Skip to content

Krevních dárců je málo

V dnešní době se mnoho nemocnic po celé ČR, ale i v Evropě, potýká s tím, že současní dárci krve stárnou a těch nových je pouhé minimum. Řešení tohoto problému se však již blíží. Kanadští vědci totiž přišli s novým objevem, jak by se dal tento nedostatek vhodné krve vyřešit.

Dárcovství krve se řídí striktními pravidly, nelze přijmout krev jen tak od kohokoliv. Foto: whitesession / pixabay

Světová zdravotnická organizace (WHO) udává, že k tomu, aby byl stav v ČR standardní, je zapotřebí minimálně 400tisíc dárců – tento údaj odpovídá základnímu odhadu 4 až 6 dárců na 100 obyvatel. Česko tohoto čísla ani zdaleka nedosahuje, postrádá totiž přes 100 tisíc nových dobrovolníků.

Naneštěstí komerční odběry již nemají tak vysokou účast, jež by mohla pokrýt akutní nedostatek krevních destiček. O nízkém stavu krevních dárců promluvil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), své k tomu řekly i transfuzní stanice.

Navíc každý rok dochází ke zhoršení této situace. V letních měsících navíc bývá nedostatek krve nejzávažnější. Řada lidí odjíždí na dovolené do exotických zemí, karenční doba po jejich návratu se pohybuje zhruba mezi týdnem až šesti měsíci.

Darovat krev může zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let za předpokladu, že netrpí závažnými alergiemi, neprodělal zánět jater či ledvin, neměl infarkt, nemá problémy s vysokým tlakem nebo nějakou srdeční vadu. Foto: jarmoluk / pixabay

Řešením je transformace na univerzální typ

Každý člověk má v těle 4 až 6 litrů krve. Krevní typy se podle vlastnosti červených krvinek dělí na čtyři skupiny – 0, A, B, a AB. Při krevní transfuzi je velice důležité brát v potaz tzv. krevní antigeny.

Ty totiž zamezují příjmu nevhodné krve, přičemž její transfuze vede k útoku imunitního systému na červené krvinky, a mohla by skončit dokonce i smrtí. Vědecký tým z University of British Columbia ve Vancouveru zjistil, že mikroby v našich střevech produkují enzymy, jež mohou antigeny měnit.

Z nejběžnějšího typu krevní skupiny A by tak došlo ke změně na univerzální typ 0, který může přijmout úplně každý. Není bez zajímavosti, že na molekulární úrovni se typ 0 od typu A liší minimálně. Umělá krev vytvořená pro všechny typy pacientů by vyřešila problém nedostatečného množství dárců.

„Zjištění jsou velmi perspektivní z hlediska jejich praktického využití,“ řekl Mohandas Narla z New York Blood Center. Výzkum je prozatím na laboratorní úrovni, je ještě třeba zjistit, zda nemá tato metoda vedlejší účinky.

Samozřejmostí je pak, že krev nelze odebrat od pacientů s kapavkou, HIV, TBC či drogově závislých. Zda je vhodné krev odebrat určuje vždy ošetřující lékař. Foto: frolicsomepl / pixabay

Poptávka po krvi neustále roste

Pro chod tuzemského zdravotnictví je dárcovství krve klíčové – využití nalézá jednak při transfuzích v případě těžkých úrazů, operací či léčbě otrav, krevní plazma pak slouží k výrobě různých léčivých přípravků vhodných pro pacienty s poruchami srážlivosti, pro léčbu obranyschopnosti nebo popálenin.

Podle Českého červeného kříže by bylo optimální, aby došlo v následujících letech k výraznému nárůstu prvodárců krve tempem 25 tisíc jedinců ročně.

Každoročně se ve dne 14. června připomíná Světový den dárců krve, který je vyhlášený od roku 2005 Světovou zdravotní organizaci (WHO) a Mezinárodní federací Červeného půlměsíce. Foto: AhmadArdity / pixabay
Foto: Úvodní foto: AhmadArdity / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Skutečné horory, které pronásledovaly natáčení hororu
enigmaplus.cz

Skutečné horory, které...

Lidé se rádi bojí – ale samozřejmě jen v kontrolovaném...
Byli v minulosti na Zemi obři?
enigmaplus.cz

Byli v minulosti na Zemi obři?

Obři jsou zmiňováni v Bibli, ve...
Pozor na mozkovou mrtvici
21stoleti.cz

Pozor na mozkovou mrtvici

Náhle vzniklý pokles koutku úst, porucha řeči,...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...
Přišla o dalšího životního partnera?
nasehvezdy.cz

Přišla o dalšího životního...

Představitelka potvory...
Překvapení staré 2500 let: Neznámý jazyk z Turecka
enigmaplus.cz

Překvapení staré 2500 let:...

Archeologické práce na nalezišti Ziyaret...
Čokoláda, která roste na stromě
epochalnisvet.cz

Čokoláda, která roste na...

Také jste někdy snili o tom, že máte...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Záhadná hora Krudum: Bloudí zde duše mrtvých horníků?
epochanacestach.cz

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde...

V chráněné krajinné...
Stane se z ní svobodná matka?
nasehvezdy.cz

Stane se z ní svobodná matka?

Do nového roku vkročila...
Union Glashütte opět na startu ADAC Deutschland Klassik
iluxus.cz

Union Glashütte opět na...

Byla to právě technická dokumentace,...