Náboženský a vojenský vůdce, prorok a vykladač Božího zákona. Taková přízviska si vysloužil muž, který dle Bible vyvedl lid izraelský z Egypta. Jenže jak na Mojžíše pohlíží dnešní historici? Kým ve skutečnosti byl?
Přidržme se na úvod klasických náboženských textů.
Podle nich se Mojžíš narodil izraelským rodičům žijícím v Egyptě ve 13. století před naším letopočtem, za vlády faraona Ramesse II. Jako novorozence ho však našla faraonova dcera, která se dítěte ujala, a nechala ho vyrůstat na svém dvoře.
Mojžíš však už od mládí podporoval utlačovanou izraelskou menšinu, kterou také po mnoha útrapách a slavných deseti ranách egyptských, kterými Egypťany trestal Bůh, vyvedl ze země.
Tak zní slavný příběh poskládaný do Bible patrně z různých zdrojů od 4. do 9. století našeho letopočtu. Jenže co když to se slavným prorokem bylo ve skutečnosti ještě trochu jinak?
Syn faraona, či faraon sám?
Spekulací o Mojžíšově původu a jeho schopnostech je celá řada. Někteří lidé například věří, že byl jen obyčejným podvodníkem, kouzelníkem a manipulátorem, který se tak nějak omylem stal izraelským vůdcem.
Jiná teorie si zase pohrává s myšlenkou, že Mojžíš byl ve skutečnosti synem samotného Ramesse II., který se vzepřel předepsanému osudu a rozhodl se pomoci utlačovaným Izraelitům. Třetí názor jde pak ještě dál:
Německý publicista Manfred Dimde tvrdí, že v hrobce faraona Tutanchamóna byl nalezen papyrus naznačující, že Mojžíš byl ve skutečnosti egyptský faraon Achnaton (Tutanchamónův otec) vládnoucí ve 14. století před Kristem.
Kořeny křesťanství
Vědecký svět bere nastíněnou možnost o spojení Mojžíše a Achnatona s rezervou, nicméně existuje nemálo vědců, kteří ji nevylučují.
Třeba egyptský historik Ahmed Osman (*1934) tvrdí, že papyrus opravdu existuje a že dokládá pozoruhodný odklon Achnatona od tradiční víry směrem k uctívání jediného Boha. Právě to mělo vést až k jeho vyhnání na Sinaj.
Zní to až moc přitažené za vlasy? Část badatelů tyto spekulace rozvíjí a věří, že Mojžíš ve skutečnosti nemusel být přímo faraonem, ale třeba jen jeho veleknězem, který následně přinesl víru v jednoho Boha Izraelitům. Mohla by mít nakonec křesťanská víra kořeny v egyptském náboženství?