Skip to content
reklama
reklama

Krevních dárců je málo

V dnešní době se mnoho nemocnic po celé ČR, ale i v Evropě, potýká s tím, že současní dárci krve stárnou a těch nových je pouhé minimum. Řešení tohoto problému se však již blíží. Kanadští vědci totiž přišli s novým objevem, jak by se dal tento nedostatek vhodné krve vyřešit.

blank
Dárcovství krve se řídí striktními pravidly, nelze přijmout krev jen tak od kohokoliv. Foto: whitesession / pixabay

Světová zdravotnická organizace (WHO) udává, že k tomu, aby byl stav v ČR standardní, je zapotřebí minimálně 400tisíc dárců – tento údaj odpovídá základnímu odhadu 4 až 6 dárců na 100 obyvatel. Česko tohoto čísla ani zdaleka nedosahuje, postrádá totiž přes 100 tisíc nových dobrovolníků.

Naneštěstí komerční odběry již nemají tak vysokou účast, jež by mohla pokrýt akutní nedostatek krevních destiček. O nízkém stavu krevních dárců promluvil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), své k tomu řekly i transfuzní stanice.

Navíc každý rok dochází ke zhoršení této situace. V letních měsících navíc bývá nedostatek krve nejzávažnější. Řada lidí odjíždí na dovolené do exotických zemí, karenční doba po jejich návratu se pohybuje zhruba mezi týdnem až šesti měsíci.

blank
Darovat krev může zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let za předpokladu, že netrpí závažnými alergiemi, neprodělal zánět jater či ledvin, neměl infarkt, nemá problémy s vysokým tlakem nebo nějakou srdeční vadu. Foto: jarmoluk / pixabay

Řešením je transformace na univerzální typ

Každý člověk má v těle 4 až 6 litrů krve. Krevní typy se podle vlastnosti červených krvinek dělí na čtyři skupiny – 0, A, B, a AB. Při krevní transfuzi je velice důležité brát v potaz tzv. krevní antigeny.

Ty totiž zamezují příjmu nevhodné krve, přičemž její transfuze vede k útoku imunitního systému na červené krvinky, a mohla by skončit dokonce i smrtí. Vědecký tým z University of British Columbia ve Vancouveru zjistil, že mikroby v našich střevech produkují enzymy, jež mohou antigeny měnit.

Z nejběžnějšího typu krevní skupiny A by tak došlo ke změně na univerzální typ 0, který může přijmout úplně každý. Není bez zajímavosti, že na molekulární úrovni se typ 0 od typu A liší minimálně. Umělá krev vytvořená pro všechny typy pacientů by vyřešila problém nedostatečného množství dárců.

„Zjištění jsou velmi perspektivní z hlediska jejich praktického využití,“ řekl Mohandas Narla z New York Blood Center. Výzkum je prozatím na laboratorní úrovni, je ještě třeba zjistit, zda nemá tato metoda vedlejší účinky.

blank
Samozřejmostí je pak, že krev nelze odebrat od pacientů s kapavkou, HIV, TBC či drogově závislých. Zda je vhodné krev odebrat určuje vždy ošetřující lékař. Foto: frolicsomepl / pixabay

Poptávka po krvi neustále roste

Pro chod tuzemského zdravotnictví je dárcovství krve klíčové – využití nalézá jednak při transfuzích v případě těžkých úrazů, operací či léčbě otrav, krevní plazma pak slouží k výrobě různých léčivých přípravků vhodných pro pacienty s poruchami srážlivosti, pro léčbu obranyschopnosti nebo popálenin.

Podle Českého červeného kříže by bylo optimální, aby došlo v následujících letech k výraznému nárůstu prvodárců krve tempem 25 tisíc jedinců ročně.

blank
Každoročně se ve dne 14. června připomíná Světový den dárců krve, který je vyhlášený od roku 2005 Světovou zdravotní organizaci (WHO) a Mezinárodní federací Červeného půlměsíce. Foto: AhmadArdity / pixabay
Foto: Úvodní foto: AhmadArdity / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Skutečné Čelisti: Žraločí sériový zabiják rozpoutá v New Jersey peklo!
enigmaplus.cz

Skutečné Čelisti: Žraločí...

Žralok bílý patří právem k nejobávanějším...
Bude svatba, nebo další zklamání?
nasehvezdy.cz

Bude svatba, nebo další...

Už jednou měla Eva...
Pošle partnera na mateřskou?
nasehvezdy.cz

Pošle partnera na mateřskou?

Už za pár dnů se z EVY...
Medové chilli brambory
tisicereceptu.cz

Medové chilli brambory

Pikantní varianta je skvělá samotná i jako příloha....
Jak čaruje fata morgána?
epochalnisvet.cz

Jak čaruje fata morgána?

Fata morgána je fascinující jev, opředený řadou mýtů....
Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha
epochanacestach.cz

Pohoří Smrčiny: Po stopách...

Oblast skal na okraji...
Straší na hradě duch tureckého vojáka?
enigmaplus.cz

Straší na hradě duch...

Mohutný hrad v maďarském městě Eger se...
Potápky Prim pro ty, kdo se nebojí výzev
iluxus.cz

Potápky Prim pro ty, kdo se...

Svět ticha, jen modrá hlubina a vy. Objevování...
Umění cestovat nalehko
panidomu.cz

Umění cestovat nalehko

Chystáte se na několikadenní dovolenou a...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Vrátil se ke své bývalé manželce
skutecnepribehy.cz

Vrátil se ke své bývalé...

Když jsem se seznámila se...
Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...