Špatná strava, nadměrný stres, časté užívání léků nebo zákeřná bakterie. Tohle všechno může způsobit žaludeční vředy, které není radno podceňovat.
Alespoň jednou v životě žaludeční vřed potrápí každého desátého Čecha. Žaludeční vředy jsou chronické vředové onemocnění s častým výskytem akutních obtíží, nejčastěji na jaře a na podzim.
Žaludeční vředy jsou zánětlivé onemocnění postihující oblasti trávicího traktu. Ve zkratce – vřed vzniká při porušení rovnováhy mezi ochrannými faktory (hlen na sliznici) a faktory agresivními (žaludeční šťáva s aktivním pepsinem).
Takto obnažená sliznice je natrávena a vzniká vřed.
Vředy mohou být způsobené jednak infekcí bakterií Helicobacter pylori, dlouhodobým užíváním nesteroidních protizánětlivých léků (Aspirin nebo Ibuprofen), po těžkých operacích nebo popáleninách, ale svou roli hraje také stres a nezdravý životní styl (kouření, alkohol, špatná strava).
Lékaři klasifikují dva nejčastější typy peptických vředů podle jejich umístění v trávicím traktu. Žaludeční vředy se vyskytují ve sliznici žaludku a dvanáctníkové vředy se vyskytují směrem k začátku tenkého střeva neboli dvanáctníku.
Jak žaludeční vřed poznat?
Odpověď je jednoduchá – podle bolesti. Ta totiž patří k nejčastějším a nejspolehlivějším projevům onemocnění. Bolest se obvykle objevuje v horní části břicha nebo mezi hrudní kostí a břichem a zpravidla se ozývá při jídle.
U dvanáctníkového vředu se však bolest vyskytuje především nalačno a zmírní se po jídle.
Mezi další příznaky patří pálení v jícnu, pálení žáhy nebo kyselé zvracení, u žaludečních vředů může být přítomné také nechutenství, říhání, pocity slabosti, nevolnost a s tím spojený váhový úbytek.
Varovnými příznaky, které mohou značit krvácení z vředu, jsou černá stolice, zvracení čerstvé krve nebo chudokrevnost. Pokud se u vás tyto projevy vyskytnou, návštěvu lékaře rozhodně neodkládejte.
U neléčených vředů hrozí velmi vážné komplikace, například krvácení nebo jejich prasknutí, či dokonce rozvoj zhoubného onemocnění.
Lékař po vás bude chtít veškeré informace, a pak vás pravděpodobně pošle na gastroskopii, což je vyšetření, při kterém se ústy do žaludku zavádí speciální optický přístroj, takzvaný endoskop, kterým lékaři zjistí případné nemoci jícnu, žaludku i části tenkého střeva.
Upravte jídelníček
Co se týče léčby, ničeho drastického se bát nemusíte, protože operace žaludečního vředu se provádí v případě komplikací, jako je krvácení nebo perforace vředu.
Odborník vám proto pravděpodobně doporučí především změnu životního stylu, tedy méně stresu, žádné kouření a alkohol, a vhodnou dietu.
Vyhýbejte se všem smaženým a tučným jídlům, konzervovaným potravinám, citrusovému ovoci, zelenině, která nadýmá, ostrému koření, kynutým a sladkým pokrmům, plnotučným mléčným výrobkům, syceným, energetickým a kofeinovým nápojům.
Naopak mezi vhodné potraviny patří brambory, jáhly, rýže, špenát, brokolice, med, mandle, kefír, lesní ovoce, kysané zelí, libové maso. Doporučuje se také užívání gelu z aloe vera. Důležité je dodržovat pitný režim a pít dostatek vody.
To pomáhá udržovat vlhkost ve střevech a zlepšit trávení. Ke zlepšení potíží můžete přispět i bylinnou kúrou.
K pomocníkům, kteří likvidují Helicobacter pylori, patří například tymián, vlaštovičník, květ měsíčku, islandský lišejník, ale i zelený čaj nebo obyčejná cibule. Ke zmírnění obtíží dále pomáhají antacida (neutralizace žaludečních šťáv).
Tyto léky jsou volně prodejné, nikoliv však vhodné k dlouhodobému užívání. Důležitý pro léčbu žaludečních vředů je také dostatečný tělesný i duševní klid. Dostatek spánku působí přímo blahodárně.
Když nastanou komplikace…
Léčba žaludečních vředů lékařskou formou se provádí kombinací více druhů antibiotik, jejichž úkolem je odstranění infekce, snížení projevů žaludečních vředů a nakonec samotné zhojení vředů.
Občas však může potrápit pacienta i prasklý žaludeční vřed, který bývá důsledkem neléčené vředové choroby.
Projevuje prudkou bolestí břicha, která se nejprve projevuje v nadbřišku, ale kvůli následnému vytékání obsahu žaludku do dutiny břišní se přesunuje dolů k podbřišku. Břišní stěna tuhne a je bolestivá na dotek.
Rozvíjející se zánět pobřišnice pak vede k zastavení činnosti střev. Pokud má pacient podezření na prasklý žaludeční vřed (či jiný vřed v trávicí soustavě), měl by okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. V tomto případě je totiž nutný neodkladný chirurgický zákrok.
Stejně tak je třeba okamžitá operace, pokud vřed pronikne do vedlejšího orgánu, například do slinivky břišní.