Domů     Když děti zabíjejí! Jaké jsou nejnebezpečnější dětské gangy světa?
Když děti zabíjejí! Jaké jsou nejnebezpečnější dětské gangy světa?
27.3.2020

Gangů existuje na světě nespočet. Šíří okolo sebe strach. Vraždy a další těžké zločiny  jsou pro ně denním chlebem. Některé z nich jsou zvláštní, mají jeden společný znak – věk členů. Pro ně se stal gang rodinou, jistotou a zázemím.  

Crips

Založení: 1969

Místo působení: Spojené státy americké

Počet členů: 30 000–35 000

Hlavní činnost: vraždy, obchody s drogami, ozbrojené loupeže, přepadení

Skupina Crips patří v dnešní době mezi největší gangy na světě. Je až neskutečné, že na jejím počátku stáli dva středoškoláci, Stanley Williams a Raymond Washington. Důvod založení skupiny byl jednoduchý.

Na konci 60. let stoupala ve Spojených státech ve velkém pouliční kriminalita a teenageři chtěli zorganizovat něco jako domobranu. Jejich vzorem byla skupina zvaná Černí panteři (militantní organizace bojující za práva černochů).

Gang chtěl nejprve chránit svoje domovy.
Gang chtěl nejprve chránit svoje domovy.

Modrá kupředu

Poznávacím znamení skupiny se stala modrá barva.
Poznávacím znamení skupiny se stala modrá barva.

Ve čtvrti, kde žili, totiž často docházelo ke vpádu dealerů, zlodějů a násilníků, kteří ohrožovali jejich domovy. Crips si ale během krátké doby nechtěně vytvořili největšího rivala, gang Bloods, který paradoxně založili také dva středoškoláci.

Jako poznávací znamení si Crips zvolili modrou barvu, patrně na památku jejich zabitého kamaráda, který nosil modrý šátek.

Nejvíce gang tvoří skupina mladých ve věku 12 až 24 let.
Nejvíce gang tvoří skupina mladých ve věku 12 až 24 let.

Mladí gangsteři

Skupina se rychle rozrůstala. Vůdci se často stávali starší členové s bohatou kriminální minulostí obklopení několika dalšími příslušníky gangu. Největší zastoupení tvoří mladíci ve věku 12 až 24 let.

Jsou ale zaznamenány i případy gangstera, jehož věk byl pouhých 10 let. Zvláštní organizační status mají přidružení členové a ženy, které nosí ostatním zbraně nebo u sebe přechovávají drogy.

Jejich největším rivalem se stal gang Bloods.
Jejich největším rivalem se stal gang Bloods.

Rivalové na život a na smrt

Rivalita mezi oba gangy přerostla na přelomu 70. a 80. let v otevřenou válku. Obě skupiny bohatly hlavně na obchodu s drogami a tvrdě bojovaly o svá teritoria, a to prostřednictvím vzájemných vražd.

Když tento krvelačný boj uviděl zakladatel Raymond Washington, snažil se ostatní přesvědčit, aby se usmířili. Za svůj pokus o mír zaplatil životem, když na něj někdo vystřelil z projíždějícího auta.

Williams ve vězení bojoval proti násilí.
Williams ve vězení bojoval proti násilí.

Vězeňská osvěta

Násilí pokračovalo i nadále. Zatčen byl i druhý zakladatel, Stanley Williams, kterého odsoudili k trestu smrti. Ve vězení studoval a četl knihy. Dospěl k názoru, že je třeba násilí zastavit.

Stihl tak ještě napsat několik naučných knih pro děti o škodlivosti pouliční kriminality. I přesto se trestu smrti nevyhnul a v roce 2005 byl popraven.

Mungiki

Založení: 80. léta 20. století

Místo působení: Keňa

Počet členů: 500 000

Hlavní činnost: obchod se zbraněmi, drogami, obchod s odpady

Mungiki vzniklo na konci 80. let 20. století jako hnutí bojující za práva kikujských rolníků ohrožených pozemkovou politikou, která zvýhodňovala kmen Kalendžinů. Jeho členové se pohybují hlavně v největším slumu v Nairobi, hlavním městě Keni.

Tato fanatická skupina není ale pouze gangem, jedná se také politicko-náboženskou sektu. Dostat se do ní mohou pouze příslušníci kmene Kikujů a spřáteleného kmene Meruů. Věková hranice pro vstup je 12 let.

Sekta se pohybuje hlavně v hlavním městě Keni.
Sekta se pohybuje hlavně v hlavním městě Keni.

Návrat k tradicím

Hlavním cílem skupiny je nastolit v Keni vlastní vládu a pravidla, ale především návrat k původním africkým tradicím. Vyznačují se také tím, že odmítají jakýkoliv pokrok a nenávidí euroamerickou kulturu a křesťanství.

