Skip to content

Když celebrity zežloutnou: Hepatitidou trpěly slavné pěvkyně i J. R. z Dallasu

Co spojuje jména Edith Piaf, Alberta Einsteina, pěvkyně Etty Jamesové a herce Larryho Hagmana? Obávaná nemoc s lidovým jménem žloutenka!

U hepatitidy, zvláště té neléčené nebo chronické, se spekuluje také o vlivu na mozek a mysl člověka. Mohla by způsobovat deprese, změny nálad, podrážděnost či nervozitu. Někteří vědci spekulují, že hysterické záchvaty famózní zpěvačky Edith Piaf (1915–1963) mají původ rovněž v závažném onemocnění jater.

Albert_Einstein
Slavný fyzik nejen, že neměl příliš dobré hygienické návyky, ale zřejmě trpěl i neléčenou hepatitidou.

Nemocemi byl prolezlý i slavný fyzik Albert Einstein (1879–1955). V roce 1928 prodělal zánět srdečního svalu. O 20 let později mu lékaři zjistili cirhózu jater, šlo pravděpodobně o následek dávno prodělané a neléčené hepatitidy.

Etta_James
Americká bluesová zpěvačka zemřela v 73 letech na leukemii.

Slavná zpěvačka Etta Jamesová (1938–2012) si za svoji hepatitidu mohla zřejmě sama, experimentovala s řadou drog. Ze závislosti na heroinu se dokonce dvakrát léčila. Zemřela na leukémii, ale hepatitida a Alzheimerova choroba měly na její smrti také svůj podíl.

larry
J. R. z Dallasu si propil játra. Přiznává to i ve své knižní zpovědi. Ta „nová“ byla infikovaná…

Hepatitidu C měl také představitel „Džejára“, respektive Johna Rosse Ewinga mladšího ze seriálu Dallas, Larry Hagman (1931–2012). Nejprve utopil ve whisky vlastní játra, která mu musela být v roce 1995 transplantována.

Díky tomu nezemřel, ale doplatil na tehdejší nedostatečné testy. Dostal játra infikovaná hepatitidou C. O boji s chorobou i závislostí na alkoholu se lze dočíst v jeho autobiografické knize Ahoj zlato.

Foto: wikipedia.org/John K. Addis, Nationaal Archief, Den Haag, Nakladatelství Simon & Schuster/simonandschuster.com, express.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …