Hrdinou filmu Hledá se Nemo je rybka Klaun očkatý (Amphiprion ocellaris). Ve skutečnosti možná smysl pro humor opravdu nemá, ale rozhodně se nenudí a jeho rodičovský život je možná ještě napínavější než ten filmový.
Rybka dorůstající délky 7–14 cm žije v korálových útesech Indického a Tichého oceánu. Navzdory pojmenování je mu však blízký spíš adrenalin než humor. Jeho druh totiž uzavřel smlouvu o spolupráci s nebezpečnou sasankou.
Většinu času se pohybuje kolem své sasanky a neustále ji střeží. Před jiným klauny, kteří by ho mohli vystrnadit, i před většími rybami, které by mohly sasance ukousnout chapadla. Při ohrožení se naopak mezi žahavá chapadla bleskově ukryje.
Něco za něco
Za poskytnutou ochranu pak zbavuje sasanku parazitů nebo funguje jako návnada a láká ryby, které si pak může dravý korálnatec dát k obědu.
„Klaun se žahavých chapadel bát nemusí, protože jeho tělo chrání vrstva ochranného slizu,“ prozrazuje bioložka Daphne G. Fautinová. S touto ochranou se ovšem nerodí. Vytváří si ji až při „nastěhování“ a udržuje ji pobytem mezi chapadly.
Kdyby musel na delší dobu pryč, ztratí sekret účinnost a celým procesem aklimatizace by po návratu musel projít znovu. Není bez zajímavosti, že imunitu před žahadly vytváří očkatí rodiče i svým potomkům.
Třou chapadlem sasanky jikry, tak, aby je sliz z chapadel obalil a ony se stávají imunní před žahnutím dřív než se vylíhnou.

Taková normální rodinka
Když už je řeč o potomstvu. Klauni jsou domácké typy. Pár dnů po narození si najdou vlastní sasanku a usadí se. Žije v monogamním páru, kde je samička tou dominantní (a také větší).
Pokud se pár z nějakého důvodu rozdělí, samička sice nějakou dobu nové nápadníky odmítá, ale časem je ochotna přijmout náhradníka.
V bezpečí jedovatých žahadel se také oddávají milostným hrátkám, po nichž samička klade poblíž sasanky 500 až 1000 oranžových jiker. O ty se stará sameček a brání je před nebezpečím. Mimo jiné na ně fouká vodu, aby je zásoboval kyslíkem a současně je čistil.
Nemá to chudák jednoduché, protože samička, i když ho občas vystřídá, si ho péčí o potomstvo testuje. Když se stará špatně, prostě ho ze sasanky vykopne a najde si náhradu.

On je ona, když je to potřeba
Rodiče očkatí nemusí přemýšlet zda to bude kluk nebo holka, protože všichni klauni se rodí jako samci. Jsou proterandričtí hermafroditi s postupným dozráváním jednotlivých typů pohlavních žláz a v samičky se přeměňují až v dospělosti. Tedy mohou, ale nemusí.
Což má tu výhodu, že nemusí pracně hledat samičku. Potkají–li se v jedné sasance dva samečci, ten větší a silnější se změní v samičku.
Pokud samička z nějakého důvodu zahyne, pak se sameček, pokud chce v sasance zaujmout dominantní postavení, promění v samičku, a na jeho místo nastoupí druhý nejsilnější sameček z hejna.
