Domů     Kateřina Medicejská: Režírovala chladnokrevně bartolomějskou noc?
Kateřina Medicejská: Režírovala chladnokrevně bartolomějskou noc?

Po jediné legitimní dědičce Medicejských chce papež, aby se vzdala Florencie. Dívka souhlasí, když jí strýc slíbí bohaté věno. „Bude vyplaceno v den tvého sňatku,“ prohlásí Klement VII.

Nápadníci kolem krásky Kateřiny Medicejské (1519–1589) krouží. Ve hře jsou synové francouzského krále Františka I. (1494–1547), který se o dívenku zajímal už v jejích pěti letech.

„Ve snaze vyvážit mocenský vzestup Karla V. (římského císaře – pozn. red.) se pokusil o sblížení s hlavou církve a vzájemné spojenectví mělo být zpečetěno sňatkem papežovy neteře se členem rodu Valois,“ vysvětluje pozadí Františkova zájmu současný francouzský historik Jean-François Solnon.

Plán provdat Kateřinu za Františkova druhorozeného syna Jindřicha, vévodu orleánského a budoucího francouzského krále Jindřicha II. (1519–1559), tak získává konkrétní obrysy. Probíhají horečná jednání, a to jak oficiální, tak tajná.

Vyvrcholí tím, že se Kateřina 1. října 1533 vydává z Florencie na dlouhou cestu do Francie a 28. října si vezme Jindřicha za muže.

Klement VII. sjedná Kateřině výhodný sňatek. FOTO: Sebastiano del Piombo/Creative Commons/Public domain
Klement VII. sjedná Kateřině výhodný sňatek. FOTO: Sebastiano del Piombo/Creative Commons/Public domain

Zbytečný sňatek

Zvyklostem ve svém novém působišti se novomanželka přizpůsobuje snadno. „Je milá, dokonce okouzlující a rozhodně prohnaná,“ hodnotí ji dvorští současníci. Jenže už o rok později umírá papež Klement VII. (1478–1534).

Nově vytvořené spojenectví mezi francouzským dvorem a Svatým stolcem končí. Nový Kristův zástupce na zemi Pavel III. (1468–1549) se netají svým nepřátelstvím vůči Francii.

Kateřině pak dávají na pařížském dvoře okázale najevo, že její sňatek s Jindřichem je nerovný. Navíc stále nemůže otěhotnět. Všichni to dávají za vinu jí, protože Jindřich už zplodil nemanželskou dceru, takže o jeho plodnosti není pochyb.

Situaci příliš nezmění ani smrt Jindřichova staršího bratra Františka (1518–1536), která pár postaví do nové role. Jindřich se stává následníkem trůnu. Manželství má k idylce daleko – navzdory tomu, že Kateřina svého muže upřímně miluje…

Za ženicha je vybrán druhorozený syn francouzského krále Jindřich II. FOTO: Královská sbírka – Londýn/Creative Commons/Public Domain
Za ženicha je vybrán druhorozený syn francouzského krále Jindřich II. FOTO: Královská sbírka – Londýn/Creative Commons/Public Domain

Milenka triumfuje

Nakonec i Kateřina slaví úspěch. V květnu 1543 konečně otěhotní. Král František pláče radostí. „Nechybí vám nic?“ ptá se Diana a neváhá svoji sokyni v lásce obskakovat. 19. ledna 1544 všichni oslavují.

V královské kolébce poprvé zakřičí chlapec, budoucí panovník František II. (†1560). Pak postupně přicházejí na svět další děti, celkem jich Kateřina s Jindřichem zplodí deset.

V březnu 1547 umírá František I. a Jindřich s Kateřinou usedají na trůn. Korunovace páru se ovšem stává triumfem Jindřichovy o 20 let starší milenky Diany z Poitiers (1499–1566).

 Ač o tolik starší, přesto se vedle Jindřicha II. vyjímá více než Kateřina. Navíc nechce být jenom pouhou milenkou a příležitostnou rádkyní. Touží po politické moci a obratně ji získává. Král jí nic neodepře.

Diana tak bude po jeho boku Francii vládnout přes deset let, jenže pak přichází konec…

Faktickou vládkyní Francie se stává králova milenka Diana z Poitiers. FOTO: Workshop of François Clouet/Creative Commons/Public domain
Faktickou vládkyní Francie se stává králova milenka Diana z Poitiers. FOTO: Workshop of François Clouet/Creative Commons/Public domain

Učí se vládnout

Jindřichova náhlá smrt po zranění na turnaji postaví Kateřinu do nečekané situace. Do této chvíle si užívala radovánek královského dvora, svůj čas věnovala potomkům, ale politické rozmíšky ji většinou míjely.

Teď se Kateřina musí problémům postavit tváří v tvář. Její syn a dědic trůnu, 15letý František, je sice oficiálně plnoletý, ale vládne s pomocí matky. Medicejka se snaží být opatrná a diplomatická.

Využívá zbraně, které ovládá už od dětství – přetvářku, lest a intriky. Doba není jednoduchá. Ve Francii se rozhořely války mezi katolíky, reprezentované především rodinou Guisů, a protestanty. Kateřina se snaží krotit vzájemné vášně a nastolit mír. Marně.

Na Gasparda de Colignyho nechá najmout vrahy. FOTO: François Clouet/Creative Commons/Public domain
Na Gasparda de Colignyho nechá najmout vrahy. FOTO: François Clouet/Creative Commons/Public domain

Prostě je pobijte!

Syn František umírá roku 1560. Teď regentka upírá všechnu svoji pozornost na svého druhorozeného syna, tehdy desetiletého Karla IX. (1550–1574). Za nezletilého potomka vládne sama.

Je na vrcholu moci a právem považována za nejvlivnější ženu své doby. Obezřetně podporuje katolické Guisy, syn ale začíná stále více inklinovat k hugenotům, francouzským protestantům, v čele s admirálem Gaspardem de Colignym (1519–1572).

Vymyká se z matčina vlivu. Rozzuřená Kateřina proto dokonce najme na Colignyho vrahy, kterým se ale jejich práce nezdaří. Admirál přežije. Matka svého syna potom přesvědčí, že jde o bitvu, kdo s koho. Buď zvítězí katolíci, nebo protestanti.

Musí to být ti první. Proto je potřeba dát hugenotům za vyučenou. Karel IX. nakonec souhlasí.

„Prostě je tedy pobijte,“ pokrčí nakonec rameny na matčino chladnokrevné naléhání.  Nepřátelské vztahy mezi táborem protestantů a katolíků měla na oko uklidnit svatba Kateřininy dcery Markéty (1553–1615) s protestantským princem Jindřichem Navarrským (1553–1610).

Jenže týden po obřadu vypuká 24. srpna 1572 z Kateřinina popudu hromadné vraždění protestantů, které se do dějin zapíše jako bartolomějská noc. Jen v pařížských ulicích zůstane po masakru přes 3000 obětí.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Patrick/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Související články
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
reklama
lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
reklama
svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív