Skip to content

Konspirace: Kdo byl ve skutečnosti první na Mount Everestu?

Oficiálně se má za to, že na nejvyšší horu světa poprvé vystoupal novozélandský horolezec Edmund P. Hillary s šerpou Tenzingem Norgayem v roce 1953. Jenže mnozí věří, že ve skutečnosti první nebyli…

Existuje možnost, že extrémně nebezpečný výstup se podařil už v roce 1924 výpravě britského horolezce George Malloryho. Po náročném výstupu a kvůli zhoršujícímu se počasí se k vrcholu vydává pouze Mallory s dalším horolezcem Andrew Irvinem. 8. června 1924 krátce po poledni jsou naposledy spatřeni členem britské expedice, jak sestupují směrem od vrcholu. Potom už je nikdy nikdo neviděl.

Edmund P. Hillary a Tenzing Norgay

Kam zmizel fotoaparát?

Expedice se stala terčem spekulací. Podařilo se jim dostat na vrchol? „Později se našlo několik skromných pozůstatků z výbavy skupiny a tiskem několikrát proběhla i zpráva o nalezení těl. Jako pravdivá se ukázala být až ta z května 1999.

Malloryho tělo leželo v nadmořské výšce 8155 metrů,“ uvádí český záhadolog Jan A. Novák. Jenže objev záhadu nerozluštil. Členové pátrací expedice totiž doufali, že u těla naleznou horolezcův fotoaparát Kodak, na kterém by mohl být vrcholový snímek dokládající Malloryho i Irvingovo prvenství.

Tělo G. Malloryho.
Foto: secretsoftheice.com, www.tripsavvy.com, www.achievement.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …