Skip to content
reklama

Když děti zabíjejí! Jaké jsou nejnebezpečnější dětské gangy světa?

Gangů existuje na světě nespočet. Šíří okolo sebe strach. Vraždy a další těžké zločiny jsou pro ně denním chlebem. Některé z nich jsou zvláštní, mají jeden společný znak – věk členů. Pro ně se stal gang rodinou, jistotou a zázemím.

Crips

Založení: 1969

Místo působení: Spojené státy americké

Počet členů: 30 000–35 000

Hlavní činnost: vraždy, obchody s drogami, ozbrojené loupeže, přepadení

Skupina Crips patří v dnešní době mezi největší gangy na světě. Je až neskutečné, že na jejím počátku stáli dva středoškoláci, Stanley Williams a Raymond Washington. Důvod založení skupiny byl jednoduchý.

Na konci 60. let stoupala ve Spojených státech ve velkém pouliční kriminalita a teenageři chtěli zorganizovat něco jako domobranu. Jejich vzorem byla skupina zvaná Černí panteři (militantní organizace bojující za práva černochů).

Gang chtěl nejprve chránit svoje domovy.

Modrá kupředu

blank
Poznávacím znamení skupiny se stala modrá barva.

Ve čtvrti, kde žili, totiž často docházelo ke vpádu dealerů, zlodějů a násilníků, kteří ohrožovali jejich domovy. Crips si ale během krátké doby nechtěně vytvořili největšího rivala, gang Bloods, který paradoxně založili také dva středoškoláci.

Jako poznávací znamení si Crips zvolili modrou barvu, patrně na památku jejich zabitého kamaráda, který nosil modrý šátek.

blank
Nejvíce gang tvoří skupina mladých ve věku 12 až 24 let.

Mladí gangsteři

Skupina se rychle rozrůstala. Vůdci se často stávali starší členové s bohatou kriminální minulostí obklopení několika dalšími příslušníky gangu. Největší zastoupení tvoří mladíci ve věku 12 až 24 let.

Jsou ale zaznamenány i případy gangstera, jehož věk byl pouhých 10 let. Zvláštní organizační status mají přidružení členové a ženy, které nosí ostatním zbraně nebo u sebe přechovávají drogy.

blank
Jejich největším rivalem se stal gang Bloods.

Rivalové na život a na smrt

Rivalita mezi oba gangy přerostla na přelomu 70. a 80. let v otevřenou válku. Obě skupiny bohatly hlavně na obchodu s drogami a tvrdě bojovaly o svá teritoria, a to prostřednictvím vzájemných vražd. Když tento krvelačný boj uviděl zakladatel Raymond Washington, snažil se ostatní přesvědčit, aby se usmířili.

Za svůj pokus o mír zaplatil životem, když na něj někdo vystřelil z projíždějícího auta.

blank
Williams ve vězení bojoval proti násilí.

Vězeňská osvěta

Násilí pokračovalo i nadále. Zatčen byl i druhý zakladatel, Stanley Williams, kterého odsoudili k trestu smrti. Ve vězení studoval a četl knihy. Dospěl k názoru, že je třeba násilí zastavit. Stihl tak ještě napsat několik naučných knih pro děti o škodlivosti pouliční kriminality.

I přesto se trestu smrti nevyhnul a v roce 2005 byl popraven.

Mungiki

Založení: 80. léta 20. století

Místo působení: Keňa

Počet členů: 500 000

Hlavní činnost: obchod se zbraněmi, drogami, obchod s odpady

Mungiki vzniklo na konci 80. let 20. století jako hnutí bojující za práva kikujských rolníků ohrožených pozemkovou politikou, která zvýhodňovala kmen Kalendžinů. Jeho členové se pohybují hlavně v největším slumu v Nairobi, hlavním městě Keni.

Tato fanatická skupina není ale pouze gangem, jedná se také politicko-náboženskou sektu. Dostat se do ní mohou pouze příslušníci kmene Kikujů a spřáteleného kmene Meruů. Věková hranice pro vstup je 12 let.

blank
Sekta se pohybuje hlavně v hlavním městě Keni.

Návrat k tradicím

Hlavním cílem skupiny je nastolit v Keni vlastní vládu a pravidla, ale především návrat k původním africkým tradicím. Vyznačují se také tím, že odmítají jakýkoliv pokrok a nenávidí euroamerickou kulturu a křesťanství.

Sekta praktikuje také vlastní mysterijní náboženství s rituály, při nichž obětují kozy nebo kohouty. Hlavním znamením a přikázáním pro členy sekty je mužská a ženská obřízka.

blank
Skupina praktikuje svoje vlastní náboženství.

Vraždy mačetou

Gang se dá snadno rozpoznat díky zbrani, kterou její členové používají – a tou je mačeta, kterou popraví každého, kdo jim stojí v cestě. Včetně nevinných civilistů, žen a dětí. Skupina dokonale ovládá podsvětí, obchod se zbraněmi, drogami, a dokonce i odpady.

Má statisíce členů, které se dělí do buněk o přibližně 50 členech. I verbování členů probíhá s užitím násilí.

blank
Mačeta je hlavní zbraní gangu.

Zkorumpovaní politici

Přestože stojí skupina od roku 2003 mimo zákon, má na politiku i její představitele nesmírný vliv. Spousta vlivných členů je činná v oblasti charity a podpory veřejného života. Jejich aktivity jsou společensky velmi prospěšné.

Podle bezpečnostních expertů funguje Mungiki podobně jako italská mafie v její nejhrozivější podobě.