Sekta praktikuje také vlastní mysterijní náboženství s rituály, při nichž obětují kozy nebo kohouty. Hlavním znamením a přikázáním pro členy sekty je mužská a ženská obřízka.

Skupina praktikuje svoje vlastní náboženství.
Skupina praktikuje svoje vlastní náboženství.

Vraždy mačetou

Gang se dá snadno rozpoznat díky zbrani, kterou její členové používají – a tou je mačeta, kterou popraví každého, kdo jim stojí v cestě. Včetně nevinných civilistů, žen a dětí. Skupina dokonale ovládá podsvětí, obchod se zbraněmi, drogami, a dokonce i odpady.

Má statisíce členů, které se dělí do buněk o přibližně 50 členech. I verbování členů probíhá s užitím násilí.

Mačeta je hlavní zbraní gangu.
Mačeta je hlavní zbraní gangu.

Zkorumpovaní politici

Přestože stojí skupina od roku 2003 mimo zákon, má na politiku i její představitele nesmírný vliv. Spousta vlivných členů je činná v oblasti charity a podpory veřejného života.

Jejich aktivity jsou společensky velmi prospěšné.  Podle bezpečnostních expertů funguje Mungiki podobně jako italská mafie v její nejhrozivější podobě.

Primeiro comando da capital

Založení: 1993

Místo působení: São Paulo, Brazílie

Počet členů: 20 000

Hlavní činnost: obchod s drogami, terorismus, vraždy, podvody, kuplířství, obchodování se zbraněmi a lidmi, praní špinavých peněz, pašování

Jedná se o největší brazilskou zločineckou organizaci, která má několik desítek tisíc členů, přičemž skoro 6000 z nich sedí ve vězení.

Organizace byla založená z velké části v brazilském São Paulu, rozšířila se ale i do jiných zemí, například do Paraguaye nebo Bolívie.

Skupina vznikla v roce 1992.
Skupina vznikla v roce 1992.

Vzpoura vězňů

Skupina vznikla po říjnu 1992, kdy proběhlo v proslulé věznici Carandiru povstání. V té době žilo v příšerných podmínkách téměř 8000 vězňů, kterým vládli krutí dozorci. Více než 100 vězňů se proto domluvilo a vzbouřilo.

Dozorci i vězeňská policie zasáhli a postříleli stovku vězňů přímo v celách. Ti, kteří přežili, pak založili skupinu Primeiro Commando de Capital. Až do roku 2001 pracovala v utajení. Gang se specializuje hlavně na únosy a vydírání.

Ve věznici povstalo téměř 8000 vězňů.
Ve věznici povstalo téměř 8000 vězňů.

Plán pomsty

Gang se velmi brzy rozšířil nejen do dalších věznic, ale i mimo ně. Svou sílu ukázala právě v roce 2001, kdy odstartovala vzpoura 24 věznic a vyvrcholila až v roce 2008. Nepokoje si vyžádaly až tři desítky mrtvých, většinou policistů.

Tento incident se pak rozšířil i do ulic. Gang zaútočil přímo na policejní centra ve městech. Během pěti dnů mezi 12. a 17. květnem 2006 provedla organizace celkem 14 útoků na policejní stanice, vojenskou polici i dozorce ve věznicích. Celkově zemřelo 140 lidí a dalších 50 se zranilo.

Area boys (Agberos)

Založení: 80. léta 20. století

Místo působení: Lagos, Nigérie

Počet členů: 35 000

Hlavní činnost: vydírání, prodej drog

Tuto skupinu tvoří teenageři a opuštěné děti, které se potulují po Lagosu v Nigérii. Gang se zaměřuje hlavně na přepadávání a vydírání kolemjdoucích, obchodníků a prodej nelegálních drog.

I když její členové nejsou zdaleka tak dobře organizováni jako ostatní gangy, patří mezi velmi obávané skupiny.

Gang přepadává hlavně kolemjdoucí.
Gang přepadává hlavně kolemjdoucí.

Víc než bankéři

Pokud jsou členové gangu hodně šikovní, mohou si vydělat skoro jako ředitelé bank. Svůj výdělek ale většinou prohýří a utratí za prostitutky či drogy. Nejsou totiž jen dealery, ale také vášnivými uživateli narkotik.

Většina z nich užívá kokain, heroin nebo marihuanu. Často se stává, že spolupracují i s policií, a nekalé jednání jim tam prochází.

Během občanských nepokojů prováděl gang po městě výtržnosti.
Během občanských nepokojů prováděl gang po městě výtržnosti.

Armádní zásah

Během nepokojů mezi Hausy a Joruby, které se uskutečnily v roce 2000 v Lagosu, zemřelo téměř 100 lidí. Area boys tohoto konfliktu využili a prováděli po městě výtržnosti.

Největší chybu udělala organizace v květnu 2005, kdy napadla a pobodala nigerijského vojáka, který se pokoušel gangu zabránit tomu, aby vybíral peníze od řidiče autobusu. Armáda pak zahájila proti skupině zásahla. Její aktivita se poté snížila.

