Skip to content

Konspirace: Tají vědci pravdu o tom, že lidé žili v době dinosaurů?

Že Země není středem vesmíru a Slunce kolem ní neobíhá, věděli už Galileo Galilei nebo Jan Kepler. Nicméně, ještě v tomto století lze nalézt řadu lidí, kteří to dosud nevědí. Podle nich to před nimi vědci tají.

Stejně jako skutečnost, že první lidé žili ve stejné době jako dinosauři. Není ale něco takového absurdní?

Před časem proběhla v Evropské unii a v Rusku dvě na sobě nezávislá sociologická šetření. Výzkumníci chtěli zjistit, jak obyvatelé EU a Ruska znají základní vědecké poučky. Výsledky výzkumu byly překvapující a pro někoho možná i šokující.

Celá čtvrtina Rusů je totiž přesvědčena, že Slunce obíhá kolem Země. U Evropanů je ale situace ještě horší – tomu, že Země je středem vesmíru, věří dokonce celá třetina jejích obyvatel.

1
Že Slunce není středem solárního systému věří stále nemálo lidí.

Na poplach by měla začít bít především místa, která jsou odpovědna za vzdělání. Nejen že se v poslední době výrazně snižuje historické povědomí, tento trend už pohlcuje i přírodní vědy. Například 30 procent Rusů uvedlo, že první lidé žili ve stejné době jako dinosauři.

57 procent obyvatel Ruské federace zas tvrdí, že veškerá radioaktivita je dílem člověka. Téměř 20 procent Evropanů pak nemá tušení o tom, že rostliny produkují kyslík. Ve srovnání se zbytkem Evropské unie dopadli Češi pozoruhodně dobře.

Lépe dopadli jen Švédové. Na otázky z nejrůznějších vědeckých oborů odpovědělo správně 74 procent Čechů, což je o 12 procent lepší výsledek, než byl průměr celé Evropské unie.

2
Věda mezi Evropany podporu má.

Ač tedy znalosti Evropanů nijak neohromují, věda se na našem kontinentu těší značné podpoře. Tři čtvrtiny Evropanů souhlasí s názorem, že vědecký výzkum by měl mít masivní vládní podporu.

3
Nemálo lidí hlásá i tak potrhlé torie, jako například že je Země placatá.

Sociologové z moskevského střediska VCIOM upozorňují na to, že za poklesem všeobecného rozhledu nestojí jen zhoršující se úroveň výuky na školách. Svou roli zde sehrávají i senzacechtivá média, zvláště některá internetová, která bezostyšně šíří lži a bludy.

Lidé se stále častěji dostávají pod vliv pseudovědeckých, mystických a nábožensky zaměřených informací. Týká se to především lidí s nedostatečným vzděláním.

4
Podle některých výzkumů konspiračním teoriím věří lidé nevzdělaní se sklony k politickému radikalismu.

Ruská média si přitom s oblibou utahují z Američanů a z jejich školského systému. Často se v ruských novinách objevují informace, že vedle Darwinovy teorie bude na některých školách v USA probíhat i výuka kreacionistické teorie, která tvrdí, že vše, včetně člověka, je výtvorem Boha.

Foto: Youtube, NASA
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články