Skip to content

„Kdy už tam budem?“ aneb co dělat, když se děti v letadle začnou nudit

Malým cestovatelům trvá pouhých 49 minut a 47 sekund, než se zeptají na otázku, která děsí všechny rodiče: „A kdy už tam budeme?“. Psycholožka Sandi Mannová, působící na University of Central Lancashire vytvořila koeficient dětské nudy (Child Boredom Quocient), který pomáhá rodičům identifikovat přesný moment, kdy se jejich děti začnou nudit.

Studie, která vznikla za podpory aerolinek Emirates, se účastnilo více než 2 000 britských rodičů dětí do 12 let. Mannová v jejím rámci zkoumala, jak si děti hrají, což pomohlo kategorizovat jednotlivé aktivity do 5 skupin na aktivity aktivní, pasivní, interaktivní, kreativní a senzorické.

Tím se definoval koeficient dětské nudy (Child Boredom Quocient), jenž pomáhá rodičům naplánovat různé aktivity pro své děti tak, aby dokázali včas předejít nudě.

Velmi malé děti nepotřebují nijak zvlášť sofistikované hračky pro samotný let.

Taktéž skoro dvě třetiny zúčastněných rodičů, kteří se obávají toho, jak zabavit své děti na palubě, a 43 % rodičů, jichž trápí vyrušování ostatních cestujících, ve studii uvedly, že nejvíce neposedné jsou děti ve věku 3 až 4 roky.

Nabízení sladkostí výměnou za dobré chování je taktikou až 41 % rodičů. Další rodiče (až 33 %) zkoušeli zahnat dětskou nudu hraním her a sledováním videí na mobilech, tabletech či počítačích, i přestože doma tyto aktivity nemají děti povolené.

Až 27 % rodičů se uchyluje k novým hračkám a 16 % rodičů se snaží děti ještě před nástupem do letadla unavit například pobíháním na letišti.

41 % rodičů se přiznalo, že se uchýlili k uplácení svých dětí sladkostmi, čokoládkami a křupkami výměnou za jejich dobré chování na palubě v průběhu letu.

„Elektronika může být oblíbenou formou zahnání nudy, ale nemusí být vhodnou zábavou pro všechny děti. Rodiče takto starých dětí brzy přijdou na to, že ani herní elektronika neudrží pozornost tří a čtyřletých dětí na tak dlouho, jako tomu je u starších dětí.

Narušením této pasivní aktivity nějakou aktivní či kreativní činností se předejde tomu, že se děti začnou nudit, budou neklidné a budou rušit okolí,“ popisuje Mannová.

Problém s netrpělivými dětmi leckdy nastává už na letištích.

Až 7 % rodičů uvedlo, že si někdy pouze dají masku na oči, relaxují a snaží se vytěsnit okolí. Sledování filmů je jednou z nejoblíbenějších aktivit pro zkrácení si času během letu. Nejmenší děti do dvou let věku tato aktivita zabaví na zhruba 40 minut, přičemž nejstarší děti ve věku 11 a 12 let se sledováním filmů zabaví až na 1 hodinu a 45 minut.

Následuje hraní her na různých elektronických přístrojích nebo prostřednictvím palubního zábavního systému, to zabaví ty nejmenší na půl hodiny a nejstarší až na hodinu a půl. Kreativní aktivity jako kreslení jsou nejoblíbenější mezi dětmi do 9 let věku.

Různé kvízy a puzzle zabaví děti nad 9 let a nalepování samolepek či vybarvování baví naopak mladší děti.

3 nejčastější obavy rodičů při cestování s dětmi letadlem jsou: jak zabavit děti (64 %), že jejich děti budou vyrušovat ostatní pasažéry (43 %) a zajištění dostatečného pitného režimu pro děti (23 %)

„Velmi malé děti nepotřebují nijak zvlášť sofistikované hračky pro samotný let. Nejvíce je zaujme nové prostředí a lidé kolem. Například si můžete zahrát hádanku ‚Já myslím na …´ anebo se můžete s kojencem či batoletem projít uličkou, abyste změnili na chvíli prostředí a objevili nové objekty k prozkoumání.

Nezapomínejte na zpívánky a interaktivní aktivity jako hry na schovávanou. Starší děti se mohou zabavit i s obyčejným blokem a propiskami, puzzle a komiksy. Zajistěte, aby si často udělaly menší přestávku, kterou rozbijí pasivní aktivitu.

Nebojte se nechat starší děti se i trochu nudit, nechte jim prostor k tomu, aby si nějakou aktivitu vymyslely samy, čímž zapojí i svůj mozek,“ shrnula Mannová.

Foto: PanoTwins, h-cdn, NBC News, Imore
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Státní zámek Valeč: Vstal jako fénix z popela
epochanacestach.cz

Státní zámek Valeč: Vstal...

Na samé hranici tajemných...
Jak vybrat luxusní kabelku: rozmyslete si, k čemu ji budete nosit
iluxus.cz

Jak vybrat luxusní kabelku:...

Rozhodli jste se investovat do kvalitního kousku a...
Kde hledat nová souhvězdí? Na zdech starověkých egyptských chrámů!
enigmaplus.cz

Kde hledat nová souhvězdí? Na...

Objevit nové souhvězdí v roce 2020: To...
Zářivá atmosféra s citem pro detail
rezidenceonline.cz

Zářivá atmosféra s citem...

„Věřím, že to je právě pozornost k drobnostem,...
Špatné zprávy z Austrálie: Tamním ptakopyskům hrozí vyhynutí
21stoleti.cz

Špatné zprávy z Austrálie:...

Klimatické změny, nadměrné čerpání vody z řek a...
Hrušky v červeném víně a medu
nasehvezdy.cz

Hrušky v červeném víně a medu

Šťavňaté hrušky v červeném víně oslní každou...
3 neobjevené skvosty Královéhradeckého kraje
epochanacestach.cz

3 neobjevené skvosty...

Královéhradecký kraj...
Pod strašidelným mostem prý číhá ďábel. Na něm zase duchové padlých
enigmaplus.cz

Pod strašidelným mostem prý číhá...

Mosty, na kterých mají působit nadpřirozené síly,...
Tvrdí, že se setkal s Robbie Williamsem na vojenské vesmírné misi
enigmaplus.cz

Tvrdí, že se setkal s Robbie...

V nové britské knize zabývající se UFO...
Doprava budoucnosti v reálu: Brno je vzorem pro Evropu
21stoleti.cz

Doprava budoucnosti v...

Jednou bude většina aut komunikovat sama se sebou, s...
Utajila další veselku?
nasehvezdy.cz

Utajila další veselku?

Už pěknou řádku let žije DANA...
Ničivé tornádo: Smrtící větrný vír smete vše, co mu stojí v cestě!
epochalnisvet.cz

Ničivé tornádo: Smrtící větrný...

Nejvíce tornád vzniká v Severní Americe, ty...