18th street

Vznik: 80. léta 20. století

Kde působí: USA, Kanada, Jižní Amerika

Počet členů: 65 000

Hlavní činnost: falšování dokumentů, obchod s drogami, pašování imigrantů, únosy, vyděračství, žhářské útoky či loupeže

Za občanských nepokojů v Los Angeles se v polovině 80. let poprvé objevil symbol 18th Street. Na rohu osmnácté ulice a Union Avenue v Los Angeles se v polovině 60. let dala dohromady parta hispánských mladíků, kteří toužili po rychlém bohatství.

Zřejmě proto svou popularitu gang získal hlavně u mladých lidí, kteří neměli problém krást nebo prodávat drogy. Proto se také často nazývá Childrens Army nebo Armáda dětí. Skupina má velmi dobrou organizační strukturu s přísnými pravidly.

Gang zabil několik policistů.
Gang zabil několik policistů.

Vraždící komando

Výčet jejich zločinů ale nemá s dětskou nevinností nic společného. Členy tvoří především mladí lidé, kteří mají podle FBI na svědomí tisíce vražd včetně zabití několika policistů. Proto jsou od roku 2002 pod přísným dohledem policie Los Angeles.

Nepůsobí ale pouze na území Spojených států, největší zastoupení mají v Hondurasu, kde je gang kvůli své brutalitě nejobávanější.

Kromě obchodu s drogami organizují pašování ilegálních migrantů ze Střední Ameriky, falšování dokumentů, únosy, vyděračství, žhářské útoky či loupeže.

Přijetí do skupiny patří mezi typické rituály.
Přijetí do skupiny patří mezi typické rituály.

Přines skalp!

Pokud chce nováček do gangu vstoupit, musí přinést kus těla některého ze svých nepřátel. Gang se totiž vyznačuje oblibou své oběti mučit a rozsekávat na kusy. Pro policii je také těžké organizaci rozbít, jelikož nemá žádné hlavní vedení.

Když začala zadržené členy posílat zpátky do jejich zemí, účinek byl ještě horší. Rozšířila se do další oblastí a států.

Foto: Shutterstock,com, Wikimedia Commons
reklama
Související články
Svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Svět zločinu
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Svět zločinu
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
reklama
svět zločinu
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
Šéfkuchař tráví své milence bezbarvou kyselinou
Tohle by mohlo být to pravé! Mladík si povídá s výrazně starším mužem u něj v bytě. Smějí se, popichují jeden druhého a popíjejí drinky se samými exotickými názvy. „Teď pro tebe mám něco speciálního,“ pronese hostitel. Tělo své nové známosti brzy pohodí na hřbitově.   Když oslaví Angličan Stephen Port (*1975) první narozeniny, přestěhuje se i […]
historie
Premiér, který prosadil válku, skončil rukou atentátníka
Hrabě Karl von Stürgkh, politik z doby Rakouska-Uherska, působil nějaký čas v úřadu premiéra. Jeho konec ale nebyl zrovna nejšťastnější. Vrah si na něj počíhal při obědě. Karl von Stürgkh (1859–1916) pochází ze štýrské šlechtické rodiny, povýšené v roce 1721 do hraběcího stavu. V roce 1891 je zvolen do císařské rady. Později, v letech 1909–1911, působí jako ministr školství rakouské […]
Bylo tu, není tu: Jak nacisté zplundrovali Evropu?
Na nehybná nahá lidská těla dopadají sněhové vločky. Ledabyle zaparkovaný valník je plný vyhublých mrtvých. Až jejich fotografie obletí svět, mnoho lidí se stále bude zdráhat uvěřit, jaká zvěrstva byl s to nacistický režim spáchat. Krvavá mašinerie koncentračních táborů má pro třetí říši finanční bonusy – vždyť jen v Osvětimi si nakrade na 8 tun […]
Ve vzduchu je cítit konflikt. Čím Římané rozčilovali Germány?
Císař Octavianus Augustus má plnou hlavu plánů. V Germánii, kde Římané po přelomu letopočtu dosáhli řady vojenských úspěchů, by rád rozšířil svůj vliv. V nejlepším případě by pak z území na pravém břehu řeky Rýna udělal další říšskou provincii. Tím, kdo se o to má pokusit, se stává Publius Quintilius Varus (46 př. n. l.–9 n. l.), od […]
Masakr římských legií se odehrál v dolnosaském pohoří
„Vare, Vare, vrať mi mé legie,“ volá zoufale císař Octavianus Augustus, když do Říma dorazí zprávy o kruté porážce římských legií v Teutoburském lese roku 9 n. l. Bije přitom hlavou o zeď. „Roztrhl si roucho a hluboce truchlil. Po několik měsíců si neholil vlasy a nestříhal vousy,“ líčí císařův stav historik Suetonius. Krutý debakl přiměje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou