Skip to content

Konec Incké říše. Mohly za pád Inků neštovice?

Vyspělý a mocný národ Inků, který předpovídal návrat svého boha, přivítal místo něj španělské dobyvatele. Opravdu způsobili pád Incké říše?

Incká říše se začala rodit okolo 12. století v údolí, kde leží město Cuzco. Její původ je i nadále zahalen tajemstvím, původně se však vynořila ze starších tzv. kečuánských kmenů.

Proč nepotřebovalo Cuzco hradby

V době vlády Inky Pachacutiho se Incká říše rozšiřovala a vzkvétala. Chrámy byly budovány z masivních kamenných bloků tak přesně, že by se mezi ně nevešla ani žiletka. Ve městě nebyly nalezeny žádné hradby, Inkové totiž spoléhali na svou bojovou pověst a sílu.

Město Cuzco nebylo nikdy opevněno.
Město Cuzco nebylo nikdy opevněno.

Bezradnost proti evropským nemocím

V roce 1526 k severní hranici incké říše poprvé dorazili Španělé. Evropané s sebou přinesli nemoci, na které nebyli domorodí obyvatelé připraveni. Inckou říši zasáhla mohutná epidemie černých neštovic, které podlehlo okolo 25 000 obyvatel.

Colonización de América_640
Evropané zavlekli do Ameriky hodně nemocí, včetně černých neštovic.

Rozpůlení říše

Jelikož neštovicím podlehl i vládnoucí Inka Huayna Capac i jeho nejstarší syn, vláda se rozdělila mezi další dva mladší syny. Bratrovražedné boje o trůn vypukly v občanskou válku a přispěly k zániku říše mnohem více než samotný příjezd španělských dobyvatelů, kteří pod vedením Francisca Pizarra v roce 1532 přistáli u ekvádorských břehů.

Občanská válka zapříčinila nejvíce pád Incké říše.
Občanská válka zapříčinila nejvíce pád Incké říše.

Pizzaro, vyslanec Slunečního boha

Vládce Atahualpu zastihla zpráva o příjezdu podivně oblečených cizinců. Pizzaro se 168 muži, 27 koni, 12 puškami a 4 děly nemohl pomýšlet na přímý vojenský úder. Využil proto jejich bázně a pověrčivosti.

Inkové totiž bělochy pokládali za vyslance Slunečního boha.

Podlý útok Španělů na bezbranné Inky.
Podlý útok Španělů na bezbranné Inky.

Pád Inků

Inkové se tak stali obětí zrádného útoku španělských konkvistadorů. Šokovaní indiáni se vůbec nepostavili na odpor a byli většinou pobiti. Atahualpa byl zajat, a přestože svůj slib splnil a jeho poddaní naplnili místnost až po strop zlatem, Španělé ho nepropustili a popravili.

V následujících letech vypuklo ještě několik povstání, slavný věk Inků ale skončil.

Popravený Atahualpa.
Popravený Atahualpa.
Foto: Shutterstock.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články