Primeiro comando da capital

Založení: 1993

Místo působení: São Paulo, Brazílie

Počet členů: 20 000

Hlavní činnost: obchod s drogami, terorismus, vraždy, podvody, kuplířství, obchodování se zbraněmi a lidmi, praní špinavých peněz, pašování

Jedná se o největší brazilskou zločineckou organizaci, která má několik desítek tisíc členů, přičemž skoro 6000 z nich sedí ve vězení. Organizace byla založená z velké části v brazilském São Paulu, rozšířila se ale i do jiných zemí, například do Paraguaye nebo Bolívie.

blank
Skupina vznikla v roce 1992.

Vzpoura vězňů

Skupina vznikla po říjnu 1992, kdy proběhlo v proslulé věznici Carandiru povstání. V té době žilo v příšerných podmínkách téměř 8000 vězňů, kterým vládli krutí dozorci. Více než 100 vězňů se proto domluvilo a vzbouřilo.

Dozorci i vězeňská policie zasáhli a postříleli stovku vězňů přímo v celách. Ti, kteří přežili, pak založili skupinu Primeiro Commando de Capital. Až do roku 2001 pracovala v utajení. Gang se specializuje hlavně na únosy a vydírání.

blank
Ve věznici povstalo téměř 8000 vězňů.

Plán pomsty

Gang se velmi brzy rozšířil nejen do dalších věznic, ale i mimo ně. Svou sílu ukázala právě v roce 2001, kdy odstartovala vzpoura 24 věznic a vyvrcholila až v roce 2008. Nepokoje si vyžádaly až tři desítky mrtvých, většinou policistů.

Tento incident se pak rozšířil i do ulic. Gang zaútočil přímo na policejní centra ve městech. Během pěti dnů mezi 12. a 17. květnem 2006 provedla organizace celkem 14 útoků na policejní stanice, vojenskou polici i dozorce ve věznicích.

Celkově zemřelo 140 lidí a dalších 50 se zranilo.

Area boys (Agberos)

Založení: 80. léta 20. století

Místo působení: Lagos, Nigérie

Počet členů: 35 000

Hlavní činnost: vydírání, prodej drog

Tuto skupinu tvoří teenageři a opuštěné děti, které se potulují po Lagosu v Nigérii. Gang se zaměřuje hlavně na přepadávání a vydírání kolemjdoucích, obchodníků a prodej nelegálních drog. I když její členové nejsou zdaleka tak dobře organizováni jako ostatní gangy, patří mezi velmi obávané skupiny.

blank
Gang přepadává hlavně kolemjdoucí.

Víc než bankéři

Pokud jsou členové gangu hodně šikovní, mohou si vydělat skoro jako ředitelé bank. Svůj výdělek ale většinou prohýří a utratí za prostitutky či drogy. Nejsou totiž jen dealery, ale také vášnivými uživateli narkotik.

Většina z nich užívá kokain, heroin nebo marihuanu. Často se stává, že spolupracují i s policií, a nekalé jednání jim tam prochází.

blank
Během občanských nepokojů prováděl gang po městě výtržnosti.

Armádní zásah

Během nepokojů mezi Hausy a Joruby, které se uskutečnily v roce 2000 v Lagosu, zemřelo téměř 100 lidí. Area boys tohoto konfliktu využili a prováděli po městě výtržnosti. Největší chybu udělala organizace v květnu 2005, kdy napadla a pobodala nigerijského vojáka, který se pokoušel gangu zabránit tomu, aby vybíral peníze od řidiče autobusu.

Armáda pak zahájila proti skupině zásahla. Její aktivita se poté snížila.

18th street

Vznik: 80. léta 20. století

Kde působí: USA, Kanada, Jižní Amerika

Počet členů: 65 000

Hlavní činnost: falšování dokumentů, obchod s drogami, pašování imigrantů, únosy, vyděračství, žhářské útoky či loupeže

Za občanských nepokojů v Los Angeles se v polovině 80. let poprvé objevil symbol 18th Street. Na rohu osmnácté ulice a Union Avenue v Los Angeles se v polovině 60. let dala dohromady parta hispánských mladíků, kteří toužili po rychlém bohatství.

Zřejmě proto svou popularitu gang získal hlavně u mladých lidí, kteří neměli problém krást nebo prodávat drogy. Proto se také často nazývá Childrens Army nebo Armáda dětí. Skupina má velmi dobrou organizační strukturu s přísnými pravidly.

blank
Gang zabil několik policistů.

Vraždící komando

Výčet jejich zločinů ale nemá s dětskou nevinností nic společného. Členy tvoří především mladí lidé, kteří mají podle FBI na svědomí tisíce vražd včetně zabití několika policistů. Proto jsou od roku 2002 pod přísným dohledem policie Los Angeles.

Nepůsobí ale pouze na území Spojených států, největší zastoupení mají v Hondurasu, kde je gang kvůli své brutalitě nejobávanější. Kromě obchodu s drogami organizují pašování ilegálních migrantů ze Střední Ameriky, falšování dokumentů, únosy, vyděračství, žhářské útoky či loupeže.

blank
Přijetí do skupiny patří mezi typické rituály.

Přines skalp!

Pokud chce nováček do gangu vstoupit, musí přinést kus těla některého ze svých nepřátel. Gang se totiž vyznačuje oblibou své oběti mučit a rozsekávat na kusy. Pro policii je také těžké organizaci rozbít, jelikož nemá žádné hlavní vedení.

Když začala zadržené členy posílat zpátky do jejich zemí, účinek byl ještě horší. Rozšířila se do další oblastí a států.

Foto: Shutterstock,com, Wikimedia Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články