Domů     Když děti zabíjejí! Jaké jsou nejnebezpečnější dětské gangy světa?
Když děti zabíjejí! Jaké jsou nejnebezpečnější dětské gangy světa?
27.3.2020

Gangů existuje na světě nespočet. Šíří okolo sebe strach. Vraždy a další těžké zločiny  jsou pro ně denním chlebem. Některé z nich jsou zvláštní, mají jeden společný znak – věk členů. Pro ně se stal gang rodinou, jistotou a zázemím.  

Crips

Založení: 1969

Místo působení: Spojené státy americké

Počet členů: 30 000–35 000

Hlavní činnost: vraždy, obchody s drogami, ozbrojené loupeže, přepadení

Skupina Crips patří v dnešní době mezi největší gangy na světě. Je až neskutečné, že na jejím počátku stáli dva středoškoláci, Stanley Williams a Raymond Washington. Důvod založení skupiny byl jednoduchý.

Na konci 60. let stoupala ve Spojených státech ve velkém pouliční kriminalita a teenageři chtěli zorganizovat něco jako domobranu. Jejich vzorem byla skupina zvaná Černí panteři (militantní organizace bojující za práva černochů).

Gang chtěl nejprve chránit svoje domovy.
Gang chtěl nejprve chránit svoje domovy.

Modrá kupředu

Poznávacím znamení skupiny se stala modrá barva.
Poznávacím znamení skupiny se stala modrá barva.

Ve čtvrti, kde žili, totiž často docházelo ke vpádu dealerů, zlodějů a násilníků, kteří ohrožovali jejich domovy. Crips si ale během krátké doby nechtěně vytvořili největšího rivala, gang Bloods, který paradoxně založili také dva středoškoláci.

Jako poznávací znamení si Crips zvolili modrou barvu, patrně na památku jejich zabitého kamaráda, který nosil modrý šátek.

Nejvíce gang tvoří skupina mladých ve věku 12 až 24 let.
Nejvíce gang tvoří skupina mladých ve věku 12 až 24 let.

Mladí gangsteři

Skupina se rychle rozrůstala. Vůdci se často stávali starší členové s bohatou kriminální minulostí obklopení několika dalšími příslušníky gangu. Největší zastoupení tvoří mladíci ve věku 12 až 24 let.

Jsou ale zaznamenány i případy gangstera, jehož věk byl pouhých 10 let. Zvláštní organizační status mají přidružení členové a ženy, které nosí ostatním zbraně nebo u sebe přechovávají drogy.

Jejich největším rivalem se stal gang Bloods.
Jejich největším rivalem se stal gang Bloods.

Rivalové na život a na smrt

Rivalita mezi oba gangy přerostla na přelomu 70. a 80. let v otevřenou válku. Obě skupiny bohatly hlavně na obchodu s drogami a tvrdě bojovaly o svá teritoria, a to prostřednictvím vzájemných vražd.

Když tento krvelačný boj uviděl zakladatel Raymond Washington, snažil se ostatní přesvědčit, aby se usmířili. Za svůj pokus o mír zaplatil životem, když na něj někdo vystřelil z projíždějícího auta.

Williams ve vězení bojoval proti násilí.
Williams ve vězení bojoval proti násilí.

Vězeňská osvěta

Násilí pokračovalo i nadále. Zatčen byl i druhý zakladatel, Stanley Williams, kterého odsoudili k trestu smrti. Ve vězení studoval a četl knihy. Dospěl k názoru, že je třeba násilí zastavit.

Stihl tak ještě napsat několik naučných knih pro děti o škodlivosti pouliční kriminality. I přesto se trestu smrti nevyhnul a v roce 2005 byl popraven.

Mungiki

Založení: 80. léta 20. století

Místo působení: Keňa

Počet členů: 500 000

Hlavní činnost: obchod se zbraněmi, drogami, obchod s odpady

Mungiki vzniklo na konci 80. let 20. století jako hnutí bojující za práva kikujských rolníků ohrožených pozemkovou politikou, která zvýhodňovala kmen Kalendžinů. Jeho členové se pohybují hlavně v největším slumu v Nairobi, hlavním městě Keni.

Tato fanatická skupina není ale pouze gangem, jedná se také politicko-náboženskou sektu. Dostat se do ní mohou pouze příslušníci kmene Kikujů a spřáteleného kmene Meruů. Věková hranice pro vstup je 12 let.

Sekta se pohybuje hlavně v hlavním městě Keni.
Sekta se pohybuje hlavně v hlavním městě Keni.

Návrat k tradicím

Hlavním cílem skupiny je nastolit v Keni vlastní vládu a pravidla, ale především návrat k původním africkým tradicím. Vyznačují se také tím, že odmítají jakýkoliv pokrok a nenávidí euroamerickou kulturu a křesťanství.

