyle
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Lifestyle
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
reklama
zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
záhady a tajemství
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
enigmaplus.cz
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
Vyrazit za středověkou atmosférou je v České republice poměrně snadné. Není však moc hradů a jejich zřícenin, které by člověka vtáhly do minulosti takovým způsobem, jako to umí východočeská Lichnice.
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je