Vynikající vojevůdce, který pomáhal Johance z Arku ubránit Francii před anglickými zbraněmi, později prosluje jako násilník a masový vrah.
Diváci v západofrancouzském Nantes propuknou v nadšení! Je 26. října roku 1440 a odpudivý démon, služebník satana a vrah nevinných dětí – baron Gilles de Rais (1405–1440) se konečně houpe na provaze!
Jak mohl bohatý aristokrat a současně válečný hrdina skončit až na šibenici? A byla strašlivá obvinění, co se snesla na jeho hlavu, skutečně oprávněná?
Přátelí se s Johankou z Arku
Gilles vstoupí do francouzské armády už v 16 letech a zúčastní se řady úspěšných bitev v probíhající stoleté válce. Za svoji udatnost je povýšen do hodnosti maršála a několikrát dokonce bojuje po boku slavné Johanky z Arku (1412–1431)!
Spolu s ní je také přítomen na památné korunovaci Karla VII. (1403–1461) na francouzského krále v remešské katedrále.
Stahuje děti z kůže!
Malý chlapec se zmítá v poutech a vydává ze sebe nelidský řev! Baron se jen sadisticky směje a pokračuje v jeho strašlivém trýznění. Během léta 1432 Gilles spáchá svůj první úkladný mord!
Jeho oběťmi jsou nejčastěji nedospělí chlapci, které šlechtic vyláká do své tvrze pod záminkou, že jim nabídne práci. Poté co dítě opije vínem, dává ho Rais zajmout a v kobkách hradu kořist nemilosrdně umučí k smrti! Obzvláště si libuje ve stahování lidí z kůže.
Ukájí se nad mrtvolami
Chlíbný baron chlapce zpravidla ještě před usmrcením znásilní! Některé z nich pak rozřeže na kousky a schovává si jejich orgány jako trofeje! „Uťaté hlavy líbal a nad mrtvými těly se pohlavně ukájel,“ píše se v dobových soudních spisech.
Choutkám zvrhlého barona učiní přítrž až v roce 1440 inkviziční soud. Rais se totiž začne věnovat také černé magii a různým okultním rituálům. Brutální vraždy by mu ještě u inkvizice prošly. Provozování satanských obřadů ale nikoli! Je zatčen a odsouzen k nejvyššímu trestu oběšením.
Byl obětí spiknutí?
Baron má být zodpovědný za smrt, mučení a sexuální zneužití asi 140 lidí! Přestože je toto tvrzení podloženo nemalým množstvím důkazů, někteří lidé o rytířově vině pochybují a celý proces považují za vykonstruované spiknutí!
Podezření padá zejména na bretaňského vévodu Jana VI. (1389–1442), jenž po Raisově odsouzení získal jeho veškerý majetek.