Sekta praktikuje také vlastní mysterijní náboženství s rituály, při nichž obětují kozy nebo kohouty. Hlavním znamením a přikázáním pro členy sekty je mužská a ženská obřízka.

Skupina praktikuje svoje vlastní náboženství.
Skupina praktikuje svoje vlastní náboženství.

Vraždy mačetou

Gang se dá snadno rozpoznat díky zbrani, kterou její členové používají – a tou je mačeta, kterou popraví každého, kdo jim stojí v cestě. Včetně nevinných civilistů, žen a dětí. Skupina dokonale ovládá podsvětí, obchod se zbraněmi, drogami, a dokonce i odpady.

Má statisíce členů, které se dělí do buněk o přibližně 50 členech. I verbování členů probíhá s užitím násilí.

Mačeta je hlavní zbraní gangu.
Mačeta je hlavní zbraní gangu.

Zkorumpovaní politici

Přestože stojí skupina od roku 2003 mimo zákon, má na politiku i její představitele nesmírný vliv. Spousta vlivných členů je činná v oblasti charity a podpory veřejného života.

Jejich aktivity jsou společensky velmi prospěšné.  Podle bezpečnostních expertů funguje Mungiki podobně jako italská mafie v její nejhrozivější podobě.

Primeiro comando da capital

Založení: 1993

Místo působení: São Paulo, Brazílie

Počet členů: 20 000

Hlavní činnost: obchod s drogami, terorismus, vraždy, podvody, kuplířství, obchodování se zbraněmi a lidmi, praní špinavých peněz, pašování

Jedná se o největší brazilskou zločineckou organizaci, která má několik desítek tisíc členů, přičemž skoro 6000 z nich sedí ve vězení.

Organizace byla založená z velké části v brazilském São Paulu, rozšířila se ale i do jiných zemí, například do Paraguaye nebo Bolívie.

Skupina vznikla v roce 1992.
Skupina vznikla v roce 1992.

Vzpoura vězňů

Skupina vznikla po říjnu 1992, kdy proběhlo v proslulé věznici Carandiru povstání. V té době žilo v příšerných podmínkách téměř 8000 vězňů, kterým vládli krutí dozorci. Více než 100 vězňů se proto domluvilo a vzbouřilo.

Dozorci i vězeňská policie zasáhli a postříleli stovku vězňů přímo v celách. Ti, kteří přežili, pak založili skupinu Primeiro Commando de Capital. Až do roku 2001 pracovala v utajení. Gang se specializuje hlavně na únosy a vydírání.

Ve věznici povstalo téměř 8000 vězňů.
Ve věznici povstalo téměř 8000 vězňů.

Plán pomsty

Gang se velmi brzy rozšířil nejen do dalších věznic, ale i mimo ně. Svou sílu ukázala právě v roce 2001, kdy odstartovala vzpoura 24 věznic a vyvrcholila až v roce 2008. Nepokoje si vyžádaly až tři desítky mrtvých, většinou policistů.

Tento incident se pak rozšířil i do ulic. Gang zaútočil přímo na policejní centra ve městech. Během pěti dnů mezi 12. a 17. květnem 2006 provedla organizace celkem 14 útoků na policejní stanice, vojenskou polici i dozorce ve věznicích. Celkově zemřelo 140 lidí a dalších 50 se zranilo.

Area boys (Agberos)

Založení: 80. léta 20. století

Místo působení: Lagos, Nigérie

Počet členů: 35 000

Hlavní činnost: vydírání, prodej drog

Tuto skupinu tvoří teenageři a opuštěné děti, které se potulují po Lagosu v Nigérii. Gang se zaměřuje hlavně na přepadávání a vydírání kolemjdoucích, obchodníků a prodej nelegálních drog.

I když její členové nejsou zdaleka tak dobře organizováni jako ostatní gangy, patří mezi velmi obávané skupiny.

Gang přepadává hlavně kolemjdoucí.
Gang přepadává hlavně kolemjdoucí.

Víc než bankéři

Pokud jsou členové gangu hodně šikovní, mohou si vydělat skoro jako ředitelé bank. Svůj výdělek ale většinou prohýří a utratí za prostitutky či drogy. Nejsou totiž jen dealery, ale také vášnivými uživateli narkotik.

Většina z nich užívá kokain, heroin nebo marihuanu. Často se stává, že spolupracují i s policií, a nekalé jednání jim tam prochází.

Během občanských nepokojů prováděl gang po městě výtržnosti.
Během občanských nepokojů prováděl gang po městě výtržnosti.

Armádní zásah

Během nepokojů mezi Hausy a Joruby, které se uskutečnily v roce 2000 v Lagosu, zemřelo téměř 100 lidí. Area boys tohoto konfliktu využili a prováděli po městě výtržnosti.

Největší chybu udělala organizace v květnu 2005, kdy napadla a pobodala nigerijského vojáka, který se pokoušel gangu zabránit tomu, aby vybíral peníze od řidiče autobusu. Armáda pak zahájila proti skupině zásahla. Její aktivita se poté snížila.

18th street

Vznik: 80. léta 20. století

Kde působí: USA, Kanada, Jižní Amerika

Počet členů: 65 000

Hlavní činnost: falšování dokumentů, obchod s drogami, pašování imigrantů, únosy, vyděračství, žhářské útoky či loupeže

Za občanských nepokojů v Los Angeles se v polovině 80. let poprvé objevil symbol 18th Street. Na rohu osmnácté ulice a Union Avenue v Los Angeles se v polovině 60. let dala dohromady parta hispánských mladíků, kteří toužili po rychlém bohatství.

Zřejmě proto svou popularitu gang získal hlavně u mladých lidí, kteří neměli problém krást nebo prodávat drogy. Proto se také často nazývá Childrens Army nebo Armáda dětí. Skupina má velmi dobrou organizační strukturu s přísnými pravidly.

Gang zabil několik policistů.
Gang zabil několik policistů.

Vraždící komando

Výčet jejich zločinů ale nemá s dětskou nevinností nic společného. Členy tvoří především mladí lidé, kteří mají podle FBI na svědomí tisíce vražd včetně zabití několika policistů. Proto jsou od roku 2002 pod přísným dohledem policie Los Angeles.

Nepůsobí ale pouze na území Spojených států, největší zastoupení mají v Hondurasu, kde je gang kvůli své brutalitě nejobávanější.

Kromě obchodu s drogami organizují pašování ilegálních migrantů ze Střední Ameriky, falšování dokumentů, únosy, vyděračství, žhářské útoky či loupeže.

Přijetí do skupiny patří mezi typické rituály.
Přijetí do skupiny patří mezi typické rituály.

Přines skalp!

Pokud chce nováček do gangu vstoupit, musí přinést kus těla některého ze svých nepřátel. Gang se totiž vyznačuje oblibou své oběti mučit a rozsekávat na kusy. Pro policii je také těžké organizaci rozbít, jelikož nemá žádné hlavní vedení.

Když začala zadržené členy posílat zpátky do jejich zemí, účinek byl ještě horší. Rozšířila se do další oblastí a států.

Foto: Shutterstock,com, Wikimedia Commons
Související články
Svět zločinu
Nezaplacená přiznání Sophie Lorenové?
„Případ, který trval 40 let, skončil,“ poznamená v říjnu roku 2013 Giovanni Desideri, advokát italské herečky Sophie Lorenové. Nejvyšší odvolací soud potvrdil osvobozující rozsudek v její prospěch a jednou provždy z ní smyl cejch neplatičky daní. Daňové přiznání je pro většinu lidí obrovským postrachem. Rok co rok v březnu kvůli němu dlouhé noci nespí. Jak […]
Svět zločinu
Zpěvák Chris Brown: Skutečně ho terapie napravila?
Energický a úspěšný R&B zpěvák Chris Brown se do paměti těch, jimž jeho hudební styl nic moc neříká, vryje něčím zcela jiným. Čelí obvinění ze zmlácení své tehdejší partnerky, barbadoské zpěvačky Rihanny. Její fotografie plné modřin obletí svět. Málokdo ale tuší, že historie násilí, psaná samotným Chrisem Brownem (*1989), je mnohem delší. A možná že […]
Svět zločinu
John Lennon: Autogram těsně před smrtí
Od chvíle, kdy se v roce 1970 rozpadla legendární skupina Beatles, fanoušci po celé zeměkouli doufají, že se čtyři liverpoolští muzikanti dají znovu dohromady. Ta naděje vydrží deset let. Do chvíle, kdy už zůstanou jen tři. Kdo je na světě nejslavnější? Není snad na světě člověk, který by netušil, kdo je John Lennon. Sám kytarista, […]
Svět zločinu
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
reklama
lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Kobe Bryant: Tragický konec legendy na palubě helikoptéry
Dne 26. ledna 2020 svět ztratil nejen basketbalovou ikonu, ale i milovaného otce. Smrt Kobeho Bryanta a jeho dcery Gianny při pádu privátního vrtulníku Sikorsky S-76 otřásla fanoušky po celém světě. Jak tragédie postihla nejen sportovní svět, ale i miliony lidí, kteří obdivovali Kobeovu kariéru a lásku k jeho dceři.           […]
Bezpečně na jízdním kole!
Češi jsou národem rekreačních cyklistů. Pravidelně se ve volném čase věnuje jízdě na kole až 36 % obyvatel, zatímco jako dopravní prostředek k jízdě do práce, školy či obchodu ho využívá jen 4–8 % lidí. Častěji se u nás cyklistice věnují muži než ženy, i tak jde o nejoblíbenější sport, který Češi aktivně provozují. Jaká rizika […]
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká […]
zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.